Povrchová úprava leptů- čím?

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Povrchová úprava leptů- čím?

Příspěvekod PetrB » ned 09 bře, 2008 7:58 pm

Tak jsem se konečně ohodlal k leptům, něco jsem i usmolil (dopravník, zarážky, výměnová návěstidla a SSSR návěstidlo) od Hekttora - dělá se s tím dobře, víc potíží jsem měl u přejezdu AŽD od DK-model. Nevím, jestli to mám zcela správně, ale to je teď vedlejší. Co s tím dál? Dopravník jsem dobastlil celý, včetně pásu, ale už mi schne 2. den. Po odmaštění jsem to vzal sprejem se základem (šedý autoakryl), pak štetcem - Agama-email. A je to pořád takové živé... Pak jsem zkusil na zarážkách na tentýž sprejový základ dátAGAMA akryl, to bylo lepší, ale zase to pak jde umýt lihem...
Takže prosím, poraďte - co používáte?
Taky bych to chtěl zkusit stříkat tím "bazmekem-fixírkou za 130,-", ale to bude premiéra a stejně na těchto drobnostech (pruhy návěstidel, výhybková návěstidla) bude muset přijít ke slovu štěteček a pevná ruka.
Jestli máte někdo zkušenosti a chuť se podělit - jsem jedno velké ucho. Dík
PetrB
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 09 bře, 2008 7:11 pm

Příspěvekod Michal Dalecký » ned 09 bře, 2008 8:07 pm

Osobne doporucuji tmel ve spreji Tamyia Surface Primer. Je urceny jako zaklad pro plast a kov. Da se dobre brousit, lestit a pak na nej muzes pouzit libovolnou modelarskou barvu.
:: H0, DCC, III-IV :: http://www.ambmodely.cz :: http://diskuze.modely.biz
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod lmd » ned 09 bře, 2008 8:17 pm

A ako sa sním striekajú drobné detaily? Vyrába sa v plechovke na spriekanie pištolou?
H0"- DCC- IIIažIV.
Uživatelský avatar
lmd
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 16 pro, 2007 5:21 pm
Bydliště: Veľká Lomnica

Příspěvekod Michal Dalecký » ned 09 bře, 2008 8:21 pm

Prodava se ve spreji: http://www.modely.biz/Produkt.php?kat1= ... 89&id=2968. Velice jemny pigment a rychle zasycha. Jeho vlastnosti jsou prakticky identicke jako surfacery od Gunze. Vubec se nebojte, ze se vam ztrati detaily. Pokud chces do pistole, tak by byl vhodny Mr. Resin Surfacer od Gunze v lahvicce.
:: H0, DCC, III-IV :: http://www.ambmodely.cz :: http://diskuze.modely.biz
Uživatelský avatar
Michal Dalecký
 
Příspěvky: 1821
Registrován: pát 23 lis, 2007 8:50 pm
Bydliště: Praha 6

Příspěvekod lmd » ned 09 bře, 2008 8:30 pm

Vďaka skúsim najprv ten v speji uvidím ako mi to sním pôjde ak nie tak klasika striekacia pištol :)
H0"- DCC- IIIažIV.
Uživatelský avatar
lmd
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 16 pro, 2007 5:21 pm
Bydliště: Veľká Lomnica

Příspěvekod mawerick » pon 10 bře, 2008 6:31 am

Já používám místo Surfaceru základ od Dupli-Coloru (šedý, bílý nebo černý). Hrubostí pigmentu je srovnatelný se Surfacerem 1200 viz. tech. list výrobce. A 750 ml sprej stoji cca 180,- Kč. Jinak jako další barvy používám akryl sprej rovněž od Dupli. Porovnání a doporučení těchto různých "nemodelářských" barev je tady http://www.modelmag.info/view.php?cisloclanku=2002120102.
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod xxvojtikxx » pon 10 bře, 2008 8:13 am

to je dobrej odkaz, akorát netuším kde to nejlíp potkat po Praze... v hornbachu a podobnejch? nebo v Globusu jsem koukal že mají docela dost takových sprejů... nebo nějakej speciální krám na barvy? teď už jde jen o to, jestli je lepší koupit za 180 sprej kterej vydrží nevím... 10 modelů? nebo surfacer v lahvičce za 140 kterým už mám za sebou asi 8 TTček a ubyla ho sotva desetina... a to že sem dělal dost silnou vrstvu...

btw normální (ne resin, prostě ten modrej) surfacer se dá taky použít na lepty?
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 10 bře, 2008 12:18 pm

Normální surfacer můžeš na lepty použít taky, ale snadněji se "odře" nebo v případě že na díl nalepíš samolepku, tak se ti může sloupnout surfacer až na kov! Ten druhý surfík na lepty má v sobě nějaký sajrat co umožňuje lepší přilnavost ke kovu.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod dan » pon 10 bře, 2008 3:03 pm

Já jednoznačně doporučuji Tamyia Surface Primer cena není o moc vyšší nežli cena dupli colorů. Má několi výhod:
1- zakvedlám sprejem stříknu model a nemusím čistit pistol
2- velice rychle schne cca 20 -30 min a dá se brousit (dle tl. vrstvy)
3- používám ho v TT na ty nejmenší detaily a nestalo se mi že by cokoliv zalil, samozřejmě se to nesmí přehnat, stříkám ze vzdálenosti 20 cm raději dvě tenčí vrstvy než jednu silnou
4- drží to skvěle
5- velice dobře se brousí a leští.

Co se týká spotřeby jeden mi vydržel cca rok a to jsem s ním nastříkal fůru věcí a dokonce i trup RC letadla o délce 1 m. Velice dobře totiž kryje
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod mawerick » pon 10 bře, 2008 3:06 pm

xxvojtikxx píše:... teď už jde jen o to, jestli je lepší koupit za 180 sprej kterej vydrží nevím... 10 modelů? nebo surfacer v lahvičce za 140 kterým už mám za sebou asi 8 TTček a ubyla ho sotva desetina... a to že sem dělal dost silnou vrstvu...


Já kupuji tyhle barvy ve speciálce na barvy ale dají se sehnat třeba i v tom OBI apod. ale výběr nic moc.
K množství "stříknutých" modelů. Já jsem s tou 750ml stříknul 6 sypáků Faccs, asi 20 resin. odlitků aut a z leptů váhu, obrysnici (třmínek), "manipulační kolej", doplňky na T 476 atd. (hekttor) a nakonec ještě bráchovi palubní desku na Renaultu 19. A teď je tam něco na dně.

Tady je ten sprej http://mawerick.rajce.idnes.cz/Pracovni_fotky/#
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod xxvojtikxx » stř 12 bře, 2008 3:01 pm

tak jsem si teď přivezl z hornbachu na zkoušku to samý, akorát to je bez těch 50 % navíc :cry: stál 139 Kč.

ještě jsem vzal zelenou na vagóny (přemejšlel jsem co vzít za barvu kterou bych využil...), akorát jsem váhal u tý barvy, ale podle množství odstínů a velikosti balení jsem usoudil, že to bude ono, takže jsem vzal cosi s názvem Auto Email (a vzadu je napsáno akrylový autolak), na obrázku je čumák oktávky a má to 150 ml.

stálo to asi 99 Kč, výběr odstínů fakt slušnej (i na vlaky) tak snad to bude ono :roll: večer to testnu...

je s tím nějakej problém třeba potom pokračovat normálníma modelářskejma barvam? olejovky na patinu (počítám, že když je tohle akryl lak, že můžu rovnou olejovky a nic se tomu nestane?) / syntetika lak revell?
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 12 bře, 2008 5:40 pm

Můžeš na ten "autoemail" dávat i další barvy. Jen s tím sprejem opatrně - a zvlášť u leptů! Stříkej opravdu tak z 25-30 cm, jen lehkými cik cak tahy - nesmí ti to udělat silnou vrstvu a zalít detaily!! Tohle je obecně nevýhoda laků a barev ve spreji - není tak dobrá kontrola nad vrstvou barvy (vítr, průvan, různé kouty na modelu) - proto raději stříkat více tenkých vrstev přes sebe! A mále bych zapoměl - předpokladem pro nástřik akrylovým tmelem je dobře odmastit povrch - u leptů klidně přetřít štětcem namočeným v acetonu.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod xxvojtikxx » stř 12 bře, 2008 8:10 pm

jako bys mi mluvil z duše... zrovna jsem se vrátil z koutku, schne mi první pokusný vagónek... nejdřív jsem si myslel že mi ten tlak vrazí ruku do protější zdi, docela změna proti ledničáku. nejdřív mi to vyprsklo na model kapky, ty se naštěstí slily. souhlasím že to chce minimálně 30 cm, jinak se to zalije během dvou vteřin (vyzkoušeno, naštěstí jak to schne tak to splaskává), jdu za chvíli na druhej, už to bude snad lepší. ale ten rozdíl je good, příprava surfaceru z lahvičky a čištění = cca 20 minut, se sprejem = 0 minut, smrad při surfaceru = 20 minut to čuchám, sprejem = sice to smrdí jak pět surfacerů ale člověk je v tom jen minutu :lol: no má to svoje pro a proti

EDIT: tak dostříkáno, nadšení z toho jak to jde rychle a nešťastnost z úklidu po tom, naštěstí jsem to stříkal v místnosti, kde nevadí když je bordel, ale i tak z toho je humusu že teda příště si to rozmyslím, ať nikoho ani nepapadne to stříkat třeba v kuchyni :!: :!: :!:
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod TTjenik » pát 02 kvě, 2008 7:35 am

Zdravím,

chystám se na své první stříkání leptů (s plastem zkušenosti mám) a není mi jasná jedna věc. Očišťujete zoxidované plochy mosazi a hlavně začernalé zoxidované plochy cínu. Jak se chová barva na těchto plochách. Neodpadne to časem??

Za odpověd díky
Uživatelský avatar
TTjenik
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv 10 led, 2008 2:55 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 02 kvě, 2008 10:18 am

Tak s tímhle moc zkušeností nemám. Před 10 lety jsem dělal s leptem verlinden co byl zoxidovaný - pro jistotu jsem ho vypucoval lihem. Barva drží dodneška - ale byl to lept do interiéru letadla, takže netuším jak se to zachová na exponovanějším místě...
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Další

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků