řezačka na polystyrén

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod PetrL » stř 01 dub, 2009 2:44 pm

Jirka Zubek píše:Chlapi potřeboval bych pomoct...sbastlil jsem si řezačku na polystyren,ale NEŘEŽE !
Mám trafo TT start od BTTB ,které dává tak 13 V a připojil jsem jeden drát z trafa na jeden konec drátu a druhý konec z trafa na druhy konec drátu a nic se neděje...trafo je v pořádku,ale jsem to blbě zapojil..elektrika mi moc nejde...

Jirko, já myslím, že co mohlo, tak už bylo řečeno přímo tady, o pár příspěvků výše, včetně přibližných hodnot napětí, odporu a průměru drátu. Tvůj dotaz proto dost dobře nechápu - četls' to vůbec :?:
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Jirka Zubek » stř 01 dub, 2009 3:20 pm

harmi píše:Jirko, je mozne, ze tvoj drat ma prilis velky odpor alebo ten zdroj je slaby na tvoj drot. Hreje ti odporovy drot aspon trocha alebo vobec nie? Ide vobec ten zdroj - hodi to aspon nejaku iskricku po pripojeni alebo si meral? Ak ti dava zdroj 13V naprazdno, je mozne, ze ak ho zatazis odporovym drotom, tak tam nebude uz skoro nic, ak ma drot prilis maly odpor. Trafo ma na vystupe len dva vyvody, nemas tam co zle zapojit.


Drát mám 0,2 mm R=15,25 ohm/m...řekl bych že hřeje trochu ale to může být jen zdání...trafo háže i jiskřičku i jsem ho měřil a naprázdno dává max. 14 V...a délku drátu mám 10 cm

Mám koupit drát s menším či větším odporem, nebo se radši poohlédnout po výkonnějším trafu?
Uživatelský avatar
Jirka Zubek
 
Příspěvky: 43
Registrován: čtv 18 pro, 2008 12:25 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod harmi » stř 01 dub, 2009 3:39 pm

No ak ma drat 15ohm na meter, tak 1cm ma odpor 15/100, co je 0,15ohmu na centimeter. Tvojich 10cm potom ma odpor 10cm*0,15ohm na centimeter, co je 1,5ohmu. To je velmi malo, lebo pri 12V tomu zodpoveda prud az 8A (volty=ohmy krat ampery, cize U=R*I), co isto tento tvoj zdroj neda. Niekde na trafu je napisany vykon alebo prud, mal by si mat aspon 20-30W alebo 1A pri 12-15V. Vhodna hodnota dratu pre 12-15V sa hybe okolo 10ohmov pre drot okolo 10-15cm, cize orientacne by to malo mat okolo 100ohm na meter, tvoj drot ma o jeden rad mensi odpor. Daj teda vediet ten trafak, ak dava len nejaky 0,5-0,6A, moc vhodny na rezacku nebude. Navyse pri vacsich prudoch tam je tusim bimetalova ochrana, cize ti to bude vypinat aj v pripade, ze to nejako rozchodis.
TT moduly, Wintrack (aj cz).
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

Příspěvekod Jirka Zubek » stř 01 dub, 2009 4:29 pm

Tak to moje trafo dává jen 0,2 A, takže si budu muset sehnat silnější...tohle mám
http://www.odklepnuto.cz/aukce1727486-t ... page=1#big

Díky harmi za pomoc...
Uživatelský avatar
Jirka Zubek
 
Příspěvky: 43
Registrován: čtv 18 pro, 2008 12:25 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Jirka Zubek » čtv 02 dub, 2009 5:28 pm

Dokonáno jest...vyměnil jsem tu plečku za FZ1 a už to řeže jako ďas :D

Děkuji všem pomoc...
Uživatelský avatar
Jirka Zubek
 
Příspěvky: 43
Registrován: čtv 18 pro, 2008 12:25 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 03 dub, 2009 8:42 am

Dotázek ne tu FZ1 - dáváš to u něj na výstup příslušenství nebo na regulovatelný výstup 12V stejnosměr?
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Houmr » pát 03 dub, 2009 8:52 am

Já to dávam na ten regulovatelný výstup.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Jirka Zubek » pát 03 dub, 2009 9:14 am

Taky jsem to dal na ten regulovatelný výstup...jen tam nemám ty čokolády jako Houmr (propálili se mi přes tu umělou hmotu), ale ocelové spojky na lanka a málou pružinu na napínání. Od pilky to mám izolované keramickými objímkami na jakési halogenové žárovky ... :wink:
Uživatelský avatar
Jirka Zubek
 
Příspěvky: 43
Registrován: čtv 18 pro, 2008 12:25 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod PetrL » pát 03 dub, 2009 10:13 am

Řekl bych, že když má řez vypadat perfektně, tak je regulace nezbytná. Jinou teplotou se řeže 1cm, jinou 5cm a zase jinou 10cm silný polystyren. Bez regulace topný drát buď při sebemenším zpomalení propálí díru, nebo naopak se lepí a trhá.
Jinak jestli se ještě vyrábí, tak svorkovnice "čokoláda" se dělala i bakelitová. Ta pro tento účel vyhoví.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 03 dub, 2009 11:22 am

Tak díky za info - propriety už mám doma nachystané, teď jen přes léto konečně připravit místnost pro vláčky :D a může se pomalu začít :D

Ještě malý blbý dotaz - u extrudovaného (zelený, červený) "tvrzený" polystyren - není nějaké úskalí ohledně velikosti tavícího drátu či napětí?

Předpokládal bych že těch 12 V na výstupu z FZ1 by mělo v pohodě stačit.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod harmi » pát 03 dub, 2009 2:04 pm

Radsej rovno keramicka nez bakelitova, asi vydrzi sice aj bakelit, ale nesmrdi to po case? Nasiel som na carpexel.sk takyto pekny obrazok:
Obrázek
TT moduly, Wintrack (aj cz).
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

Příspěvekod MirekTT » úte 22 pro, 2009 8:38 am

Více užitečného, než jen CNC řezačka polystyrenu: http://www.rcmodely1.estranky.cz/stranka/jak-na-to
prohlédněte celou sekci Jak na to. Sice letadýlkář, ale též nauka o ledničkovém kompresoru, lepidlech atd.
Pokud znáte, tak sorry.
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: řezačka na polystyrén

Příspěvekod Grins » pát 12 lis, 2010 7:41 pm

vypadá to, že se taky pustim do stavby, jen jsem někde asi přehlídl kolik by měl mít odporový drát ohmů pokud používám FZ1 jako Houmr?
Grins
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob 09 říj, 2010 6:20 pm

Re: řezačka na polystyrén

Příspěvekod MAREKHO » sob 05 bře, 2011 11:53 pm

Tak mi to nedalo a už ji mám sestrojenou,alá HOUMR (díky :) ) +ostatní uživatelé(MIREKTT :) ),zkouška dopadla dobře,drátek je dlouhý 30m.,takže je ho dost na výměnu...
Trafo je z bodových světel používaných v kuchyni,bez regulace,když posunu vodič s pružinkou nahoru nebo dolů,mám regulaci ... :P :P :P
Navíc mohu tím úhelníkem nastavit i úhel drátku.Krásně to řeže 1m dlouhé tabule, což by asi na té orig. PROXXON za 3000,-Kč. nešlo.. :( :(
Foto a video zde :
http://marekho.rajce.idnes.cz/REZACKA_POLYSTYRENU/
ČD-V-;DCC-LENZ, PECO, PC.- PO 20.TI LETECH.
www.ModulyBrno.cz
Uživatelský avatar
MAREKHO
 
Příspěvky: 189
Registrován: úte 15 dub, 2008 8:14 pm
Bydliště: UHERČICE

Re: řezačka na polystyrén

Příspěvekod MirekTT » ned 06 bře, 2011 7:25 am

Ahoj Marku. To jsi pojal celkem jako profi provedení. Vypadá to fakt dobře.
Docela se těším, až nějakého kšeftmana napadane skupovat drátky proxxon a rozprodávat je po metru. Je to totiž nejkvalitnější topný drátek, co mám vyzkoušený a hlavně nejlevnější. :wink:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků