T426 z leptu Kuber v TT

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

T426 z leptu Kuber v TT

Příspěvekod Sedli-CB » pát 08 úno, 2013 4:11 pm

Nemáte někdo, prosím, zkušenosti se stavbou tohoto modelu??? Již druhé odpoledne si hraju teprve se základním rámem loko a ta čela vůbec nesedí. Jde sice o desetiny, aly ty tam jsou navíc - horší než kdyby chyběly. Výrobce např. neřeší v místě styku dvou plechů na sebe kolmých, který má přesahovat přes místo jejich styku a jiné chuťovky. Především by mě zajímalo, jakým způsobem řeší výrobce mírné pootočení schůdků u čela lokomotivy směrem dovnitř rámu. Ať dělám co dělám, tak na jedné straně toho dicílím a na druhé jsou schůdky rovnoběžně s rámem (myšleno vlevo a vpravo na jednom čele loko)... Mimo to nepasuje čelník přesně do rámu a je potřeba opět pilovat :oops: Místo toho, aby měl člověk radost z díla, mi bytem prochází jedna noční sociální pracovnice za druhou :D
Teď ale vážně. Stavěl tento model, prosím, někdo??? S lepty KuBer nemám dobré zkušenosti z dřívějška. Jediné, co mohu doporučit jako kvalitní, je stavebnice motorového vozu M130.1 s nástupními dveřmi uprostřed - 1. série. Tam byla jen jedna drobná odchylka, kdy neseděla proleptaná podélná díra ve střeše na "montážní" praporek bočnice asi o milimetr, což vyřešil pilník. Jinak perfektní čistá práce. Tak mají vypadat lepty a ne tohle :!: Mimo té M130.1 jsem stavěl od tohoto výrobce ještě asi 3 lepty, z nichž jeden (nevzpomínám si již který) jsem vzteky rozšlapal. Odchylka 2 mm v představku loko už byla fakt moc :) Do této stavebnice jsem šel s hrůzou a mé předpoklady se potvrdily :( Vždyť za dobu, co si zde hraju jen s rámem na rakušanku, jsem měl hrubě sestavenou skříň Balmu od Hekttora, kde byl největší oříšek ohýbaní čel. To svědčí o kvalitě stavebnic... Bohužel nikdo jiný však rakušanku v modelu nedělá. Při vidině stavby dalších tří modelů mi naskakuje husí kůže :(
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

Re: T426 z leptu Kuber v TT

Příspěvekod Martin Ostruszka » sob 09 úno, 2013 9:34 am

Nemáte prosím nějaké fotky toho leptu před sestavením, nebo i v průběhu práce při sestavování?
Má ten lept i střešní části kapot a výfukové kryty, nebo se to musí dělat svépomocí (např. z balsy)?

A toto znáte?
Obrázek

Je to sice H0, ale po přefocení a zmenšení, by jste si z toho mohl sestavit atrapy pro "testování" podoby vašeho kolejiště... :D

Ke koupi zde
Martin Ostruszka
 
Příspěvky: 30
Registrován: úte 19 črc, 2011 2:15 pm

Re: T426 z leptu Kuber v TT

Příspěvekod Sedli-CB » sob 09 úno, 2013 12:51 pm

Martin Ostruszka:
Díky, ale mě nejde ani tak o atrapy jako o funkční modely... A vzhledem ke kolotoči v práci během letní sezóny (od konce dubna do konce září) nechci ztrácet čas zbytečnostmi. Než se pustím do stavby kolejiště, chtěl bych si na něj postavit lokomotivy :wink:
Fotky nemám. Můžu leda vyfotit to, co jsem již dal dohromady a zbytek leptu s nevysekanými díly. Střešní části kapot s výfukovými kryty jsou jako obvykle u tohoto výrobce řešeny pokroucenými rezínovými odblitky (odlitkům se to vážně nepodobá :wink: ). Ihned po vybalení a jejich prohlídce letěly do koše. U výfuků ještě zvažuji, zda to nezkusit z mosazného plechu (řekněme 0,15 nebo 0,2 mm), ale střechy představků budu určitě dělat z tvrzeného polystyrénu a asi pak budu žebrat u kolegy Dvořáka o jejich zaformování...
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

Re: T426 z leptu Kuber v TT

Příspěvekod Sedli-CB » sob 09 úno, 2013 3:46 pm

Martin Ostruszka:
Ty fotky jsou zde:
IMG_2331.jpg

IMG_2332.jpg

IMG_2338.jpg
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

Re: T426 z leptu Kuber v TT

Příspěvekod Sedli-CB » sob 09 úno, 2013 4:01 pm

A zde je zbytek leptu:
IMG_2340.jpg

Mimochodem, zjistil jsem další nesrovnalost ve stavebnici. Schůdek v rámu na stanoviště není vybraný, nýbrž zahloubený - viz foto skutečného stroje. To ovšem půjde celkem snadno napravit... :)
IMG_2260.jpg

Co se týče Vašeho dotazu na pojezd, tak z továrních pojezdů na to nepasuje nic. Nezbyde tedy než si postavit vlastní. Kolega Jiří Dvořák dělá krásné mosazné pojezdy a tak se vydám touto cestou. Kola použiju z BR81/92 nebo V36, jalovou hřídel a ojnice budu muset vyrobit. Kola jsou sice asi o 0,5 mm menší než mají být, za to se dají naprosto přesně dodržet vzdálenosti jednotlivých os od sebe. Opticky doženou velikost kol okolky a částečně je ale zakryjí vzduchojemy uložené pod rámem. Výsledný efekt by měl být dobrý. Pojezd jsem začal kreslit (jde stále o pracovní verzi), ale nyní bych potřeboval dát dohromady samotnou skříň lokomotivy a s výkresem to poměřit. Obrys vozidla v mém výkresu je totiž přepočítaný z typového výkresu lokomotivy, ale nevěřím tomu, že stavebnice bude naprosto přesná. Proto nyní potřebuji dát dohromady tu stavebnici, abych mohl výkres pojezdu dokončit a začít se s ním zabývat. Dalším stupněm je digitalizace s ozvučením, ale nepředbíhejme. Nemám ještě ani rám :(
T426.jpg

Vysvětlivka:
modře - obrys vozidla
červeně - převody a motor
černě - mosazný rám pojezdu

EDIT: Jen doplním, že na rámu za zadním představkem jsou některý místa zatím "vykytovaná" cínem a čekají na zpracování do finální podoby :wink:
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

Re: T426 z leptu Kuber v TT

Příspěvekod Sedli-CB » ned 10 úno, 2013 12:06 pm

Tak po celodopolední anabázi, která byla komplikovaná díky rozpracovanosti modelu, se mi povedlo opilovat patřičná místa a na jedné straně loko mám již vyhráno. Povedlo se docílit i zkosených schůdků u čela loko směrem dovnitř. Teď ještě upravit tímto způsobem ochoz u zadního představku... :( Obrázky berte s rezervou, je to teprve na hrubo začištěné :wink:
IMG_2343.jpg

IMG_2347.jpg

Jinak jsem objevil další nepřesnost a ne malou. Zkušebně jsem si naohýbal dlouhý představek, abych jej mohl zkusit usadit na své místo. Zjistil jsem, že naohýbám-li jej podle naznačeného rýhování uvnitř ohybu, je o cca 1,5 mm širší než by měl být. Nezbývá tak, než si s tím pohrát a čelo "vytáhnout" trochu dopředu. Trochu už jsem to porovnal, ale je stále ještě asi o 3 desetiny širší než místo pro něj určené v rámu... :roll:
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

Re: T426 z leptu Kuber v TT

Příspěvekod Sedli-CB » stř 13 úno, 2013 4:33 pm

Stavba zubačky úspěšně pokračuje. Zadní představek je již přiletován k rámu, přední je na rámu zatím jen naaranžovaný kvůli fotce. Je třeba ještě začistit zadní čelo po jeho úpravě (zapuštění podlahy více do rámu, aby šel vůbec osadit představek) a samotné přiletování představku, kde mi místy trochu cínu uteklo...
IMG_2355.jpg

IMG_2360.jpg

IMG_2365.jpg

Jak jsem psal v minulém příspěvku... Představky jsem naohýbal tak, aby na šířku seděly, ale je to vidět škvírou na obou čelech nahoře (v místě, kde bude sedět plastová střecha). Tyto škvíry nejspíš vyplním po zaletování dlouhého představku do rámu měděným drátkem a upravím do patřičné podoby...
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

Re: T426 z leptu Kuber v TT

Příspěvekod Sedli-CB » ned 24 úno, 2013 2:02 pm

Po krátké přestávce jsem se znovu pustil do rakušanky a znovu jsem si hezky zanadával. Budka vůbec nesedí :( Zevnitř je špatně proleptaný ohyb stěn budky. Ten má být v úrovni výšky kapot, ale třeba na bocích budky to proleptané pro ohyb vůbec není... Čelní okna jsou také špatně. Jak rozměrově, tak tvarově (příliš vysoká - až pod střechu) a nepasují k představkům. Představky nemají zkosenou horní desku ze strany budky směrem dovnitř. Okna zde nejsou kolmá na boky představků, ale jsou šípovitě pod malým úhlem posazená dovnitř představků. Nakonec to dopadlo tak, že jsem odříznul čelní okna stanoviště strojvedoucího a budu je pilovat z plechu. Jak čelní okna dopadla je patrné z fotek. Vršky představků jsem lehce opiloval, aby okna tvořila onen "šíp" směrem do představků. Boční okna jsou na fotkách zatím ohnutá "bajvoč" a přijdou ještě doladit. Na řadu přišel i schůdek v rámu pod stanovištěm strojvedoucího, o kterém jsem se zmínil již dříve. Ještě bude potřeba mu dodělat "záda"... Veškerá místa po letování nejsou dosud začištěna, proto leckde vykukuje trochu cínu. Tady je pár fotek ze současné podoby:
IMG_0006.JPG

IMG_0005.JPG

IMG_0004.JPG

Nyní jdu vyříznout příčky uvnitř rámu, které již nebudu potřebovat. Nechával jsem je tam jako výztuhu. Pak půjdu pilovat čelní okna...
Nakonec jsem se nechal kolegou Dvořákem ukecat a střechy představků spolu s výfuky budu dělat z kovu. Na oblé tvary na koncích kapot použiji upravený měděný drát průřezu 1,5 nebo 2,5 mm a na střechu kapoty jsem tu našel zbytky plechů jiných leptů...
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

Re: T426 z leptu Kuber v TT

Příspěvekod Sedli-CB » ned 24 úno, 2013 8:19 pm

Čelní okna jsou na hrubo osazena :) Schválně, jaký jsou lepší??? :D Díky tomu, že pohled na skutečnou zubačku je trochu z podhledu, tak ta okna tolik nevyniknou jako vlevo na připraveném dílu modelu. Fotku skutečné loko jsem však přiložil kvůli horní partii oken, kde je rozdíl markantní...
Zítra doladím boky, kulaté rohy a začnu řešit kryty výfuků. Střecha přijde na řadu jako poslední...
IMG_0014.JPG

IMG_0017.JPG

IMG_0016.JPG

Napadlo mě, že až mi přijde další lept, mohl bych dát dohromady nějaký fotonávod jak na to. Ve stavebnici je opravdu spousta nepřesností a většinu z nich jsem bohužel vychytával za pochodu, což není dobré. Taky se mi to jednou vymstilo a přidělal jsem si tím práci. Byl by o tento návod zájem???
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

Re: T426 z leptu Kuber v TT

Příspěvekod Tomáš » pon 25 úno, 2013 7:34 am

Já bych měl o jakýkoliv návod .. pro člověka co nikdy lept nedělal..zájem. Krok za krokem
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: T426 z leptu Kuber v TT

Příspěvekod Sedli-CB » pon 25 úno, 2013 12:57 pm

Tomáš:
Měl jsem na mysli spíše návod na úpravu těch nepřesností. V zápalu boje mnohdy zapomenu vnímat čas a okolí a soustředím se jen na to jedno - jak to udělat co nejlépe... Pak taky po dvou hodinách zjistím, že mi vystydla káva apod. :D Pokusím se tedy dát dohromady krok za krokem, ale jelikož se znám, nebudu nic na pevno slibovat :D
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

Re: T426 z leptu Kuber v TT

Příspěvekod mlha » pon 25 úno, 2013 1:00 pm

Napiš,bude se hodit,ale u fy.Kuber co lept to jiný návod....bohužel
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Re: T426 z leptu Kuber v TT

Příspěvekod Sedli-CB » pon 25 úno, 2013 1:04 pm

mlha:
Měl jsem na mysli návod konkrétně šitý na zubačku v TT :wink: Nesmí však pan Kubíček lept nějak upravit, aby to šlo aplikovat, jinak pak bude muset každý experimentovat jako já nyní :)
https://www.facebook.com/zubackanovahut
S*x je zábava chudých. My bohatí máme modelovou železnici :D
Uživatelský avatar
Sedli-CB
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 01 kvě, 2011 8:19 am
Bydliště: České Budějovice

Re: T426 z leptu Kuber v TT

Příspěvekod Zx1974 » pon 25 úno, 2013 4:40 pm

.....pro člověka co nikdy lept nedělal, není zrovna nejlepší nápad začít leptem od Kubera. U leptů od DK, Cekul, Hekttor je mnohem jistější výsledek.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: T426 z leptu Kuber v TT

Příspěvekod Martin Ostruszka » úte 26 úno, 2013 5:35 pm

Nesmí však pan Kubíček lept nějak upravit
No, ale to by byla ta jediná správná možnost. Tak zajímavá a pěkná předloha si to určitě zaslouží. A podle toho co píšete (zjevné konstrukční a jiné chyby), je úprava/oprava podkladů pro leptání nijak zvlášť náročná. Otázka kolik nynějších leptů k prodeji má ještě k dispozici, které by rád prodal a pak by případně teprve provedl opravy a zadal nové leptání.
Sám jsem autorem leptu CityElefantu a tak snad mohu k tomu něco mluvit. :wink:
471+971 a.jpg
Martin Ostruszka
 
Příspěvky: 30
Registrován: úte 19 črc, 2011 2:15 pm

Další

Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků