Blbosti a plky -> dříve MiniMaus

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Blbosti a plky -> dříve MiniMaus

Příspěvekod fulda » ned 25 bře, 2012 7:50 pm

Ahoj vespolek,

Patlám se trochu v MiniMaus (Pokročilý ovladač, pokud mluvíte řečí dcckolejí)
Moje snaha je do něj dopsat funkce pro XpressNet 3.6 - tedy konkrétně programování CV 257-1024 a používání funkcí F13-F28
To programování je celkem jasné, ale otázka je, co s těma funkcema, jak to zakomponovat na klávesnici toho ovladače?

Jedna možnost je nějak to dostat do stávající logiky, kdy se ovládají čtveřice funkcí, nějak do toho zakomponovat ještě využití kláves 5 a 6.

Druhá možnost je totálně předělat logiku klávesnice. Stejně používám verzi s otočným ovladačem, takže spodní trojici kláves nepotřebuji a mohu jí realizovat ovladačem.
Tím bych mohl používat klávesnici takto: 0 = světla, 1..9 funkce F1-F9; stiskem klávesy * se bude přičítat 10, takže 0 = F10, 1..9 funkce F11-F19, fo samé s klávesou #, která bude přičítat 20 (0=F20, 1..8 = F21-F28)
A ještě k tomu nějak adekvátně předělat zobrazení na display a to je to co zatím nevím jak.

Má někdo nějakou představu?

Jo a ještě bonusová otázka - momentálně mám kolečko udělané tak, že zrychluje a zpomaluje (do nuly), pokud ho zmáčknu, tak přehodí směr. Tady je otázka co je správnější?
Možnosti jsou asi 3
- tak jak to je = zrychluje, zpomaluje do 0 a směr se mění stiskem kolečka - tím se uvolňuje klávesa Sel, která se dá využít na zastavení, pokud 0 použiju pro funkce
- podobně = kolečko zrychluje, zpomaluje do 0, směr se mění klávesou na klávesnici jako doposud a stisk kolečka znamená nastavení rychlosti 0 (to se mi celkem zamlouvá nejvíc)
- mohu udělat to, že pokud budu zpomalovat a dostanu se na 0 a budu stále pokračovat v točení, tak se změní směr a bude se couvat. Tím se dostaneme k otázce, jestli na kolečku které nemá aretační zoubek v nule bude možně zastavit? a taky co se má stát při stisku kolečka?

Díky všem za názory.
Naposledy upravil fulda dne pát 06 dub, 2018 1:24 pm, celkově upraveno 1
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: MiniMaus

Příspěvekod harttman » ned 25 bře, 2012 9:08 pm

Pokud bych do toho mohl mluvit, tak já osobně bych přivítal Tvůj návrh 2. Komplet předělat logiku klávesnice.Ten způsob co navrhuješ mi připadá srozumitelný. Mám postavený minimaus od paca, a nejsem moc s ovládánim spokojený. A u toho potenciometru bych se přiklonil k řešení 3. Tá středová aretace by se tam už dala lehce dodělat.
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: MiniMaus

Příspěvekod D » ned 25 bře, 2012 9:42 pm

fulda:
K otočnému ovladači:
Asi bude také záležet na tom, zda je otočné kolečko aretované po jednotlivých pootočeních nebo ne (jestli otáčením poskakuje po zoubcích). Pokud by nebylo, tak bych z ergonomického hlediska na jeho stisknutí nevázal žádnou funkci závislou na náhodném pootočení, kterému při stisku bez aretace nepůjde zabránit. Třeba nouzovému zastavení by to nevadilo, ale změna směru stojícího vlaku by mohla drobným pootočením soupravu nechtěně rozjet.

Ve třetí možnosti s nulou uprostřed by se uvolněným tlačítkem nebo stiskem kolečka dala nahradit chybějící středová pozice. Stisknutím by se vynulovala rychlost (jako stažení běžného ovladače na nulu, vlak by plynule zastavil). Další otáčení by od tohoto stavu otočení opět mělo vliv na rychlost a směr. Obsluhující strojvůdce by tak i v tomto režimu získal chybějící jistotu, zda opravdu vlak zastavil. Jinak totiž zpomaluje, zpomaluje a najednou couvá.

Z těch tří možností se mi zamlouvá ta druhá, tj. ovládání směru zvláštním tlačítkem, stisk kolečka pro zastavení (případně nouzové zastavení) vlaku. Nicméně tohle by chtělo spíš prakticky vyzkoušet, jak to bude komu vyhovovat.

harttman:
Pokud se nepletu, tak na ovladači nebude potenciometr, ale otočný krokový volič. Na tom se aretace udělat nedá. Už jen proto, že po každém zapnutí se jako výchozí nulová pozice bere ta současná. Také do procesoru neposílá svou polohu, ale jen její změny a směr.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: MiniMaus

Příspěvekod fulda » pon 26 bře, 2012 7:05 am

Tak tak, rotační ovladač není potenciometr, ale kolečko kterým se dá točit do zblbnití. Skoro si myslím, že je to v každém autorádiu vyrobeném po roce 2005.
Pokud se pamatuju, tak všechny (ten můj určitě) mají zoubky, takže co krok, to takové to jemné cvaknutí. Při mojich pokusech se mi nestalo, že bych při stisku zároveň pootočil. Zejména proto, že při stisku má člověk tendenci mačkat palcem na střed kolečka.

OK, takže zatím vede návrh na předělání celé klávesnice a u kolečka se změní směr pokud budu točit hodně doleva, při stisku se nastaví rychlost 0.

Po pravdě je to z programátorského pohledu ta nejnáročnější varianta, ale zase z uživatelského se mi taky zdá nejpraktičtější.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: MiniMaus

Příspěvekod vvitty » pon 26 bře, 2012 9:10 am

nektere "zoubky" nemaji. Treba ten, co jsme ted davali do osciloskopu misto puvodniho a byl jediny vhodneho rozmeru necvaka :cry:
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: MiniMaus

Příspěvekod harttman » pon 26 bře, 2012 9:14 am

fulda píše:Tak tak, rotační ovladač není potenciometr, ale kolečko kterým se dá točit do zblbnití. Skoro si myslím, že je to v každém autorádiu vyrobeném po roce 2005.
Pokud se pamatuju, tak všechny (ten můj určitě) mají zoubky, takže co krok, to takové to jemné cvaknutí. Při mojich pokusech se mi nestalo, že bych při stisku zároveň pootočil. Zejména proto, že při stisku má člověk tendenci mačkat palcem na střed kolečka.

OK, takže zatím vede návrh na předělání celé klávesnice a u kolečka se změní směr pokud budu točit hodně doleva, při stisku se nastaví rychlost 0.

Po pravdě je to z programátorského pohledu ta nejnáročnější varianta, ale zase z uživatelského se mi taky zdá nejpraktičtější.


O.K. tak to jo. Já jsem s Tvého prvního příspěvku nepochopil že se jedná o rotační ovladač. Já mám na tom pacovském potenciometr. Proto mně to zmátlo. V tom případě bych se přimlouval aby na tlačítku kolečka byla nula.
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: MiniMaus

Příspěvekod male zvire » pon 26 bře, 2012 1:16 pm

Já bych souhlasil s "D" a ještě bych si nenápadně přisadil svou: nešlo by ho taky udělat bezdrávově? 8)

fulda píše:Po pravdě je to z programátorského pohledu ta nejnáročnější varianta, ale zase z uživatelského se mi taky zdá nejpraktičtější.

Většinou to tak bývá, co je nejsnažší pro programátora je nejsložitější pro uživatele a naopak :)
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: MiniMaus

Příspěvekod Zx1974 » pon 26 bře, 2012 1:48 pm

fulda píše:Možnosti jsou asi 3
- tak jak to je = zrychluje, zpomaluje do 0 a směr se mění stiskem kolečka - tím se uvolňuje klávesa Sel, která se dá využít na zastavení, pokud 0 použiju pro funkce
- podobně = kolečko zrychluje, zpomaluje do 0, směr se mění klávesou na klávesnici jako doposud a stisk kolečka znamená nastavení rychlosti 0 (to se mi celkem zamlouvá nejvíc)
- mohu udělat to, že pokud budu zpomalovat a dostanu se na 0 a budu stále pokračovat v točení, tak se změní směr a bude se couvat. Tím se dostaneme k otázce, jestli na kolečku které nemá aretační zoubek v nule bude možně zastavit? a taky co se má stát při stisku kolečka?

Můžeš se inspirovat FREDIm - při nulové rychlosti se tlačítkem přehazuje směr. Při nenulové rychlosti funguje jako nouzové zastavení (e-stop).
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: MiniMaus

Příspěvekod harttman » stř 28 bře, 2012 12:26 pm

Ahoj Jindro, jak pokročil Tvůj výzkum minimause? Je možné Ti nějak pomoci?
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: MiniMaus

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 28 bře, 2012 1:34 pm

A co použít pro změnu směru jízdy použít páčkový přepínač jako tady https://www.uhlenbrock.de/intern/index.htm
nebo Lenz LH 90?
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: MiniMaus

Příspěvekod fulda » stř 28 bře, 2012 2:23 pm

harttman píše:Ahoj Jindro, jak pokročil Tvůj výzkum minimause? Je možné Ti nějak pomoci?

Prostě to po večerech programuju. Zatím nemám žádnej dramatickej zádrhel, pokouším se s tím vyrovnat.
Došla mi znaková sada, musel jsem z češtiny zahodit diakritiku.

Pokud chceš schéma, to je hotové, jenom ten program není.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: MiniMaus

Příspěvekod harttman » stř 28 bře, 2012 3:46 pm

Jejda, tak to bych byl rád kdyby jsi vypustil schéma ze svého výzkumného střediska. :P
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: MiniMaus

Příspěvekod fulda » stř 28 bře, 2012 7:23 pm

Schema není žádné tajemství, ale pro jistotu přikládám i fotku, mám totiž realizovanou jen verzi pro SMD a nevím, jestli se mi bude chtít dělat i nožičkovou, ale asi jí spíš dělat nebudu a domluvím se s Honzou, aby prodával tuhle a bude to.
Obrázek
Obrázek
Teda jsou tam drobné odchylky - místo R1 a R2 je jeden trimr a je tam pro změnu ještě odpor 10k k nožičce číslo 6, ale to je obojí nepodstatné.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: MiniMaus

Příspěvekod atiTT » stř 28 bře, 2012 8:10 pm

Ahoj,
plánuješ tam nechať pôvodný 2x16 displej alebo niaký iný? 2x20?
Indikácia zapnutých funkcií ako bude zobrazené?
atiTT
 
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 10 lis, 2011 12:04 pm

Re: MiniMaus

Příspěvekod harttman » stř 28 bře, 2012 9:46 pm

[quote="fulda"]Schema není žádné tajemství, ale pro jistotu přikládám i fotku, mám totiž realizovanou jen verzi pro SMD a nevím, jestli se mi bude chtít dělat i nožičkovou, ale asi jí spíš dělat nebudu a domluvím se s Honzou, aby prodával tuhle a bude to.

Šak SMD je lepší. Aspoň je to menší a není třeba krabicu jak kráva.
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 13 návštevníků