Výroba plošných spojov

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod rawen » pát 18 kvě, 2012 4:02 am

Dík, tohle (i jiné) jsem už viděl :)
Jak je to s dělením desky s fotoemulzí a obecně s manipulací? Nesnese žádné světlo nebo si v koupelně něčím přisvětluješ? Tohle jsou věci, které z internetových návodů většinou nepoznám.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod rawen » pát 18 kvě, 2012 9:32 am

Tak jsem se naštval, vzal osvědčený letáček českých drah, vytiskl, přežehlil, vyleptal. Bez pořeby korekce, bez chybičky. :evil:
Samolepící papíry se ukázaly jako slepá cesta. Ale alespoň mi zbyl dárek pro dceru. :D

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod BorgMcz » pát 18 kvě, 2012 6:17 pm

rawen píše:
Samolepící papíry se ukázaly jako slepá cesta. Ale alespoň mi zbyl dárek pro dceru. :D

Radek


Já se jich musím zastat, ale jde přesně o jeden typ, než se mi ho podařilo sehnat, bylo vše na vyhození.
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod mizl » sob 19 kvě, 2012 4:19 pm

rawen píše:Dík, tohle (i jiné) jsem už viděl :)
Jak je to s dělením desky s fotoemulzí a obecně s manipulací? Nesnese žádné světlo nebo si v koupelně něčím přisvětluješ? Tohle jsou věci, které z internetových návodů většinou nepoznám.

Radek


Desku dělím normálně pákovými nůžkami v práci. Dělám jí cca o 2 mm delší oproti požadovaným rozměrům. Je to má taková jistota, kdy by náhodou se odloupl kousek laku. Po vyvolání desku upravím pilníkem. 1 - 2 mm není problém opilovat. Jde to velmi dobře a za chvíli je hotovo.
Deska snese bez újmy krátké osvícení žárovkou. Žárovka nevydá tolik UV záření na to, aby to desku znehodnotilo. Mou metodou trvá osvit cca 10 minut přímím UV zářením. Ovšem je nutno vyzkoušet. Čas se může lišit. V koupelně mám 4 bodové světla o výkonu cca 25 - 30 W kterými si svítím.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod rawen » sob 19 kvě, 2012 8:30 pm

Ahoj,
ještě se raději (hloupě) zeptám - dokud je na desce fólie, můžu ji normálně řezat a brousit (pákovky nemám) a zbytek zabalit do sáčku?

Sjíždím weby o UV lampách, ale mám pocit, že se to snad z LEDek nevyplatí stavět. LEDky z ebay vycházejí po koruně až dvou, celá lampa je na aukru za 500Kč, obojí vč. dopravy. Takže otázku bych formuloval asi tak, jestli je nějaký zásadnější rozdíl (mimo času) mezi osvitem LEDkami a zářivkami.

Díky, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod harttman » ned 20 kvě, 2012 7:27 am

rawen píše:Ahoj,
ještě se raději (hloupě) zeptám - dokud je na desce fólie, můžu ji normálně řezat a brousit (pákovky nemám) a zbytek zabalit do sáčku?

Sjíždím weby o UV lampách, ale mám pocit, že se to snad z LEDek nevyplatí stavět. LEDky z ebay vycházejí po koruně až dvou, celá lampa je na aukru za 500Kč, obojí vč. dopravy. Takže otázku bych formuloval asi tak, jestli je nějaký zásadnější rozdíl (mimo času) mezi osvitem LEDkami a zářivkami.

Díky, Radek

Ano.
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod harttman » ned 20 kvě, 2012 8:42 am

Dnes jsem se konečně dostal k tomu abych Ti tu ukázal jak dělám plošňáky já. Předem upozorňuji že jsem úplný začátečník modelář, nikdy před tím jsem plošné spoje nedělal a ani nejsem vyučen v elektrooboru. Jsem strojař.
Po přečtení pár článků na webu jsem se rozhodl pro výrobu pcb fotocestou. První padlo rozhodnutí si postavit pořádné zařízení na výrobu plošných spojů.
Obrázek
Osvitová jednotka: starý skener na aukru za 100kč , UV lampa na sušení nehtů 200kč, trochu práce zadarmo.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Leptací lázeň: plexisklo tl.4mm jsou zbytky co mi dal kamoš výtvarník, ohřívátko do akvária ve výprodeji za 80kč, hadička s dírkama která je přilepená nadně aby bublinky lázeň míchaly cca 30kč, lepidlo na sklo 1tuba za 45kč a ještě mi půlka tuby zůstala, plastová bedna ve které je celé leptací zařízení zavřeno 120kč.
Obrázek
Na vyvoláváni používám velkou misku na horkou vodu do které pak ponořím malou misku s vývojkou aby se ohřála na 30 supňů obě 48kč.
Toť veškeré náklady.

Pracovní postup.
Vytisknout předlohu na fólii http://www.aznakup.cz/papir-fotopapir-etikety-2/transparentni-folie-pro-bw-laser-a4-100l/ nebo na pauzovací papír.
Osvit cca 30s, vyvoláváni cca 90s, leptání dle potřeby. Čím je leptací lázeň teplejší, tím rychleji se odleptá. Já zahřívám lázeň na 50 stupňů.
Obrázek
Můj asi šestý pokus.
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod mizl » ned 20 kvě, 2012 5:21 pm

ještě doplním že existují samozřejmě i průhledné fólie do inkoustových tiskáren. Co se týče dělení cuprexidu, tak já osobně ponechávám ochranný papír na desce a zafixuji ho kolem dokola izolepou, aby se papír nehnul. Po takové malé úpravě je možné i řezat.

Vývojku není třeba předehřívat a po ukončení jí můžeš znovu použít. Není třeba jí vyhazovat. Jediné co se sní stane, že se obarví malinko do černa.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod Jirka78 » stř 30 kvě, 2012 6:57 pm

To Harttman: tomu u nás říkáme fajnovej vercajk :-) , vypadá to moc pěkně.

Jinak k výrobě, před 20 ti lety jsem je dělal následovně: uříznul jsem desku, nalepil na ní předlohu, důlčíkem přenesl díry a pak překreslil čáry trubičkovým perem s jakoukoliv email barvou ve spray ( na obyč plošňáky v pohodě ). Leptal jsem jak HCL + peroxid +H2O, tak i choridem železitým ( ten je podle mě lepší - lepší kontrola během procesu). Dneska jsem línější, dělám to známou metodou laserovkou na barevný lepící papír a je to po vychytání pohoda. Stačí vychytat to nažehlení, jinak tam v podstatě není co zkazit, když se mi to nepovede nažehlit, stalo se mi to na začátku 2x, smeju to z desky a nažehlím znovu. Je to levný ,rychlý a hlavně nenáročný na vybavení. Desku umeju před nažehlením solvinou a někdy i potom odmastím čímkoliv, co je po ruce.
H0 cca 3. - 4. epocha DCC
Jirka78
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 24 zář, 2011 5:27 pm
Bydliště: Rotava

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod Houmr » čtv 31 kvě, 2012 4:37 am

mizl píše:ještě doplním že existují samozřejmě i průhledné fólie do inkoustových tiskáren. Co se týče dělení cuprexidu, tak já osobně ponechávám ochranný papír na desce a zafixuji ho kolem dokola izolepou, aby se papír nehnul. Po takové malé úpravě je možné i řezat.

Vývojku není třeba předehřívat a po ukončení jí můžeš znovu použít. Není třeba jí vyhazovat. Jediné co se sní stane, že se obarví malinko do černa.

Michal

Co se týče průhledné fólie, kolega co mi dělal dříve plošňáky ji taky používal, jen pro jistotu si vždy vytiskl dvě předlohy a ty dal na sebe, aby nedošlo k prosvícení. Jinak pro Fuldu palec nahoru za jednoduché a levné řešení leptání.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod Seidl » čtv 31 kvě, 2012 8:44 pm

dvě poznámky:
- jednak vyrobit osvitovou jednotku z ledek je špatná úvaha. Fotomateriály, které jsou nanesené na kuprexu jsou citlivé na UV záření, takže ledkou si na to posvítíš, ale jinak nic. Proto se používají lampy s tímto spektrem a v daleké historii se používalo - pro pamětníky horské sluníčko, jehož základem byla rtuťová výbojka.
- druhá věc, přitisknout dokonale folii s motivem tišťáku na desku je trochu problém. Nejčastěji se to řeší přiklopením skla. Jde to, ale není zaručeno, že podložka není křivá či nemá jiné nerovnosti. A sklo, pokud neseženeš křemičité, pohlcuje dost UV záření. Takže se musí exponovat podstatně déle.
Existuje následující jednoduché řešení:
fotocitlivou desku i s motivem (může být na okraji přichycen izolepou) dáš do igelitového pytlíku a pytlík samotný pak přilepíš izolepou na hadici od vysavače. Nastane podtlak a folie dokonale přilne. S přehledem se tak dá udělat i 4. konstrukční třída, což jsou čáry cca 0.25mm.
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod rawen » čtv 31 kvě, 2012 8:53 pm

Seidl píše:dvě poznámky:
- jednak vyrobit osvitovou jednotku z ledek je špatná úvaha. Fotomateriály, které jsou nanesené na kuprexu jsou citlivé na UV záření, takže ledkou si na to posvítíš, ale jinak nic. Proto se používají lampy s tímto spektrem a v daleké historii se používalo - pro pamětníky horské sluníčko, jehož základem byla rtuťová výbojka.

Mám to chápat tak, že UV LEDka nevyzařuje světlo o deklarované vlnové délce? Anebo ho vyzařuje "špatně"?

Radek

P.S.: Nechci rýpat, ale dobrat se podstaty.
Tohle mi leží na stole: http://www.ebay.com/itm/170839657853
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod Koudy » čtv 31 kvě, 2012 9:18 pm

Myslím, že jen u Seidla došlo k nepochopení (možná to vyznělo jako normální LED vs UV LED).
Koudy
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob 05 bře, 2011 3:26 pm

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod Seidl » čtv 31 kvě, 2012 9:40 pm

máš naprostou pravdu, předpokládal jsem obyčejnou ledku.
Je však ještě jeden problém a to s vyzařovacím úhlem a vyzařovací charakteristikou. Pokud jich dáš hrst do jedné skupiny a pak dostatečně daleko, bude to jako bodový zdroj světla. Pokud je rozmístíš do plochy, musíš si tuto maličkost ohlídat. Desky s fotocitlivým materiálem sice nejsou tak moc háklivé na přesnost expozice, ale nedá se to přehánět
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Výroba plošných spojov

Příspěvekod mizl » pát 01 čer, 2012 1:51 pm

Seidl píše:dvě poznámky:
- jednak vyrobit osvitovou jednotku z ledek je špatná úvaha...


Pravděpodobně tento příspěvek je mířen ke mě.

Tak tedy: LED diody nejsou obyčejné nýbrž UV LED dioda. Je to úplně stejné světlo jako horské sluníčko.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

PředchozíDalší

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků