Lepty - příprava, výroba, technické informace

Fórum pro stavitele z mosazi (i dalších kovů) a leptů. Technologie obrábění kovů v modelářství, CNC apod....

Moderátoři: Michal Dalecký, Hekttor

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod vvitty » stř 04 črc, 2012 8:20 am

Freekey: treba proto, ze je to legalne nejdostupnejsi cesta pro bezneho uzivatele?
Oni si leptaci ty predlohy vetsinou upravuji, minimalne o technologicke okraje a ruzne sesazovaci znacky, takze to potrebuji umet otevrit a zeditovat. Jinak se v principu da pouzit jakykoliv vektorovy format, ktery zvladne osvitka na vyrobu filmu.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod MirekTT » stř 04 črc, 2012 8:52 am

Freekymu šlo spíše o to, aby modelář při návrhu neřešil, zdali odleptaná část má být bílá, nebo černá, průsvitná, nebo vyplněná bílou barvou. Samozřejmě že leptací firmy přijímají návrhy v digitální podobě, ale kromě již zmíněné úpravy okrajů, rozmístění a označkování si též vybírají zdali film bude v pozitivu či negativu podle toho, jakou vrstvu na plech zrovna nanášejí, zdali pozitivní, či negativní. Je tedy jedno, zdali jim předlohu předložíte jako pozitiv, či negativ. Stejně si to pak upraví a osvítí na film, jak říkal Freekey.

Já bych si lept taky doma zkusil, mám jen jednu potíž a sice dostat z lejzrovky sytou neprůsvitnou předlohu. Toner není nikdy úplně černý. Různé recepty na jeho zneprůhlednění nejsou stoprocentní a odnášet předlohu do studia na osvit už znamená si to raději nechat rovnou vyleptat.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod vvitty » stř 04 črc, 2012 9:34 am

Me teda prislo ze resi format, ne provedeni... na predchozi otazku tu odpoved byla uz davno.

Ja si kdysi leptal plosnaky, ale predstava ze se s tim budu delat pro lepty v mnozstvi par plechu za mesic se mi moc nelibi. Skoda se s tim spinit...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod carodej » stř 04 črc, 2012 12:30 pm

MirekTT píše: .... Já bych si lept taky doma zkusil, mám jen jednu potíž a sice dostat z lejzrovky sytou neprůsvitnou předlohu. Toner není nikdy úplně černý. Různé recepty na jeho zneprůhlednění nejsou stoprocentní a odnášet předlohu do studia na osvit už znamená si to raději nechat rovnou vyleptat.


Pokud chceš dělat jenom díry do plechu ... není problém, pokud chceš leptat hloubkově oboustranně ... tak kvuli pár kusum na to radši zapomeň. Dodržet rovnoměrnost hloubky leptu a nanášet fotorezist na plechy .... to radši posuň profi leptačum (firmám) ... vyjde to o dost levněji ...
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Lepty - žíhání

Příspěvekod PaMi » stř 18 črc, 2012 9:35 am

U leptu střechy na Hurvínka je napsáno, že je plech potřeba nejprve nažíhat aby šel lehce ohýbat. Nažíhání je popsáno tak, že položím díl na 3 minuty na rozpálenou plotnu.
Vzhledem k tomu, že doma mám pouze indukční sporák se ptám na náhradní řešení. Je možno nažíhat přímo nad plamenem? Plotna má být rozpálena "do červena" anebo stačí vložit do trouby kterou rozhicuju na 260stupňů?
Díky za praktické postřehy a rady.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Lepty - žíhání

Příspěvekod radekkrupka » čtv 19 črc, 2012 7:21 am

PaMi píše:U leptu střechy na Hurvínka je napsáno, že je plech potřeba nejprve nažíhat aby šel lehce ohýbat. Nažíhání je popsáno tak, že položím díl na 3 minuty na rozpálenou plotnu.
Vzhledem k tomu, že doma mám pouze indukční sporák se ptám na náhradní řešení. Je možno nažíhat přímo nad plamenem? Plotna má být rozpálena "do červena" anebo stačí vložit do trouby kterou rozhicuju na 260stupňů?
Díky za praktické postřehy a rady.

Tak dej na indukční plotnu třeba pánvičku? :)
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod MirekTT » čtv 19 črc, 2012 7:54 am

Tak žíhání mosazi je spíš odvislé od toho, že kov by měl projít červeným žárem, což si myslím, že se na indukčním sporáku nejspíš nedosáhne. Ale na tenký plech by měl stačit jakýkoliv malý plynový hořák, třeba pájedlo, nebo turistický vařič.
Tyhle odkazy, kde je žíhání zmíněno, jistě znáte:

http://hekttor.biz/fgalimg.php?id=1035&lng=CZE
http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2003120201
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Lepty - příprava, výroba, technické informace

Příspěvekod PaMi » čtv 19 črc, 2012 8:27 am

Moje zkušenosti se žíháním pokus/omyl:
Takže nakonec jsem doma ještě objevil elektrickou plotýnku. To jsem nechal rozehřát na maximum (kolik to bylo stupňů těžko říct) a položil na ni odstřižek z leptu (0,3mm). Ten po 10 vteřinách začal měnit barvu. Jak se zbarvil celý, tak jsem ho ihned sundal (cca po 20 vteřinách). Po schladnutí byl plech stále tvrdý. Proto jsem další kousek nechal podle doporučení Hekttora na plotýnce 3 minuty a poté šlo ohýbat jak papír a Hurvínek má střechu :D .
Závěr tedy je ten, že elektrická plotýnka na vyžíhání leptu je dostatečná.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Předchozí

Zpět na Železniční modely vytvářené přesnými technologiemi (hekttor.biz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků