Stříkací box

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Stříkací box

Příspěvekod Franky » čtv 14 led, 2016 2:29 pm

Pro někoho zbytečnost, pro někoho nutnost :) Co myslíte vy?

Fengda BD-512
http://vyhybkar.blogspot.cz/2016/01/str ... d-512.html

Fengda BD-510

http://www.mojett.cz/35371#comment-43624

Kolega z mojett.cz odpustí, ale ať je to u sebe, když už se to tak pěkně sešlo :)
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Stříkací box

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 15 led, 2016 4:38 pm

Blbost... Vyhozený prachy... Stačí ti lepenková krabice postříkaná lepivým lakem nebo polepená lepivou folií - koupíš v potřebách pro autolakýrníky - v nouzi i bez toho... Tahle krabice ti vyřeší problém s rozptýleným oblakem barvy a prachem zvířeným při stříkání. Nejvíc bordelu a smradu nevzniká při samotným stříkání ale při čištění pistole - a tomu zamezíš "probublávačem" - z jakýkoliv pet flašky si to uděláš - do víčka udělej dvě dírky, jednu tak 1mm velkou a druhou takovou, do který se ti vejde hadička do který můžeš vložit hlavici stříkací pistole. Hadička musí být tak dlouhá aby dosáhla dna pet flašky. Do poloviny petky pak naliješ mix vody a nějakýho voňavýho saponátu. Z pet flašky už nejde ven smrad ale libá vuně saponátu... Pistoli pak vystříkáváš do toho probublávače a tak po dvou dnech bordel z flašky vyleješ - pozor na ekology :D

Používal jsem tuhle metodu asi osum let než jsem se přestěhoval z Prahy, od tý doby mám vlastní cimru a tu stačí tak jednu týdně pořádně vyvětrat a zaprášený místa otřít prachovkou. A to modelařím 10-12 hodin denně...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Stříkací box

Příspěvekod Franky » sob 16 led, 2016 9:25 am

S krabicí jsem začínal - byla k ničemu. To byl důvod proč jsem se poohlídnul po něčem účinějším. Nevím, čím stříkáš, ale mě nejvíc bordelu a smradu vzniká právě při aplikaci barvy či tmelu. Pistoli čistím a následně vypražňuji do uzavřené nádoby a z té nic neuniká. Jinak ten modelářský čas ti závidím :)
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 314
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Stříkací box

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 16 led, 2016 11:43 am

Stříkám gunze, revellky, humbroly, xtracolory, modelmastery - vše ředěné nitroředidlem případně gunze ředidlem. Pak tamiya, vallejo, lifecolor - ředěno lifecolor případně tamiya ředidlem... No problemo. Stačí větrat, ale hlavně si nastavit tlak a množství barvy takový, aby se tmel nebo barva neodrážely při stříkání od modelu a nelítal bordel všude okolo... :D Normálně stříkám min tři tenký vrstvy čehokoliv při relativně nízkým tlaku... Svý tři pistole čistím tak, že vystříkám do prostoru pod pracovní stůl cca třetinu nádobky pistole, pak zbytek špinavýho ředidla vyleju do starý lékovky s ředidlem na vymývání štětců nebo do hadru. Jednu za 14 dní pistoli rozeberu a vyčistím uchoštoury a čistícími kartáčky.

Nicméně uznávám, že nemít cimru jen na modelaření, tak se musím vrátit k tý krabici a probublávači, nebo řešit odsávání přes nějaký koupelnový ventilátor. A ten čas mi ale závidět fakt nemusíš, modelařina mne živí, takže na svý soukromý věci mám pak čas tak 3-5 hodin týdně max :?, a musím ho dělit mezi plastikařinu a mašiny... Přednost mají holt věci pro klienty :D
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Stříkací box

Příspěvekod marwin » čtv 21 led, 2016 3:39 pm

Ahoj,
delsi dobu jsem premyslel o vyse zminovanem boxu od Fengdy. Po precteni recenze od Frankyho jsem neodolal a navzdory hate komentarum Petra jsem si take poridil krabicku na strikani.
Kdyz jsem rozbalil krabici, tak jsem byl zaskocen jeji velikosti, preci jenom moje dilna je hodne mala. Obaval jsem se, zda se mi to vubec vejde rozlozene na stul, ale nakonec to vyslo tiptop. Zatim jsem absolvoval jen jednu strikaci seanci, ale je to naprosta bomba, smrad v byte temer zadny, narozdil od predchoziho reseni. Rychle nastrikat, zavrit dvere a utect, i pres to se smrad tahnul chodbou do obyvaku...
Jak jiz psal Franky je mozne si neco splacat sam doma, ale toto je jednoduche, skladne a hlavne rychle reseni pro lidi co potrebuji obcas nastrikat nejaky model v byte. Po strikani se box slozi do uhledne krabicky, kterou zastrcim nahoru do police. Jen si rikam, co se stane, az se ten filtr zanese barvou, zda ho budu muset necim proprat nebo koupit novy.
Franky jeste jednou diky za tip.
Marek
H0-ČSD, Rozpracováno: Lokálka 2. epocha, Hlavní trať 3./4. epocha, Hotovo: Loket, 456.0, 524.13
Uživatelský avatar
marwin
 
Příspěvky: 674
Registrován: úte 28 lis, 2006 10:09 am
Bydliště: Praha

Re: Stříkací box

Příspěvekod Honza168 » ned 12 lis, 2017 6:45 pm

Taky mne trápila "ekologie" při stříkání modelářských barev. No, ekologie, spíš smrad ze syntetických barev. Stříkám totiž v bytě. Naučil jsem se tedy používat acrylové barvy Vallejo. To hodně pomohlo. Ale prach z barev, usazující se na všem, zůstal. Takže mi stále ležel v hlavě stříkací box. Po prostudování hodně stránek rad od zkušených i těch druhých jsem jednoho dne vyměkl a pořídil si profesionálně vyráběný box HS-E420 odkudsi z Británie. Přišla bedna, která se mi na stůl nevešla a tak jsem ji bez jediného použití poslal dál do světa..
A vyrobil jsem si na míru to, co popisuju zde: http://www.honzikovyvlacky.cz/2016/08/09/strikaci-box-pro-airbrush-po-x-te/. Podotýkám, že stříkám modely v N-ormálním měřítku. Designově možná nic moc, ale funguje to. Mám to dokonce i s odtahem, k čemuž jsem využil starý "auto-vysavač" ETA, se kterým jsem kdysi opečovával svého Trabanta. :)
Časem jsem přišel na to, že když stříkám něco malého a jen chvilku, vysavač nepřipojuji. Rozprášená barva se z té "ptačí budky", jak můj zlepšovák pojmenovala manželka, ani moc nešíří.. Pravda, při stříkání drobností neodsávám spíše kvůli mé chronické lenosti, ale hlavně, že manželce přestaly barvy smrdět.
Velice mne nyní inspirovala poznámka Petra Zatřepálka výše (mimochodem - Petr teď někdy v listopadu slaví narozeniny; takže všechno nejlepší, kamaráde!!! :D ). Zamlouvá se mi ten nápad s lepivým lakem nebo lepivou fólii. Musím se po ní poohlédnout...

VIDEO ukazující účinnost odtahu v mém stříkacím boxu zde: https://www.youtube.com/watch?v=XvLy5vbkp60&feature=youtu.be
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Re: Stříkací box

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 13 lis, 2017 8:16 am

Ahoj, Honzo, díky za přání, mám to 17/11 :D ... K tomu "lepivému" protiprašnému laku - je to emulze pro stříkací kabiny v autolakovnách. https://interierove-barvy.heureka.cz/co ... eni-20-l/#
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2679
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Stříkací box

Příspěvekod Honza168 » pon 13 lis, 2017 8:59 am

Díky za nasměrování, Petře. A přeju pěkné dny. hh
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha


Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků