Jak na sypané nástupiště

Práce s modely, povrchová úprava, patinování modelů, použití barev apod.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Jak na sypané nástupiště

Příspěvekod TheJaro » ned 13 kvě, 2012 6:01 pm

Zdravím
Vedel by mi niekto poradiť ako spravím "sypané" nástupištie?Presnejšie aký typ výrobcu by ste mi poradili alebo material.Zatiaľ som nič také vhodné nenašiel a momentálne nemôžem pokračovať vo výstavbe :oops:
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Příspěvekod radim262 » ned 13 kvě, 2012 6:18 pm

já osobně používám ke své spokojenosti štěrky od model Polák.pod koleje velikost TT a na sypaná nástupiště velikost N a prach
radim262
 
Příspěvky: 85
Registrován: pon 09 led, 2012 3:47 pm

Re:

Příspěvekod TheJaro » ned 13 kvě, 2012 6:43 pm

radim262 píše:já osobně používám ke své spokojenosti štěrky od model Polák.pod koleje velikost TT a na sypaná nástupiště velikost N a prach


Ahoj.A vedel by si mi povedať aj aké k.číslo od toho poláka používaš aby som tam nemal "balvany".Nejaký obrázok pre inšpiráciu nemáš?Alebo link kde by som si to pozrel?Dosť by si mi pomohol :wink:
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: Jak na sypané nástupiště

Příspěvekod radim262 » ned 13 kvě, 2012 6:48 pm

je hodně odstínů.já používám rezavé barvy k.č.5412-TT a 5411-N.nemám to jak nafotit zatím ale neměj strach že budeš mít balvany.štěrk je jemný.skus kouknout na www.polakmodel.com. tam si určitě vybereš :P
radim262
 
Příspěvky: 85
Registrován: pon 09 led, 2012 3:47 pm

Re: Jak na sypané nástupiště

Příspěvekod mizl » ned 13 kvě, 2012 6:58 pm

Stejný postup používám i já. Koukni na moje stránky jak by mohlo vypadat sypané nástupiště. Pro inspiraci. Je to. to jednoduchá nástupiště které se používá, bez betonové zábrany. Jedná se o nástupiště na lokálce v lese v horách 8) http://kolejistett.webnode.cz/stavba-ko ... stavba-12/



Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Jak na sypané nástupiště

Příspěvekod TheJaro » ned 13 kvě, 2012 8:13 pm

radim262 píše:je hodně odstínů.já používám rezavé barvy k.č.5412-TT a 5411-N.nemám to jak nafotit zatím ale neměj strach že budeš mít balvany.štěrk je jemný.skus kouknout na http://www.polakmodel.com. tam si určitě vybereš :P

Kde som sa pýtal tak každý mi odporučil Poláka takže ho každopádne hned vyskúšam :)
mizl píše:Stejný postup používám i já. Koukni na moje stránky jak by mohlo vypadat sypané nástupiště. Pro inspiraci. Je to. to jednoduchá nástupiště které se používá, bez betonové zábrany. Jedná se o nástupiště na lokálce v lese v horách 8) http://kolejistett.webnode.cz/stavba-ko ... stavba-12/



Michal

Ja som vedel že som to niekde videl a teraz som zistil že to bolo na tvojich stránkach.Palec hore !
To že sa používajú betonove zábrany som vedel ale že na lokálkach nie to som nevedel,moja stanička bude teda výnimka :lol:
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: Jak na sypané nástupiště

Příspěvekod mizl » ned 13 kvě, 2012 10:00 pm

Akorát pozor !!! nástupiště by mělo být, oblého tvaru. Já jsem nástupiště udělal rovné :oops:

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Jak na sypané nástupiště

Příspěvekod radim262 » pon 14 kvě, 2012 5:01 am

jestli je to možné,tak by neměl být problém z jemného štěrku trochu to navršit.ale pozor na stupačky a masky podvozků
radim262
 
Příspěvky: 85
Registrován: pon 09 led, 2012 3:47 pm

Re: Jak na sypané nástupiště

Příspěvekod Myšpulín » pon 14 kvě, 2012 5:34 pm

mizl píše:Akorát pozor !!! nástupiště by mělo být, oblého tvaru. Já jsem nástupiště udělal rovné :oops:

Michal

Tvar je třeba zde:
http://www.parostroj.net/modely/stanice/nastupiste.htm
http://www.fce.vutbr.cz/zel/plasek.o/0N5/05-Zarizeni_ZSaU.pdf

Tvorba třeba zde:
http://www.modely.biz/magazin/clanek-kolejiste-v-atelieru-20-cast-jak-na-sypane-nastupiste/
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Jak na sypané nástupiště

Příspěvekod sco_27 » pon 14 kvě, 2012 5:52 pm

Ak ste náhodou nevideli, pekný článok o výrobe sypaného nástupišta s betónovou obrubou vyšiel na vlaky.net, viac - http://www.vlaky.net/zeleznice/spravy/4 ... astupista/
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Re: Jak na sypané nástupiště

Příspěvekod jv66 » pon 10 zář, 2012 2:09 pm

Techniky jsou zde popsané a myslím, že dost jasně. Materiál - to je právě ten kumšt (to sú tie fígle)! Buď budeš hledat na internetu v e shopech, objednávat, čekat, zkoumat apod. a nebo vyrazíš ven s několika igelitovými pytlíky a lopatičkou a materiál si pořídíš zadarmo a hned.
Doma ho dáš na nobviny, vyhodíš větvičky a psí hovínka a začneš ho přesívat (sítko na čaj si radši pořiď sám, nebo tě doma roztrhnou...) Jednotlivé frakce - od hrubšího až po prach - si ulož třeba do uřezaných kartónů od "mlieka" a máš super materiál na posypy. Navíc z jednoho zdroje, tudíž stejné barvy.
Nástupiště - já jsem vybrousil hrubý tvar z balsy, který jsem posypal hrubším štěrkem a potom prachem. Prach jsem rostříkal rozprašovačem vodou s kapkou Jaru (zdálky a z výšky - abych si ho neodfoukl) a potom zředěným fixativem (matný lak Sportakryl) prokapat (lahvička od tužidla na vlasy).
Pokud ti nevadí, že spotřebuješ na nástupiště hromádku štěrku a ta že něco váží, můžeš balzu jako "jádro" vynechat. Prokapání bude ale nutno asi dělat několikrát. Místo balsy můžeš použít cokoiv, co jde dobře brousit (měkké dřevo) a drží na tom lepidlo.
KMŽ Brno; TT+HO Modulovka
jv66
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 16 bře, 2008 12:08 pm
Bydliště: Brno

Re: Jak na sypané nástupiště

Příspěvekod radim262 » pon 10 zář, 2012 3:41 pm

já dělal sypané nástupiště ze štěrků od poláka velikost TT a N.zakapal jsem to naředěným herkulem.poté přidán prach od Poláka.fotky nástupiště jsou na rajceti-radim262 ve fotogalerii Stavba nového kolejiště
radim262
 
Příspěvky: 85
Registrován: pon 09 led, 2012 3:47 pm

Re: Jak na sypané nástupiště - povrch stanice všeobecně

Příspěvekod Kajinek11 » stř 22 lis, 2017 7:42 pm

Nechci zakládat nové vlákno. Sice to není úplně nástupiště, ale technika bude podobná..

Jak nejlépe znázornit povrch co je všude kolem stanice? Ve skutečnosti je to směs hlíny, štěrku, špíny... Vlastně by to měla být nějaká tvarovatelná hmota, která pude nacpat i mezi pražce a výhybky. Zároveň toho budu toho dělat poměrně velké množství kolem celé stanice a depa. Takže bych si tu hmotu nerad dělal přes sítko z přírodních materiálů a měl bych být schopen jí přesně opakovat, protože nezvládnu vše udělat najednou. Jemný štěrk N mi také nepřijde pro TT dobrá volba, už jenom kvůli hmotnosti a hrubosti.

Možná, že by dotaz mohl i znít: Kde sehnat jemnou hmotu (prach) ve větším množství, který se dá s trochou JARU a transparentním lepidlem posléze hezky tvarovat.

ScreenHunter_188 Nov. 22 20.22.jpg
Reál - co chci..


Díky moc za nápady.

A tady jeden příklad jak se mi to líbí:
ScreenHunter_189 Nov. 22 20.35.jpg
zhruba co bych rád V TT


Zde je příklad jak se to povedlo mě (kombinace drceného papíru a přesypaného popela), moc s výsledkem spokojen nejsem :cry:

ScreenHunter_190 Nov. 22 20.43.jpg
moje práce
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk


Zpět na Modelářské techniky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků