Pajeni leptu

Fórum pro stavitele z mosazi (i dalších kovů) a leptů. Technologie obrábění kovů v modelářství, CNC apod....

Moderátoři: Michal Dalecký, Hekttor

Re: Pajeni leptu

Příspěvekod male zvire » úte 23 říj, 2012 4:25 pm

Plynovou nebrat. Připlať si 150Kč a kup si něco jako tohle: http://www.ges.cz/cz/pajeci-stanice-zd- ... 13647.html.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Pajeni leptu

Příspěvekod Jeňa Sova » úte 23 říj, 2012 5:13 pm

Má přesně tu stejnou (ZD-99), akorát jsem ji koupil levněji - cca do 400 kč. Pájet se s ní dá vše, vzhledem k rozsahu nastavitelné teploty.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Pajeni leptu

Příspěvekod greenery » úte 23 říj, 2012 5:52 pm

... proč ne plynovou? Myslel jsem, že na prohřátí větších dílů (ploch) je lepší. Nebo ještě pak koupit samostatně hořák?
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Pajeni leptu

Příspěvekod male zvire » úte 23 říj, 2012 6:37 pm

proč ne plynovou?
1) platíš samotné pájecí pero a ještě k tomu navíc plyn. Sice to nejsou závratné částky, ale Koruna ke Koruně... ;)
2) nastavení přesné teploty prakticky neexistuje, takže až budeš pájet nějaké menší věci, tak jednu část spájíš a než ohřeješ druhou tak se ti první rozteče.
3) kolik v modelářství nahříváš velkých ploch? Stavebnice MUVa není plechový kýbl na kterém potřebuješ zalít prohnilé dno... Mám podobnou stanici jako v odkazu - jenom o trošku lepší a dražší (občas pájím i elektroniku) a ještě se mi nestalo že bych s ní něco neohřál.
4) až budeš chtít na kolejišti připájet pár LEDek tak to s elektrickou pájkou půjde o 100% líp než s plynem

EDIT: pokud se rozhodneš pro elektriku tak se taky podívej jestli se dají sehnat náhradní hroty a za kolik.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Pajeni leptu

Příspěvekod greenery » úte 23 říj, 2012 6:51 pm

dík, nějak si to přeberu
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Pajeni leptu

Příspěvekod TTjenik » úte 23 říj, 2012 7:18 pm

také si dovolím připrdnout několik poznámek.

krom výše zmíněného je u pájecí stanice také držák, který bys musel stejně nějak řešit, ať si nepropálíš stůl.
A dále pokud ti náhodou odejde topné těleso v pájecím peru, jako se to stalo mé ZD-99, stačí koupit obyčejnou páječku do zásuvky, odstřihnout zástrčku a napojit do stanice. Vyšlo mě to levněji, než shánět a vyměňovat topné těleso.

Honza
Uživatelský avatar
TTjenik
 
Příspěvky: 35
Registrován: čtv 10 led, 2008 2:55 pm

Re: Pajeni leptu

Příspěvekod mariov8 » úte 23 říj, 2012 7:49 pm

Ideální kombinace je oboje.

Klasickou páječkou pájet drobnosti a eventuálně si s ní velké celky na několika místech přichytit kapičkou cínu a poté propájet plynem. Je opravdu hrubší a hodí se spíše na větší věci. Zato se to pod ním pěkně roztéká do ztracena.

Na začátek mikropájka stačí.

Plynovou koupíš v Hornbachu a podobně taky levně, jen se musíš zásobit i plynem. Není nic horšího, když ti dojde uprostřed práce.
H0 a H0e, analog (zatím), III a IV epocha. Lepty. Prototypy. Technika a její vývoj - historie.
Uživatelský avatar
mariov8
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 10 dub, 2007 7:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Pajeni leptu

Příspěvekod mariov8 » úte 23 říj, 2012 7:50 pm

Pájej na nějakém tvrdém dřevě, odolává dobře teplu. Nejlepší je na něm ještě mít zlatnickou cihlu. Pozor na levná prkénka ze supermarkétu, obvykle jsou z měkkého dřeva a to snadno chytá. Minimálně to hnusně smrdí.
H0 a H0e, analog (zatím), III a IV epocha. Lepty. Prototypy. Technika a její vývoj - historie.
Uživatelský avatar
mariov8
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 10 dub, 2007 7:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Pajeni leptu

Příspěvekod greenery » úte 23 říj, 2012 8:18 pm

...dík za rady.
Rád bych si postavil toto http://vlaky-modely.rajce.idnes.cz/Uhla ... ba_z_leptu. Ale pro začátek se mi to zdá složité, tak jsem pořídil jsem uhlák http://www.dk-model.cz/web/index.php?pa ... =1&lang=cs,
a první co mě napadlo, jak spojím rub a líc bočnice. Proto jsem začal pokukovat po hořáku.
Budu rád za jakoukoliv další radu.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Pajeni leptu

Příspěvekod radeksindy » úte 23 říj, 2012 8:55 pm

Oba zmíněné vozy jsem stavěl a lze je bez problémů postavit s běžnou pájecí stanicí. Plynové pájedlo není potřeba prakticky pro H0 vůbec, zcela výjimečně ho používám pokud potřebuju prohřát silnější kusy, které k sobě nemohu fixovat jinak než svěrákem. To obvykle není potřeba na model samotný, ale spíše na nějakou sestavovací pomůcku. Nejčastěji používám plynovku pokud potřebuju rychle rozebrat něco co se mo nepovedlo, to jde rychle (ale pozor na zničení dílů!).
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Pajeni leptu

Příspěvekod male zvire » stř 24 říj, 2012 2:34 pm

Na začátek bych doporučil Hekttorova MUVa a PKV. (jak kvůli náročnosti, tak kvůli ceně). Ještě si dokup lahvičku pájecí kapaliny. Potom stačí pájený spoj potřít štětečkem (s umělými vlasy) kapalinou, prohřát - výpary nečichat - přiložit kousek pájky a nechat roztéct... Simply clever ;)
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Pajeni leptu

Příspěvekod MartinP » úte 30 říj, 2012 6:47 pm

Používám regulovatelnou el.mikropájku + výměnné hroty různé velikosti . Na velké věci ( skříně, atd ) používám pouze plynovou pájku - v krátkém čase dodá velké množství tepla kam potřebuji a hlavně výsledkem je čistý nezaprasený model od cínu . S plynem je pájení výrazně složitjší než s el.pájkou ale když se to člověk naučí a najde si svoje postupy, různé vychytávky a pomůcky ( pinzety, svorky , kovové kostky,.. ) tak je to výrazně rychlejší práce než s el. pájkou . Já plynem letuji i drobné detaily . Jako podložku používám šamotovou desku z hodinářského obchodu ( asi 100,- kč ) . Cín pro různé teploty , pájecí pastu pro instalatery. Pájecí kapalina je samozřejmost - výrazně zlepšuje povrchovou tepelnou vodivost a odstrańuje oxidovanou vrstvu . Na čištění hrotu el.pájky používám mosazný kartáček . Lept průběžně umývám mýdlem nebo jarem a hotový lept opískuji a šup do lakovny .
MartinP
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 01 led, 2008 7:00 pm
Bydliště: Lipník n/B

Re: Pajeni leptu

Příspěvekod greenery » stř 31 říj, 2012 7:45 am

MartinP píše:........S plynem je pájení výrazně složitjší než s el.pájkou ale když se to člověk naučí a najde si svoje postupy, různé vychytávky a pomůcky ( pinzety, svorky , kovové kostky,.. ) tak je to výrazně rychlejší práce než s el. pájkou . Já plynem letuji i drobné detaily ..


... tak jsem to vyzkoušel a můžu potvrdit. Sletoval jsem to plynovou pájkou / hořákem. Plochy a plošky k sobě potřené smd pastou s olovem. Pájka hřeje na vysokou teplotu, stačí malinko cínu a krásně se to rozlévá. Jen se musí pracovat ostražitě a plamenem včas uhnout. Pomáhám si pájkami s různou teplotou tavení a pružinkami z miniaturních kolíčků. Nejdřív velké plochy a spoje pájkou/pastou s vyšším bodem tání a drobné věci naopak. Jde mi to líp, než s el. páječkou.
Dík všem za cenné rady.
Přílohy
skrin.jpg
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Předchozí

Zpět na Železniční modely vytvářené přesnými technologiemi (hekttor.biz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků