guma na koleje

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

guma na koleje

Příspěvekod Jeff Hopper » čtv 03 pro, 2015 8:13 pm

No nevim jestli už to tady někde nebylo - nebo jsem to nenašel.

Chci se optat, jakou používáte gumu na čištění kolejí - já jsem sundal tu čistící s Roco čistícího vozu - stejně to žádná mašina neutáhne a ta čistí supr. Nadšen s tohoto jsem koupil gumu od Peca - ta sice čistí, ale nechává po sobě jemný prášek, který musím vysávat. Co používáte???? Dá se sehnat ta čistička od Roco ve formě špalíčku???? Díkes za Vaše poznatky a odpovědi.
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: guma na koleje

Příspěvekod Jeff Hopper » čtv 03 pro, 2015 8:15 pm

Našel jsem toto, ale nevím, jestli je to stejný matroš:

http://www.masinky.cz/produkt/4446-ROCO ... /index.htm

Máte někdo zkušenost???
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: guma na koleje

Příspěvekod HonzaM » čtv 03 pro, 2015 8:56 pm

Guma sice koleje vyčistí, ale také poškrábábe, je v ní jemné brusivo. A na takto "ošetřené" koleje se do škrábanců dobře usazují mastné nečistoty a otěr z bandáží. Proto na koleje zásadně gumu nepoužívám. Kdysi jsme s Honzou Hlaváčkem udělali zkoušky s mikroskopickými snímky. Reportáž lze myslím na jeho stránce www.honzikovyvlacky.cz ještě najít. Já koleje čistím jen čistým hadříkem nepouštějícím chlupy, navlhčeným isopropyl alkoholem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: guma na koleje

Příspěvekod Jeff Hopper » pát 04 pro, 2015 6:44 am

No mně se nevhodným skladováním na kolejích vytvořil povlak - neco jako rez nebo něco podobného - chemicky to nešlo vůbec dolů a pomohla až ta guma s toho čistícího vozu - nejenom že neubejvá, ale nedělá ten čurbes narozdíl od té Peco hmoty. Jinak kolejiště jednou týdně přeběhnu vysavačem a občas přetáhnu hadříkem s kontaktolem. Ještě používám ty Noch kartáčky pod vagony - s těma není provozně problém - nemají žádný větší odpor, narozdíl od toho Roco vozu, kterého jsem tahal 2x ragulinem - spíše ho vlekly páč díky té gumně to občas na vyhybkách jelo jinam.
Jeff Hopper
 
Příspěvky: 577
Registrován: stř 05 led, 2011 6:32 pm
Bydliště: Nymburk

Re: guma na koleje

Příspěvekod HonzaM » pát 04 pro, 2015 7:39 am

forex píše:
HonzaM píše:Guma sice koleje vyčistí, ale také poškrábábe, je v ní jemné brusivo. A na takto "ošetřené" koleje se do škrábanců dobře usazují mastné nečistoty a otěr z bandáží. Proto na koleje zásadně gumu nepoužívám. Kdysi jsme s Honzou Hlaváčkem udělali zkoušky s mikroskopickými snímky. Reportáž lze myslím na jeho stránce http://www.honzikovyvlacky.cz ještě najít. Já koleje čistím jen čistým hadříkem nepouštějícím chlupy, navlhčeným isopropyl alkoholem.

...ze by se mi tim nejak megazasiraly koleje, jsem nezaznamenal a to jezdim prakticky skoro denne. Ono kdyz vezmes mikroskopem i novou kolejnici tak neni dokonala, kolikrat na tom jsou okem patrne smouhy od vi buh ceho

Pochopitelně jsme to porovnávali s novou kolejnicí a rozdíl je jasně patrný. Nikoho nepřemlouvám, ale já na svém kolejišti i na mých modulech gumu nikdy nepoužívám a nemám problém s tím že by se mašiny na nich zastavovaly kvůli ztrátě napájení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: guma na koleje

Příspěvekod fulda » pát 04 pro, 2015 8:23 am

Jeff Hopper píše:... nechává po sobě jemný prášek, který musím vysávat. ...

Pokud by jsi se ptal co používáme na vysávání, tak je to v eNku TOMIX a v Há0nulce DAPOL.

Jenom pro doplnění TADY jsou ty snímky, TADY a TADY je jedno z možných řešení, TADY je popsané o něco lepší řešení kdy se pro leštění používá Fleischmann 7968 a za ním Tomix.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves


Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků