Ruční el.frézka

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Ruční el.frézka

Příspěvekod Yarda » stř 23 led, 2008 8:23 am

Pánové nemá někdo doma tuhle frézku?

Obrázek

Výrobce ETA, cena 999Kč, technické parametry:
příkon 155 W
regulace otáček (1/min) 8000 - 35000
upínací kleština 2,3 / 3,2 mm
displej se zobrazením otáček ano
příslušenství 40 ks nástavců
hmotnost 0,74 kg
balení kufr + krabice

Jde mi o to, zda je možno upnout libovolně silné vrtáčky, ale z popisu ani z obrázku to není moc jasné. Pod pojmem "upínací kleština 2,3 / 3,2 mm" bych si představoval kleštinu bez možnosti nastavení průměru stopky nástroje, umožňující upnutí pouze jmenovitého průměru. Potom by se to ale nedalo použít jako plnohodnotná vrtačka...
Uživatelský avatar
Yarda
 
Příspěvky: 255
Registrován: pon 08 říj, 2007 11:48 am

Příspěvekod JBr » stř 23 led, 2008 8:36 am

Mam neco podobneho, ne primo ETA, kupovano v Pecka modelar. Je u ni i sada vrtacku ruznych prumeru a k uchyceni se tam musi menit klestiny, jsou tam celkem 4 velikosti, predpokladam, ze tohle bude asi znamenat, ze tam jsou dvoje klestiny na tyhle dva prumery.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Příspěvekod dan » stř 23 led, 2008 8:49 am

Pokud chceš upínat vrtáky i jiných průměrů musíš si dokoupit malé sklíčidlo neznačkové za cca 150 dremel za cca 400
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod Yarda » stř 23 led, 2008 8:52 am

A dají se ty kleštiny v nějakém rozsahu regulovat, upneš do nich vrtáky o různém průměru? Hlavně ty malé, od pr. 0,3 do 1mm?
Uživatelský avatar
Yarda
 
Příspěvky: 255
Registrován: pon 08 říj, 2007 11:48 am

Příspěvekod Zdenek Valter » stř 23 led, 2008 9:14 am

Yarda píše:A dají se ty kleštiny v nějakém rozsahu regulovat, upneš do nich vrtáky o různém průměru? Hlavně ty malé, od pr. 0,3 do 1mm?


No to může být trouble. Kleštiny upínají jen v malém rozsahu. cca 3 desetin mm. Proto jich musíš mít hafo tak abys pokryl širokou škálu upnutí.
Univerzální hlavy většinou hází, ale na to zpravidla přijdeš až když frézku upneš někam do stojanu.

Se strojním vrtáním pod 0,5 mm mám ale spíš špatné zkušenosti.
Musí to být upnuté ve stojanu. :(
Podstatně úspěšnější jsem vrtám-li tyto průměry ručně. :lol:
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Houmr » stř 23 led, 2008 9:18 am

No tak si kupuj vrtáky na trnu 2,3 a 3,2. Vrtáček je třeba 0,5 a upínací trn je do kleštinky 2,3, nebo 3,2. Přeci nebudeš upínat vrtáček 0,3 atd..... do sklíčidla, to bys jich musel mít :D Jo a navíc nejsou tak náchylné na ulomení a házení, jako vrtáčky o stejném průměru.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Yarda » stř 23 led, 2008 9:38 am

Takže ta kleštinka upíná pouze stopku o jmenovitém průměru a nechá se tedy jen povolit a utáhnout v rozsahu cca.0,3mm, je to tak? Není to tedy sklíčidlo regulovatelné ve větším rozsahu až do svého jmenovitého průměru, jako třeba bývala 12V vrtačka PIKO, která měla sklíčidlo nastavitelné cca od 0,5 do 3,0mm.
Takže řešení je buďto vrtáček na stopce/trnu nebo univerzální sklíčidlo... To se mi sice víc zamlouvá sklíčidlo, ale to by zase těžko sneslo 30000 ot/min, kdybych ho chtěl používat i pro frézování... Anebo měnit sklíčidlo za kleštinku pro vrtání/frézování, což je dost nešikovný... takže asi prakticky zbývá jen možnost vrtáky na trnu, což je zase drahá sranda. :?
Uživatelský avatar
Yarda
 
Příspěvky: 255
Registrován: pon 08 říj, 2007 11:48 am

Příspěvekod F. Placheta » stř 23 led, 2008 11:39 am

No a kdyz se to tu rozebira, jake kdo pouzivate rucni vrtacky? Jsou nejake, ktere by jste doporucili nebo naopak vylozene nedoporucili? Chci si nejakou koupit a zatim me vsechny prisly bud moc velke nebo drahe...
Uživatelský avatar
F. Placheta
 
Příspěvky: 297
Registrován: ned 21 led, 2007 8:04 am
Bydliště: Brno

Příspěvekod Houmr » stř 23 led, 2008 11:48 am

Jinak frézky jsou většinou taky na stopce. Vrtáčky doporučuji taky na stopce, z vlastní zkušenosti. Vrtal jsem 0,3mm asi 1000 dírek sice do plastu, ale s jedním vrtáčkem na stopce, kdyby to byl obyč vrták, tak nevím nevím. Já mám naprosto obyčejnou vrtačku asi za 300kč, napájenou FZ2. Mě stačí, na to co navrtám a nafrézkuju. Takže spíš záleží co od ní očekáváš. Pokud chceš dělat něco přesného, tak si budeš muset připlatit.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Yarda » stř 23 led, 2008 12:57 pm

Souhlas, pokud mluvíme o vrtání průměru 0,3mm, tak je jasný, že vrtačka nemůže mít vůli ve vřeteni 0,5mm, jako má většina čínskýho "nářadí". Nic proti číňanům, taky mám jejich příklepovku za 500, ale u tý mi při vrtání děr pro hmoždinky nevadí, že má jen jedno ložisko na vřeteni a ještě uložený v plastu, takže háže víc než 1mm. Na přesný vrtání mám obyčejnou narexku, ale na rozdíl od číňanů má vřeteno uložený na 2 ložiskách v kovovým pouzdru, takže se ani nehne. Jenže je velká a těžká a nejmenší vrták do ní upnu asi 1,5mm v průměru.
Uživatelský avatar
Yarda
 
Příspěvky: 255
Registrován: pon 08 říj, 2007 11:48 am

Příspěvekod krakora » stř 23 led, 2008 1:08 pm

U takových hobby sad bývá problem v uložení hřídele většinou je to v plastu a upínací hlava má rozkmit(nevím jakbych to jinak nazval).
Pokud si chceš sadu koupit jdi do prodejny, vem vrtačku do ruky a jestli bude mít upínací hlava vuči tělu vrtačky jakoukoliv vůli i při použití přiměřené síly, vrať vrtačku do krabičky usměj se na prodávajícího a uteč.
A na slova "to nato moje bastlení stačí" zapomeň, jeden takový kousek mam taky doma (v šupliku s nazvem COKDYBY ........).
Jdi cestou prověřené kvality (hrozný klišé), takže Dremel, s tim osobni zkušenost nemam, nebo Proxxon, ten mam doma asi 5 let a jedina "zavada" kterou jsem objevil je že při delší práci sepne tepelná pojistka, ale to je spis přednost. Poprve se mi to stalo mesic po zaruce a byl jsem z toho docela na prášky, když to přestalo uprostřed prace fachat.
Po par minutach opět naskočila takže vše v pohodě.
Co se týká kleštin, většinou se dají kombinovat od ruznych výrobců, ale mají i svá "ale" , vnější průměr kleštin se pohybuje v rozmezi několika desetin, takže buďto mohou mít trochu vůli nebo ti nepůjdou do těla upnout. Bývá rozdílná i délka a stou jsem problemy nemel.
O univerzální hlavě jsem taky uvažoval, ale nakonec vymena klestin neni takovej vopruz jak se zda, na většinu praci použivam 2 pruměry.
Vrtaky se zesilenou stopkou se daji sehnat od 0,2mm.
Vrtákama pod 0,5mm stejně vrtám většinu ručně. U takhle malých pruměrů se "alespoň mně" stejně dřív vrták zlomí než ztupí.
A to vede k dalšímu neméně důležitému faktoru kterým jsou ruce, tady uz poradit nedokazu. :lol:
krakora
 
Příspěvky: 96
Registrován: úte 10 říj, 2006 7:55 am

Příspěvekod PetrL » stř 23 led, 2008 3:16 pm

Dremel má čtyři kleštiny 0.8, 1.6, 2.4, 3.2mm. Celá sada i s upínací maticí se dá koupit za 285,-Kč Rozsah upnutí 0,5 - 3,6mm.
Dále se dodává univerzální sklíčidlo s rozsahem 0,8 - 3,6mm za 330,-Kč. Ceny jsou s DPH. Jestli má ale Eta stejný závit, nevím.
Ze zkušenosti: při větším bočním tlaku na nástroj - frézování kovu - se sklíčidlo rádo povoluje. Kleština nepovolila nikdy. Jinak práce se sklíčidlem je samozřejmě příjemnější, než měnit kleštiny.
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 23 led, 2008 3:19 pm

Yarda píše:Souhlas, pokud mluvíme o vrtání průměru 0,3mm, tak je jasný, že vrtačka nemůže mít vůli ve vřeteni 0,5mm, jako má většina čínskýho "nářadí". Nic proti číňanům, taky mám jejich příklepovku za 500, ale u tý mi při vrtání děr pro hmoždinky nevadí, že má jen jedno ložisko na vřeteni a ještě uložený v plastu, takže háže víc než 1mm. Na přesný vrtání mám obyčejnou narexku, ale na rozdíl od číňanů má vřeteno uložený na 2 ložiskách v kovovým pouzdru, takže se ani nehne. Jenže je velká a těžká a nejmenší vrták do ní upnu asi 1,5mm v průměru.
Já zas mám akorát velkou příklepovku od Hilty, sice se drží a nehází, ale je velká, těžká a docela hlučná. Při vrtání do panelu s příklepem je to jedno, ale když vrtám v deset večer otvor s průměrem 0,5 mm do plastu nebo do mosazi, sousedi asi moc rádi nejsou.. :?
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2386
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod Petr Berka » stř 23 led, 2008 3:39 pm

krakora píše:U takových hobby sad bývá problem v uložení hřídele většinou je to v plastu a upínací hlava má rozkmit(nevím jakbych to jinak nazval).
Pokud si chceš sadu koupit jdi do prodejny, vem vrtačku do ruky a jestli bude mít upínací hlava vuči tělu vrtačky jakoukoliv vůli i při použití přiměřené síly, vrať vrtačku do krabičky usměj se na prodávajícího a uteč.
A na slova "to nato moje bastlení stačí" zapomeň, jeden takový kousek mam taky doma (v šupliku s nazvem COKDYBY ........).
Jdi cestou prověřené kvality (hrozný klišé), takže Dremel, s tim osobni zkušenost nemam, nebo Proxxon, ten mam doma asi 5 let a jedina "zavada" kterou jsem objevil je že při delší práci sepne tepelná pojistka, ale to je spis přednost. Poprve se mi to stalo mesic po zaruce a byl jsem z toho docela na prášky, když to přestalo uprostřed prace fachat.
Po par minutach opět naskočila takže vše v pohodě.
Co se týká kleštin, většinou se dají kombinovat od ruznych výrobců, ale mají i svá "ale" , vnější průměr kleštin se pohybuje v rozmezi několika desetin, takže buďto mohou mít trochu vůli nebo ti nepůjdou do těla upnout. Bývá rozdílná i délka a stou jsem problemy nemel.
O univerzální hlavě jsem taky uvažoval, ale nakonec vymena klestin neni takovej vopruz jak se zda, na většinu praci použivam 2 pruměry.
Vrtaky se zesilenou stopkou se daji sehnat od 0,2mm.
Vrtákama pod 0,5mm stejně vrtám většinu ručně. U takhle malých pruměrů se "alespoň mně" stejně dřív vrták zlomí než ztupí.
A to vede k dalšímu neméně důležitému faktoru kterým jsou ruce, tady uz poradit nedokazu. :lol:


Souhlasím s názorem na proxxon, mimochodem mají jak se sklíčidlem, tak s kleštinami. Mám přes 5 let Vrtací brusku FBS 240/E se sklíčidlem, a ani mi ta pojistka nevypnula.
Více http://www.rf-technik.cz/proxxon/proxxon_prehled_produktu_elektro_230V.htm
Teď už si musí každý říct sám, jestli jsou 2.000,- málo...
Uživatelský avatar
Petr Berka
 
Příspěvky: 201
Registrován: pon 14 led, 2008 6:50 pm
Bydliště: Cvrčovice

Příspěvekod Pája » stř 23 led, 2008 5:41 pm

Mám skoro stejnou,ale made in čong.Bloumal jsem na pražské burze,až u stolku úplně vzadu a v pravo (ne v podloubí),starší pán (asi Berka)má obtisky a funkční Výměnové tělesa k výhybkám TT a také měl i mini univerzální hlavici za 150,-.Z mojí brusky jsem odšrouboval hlavici s kleštinou a našrouboval uni.hlavici a funguje k mé plné spokojenosti.
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Další

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků