Ředění barev

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Ředění barev

Příspěvekod Ondřej » čtv 12 dub, 2007 2:14 pm

JM píše:
Michal Dalecky píše:
BrazdaT píše:Zdravím. Chtěl bych začít s barvením modelů stříkáním. V jakém poměru a čím ředíte barvy ?? Mám nachystané barvy Revell SMxx a Agama Cxx.
Díky předem za rady
Ja redim syntetiky Revell 1:1 až 1,5:1 ve prospech redidla. Jde vzdy o odstin barvy. Ty, ktere spatne kryji (cervena, zluta, kremova apod.) nechavam 1:1. Jiz se ale zacnu ucit pracovat s akrylovymi barvami. Humbrol jiz neexistuje a Revell take pomalu prechazi na akrylove (EU postupne syntetiky zakazuje). Zacnu zkouset akryl AGAMA.

S jakými barvami se vám nejlépe pracuje? Má syntetika lepší kryvost než akryl?


Hodne zalezi jak je budes nanaset. Pokud stetcem, urcite syntetiku. Akryl je skvely na strikani. Mohu doporucit akrylove barvy Gunze a nebo Tamyia. Gunze ma dve rady, Hobby je asi na urovni Tamyie, Rada C je spickova, ale dost smrdi (urcite se neda strikat v byte bez odvetravani). Problem muze byt kombinace akryl na syntetiku, ta vetsinou sleze. Opacne to neni zadny problem. Doporucuji pouzivat originalni redidla. Pokud se na strikani pouziva vyse zminovane C6000, barva rychle schne a neskutecne prasi. Vysledek je spatny povrch.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Humbrol

Příspěvekod mariov8 » ned 15 dub, 2007 7:46 am

Humbrol zachranen panove... ale prechodu na akryl se taky bojim. Mam ted zvladnutou syntetiku a znovu se ucit se mi nechce...
Uživatelský avatar
mariov8
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 10 dub, 2007 7:47 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod xxvojtikxx » pon 03 bře, 2008 2:33 pm

trochu to tu rozvířím s postřehy, který jsem nabral během víkendu...

u Michala jsem koupil Surfacer v lahvičce (chtěl jsem ve spreji a naštěstí ve spreji zrovna nebyl - výhodu jsem poznal hned na první pokus, když jsem po nástřiku objevil pár chyb - stačilo zbrousit, vzít štětec, zatřít, za 10 minut sucho...) a sám Michal mi poradil, že to ředí acetonem, tak jsem to zkusil a funguje to naprosto v pohodě, je pravda že při čištění vzal ten aceton i zaschlý barvy, kde si ani nitro ani 6006 nevrzly, takže to bude asi pěknej sajrajt :lol:

na zkoušku jsem koupil akrylovku červenohnědou Agama... jelikož jsem už pár stránek pročetl, lidi to občas vodou i naředili, takže jsem vzal 1 díl vody, 1 barvy a začal stříkat (zvyk ze syntetik)... no na modelu se udělaly krásný krupičky vody, takže pod kohoutek a umýt (šlo to vodou, zbyly jen nějaké části barvy který už mezi tím zaschly, ale byly hladký takže pohoda), takže druhý pokus: cca 10:1 ve prospěch barvy ku vodě (no nechápal jsem, jak to může jít téměř nenaředěné), a teď mám po jedné vrstvě parádní povrch, suché za deset minut (stříkal jsem i jeden vagón modrou syntetikou agama ve stejnou hodinu, a ta ještě po dvou dnech lepí). jedinou nevýhodou bylo, že mi během deseti minut asi 2x zaschla tryska - stačilo vyndat trysku, strčit pod kohoutek, omýt, zase přidělat a jelo se dál (barva začne schnout hlavně když jsem na okamžik přestal stříkat)... no a jelikož jsem od barvy vždycky jak prase, čištění trysky = vodou, čištění nádobky a pistole = vodou, čištění rukou = vodou (musí se hned, než to zaschne, pak spíš lihem), takže nadšení maximální

budu zkoušet akryly čím dál víc využívat, určitě doporučuju nebát se, já sám jsem se bál dost, ale ty výhody jsou jasný - žádný smrad, žádná ředidla, umyto hned, model byl suchý, než jsem všechno umyl a můžeme jet dál... 8)
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 03 bře, 2008 2:47 pm

Proti rychlému zasyschání akrylovek na trysce se používá tzv. zpomalovač. Agama ho nabízí pod číslem 954 a přidává se do barvy před stříkáním
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod xxvojtikxx » pon 03 bře, 2008 3:10 pm

o tom vím, zajímalo mě, jak to bude fungovat jen tak na sucho, propláchnout trysku (obzvlášť u mojí plast-pistol původně asi vůbec ne na modelařinu) vodou není zatím zas tak hrozná daň za ty výhody... samozřejmě to budu postupně všechno vychytávat, musel jsem se jen podělit o svoje první dojmy, ale už teď jsem doma jak chemička - všemožný ředidla, lihy, acetony, kapaliny, sikativy... no fuj, vždyť víte... :shock:
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dusan » pon 03 bře, 2008 5:19 pm

Petr Zatrepalek píše:Proti rychlému zasyschání akrylovek na trysce se používá tzv. zpomalovač. Agama ho nabízí pod číslem 954 a přidává se do barvy před stříkáním

To znamená, přidat jen do barvy, kterou už mám v pistoli nebo do celkového množství, které mám někdy nachystané a naředěné ke stříkání?
Apropo,akryly nesmrdí ? Já sem slyšel, že je to horší než syntetiky a navíc ještě když se ředí tím originál ředidlem, např. Gunze ředěné leveling thinnerem :?:
Díky,taky o nich uvažuji.
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod xxvojtikxx » úte 04 bře, 2008 11:26 am

no určitě to musí bejt dobře rozmíchaný v tý barvě už před stříkáním, na těch agamách píšou max 30 % urychlovače do celkovýho objemu, jak je to se skladováním takle naředěný barvy, to netuším...

jinak mě teda přišlo, že to skoro nesmrdí, je to spíš do lihu než do nějakýho ředidlovýho smradu, nevím jak ostatní značky ale ta Agama byla v pohodě... ono asi taky záleží čím se to ředí, já do toho kápnul vodu, ale dá se do toho lít cokoliv (co jsem tak čelt tak třeba destilka, líh, iron...), ale ani syntetiky od Agamy mi přijdou že moc nesmrdí... oproti třeba Humbrolkám - to mám vždycky pocit že mi tu ucpe nos jak je to hutnej a těžkej smrad... ale možná už jsem toho tak nafetovanej že už mi to nepřijde...

ono jedna věc je jak smrdí barva a druhá věc jak smrdí její čištění, což jsou podle mě dvě třetiny celkovýho smradu, a já bych radší (už jen kvůli svýmu zdraví) čuchal líh než ředidla, nemluvě o tom že minule jsem fakt čistil čistou vodou...
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 04 bře, 2008 4:56 pm

Přesně jak se píše o příspěvek výše :D . Jinak pokud jde o smrad - něco někomu voní, něco smrdí... Gunze řady Mr Color není akryl (ředí se i acetonenm!) S druhými barvami od Gunze řady aqua color nemám zkušenost. Agamy moc rád nemám kvůli příliš hrubému pigmentu co obsahují - jak jsem psal v příspěvku o stříkacích pistolích má to vliv na ucpávání trysky. Pokud mohu doporučit nějaké akryly, pak ty od firmy Vallejo - přímo z lahvičky bez naředění se dají natírat a kryjí velmi dobře, když se naředí destilkou a zpomalovačem bezvadně se stříkají. Nedělají ovšem autentické odstíny ČSD :D .

A pokud jde o smrad - 80% smradu pochází z prostřiku pistole ředidlem, z hadrů do kterých čistíš štětce a kádinek se zbytky barvy a ředidel! Proti tomuhle se dá bránit stříkáním pod digestoří(odtahem/ventilátorem), uschováním hadru a kádinek do uzavřené nádoby či skříňky.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 04 bře, 2008 5:00 pm

Doplňuji info pro uskladňování naředěné či namíchané barvy - ve školních a výtvarných potřebách prodávají plata s odlamovatelnými nádobkami a víčky různých velikostí, cena za plato a 10 nádobek je tak 20-30 kč. Pro koho je to moc, může zajít do fotolabu a vyškemrat prázdné futrály s víčky od kinofilmů. Barva v takovýchto nádobách uchovaná vydrží zpravidla několik týdnů OK, v některých případech i měsíce!
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Pája » úte 04 bře, 2008 9:06 pm

A s kterou barvou bych se měl učit stříkat pistolkou (podotýkám,nikdy jsem žádný model nijak nebarvil).Staří pistolníci mi raděj jistotu - REVEL,ale když čtu fóra modelářů,tak mám strach,aby než se stihnu něco naučit,to nezrušili (syntetiky).Bylo by jistější začít rovnou např. barvami Gunze řady Mr Color ,nebo něčím jiným?A taky který výrobce má nejvíce odstíny ČSD. PORAĎTE mi pls.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod xxvojtikxx » úte 04 bře, 2008 10:11 pm

nejvíc odstínů ČSD má určitě Agama (pochopitelně, když je česká), ale jen syntetiky - akryl ani jeden, mrkni se do jejich vzorníku a na magazin.modely.biz je převodní tabulka přímo na čísla barev Agamy co se na jaký loko / vozy používá (i na jiný značky barev, který se dají použít), je to někde v sekci ke stažení...

ale ono popravdě použít se dá spousta neautentických barev, když se podíváš na soupravu fallsů nebo eas-u, žádný dva nebudou mít stejnou barvu... já právě teď třeba koupil červenohnědou akryl agamu s doměním, že to je stejná barva jako červenohnědá email agama železniční... a ono vůbec... :)

jinak učit se dá asi se vším, to je asi jedno (já mám jako vlastenec zatím hlavně email Agamy, pár Revellů a Humbrolů a pár lihových agam - takovou tu základní sadu na barvení detailů na který nepotřebuju plechovku, a ty šly stříkat výborně - lidi je doporučujou že jsou dost blbuvzdorný ale nevýhoda je dost málo odstínů) - nejtěžší mi přijdou asi ty akryly (je tam hodně náročný to ředění aby to nezasychalo atd...

ono když už to chytneš do oka tak stříká všechno, chce to naučit se správně naředit barvu (aby neucpávala trysku - já ředím syntetiky většinou tak cca 1:1, záleží na každý barvě, klidně i s neoriginálním ředidlem, i na dvě vrstvy už to kreje dobře a při menším tlaku se to zase nestihne rozfoukat a zatéct) / zvolit správný tlak na stříkání (aby se víc naředěná barva neroztékala po povrchu - vzduch jí jakoby rozfoukává a dost blbě se to opravuje, lepší menší tlak a víckrát hned za sebou než na to vyprsknout půl lahvičky během pěti vteřin) - tohle je na celou knížku... a to jsem taky začátečník...

zatím syntetiky jsou takže bych se toho nebál, ono něco jinýho je naučit se stříkat aby to vypadalo líp než štětcem (to je vždycky a téměř napoprvé) a naučit se stříkat aby to vyhrávalo soutěže, případný přechod na akryly určitě nebude během týdne a myslím že během týdne se to přitom dá naučit, takže žádný strach...

mě to trvalo asi tak 5 - 10 stříkání než se mi to povedlo jakš takš vychytat, chce to zkusit na něčem co nevadí když se zkazí, případně se to dá všechno hned omýt ředidlem... třeba napoprvý jsem to měl dobrý, napodruhý hrozný, to je těžký no, doporučuju pročíst třeba modelforum.cz nebo ipmsnymburk.cz, je tam toho o barvách napsáno mraky
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Pája » úte 04 bře, 2008 11:33 pm

Slušná slohová práce,děkuji za trpělivost a informace.
Ježíšek mi nadělil pistolku,tak se holt budu muset učit. :-)
Ještě jednou díky
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 05 bře, 2008 12:43 pm

Jen doplním - když začínáš se stříkací pistolí, měj na paměti že nejlepší je model nastříkat základní barvou (nejlépe stříkacím tmelem!) Za prvé ti tmel zakryje stopy po broušení (i po jemném šmirglu jsou jinak pod barvou vidět!!!) a hlavně se ti finální barva bude lépe stříkat (tolik nestéká po hladkém povrchu plastu či resinu. U akrylů je tohle největší problém!).

Nastříkáš-li tu základovku tmavší (černá), můžeš pak postupným stříkáním finální barvy od středu do koutů vytvářet i efekt stínování (světlejší středy, tm. kouty apod.)
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Dusan » stř 05 bře, 2008 6:46 pm

Ještě se zeptám,kdo máte skušenost.Jak se spolu snáší kombinace syntetiky+akryl? Nemyslím vzájemné míchání,to je jasné,ale přestříknutí syntetikou nastříkané plochy akrylem a obráceně a nebo povrch syntetika na to akryl lak a zase opačně.
Dikes :wink:
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1281
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod xxvojtikxx » stř 05 bře, 2008 9:36 pm

to by mě taky zajímalo, četl jsem někde že to je v pohodě ale může to někdo potvrdit?

zrovna teď dávám obtisky na faccs, pak ho chci stříknout akryl lakem, pak olejovky a nakonec matný email lak (protože akryl jsem nesehnal)
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků