Výkolejka TT HekTTor

Fórum pro stavitele z mosazi (i dalších kovů) a leptů. Technologie obrábění kovů v modelářství, CNC apod....

Moderátoři: Michal Dalecký, Hekttor

Výkolejka TT HekTTor

Příspěvekod MirekTT » čtv 22 bře, 2012 8:22 pm

Jakože je článek firemní od Moduly Brno, dávám na něj odkaz jakožto autor do tohoto fóra, protože se domnívám, že sem zapadne líp.
Ozřejmí vám úskalí této stavebnice a doufám, že vzbudí diskuzi, neboť si myslím, že potíže, které popisuju, museli mít všichni stavitelé tohoto leptu. Navíc problematika zůstává otevřená, protože se mi doposud nepodařilo vyvinout odpovídající pohon výkolejky pro funkční provoz v modelu.

Více tedy zde: http://www.modulybrno.cz/vykolejka
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Výkolejka TT HekTTor

Příspěvekod Jirka1 » čtv 22 bře, 2012 9:16 pm

No mně se to podařilo bez větších problémů a výkolejka funguje s dálkovým ovládáním spolehlivě. A ani s ostatními problémy během stavby, které popisuješ, jsem se nějak nesetkal... :roll:
Pravda je, že mi vlastní výkolejka nesedí až na přídržnici, ale to je daň za možnost projíždět ji vozidly...
Konstrukčně jsem to řešil dle skutečného stavu za pomoci výkresů.
Podle všeho se výkolejka nemůže překlápět o celých 180°, protože ve skutečnosti se protizávaží dostane pod kolejinici a nemine ji, ale pouze o 90°.
Něco malinko je v článku.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Výkolejka TT HekTTor

Příspěvekod MirekTT » pát 23 bře, 2012 5:15 am

Já jsem z počátku hodně laboroval s polohou výkolejky vůči kolejnici. Čím dál od kolejnice směrem ven je výkolejka instalována, tím je dá se říct sjízdnější. Ale také tím méně výkolejka doléhá na kolejnici (o doteku s přídržnicí nemůže být ani řeč) a tím hůř to vypadá. Plné spolehlivé sjízdnosti jsem dosáhl, až když se kámen výkolejky kolejnice při uzavření téměř nedotýkal. To mě hodně překvapilo a proto se podivuju, že o tom dosud nikdo nepsal.
Stavebnice pokud je ponechána tak jak je a je namontována na kolejnici dle předlohy, je vhodná pouze jako maketa na diorama. Pojízdná kvůli zachytávání ložiskovými domky a maskami podvozků vozidel o odklopený kámen nebude.
Zkrátka se musí odklápět víc, než dovoluje konstrukce stavebnice. V H0 patrně stačí odbrousit patu kolejnice (viz Houmr), v TT se musí dát blíže k ose i zavaží na raménku. Pak se raménko odklápí úplně.
Pokud je takové odklápění nemodelové, nevadí, pohyb odklopení je tak velký, že patrně dojde k jeho omezení mechanizmem odklápění, který není ve stavebnice řešen vůbec. Udělat posuvem táhla takový pohyb, aby se to rameno odklopilo o více jak 180st se mi nepodařilo ničím. Maximálně jsem dosáhl těch sotva 120ti, jak je to vidět na tom videu. To ale není dostatečné, páry se vyhazovaly ložisky ojnic o odklopený kámen.
Modelovost nemodelovost, musí se to kvůli sjízdnosti odklápět víc a jediný problém je v tom případě pohon.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Výkolejka TT HekTTor

Příspěvekod Jirka1 » pát 23 bře, 2012 7:47 pm

No mně to vyšlo akorát tak, že proleptaná drážka sklopného ramene vychází ve sklopené poloze přesně na temeno kolejnice. Jinak jsem v podstatě nic upravovat nemusel.
Parní lokomotivy mi tam projedou všechny, vozy za ložiska nezachytávají...
Pro úpnost upřesňuji, že je nainstalovaná na plechovém U profilu.

Zde jsou jednotlivé výkresy:
Výkolejka L se zámkem a návěstidlem
Výkolejka L se závorníkem a návěstidlem
Výkolejka P se závorníkem a návěstidlem
Výkolejka P s přestavníkem a návěstidlem
třeba se to někomu může hodit.

Možná se mi to časem podaří popsat a zpracovat do zveřejnitelné podoby...
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Re: Výkolejka TT HekTTor

Příspěvekod MirekTT » pát 23 bře, 2012 9:54 pm

Typáky jsou super Jirko a jsem rád, že jsou tady alespoň dvoje zkušenosti s jedním výrobkem. Sám jsem si s tím moc rady nevěděl a chtěl bych právě vyprovokovat diskuzi. O výkolejkách, respektive jejich funkčních modelech tu nic není. O zveřejněné stavbě vím jen o té tvé a Houmrově. Rád bych znal zkušenosti ostatních, ať už jsou jakékoliv.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Výkolejka TT HekTTor

Příspěvekod male zvire » pát 23 bře, 2012 10:48 pm

Já jsem výkolejku stavěl jako pokusný kousek na odřezku flexi koleje a i když jsem jí postavil "přesně podle návodu" tak mi o ní nic nedrhne. Je sice pravda že žádnou páru nemám k dispozici, ale vagóny, M810, tilligův Hekttor a podobné dieselové lokotky jí projedou - sice na maximálně na těsno, ale projedou :)
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Výkolejka TT HekTTor

Příspěvekod kuTTil » sob 24 bře, 2012 1:52 pm

zdravím Mirka a ostatní chtěl bych ukázat výkolejku s Mirkovým hejblatem je to na videu nemám stativ a myslím že se ta moje výkolejka otevírá dostatečně ale musel jsem ubrousit patu a stojinu kolejnice ještě by to chtělo trochu ubrousit Mirku díky za nápad můžete psát připomínky pokud nějaké máte

http://himmer.rajce.idnes.cz/Plocha#DSCF2175.jpg
kuTTil
 
Příspěvky: 281
Registrován: ned 10 srp, 2008 11:23 pm
Bydliště: GB

Re: Výkolejka TT HekTTor

Příspěvekod Pavel-HP » ned 25 bře, 2012 11:35 am

Výkolejka je taky k vidění tady : http://moduly.vlakytt.cz/ , v sekci video 1. Byly namontovány dva kusy pro potřeby Nákladiště. Jinak bylo vyrobeno 12ks. a nebyly s funkcí žádné problémy. Výkolejky byla plně funkční i na klubovém setkání v Zákupech. Možno dohledat na videu od kolegů ze Slovnenska a MirkaTT?? http://mancicke-vlaky.wz.cz/video-zb.html. Po dosednutí na hlavu kolejnice dokonce výkolejka lehce zacvakne. V žádném případě nebrání průjezdu jakéhokoliv vozidla.
Naposledy upravil Pavel-HP dne ned 25 bře, 2012 11:43 am, celkově upraveno 1
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Výkolejka TT HekTTor

Příspěvekod Pavel-HP » ned 25 bře, 2012 11:40 am

kuTTil píše:zdravím Mirka a ostatní chtěl bych ukázat výkolejku s Mirkovým hejblatem je to na videu nemám stativ a myslím že se ta moje výkolejka otevírá dostatečně ale musel jsem ubrousit patu a stojinu kolejnice ještě by to chtělo trochu ubrousit Mirku díky za nápad můžete psát připomínky pokud nějaké máte

http://himmer.rajce.idnes.cz/Plocha#DSCF2175.jpg



Výkolejka je sice funkční, ale není to poněkud ono. Ten ovládací mechanismus je podivný.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Výkolejka TT HekTTor

Příspěvekod MirekTT » ned 25 bře, 2012 2:36 pm

Hm, tak mi museli omylem prodat hánulkovou se značeníém TT :lol:
Jinak drobný poznatek: možná blbě vidím, ale vykolejovací kámen na videu ze Zababova je přilepen na zvedacím můstku výkolejky na stojáka, nikoliv naležato. Přesněji na bočnici a ne na spodní ploše.
Nicméně se odklápí dostatečně a moc se mi nechce věřit, že to takhle jde bez úprav. Škoda, že k tomu není popsán servomechanizmus.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Výkolejka TT HekTTor

Příspěvekod Pavel-HP » ned 25 bře, 2012 7:05 pm

Ovládací mechanismus je k vidění někde ve fotogalerii pořízené během stavby. Jinak výkolejky "pohání" želvy doplněné originálními držáky a bovdenem. Hotovo bylo během 30minut. Jak jednoduché a spolehlivě funkční.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Výkolejka TT HekTTor

Příspěvekod Pavel-HP » ned 25 bře, 2012 7:27 pm

Jinak drobný poznatek: možná blbě vidím, ale vykolejovací kámen na videu ze Zababova je přilepen na zvedacím můstku výkolejky na stojáka, nikoliv naležato.
Tak jsem kontroloval provedení výkolejky (výkolejek) na modulu i zbývajících doposud nenamontovaných 10ks. a jsou správně. :idea:
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Výkolejka TT HekTTor

Příspěvekod MirekTT » ned 25 bře, 2012 7:35 pm

Jak říkám, možná jen blbě vidím. Měl jsem ho tam heftlý jen jednou na zkoušku. A zavazel ještě víc, tak jsem ho dal naležato.
Viděli jste ten návod k výkolejce, ne? Podle něj je ta stavba "papačka" :?
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Výkolejka TT HekTTor

Příspěvekod Pavel-HP » ned 25 bře, 2012 7:39 pm

Neměl jsem se stavbou žádný vážnější problém. První kousek na osahání a pak to šlo už bez problémů.
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1018
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Výkolejka TT HekTTor

Příspěvekod MirekTT » ned 25 bře, 2012 7:47 pm

Mám ještě tři kusy, zkusím to projít znovu a nafotit. Třeba se to ukáže.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Další

Zpět na Železniční modely vytvářené přesnými technologiemi (hekttor.biz)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků