T 200.0 spřáhlo

Stavba a přestavba lokomotiv všech velikostí. Návody, praxe, materiály, postupy a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., sco_27

T 200.0 spřáhlo

Příspěvekod ladino1 » ned 13 led, 2013 2:33 pm

Pouštím se do stavebnice tohohle traktoru "telefonní budky" a narazil jsem na problematihu spřahování s posunovanými vagony. Na fotkách reálu a i na modelu jsou jenom jakási "pacholata" (termín samozřejmě mimo mísu - s oblasti lodního provozu), ale příhodnější pojmenování mě nenapadá. Má někdo z přítomných podrobnější informace, případně foto?
ladino1
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte 13 led, 2009 5:12 pm
Bydliště: Fialková 450, 541 02 Trutnov

Re: T 200.0 spřáhlo

Příspěvekod Radek Strnad » ned 13 led, 2013 3:06 pm

Podle mých sporadických informací a pár fotek bylo na tomto posunovadle spřažení s vozy ovládáno pákou z budky(na jedné fotce je vidět ovládání z ochozu-bylo víc typů těchto miniatur,které se navzájem více či méně lišily).Pro spřažení se používalo klasické oko,jako na šroubovce,které se zvedalo a spouštělo pákou s táhlem a pachole sloužilo asi k nastavení výšky a boční polohy spřáhla vozu a ovládalo se řetězem.Možná se v tom pacholeti pletu,nikde jsem o tom nenašel ani čárku,dedukuju jen podle jeho polohy na výkresu a podle jediné fotky zblízka.Jestli máš Svět železnice,tak v čísle 2/2002 je pěkný článek i s fotkami a výkresem.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: T 200.0 spřáhlo

Příspěvekod ladino1 » ned 13 led, 2013 7:18 pm

Tak to bohužel nemám... Kdyby někdo mohl poslat scan budu jedině rád
ladino1
 
Příspěvky: 111
Registrován: úte 13 led, 2009 5:12 pm
Bydliště: Fialková 450, 541 02 Trutnov

Re: T 200.0 spřáhlo

Příspěvekod Jozo_cz » úte 15 led, 2013 12:44 am

S tím spřáhlem budete muset zaimprovizovat.
Ve skutečnosti mělo tohle posunovadlo jenom oko, jež se ovládalo z kabiny řidiče. Ta "pacholata" :lol: byla ve skutečnosti zvedáky. S jejich pomocí se přizvedl čelník přivěšeného vozu. Posunovadlo si tak "zapůjčilo" část hmotnosti vozu a bylo schopné více utáhnout.
V modelu bude asi nejlepší nastražit místo spřáhla jednoduché háčky z drátu.
Jozo_cz
 
Příspěvky: 45
Registrován: úte 16 říj, 2012 5:01 pm


Zpět na Stavba lokomotiv

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků