Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Specializované fórum pouze pro příznivce velikosti TT (1:120).

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., radekkrupka

Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod jsyrovat » pát 12 lis, 2010 12:37 pm

Chtěl bych se zeptat, jestli někdo má zkušenosti s osvětlením rychlíkových vozů, Tillig, TT model a Kuehn.
Firma Kuehn Model vyrábí osvětlovací lišty, viz. http://www.kuehn-digital.de/schaltdecoder.html. Podle popisu by měly mít dekodér. S tím nemám zkušenosti, mám jen dekodéry pro lokomotivy. Funguje to např. tak, že když dekodéru pro osvětlení přiřadím stejnou adresu jako lokomotivě, tak rozsvícením světel lokomotivy rozsvítím i světla ve vozech?
A pak je další otázka, specifická hlavně pro modely firmy TT Model a Tillig (ty vlastním) - jak rozmontovat vůz a dostat se tak do vnitřku? U TT Modelu, ale ani u Tilligu nevidím zatím nějaký nedestruktivní způsob, jak to provést. TT Model je zdá se navždy slepený, u Tilligu si nejsem jistý. A další problém, nevím jestli jsou u té osvětlovací lišty také díly pro sběr proudu z podvozku?
TT, DCC, ep.V, SBB a vše co se objevuje v Zurichu a okolí
jsyrovat
 
Příspěvky: 44
Registrován: stř 18 úno, 2009 11:32 am

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Radek Mende » pát 12 lis, 2010 2:58 pm

TTmodel má sundavací střechu.
TT DCC , PC ovládání Model Jop+ FCS,v současné době i N moduly
http://www.radyme.websnadno.cz
Uživatelský avatar
Radek Mende
 
Příspěvky: 493
Registrován: pát 20 dub, 2007 2:35 am
Bydliště: Neratovice

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod lachttan.bastr » pát 12 lis, 2010 3:32 pm

Pokud myslíš rychlíkáče od TILLIGa, tak všechny mají přípravu na osvětlení. Novější určitě i snímače, takže stačí jen vložit osvětlovací lištu. Po ukončení dodávek firmou ŘÍHA používá TILLIG univerzální lištu. Viz katalog. Dříve, dva, tři roky zpět, měl u každého vozu uvedeno i číslo lišty konkrétně dle typu vozu. Doporučuji burzu v Praze. P. Říha bývá v pravé řadě dole. Jednoduché, bez složitostí, včetně snímačů atd.
P.S. Jen je bor...lář, že nikde nemá nabídku.
Velikost středu = TT = Top Technik = vrchol techniky!
lachttan.bastr
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv 30 črc, 2009 4:54 pm
Bydliště: Brno

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod jsyrovat » pát 12 lis, 2010 4:07 pm

Díky za rady, teď jsem ty vagóny prozkoumal, a TT Model má opravdu nacvakávací střechu (a poněkud odbytý interiér) a Tillig (mám vagón SBB), tak tam se dá sundat celá "karoserie", nad úrovní podlahy je to taky zacvaknuté, ale to se mi ještě sundat celé nepodařilo. Tillig má také snímače na podvozku a to velmi inteligentně tak, že má kovové plíšky v místě uchycení dvojkolí z boku, takž prakticky minimální mechanický odpor (jinak identický, jako by tam snímače nebyly). Když jsem ted Tillig prosvítil, tak je uvnitř pod střechou vidět i drážka na lištu. Samé plus pro Tillig a to ještě je levnější než TT Model, který má jen stěny nastříkané barvou na čirý 1mm plast, zatímco Tillig tam má opravdu okénka - jak jsem teď zjistil.
Ale na příští burze se každopádně zastavím u p. Říhy, díky za info.
TT, DCC, ep.V, SBB a vše co se objevuje v Zurichu a okolí
jsyrovat
 
Příspěvky: 44
Registrován: stř 18 úno, 2009 11:32 am

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Mirek Moc » pát 12 lis, 2010 4:13 pm

Zasílám pro inspiraci osvětlení vozu od TTmodel osvětlením od pana Říhy.
Obrázek
Uživatelský avatar
Mirek Moc
 
Příspěvky: 231
Registrován: pon 14 led, 2008 4:26 pm
Bydliště: Kolín

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod jsyrovat » pát 12 lis, 2010 4:34 pm

od Mirek Moc » pát lis 12, 2010 6:13 pm
Díky moc, můžu se ještě zeptat, ta lišta od p. Říhy je s dekodérem? A nemáte náhodou fotku, jak jsou udělané snímače na podvozku?
TT, DCC, ep.V, SBB a vše co se objevuje v Zurichu a okolí
jsyrovat
 
Příspěvky: 44
Registrován: stř 18 úno, 2009 11:32 am

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Mirek Moc » pát 12 lis, 2010 5:20 pm

Zde je fotka sběrače na podvozku dodávaného panem Říhou k tomuto osvětlení. Toto osvětlení je bez dekoderu. Cena tohoto osvětlení do Ampz byla v roce 2007 230Kč. Našel jsem ceník od pana Říhy z roku 2007 , jestli ho chceš pro info ozvi se na můj mail.
Obrázek
Uživatelský avatar
Mirek Moc
 
Příspěvky: 231
Registrován: pon 14 led, 2008 4:26 pm
Bydliště: Kolín

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Radek Strnad » pát 12 lis, 2010 6:06 pm

Ještě existuje osvětlení od německé firmy Koch.je na trochu jiném principu a já ho používám na krátkých vozech,ale oni dělají osvětlovací plata na všechny typy vozů i na staré.Jeho výhoda je v tom,že naprosto eliminuje výpadky proudu a to nejen krátkodobé ale i několik desítek sekund.Na platu je kondenzátor,či co je to za mrchu :mrgreen: a ta se vpuštěním proudíků do kol zakrátko nabije a pak už to svítí a svítí....dekodér tam není ,ale je tam plánek,kam ho popř.připájet.Nebo dát jednoduše pod střechu magnetický vypínač.Instalaci do vozu Cey jsem popisoval na jiném vláknu. 8)
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Tom373 » čtv 27 led, 2011 1:20 pm

Potreboval bych pomoc z doporucenim osvetleni Y vozu od tilligu mam tyto dva vozy a jeden sluzebni, koukal jsem se ze tam nejsou zadne zberace, jeste jsem neosvetloval tak vas prosim o radu co kde objednat, vim ze tillig mel primo sadu, ale tu se mi nedari sehnat navic je oproti p. Rihy docela draha, ale zase nevim jestli to od pana Rihy obsahuje vse potrebne. Muzete me prosim nekdo nakopnout co kde sehnat, doporucit dobry shop at jsem v obraze? Co budu dále potrebovat kdybych chtel osvetleni ovladat digitalne? Diky moc Tom
Tom373
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 25 lis, 2010 1:30 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Mirek Moc » čtv 27 led, 2011 7:02 pm

Pro Tom3673:
Vozy Y (teď už musíme říkat starého typu) od firmy Tillig jsem osvětloval sadami od pana Říhy. S jeho výrobky jsem velmi spokojen. Tillig v podstatě prodával také jeho výrobky , ale dával si na ně celkem dost velkou marži.
Dle aktuálního ceníku pan Říha vyrábí již pouze tři verze osvětlení pro vozy Y v provedení s osvětlení 3, 5-ti nebo 7-mi oddílů s použitím teplá bílé SMD LED nebo žluté SMD LED. Ceny na konci minulého roku při nákupu přímo od něj byly pro bílé LED -276 Kč, 294 Kč, 294 Kč( 3, 5,7 oddílů) ; žluté LED 240 Kč, 256 Kč, 256 Kč ( 3, 5,7 oddílů). Osvětlení pro jiné vozy - WLAB, jídelní, poštovní již nevyrábí :cry: .

Tyto sady již obsahují vše potřebné pro instalaci do vozů = deska s diodami + Y plíšky na sběr proudu ( viz foto). Instalace je velmi jednoduchá : bílý vodič se prostrčí otvorem v podvozku , napájí se na Y plíšek , nandají se kola(pozor nepřehodit izolovaná kola (jinak to jde do zkratu)) a svítí :idea:
Obrázek
Obrázek

Na mojí fotografii je deska se žlutými LED diodami, která mi zbyla . Jedná se o desku pro osvětlení WLAB(lůžkových vozů )= osvětlené představky a postranní ulička. Možná by se ti hodila pro osvětlení služebního vozu. Kdyby jsi měl zájem, ozvi se na mail.

V případě, že by jsi chtěl osvětlení ovládat digitálně, musíš jit do osvětlovacích desek od Viessmanu, které představil Tillig jako novinku na tento rok - cena 21EUR za desku +3 EURA za kontaky = celkem cca 600Kč.
Koukni ještě do fora DCC, kde se DCC osvětlení taky určitě probíralo.
Uživatelský avatar
Mirek Moc
 
Příspěvky: 231
Registrován: pon 14 led, 2008 4:26 pm
Bydliště: Kolín

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Bedlisch » čtv 10 úno, 2011 2:15 pm

Také jsem se pokusil o osvětlení rychlíkových vozů BTTB. Ovšem v digitálním provedení, zapojení vychází ze známého schématu z http://www.digital-bahn.de/.
Obrazově viz: http://picasaweb.google.com/bedlisch/DC ... irectlink#
Ačkoliv šlo víceméně jen o otestování možností, výsledek nedopadl až tak špatně. Dokonce i výroba plošného oboustraného spoje nažehlováním toneru se vcelku zdařila. Ale přesto do budoucna počítám jistými úpravami, které odstraní určité nedostatky prototypu :wink: Třeba aby bylo možné volit, které kupé bude osvětleno. Ale plošnák si raději nechám dělat.
Osobně spíš nepočítám, že bych ještě osvětloval tyto starší vozy z produkce BTTB, ale pokud by byl zájem, není problém pár plošňáku nechat udělat. Já už se osobně už těším na nové vozy Kuehn a Tillig.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Keďul » ned 07 říj, 2012 1:00 pm

Zdravím všechny,chtěl bych se pustit do osvětlení ypsilonek od Kuehna,ale nevím jak se rozebírá-máte někdo s tím někdo zkušenost?Díky za rady.
Keďul
 
Příspěvky: 89
Registrován: pon 06 úno, 2012 5:28 pm

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod Ossi » pon 08 říj, 2012 1:01 pm

Na rozborce Kuehnovy ypsylonky nic nic není. Rozebírá se obdobně jako staré vozy od BTTB: t.j. podlaha s interiérem a podvozky se vyjme ze skříně. Pouze doporučuji vytáhnout nárazníky (mají na jedné straně plošku proti pootočení) kvůli možnosti poškození el. topných spojek.Na ty je nutno dávat pozor i při manipulaci se samotnou skříní vozu. Po vyjmutí spodku se objeví v představcích zaizolované kabílky od podvozků. Na ty se připojí osvětlení. Na rozdíl od Tilliga podvozek sbírá proud oběma stranami, proto jsou dva různobarevné kabílky na každém představku. Spojuje se vždy stejná barva. Já jsem použil nové osvětlovací lišty od p. P. Říhy osazené SMD LEDkami a odraznou plochou nalepenou ve střeše (číslo přímo pro Kuehna je 09003W). U každé je přiložen podrobný návod k instalaci včetně fotek. Lišty jsem koupil na burze v Opletalce v červnu i s jinými typy a vedou je i některé e.shopy ( ttmodelar.cz , modelyvlacku.cz )
Ossi
 
Příspěvky: 102
Registrován: ned 26 čer, 2011 1:16 pm
Bydliště: Kochánky, Mladoboleslavsko

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod lukin1 » stř 20 led, 2016 8:58 pm

kluci, může mi prosím někdo poradit s osvětlením na tenhle vagón
http://www.vlackybekr.cz/vlackybekr-cz/ ... -CD-Najbrt
jedná se mi hlavně o koncová světla, ale pokud bude nějaký set vhodný třeba od Němečka...? Je to analog
Díky
lukin1
 
Příspěvky: 71
Registrován: stř 12 lis, 2014 5:05 pm
Bydliště: Třebíč

Re: Osvětlení rychlíkových vozů (TT model, Tillig, Kuehn)

Příspěvekod JendaTT » stř 20 led, 2016 9:39 pm

Ahoj,
do "Y" od Tilliga dávám jednoduchou digitální osvětlovací lištu Kuehn LT10. Má sice jen 6 LEDek, takže se nedá přímo osvětlovat jednotlivé kupé, ale to mi až tak nevadí. Ale umí různé světelné efekty, včetně nastavení jasu a stmívání. Vyhovuje mi, že má přímo výstup na směrově závislá koncová světla a možnost připojení kondenzátoru na eliminaci blikání při výpadku sběru proudu z koleje. Vše se ovládá z MM stejně, jako světla u lokomotiv, navíc to funguje i v analogu.

Co se týká mechanického provedení, vagóny 16645 od Tilliga mají už vyřešený sběr proudu z každého podvozku a vyvedený kontakt až pod střechu. Každý podvozek sbírá jen jednu kolej. Koncová světla se řeší pouze sériově zapojenými 2 LED (bez nutnosti použít předřadný rezistor) Já používám tyto LED, vejdou se přímo do otvorů pro koncové osvětlení, zevnitř je opatrně přilepím a přetřu barvou, aby neprosvítala červená do interiéru. Jako kondenzátor používám paralelní spojení 4ks těchto elektrolytických kondenzátorů, v každém záchodku jsou vždy schované dva. Na vnitřek střechy lepím stříbrný pásek na odrážení světla od světelné lišty. LED mi svítí zespodu do střechy, je to tak lepší, více to rozptyluje světlo a vypadá to přirozeněji. Navíc ještě stahuji intenzitu svitu LED o jeden nebo dva stupně, stejně jako u koncových světel, vagonek pak nevypadá jako jezdící výkladní skříň. Barvím si i interiérové sedačky a podlahu po vzoru skutečného interiéru, vypadá to pak po nasvícení vagonu mnohem lépe.

Rozebrání vagónů od Tilliga je jednoduché - jde sundat střecha, pak i samotné tělo a zůstane podvozek s interiérem. Pokud budeš sundávat i interiér, pozor na vyskakující pružinky od kinematiky spřáhel. Lze vyndat i zasklení přechodových dveří s imitacemi koncového osvětlení - to odříznu a místo něj přijdou do vagonu LED koncového osvětlení.

Neříkám, že je to přímo modelové osvětlení - není osvětlené každé kupé a chodbičky zvlášť, koncové LEDky nemají rovné čelo, ale vypouklé, Pro moje účely mít digitálně nasvícené osobní vagóny včetně dle směru přepínatelných konců to ale za tu cenu stačí. Něco podobného dal dohromady ale třeba i Jindra Fučík - tady.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Další

Zpět na Velikost TT (komunita TT)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků