Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzle ?

Co se nikam nevešlo, neni pro to téma apod.

Moderátoři: milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzle ?

Příspěvekod mizl » úte 28 úno, 2012 9:59 pm

Dobrý den

Zajímalo by mě, zda je u nás v české republice soutěž v hlavolamu "SHUNTING PUZZLES" . Našel jsem zde na fóru nějakou zmínku. Nejlíp má tento hlavolam popsaný zababov v sekci Návrhy / Seřazovací hlavolamy. http://www.zababov.cz/index.htm. Přemýšlím, že bych si jeden uděl. Jen nevím, zda tento hlavolam nemá nějaké konkrétní přesně dané rozměry. Nevíte někdo o bližší informace tady v Čechách ?

Michal

Edit: jedná se mi o toto: http://www.wymann.info/ShuntingPuzzles/ už to tu jednou bylo prezentováno.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod pavel » stř 29 úno, 2012 5:25 am

O ničem takovém u nás nevím. Dám ti jeden odkaz o tomto, nevím jestli jej znáš http://www.carendt.com/scrapbook/page42/index.html To jen tak narychlo. Na těch stránkách se to pak vyskytuje párkrát, tak si to prohlédni. A ještě jeden odkaz http://www.youtube.com/watch?v=1jN-WEyBRag
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » stř 29 úno, 2012 2:11 pm

Díky za odkazy. Začíná mě to zajímat čím dál víc. Byl by o takové ježdění nebo spíš soutěži vůbec zájem mezi modeláři v ČR ??

Myslím, že pro začátečníky by to mohlo být ideální řešení pro stavbu prvního kolejiště. Je to vlastně malé funkční dioráma, kde se dá dobře vyblnout při posunu. Postupně by se k takové malé staničce dalo přidělávat další a další kousky. Nakonec by vznikl malý layout. Něco jako modulovka v malém pojednání. Pokud by se tomu dali jisté pravidla, mohlo by vzniknout jiná odnož modulovek.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod saman55 » stř 29 úno, 2012 2:40 pm

mizl píše:Díky za odkazy. Začíná mě to zajímat čím dál víc. Byl by o takové ježdění nebo spíš soutěži vůbec zájem mezi modeláři v ČR ??
Michal

Mohl bys napsat ve zkratce princip o co tam jde. Strejda Googl mi to sice přeloží, ale moc moudrej z toho nejsem. Dík
saman55
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 07 říj, 2010 1:35 pm
Bydliště: Žihle - Plzeň sever

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » stř 29 úno, 2012 2:53 pm

V podstatě se jedná o simulaci posunu. Podle toho co jsem viděl a dočetl, tak hráčův úkol je poskládat vlak s určeným pořadím vagónů. Počítá se pohyb lokomotivy a čas za jakou dobu úkol hráč zvládl. Vypadá to jednoduše, ale má to prý až 40320 kombinací seřazení vlaku.

Co jsem se dočetl na zabobvským webu, tak tato hra má i pravidla. Cituji:

1. Je dáno výchozí pořadí na koleji B i ostatních kolejích.
2. Je dáno konečné pořadí na koleji B např. losováním nebo jako předem připravená úloha.
3. Za hnací vozidlo mohou být připojena nejvýše tři vozidla tažená.
4. Vítězem je ten, kdo zvládne danou úlohu v minimálním čase respektive při minimáním počtu kroků.
Během jednoho kroku je možné provést nejvýše jednu změnu směru jízdy a nejvýše jedno přípojení/odpojení.

Michal

Edit: Ještě jsem zapomněl dodat. Vtip je v tom, že koleje jsou omezeny délkou. Na každou kolej se vejde určitý počet vagónů. Celé to vypadá asi takto:
Přílohy
Návrh_1.jpg
Návrh_1.jpg (29 KiB) Zobrazeno 11575 krát
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod saman55 » stř 29 úno, 2012 4:00 pm

mizl píše:V podstatě se jedná o simulaci posunu. Podle toho co jsem viděl a dočetl, tak hráčův úkol je poskládat vlak s určeným pořadím vagónů. Počítá se pohyb lokomotivy a čas za jakou dobu úkol hráč zvládl. Vypadá to jednoduše, ale má to prý až 40320 kombinací seřazení vlaku.

Co jsem se dočetl na zabobvským webu, tak tato hra má i pravidla. :

Omlouvam se ,ale k Zababovákům mě nenapadlo se kouknout
saman55
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 07 říj, 2010 1:35 pm
Bydliště: Žihle - Plzeň sever

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » stř 29 úno, 2012 4:19 pm

saman55 píše:Omlouvam se ,ale k Zababovákům mě nenapadlo se kouknout



V pohodě. Ovšem to neřeší otázky které jsem položil. Jaký na to máš názor ? jak taková myšlenka na tebe zapůsobila ?

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod pavel » stř 29 úno, 2012 4:29 pm

Na těchto stránkách co jsem uváděl - http://www.carendt.com/scrapbook - jsou funkční dioráma toho typu Timesaver, většinou to dělají amíci a angláni dost často podle skutečnosti. Takže to může vypadat velmi pěkně. Na "závody" :lol: kdo to více pokazí, stačí to co je na obrázku výše. I když i na pěkném dioramátu se může šibovat - závodit. Opět podle skutečnosti http://www.youtube.com/watch?v=sVyB8BmfHSw :arrow: todle je skutečnost http://www.youtube.com/watch?v=218W8qv4 ... re=related
U nás, pokud je někdo kdo todle dělá, tak asi jen hrstka a asi neorganizovaně každý doma. Tydle témata se nám pod kůži zatím nedostaly. Pořád je tady vliv německých vlakodromů. Tedy až na moduly.
pavel
 
Příspěvky: 379
Registrován: stř 24 zář, 2008 7:53 pm
Bydliště: okres ostrava

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » stř 29 úno, 2012 4:51 pm

pavel píše:Na těchto stránkách co jsem uváděl - http://www.carendt.com/scrapbook - jsou funkční dioráma toho typu Timesaver, většinou to dělají amíci a angláni dost často podle skutečnosti. Takže to může vypadat velmi pěkně. Na "závody" :lol: kdo to více pokazí, stačí to co je na obrázku výše. I když i na pěkném dioramátu se může šibovat - závodit. Opět podle skutečnosti http://www.youtube.com/watch?v=sVyB8BmfHSw :arrow: todle je skutečnost http://www.youtube.com/watch?v=218W8qv4 ... re=related
U nás, pokud je někdo kdo todle dělá, tak asi jen hrstka a asi neorganizovaně každý doma. Tydle témata se nám pod kůži zatím nedostaly. Pořád je tady vliv německých vlakodromů. Tedy až na moduly.


To co jsem vložil byl jen příklad. Samozřejmě , že se to dá vyrobit líp, aby bylo také na co koukat při šíbování :wink: . Myslím, že to je veliká škoda nechat to ladem. Je v podstatě zkusit si dvě funkce najednou. Strojvedoucího a velitele posunu. Je fakt, že spoustu lidí to asi nenadchne, protože rádi jezdí. I já si rád zajezdím na kolejišti, rád se i kochám jen sledováním jízdou vlaků po kolejišti, ale přeci jenom je to jen hra. Soutěž kdo to zvládne líp a rychleji. Takové malé odreagování od provozu na kolejišti. Myslím, že by tato hra objasnila i mnohá úskalí o samotném posunu a seřazení vagónů do vlaku.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod saman55 » stř 29 úno, 2012 6:21 pm

V pohodě. Ovšem to neřeší otázky které jsem položil. Jaký na to máš názor ? jak taková myšlenka na tebe zapůsobila ?
Michal
Vypadá to zajímavě, chtělo by to vidět naživo. Kdyby mě to nezaujalo tak se neptám jak to funguje.
saman55
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 07 říj, 2010 1:35 pm
Bydliště: Žihle - Plzeň sever

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » stř 29 úno, 2012 6:46 pm

saman55 píše:Vypadá to zajímavě, chtělo by to vidět naživo. Kdyby mě to nezaujalo tak se neptám jak to funguje.


Pavel sem hodil link na video jak to si tak funguje. Je to v podstatě funkční dioráma.
http://www.youtube.com/watch?v=1jN-WEyBRag

Mě v podstatě zajímá jestli se tomu u nás někdo vůbec věnuje , a zda se vůbec pořádají nějaké soutěže. A pokud né, tak jestli by vůbec byl o takovou soutěž zájem. Tím nechci říct , že bych to nějakým způsobem organizoval. Spíš bych se tomuto tématu jen věnoval. Nebo pokud by byl zájem zkusil bych se třeba aspoň zapojit do organizování. Ale sám bych do toho nešel. Určitě by to potom chtělo nějakou osvětu. víc informací a nějakou předváděčku. Dostat to do podvědomí modelářskému klanu.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod Vladimír_B » stř 29 úno, 2012 8:18 pm

Tak nějak matně si vybavuji, že nějaké takové soutěže, v rámci SMČR, byly pořádány pro žáky. Časem zkusím vyzjistit víc.

Po chvilce přišla další vzpomínka. :D Byl prostě seznam úkonů, co se musí odšíbovat, šlo o pořadí - takový technologický postup práce. Př. mašina na 1 zajeď na 3 pro vůz, dej ho na druhou atd...

Takováhle verze je celkem nudná (i pro posunující typy (jako jsem já)). To už by bylo zajímavější to zababovské posunovací peklo :D
Naposledy upravil Vladimír_B dne stř 29 úno, 2012 8:25 pm, celkově upraveno 1
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » stř 29 úno, 2012 8:24 pm

Vladimír_B píše:Tak nějak matně si vybavuji, že nějaké takové soutěže, v rámci SMČR, byly pořádány pro žáky. Časem zkusím vyzjistit víc.


Díky, pokud si vzpomeneš budu rád za podrobnější info
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod Vladimír_B » stř 29 úno, 2012 8:36 pm

Viz. níže jsem to doplnil. Přebíjíme se nějak rychle. :D Něco takového v praxi praktikují v Zababově. Konkrétně při šíbování v Mochově. Měří čas a naftu. Mochov je v podstatě jen 2 kolejné nádražíčko s hajcem a v pokračování šturcu lokálky jsou vlečky. Taky to může být pěkná makačka na bednu, kort jestli je ta druhá staniční vlastně manipulační...
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň

Re: Je v ČR soutěž v logické železniční hře Posunovací puzzl

Příspěvekod mizl » stř 29 úno, 2012 8:50 pm

Nevím jak to vypadá v Zababově. Myslím, že když je posun limitován délkou kolejí a počtem vozů které na ní můžou stát po případě počtem vozů které můžeš zapřáhnou, tak to je taky makačka postavit vlak tak jak ti to určil třeba los. Vagóny by mohli být rozmíchaně postavený. Třeba tři druhy vagónů. A ty ba si je musel seřadit podle určitého plánu který by si si vylosoval v co nejkratším čase s co nejmíň úkony. Nikdo by ti neřekl kam a jak máš jet s lokomotivou. Vše by záleželo na tobě. Po tobě by to dělaly dalších 5 lidí. Stejná úloha, stejné postavení vlaku. Pokud by to mělo nějaké herní pravidla, tak by to bylo hotové peklo. Dovedu si to živě představit.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Další

Zpět na Nezařazeno (off topic)

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků