Elektromagnetický přestavník Tillig - rozborka

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Elektromagnetický přestavník Tillig - rozborka

Příspěvekod rexel » čtv 20 pro, 2012 1:36 pm

Murphyho zákon: Může-li se něco pokazit, pokazí se to.
Elektromagnetický přestavník Tillig 83531(2) je poměrně jednoduché zařízení, které nevyžaduje údržbu. Přesto někdy odmítá pracovat a potom nezbývá nic jiného, než přestavník rozebrat. Při opravě jsem udělal pár fotek k nahlédnutí do jeho vnitřností. Možná se to někomu bude hodit. Na http://www.rexel.rajce.net/Elmagn._prestavnik_Tillig
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.

Re: Elektromagnetický přestavník Tillig

Příspěvekod Mirek Moc » čtv 20 pro, 2012 2:18 pm

Rexel , díky za otevření tohoto tématu. V minulých měsících mi přestaly fungovat dva přestavníky přesně podle tebou popsané závady ( nepřestavení jazyka nebo nedojetí do koncové polohy) . Není mi ale jasné z popisu co za závadu jsi nalezl a jak odstranil. Jednalo se o pojistku ? Nahradili jsi ji? Čím ?
Uživatelský avatar
Mirek Moc
 
Příspěvky: 231
Registrován: pon 14 led, 2008 4:26 pm
Bydliště: Kolín

Re: Elektromagnetický přestavník Tillig

Příspěvekod Ossi » čtv 20 pro, 2012 4:04 pm

Díky za radu. Též přidám zkušenost s Tilligovo elmag. přestavníky, tentokrát pro výhybky kolejiva s podložím, ze kterého mám sestaven zkušební okruh. Jeden nedojel do koncové polohy i když byl vymontován z výhybky. Příčinou byl chybně usazený kontaktní jezdec. Musel jsem rozšířit izolační mezírku na plošném spoji. Fotky jsou na vlákně "kolejivo s podložím", které jsem založil 5.7.2011 v tomto oddíle fóra(nyní je na třetí podstraně), když jsem dostal toto kolejivo a hodlal jej použít na kolejišti. Zajímavé je, že tento přestavník žádnou vratnou pojistku (polyswitch) nemá. Rovnou shoří a většinou se zkroutí i výhybka, do které je zamontován (stalo se kolegovi). Demontáž je jednoduchá: stačí rozloupnout dvě v sobě zacvaklá plechová korýtka, ve kterých je celý mechanismus, jádro i s jezdem otočit aje přístup k plošnému spoji. Při montáži to chce dát pozor na přívodní kablíky, lehce se okrajem plechu poruší izolace nebo se kabílek rovnou ustřihne mezi dvěma hranami plechových korýtek. Mě se to málem povedlo. Sice se dá kabílek znova připájet, ale je to navíc znova demontáž a práce s mikropájkou.
Ossi
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned 26 čer, 2011 1:16 pm
Bydliště: Kochánky, Mladoboleslavsko

Re: Elektromagnetický přestavník Tillig

Příspěvekod rexel » čtv 20 pro, 2012 7:18 pm

Nejčastější příčinou špatné činnosti přestavníku je špatný kontakt mezi pérovým svazkem a kontaktním polem na plošném spoji. Příčinou bývá nečistota, která se do přestavníku dostala přes otvory ve vrchním krytu např. prach (při štěrkování a zatravňování otvory vždy zalepím), také časem povolí tlak pérového svazku a ten nedoléhá na plošný spoj po celé dráze – jezdec nedojíždí do některé koncové polohy. To má také za důsledek opalování kontaktů a vypalování dráhy na plošném spoji. Odstranění závady – vyčistit kontaktní dráhu , kontakty na pér. svazku, případně je lehce napružit a zkontrolovat , jestli se jezdec s kontakty lehce přesunuje do obou krajních poloh (provádím na rozebraném přestavníku - pouze rukou-bez elektriky).
Ta pojistka mne dost potrápila, prvně jsem si ji vůbec nevšimnul, až při měření odporu cívek mne zarazilo, že mají pokaždé jinou hodnotu 2 – 4,5 Ohmu, nebo taky řádově MOhmy, to když přestavník začal stávkovat. Projev závady – přestavník po dvou až třech přestavení nedojede do koncové polohy a načas přestane reagovat. S časem se závada zhoršuje. Druhou závadou u této pojistky v jiném přestavníku byl studený spoj na její jedné straně. Pojistku jsem odpájel a znovu mikropájkou připájel. Závada se projevovala tak, že přestavník nedojížděl ani do jedné z koncových poloh.
Pokud bych si nebyl jist správnou činností pojistky, provizorně bych ji nahradil tenkým měděným drátkem – na sestaveném přestavníku se blbě zjišťuje, jestli vypnula pojistka nebo je špatný kontakt na pérovém svazku. Omlouvám se, že jsem se moc rozepsal, stručněji to nedovedu popsat.
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.

Re: Elektromagnetický přestavník Tillig

Příspěvekod rexel » čtv 20 pro, 2012 8:50 pm

Ještě jsem neodpověděl na druhou část dotazu. Přestavník s vadnou pojistkou jsem opravoval více než před dvěma lety a tuhle součástku jsem nesehnal. Pro klid v duši jsem tam připájel poj. drátek vypájený se skleněné trubičkové pojistky, což je samozřejmě špatně, (aplikovaná Murphologie –„ Tranzistor chráněný speciální pojistkou ji ochrání tím, že se sám vypálí jako první) , nicméně přestavník doposud pracuje bez závad ( některé tyhle přestavníky ji stejně nemají). Nyní jsem tyto pojistky našel například na http://www.tme.eu/html/CZ/polymerove-po ... pelny.html
- pokud nevadí, že se musí koupit min 10ks + poštovné.
Nejspíše bych vybral pojistku na 16V, spínaný proud 0,7A . jmenovitý proud 350 mA. (usuzuji dle značení na vadné pojistce)
Jsou tam asi tři typy od 400mW do 800 mW, tak aby se tam rozměrově vešla. Zkušenost ale s těmiti SMD pojistkami žádnou nemám.
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.


Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků