řezačka na polystyrén

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Proxxon 27080 Thermocut

Příspěvekod kvasha » úte 21 říj, 2008 5:19 pm

michal_n_cz píše:
stefanelmont píše:Tohle nevypadá špatně až na cenu

http://www.landsmann.cz/?cls=stoitem&stiid=23218

Jirka Š


Tuhle Proxxon 27080 Thermocut jsem si před vánoci pořídil. Kupoval jsem tady:

:arrow: http://stores.ebay.de/Daily-HomeStore

stála mě 74 eurokaček + 13 doprava - takže to vyšlo na cca 2.500 CZK - do týdne jsem ji měl doma. Je to vymakané, nahoře má cívečku s drátkem který se dole aretuje. Když se po čase nebo spíše po neopatrné manipulaci přetrhne drátek, cívečka se povolí, odvine se drátek a dole se zaaretuje a pálí se dál. Je to včetně regulace. Mercedes super de luxe - doporučuji.

Michal N.

Mám tu samou, sice o pár českých kaček dražší, a potvrzuji parádní práci. Max. tloušťka desky polystyrenu je cca 130 mm (dáno výškou ramene) a max. šíře desky cca 330 mm (dáno délkou ramene). Při řezání 100 mm desky tvrzeného pol. mi stačil "žhavící" stupeň 5. Jediný drobný nedostatek, který jsem zjistil, je špatně držící dodávaná vodící úhlová lišta. Tu nepoužívám a vypomáhám si dvěma malými svěrkami.
H0 - digitál - RailCo 7.0 Gold - ep.V
kvasha
 
Příspěvky: 551
Registrován: pon 05 bře, 2007 2:16 pm
Bydliště: KLADNO, Ústí n.L.

Příspěvekod Tomáš » úte 21 říj, 2008 6:26 pm

ještě bych se vrátil k tomu odporovýmu drátu...Houmr píše že má drát 0,2mm...ale nikde jsem se nedočetl jaký má mít drát odpor.Díval jsem se na nabídku v GM,mají tam dráty různých průměrů a různých odporů.Takže jaký odpor by drát měl mít když ho chci taky napájet tím klasickým trafem?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Pavel Dryml » úte 21 říj, 2008 8:09 pm

Odpor toho drátu jednoduše zpočítáš pomocí ohmova zákona R = U / I
takže pokud klasickým trafem myslíte FZ1 tak na výstupu pro příslušenství je 16 voltů, maximální proud se tam píše 1,2 ampér to je 16/1,2 to je asi 13,33 ohmu takže cokoliv s větším odporem než 13,33 voltu je vhodne,ale je jenom teorie
Pavel Dryml
 
Příspěvky: 183
Registrován: úte 05 čer, 2007 12:13 pm

Příspěvekod Tomáš » úte 21 říj, 2008 8:40 pm

Pavel Dryml píše:Odpor toho drátu jednoduše zpočítáš pomocí ohmova zákona R = U / I
takže pokud klasickým trafem myslíte FZ1 tak na výstupu pro příslušenství je 16 voltů, maximální proud se tam píše 1,2 ampér to je 16/1,2 to je asi 13,33 ohmu takže cokoliv s větším odporem než 13,33 voltu je vhodne,ale je jenom teorie


jak jednoduché :lol: :lol: ..no víc hlav víc ví
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Myšpulín » stř 22 říj, 2008 5:45 am

Pavel Dryml píše:Odpor toho drátu jednoduše zpočítáš pomocí ohmova zákona R = U / I
takže pokud klasickým trafem myslíte FZ1 tak na výstupu pro příslušenství je 16 voltů, maximální proud se tam píše 1,2 ampér to je 16/1,2 to je asi 13,33 ohmu takže cokoliv s větším odporem než 13,33 voltu je vhodne,ale je jenom teorie

Ovšem musíš dodat, že těch 13,33 ohmu je na délce (pro tu pilku) asi 15 cm, tedy odpor drátu musí být 13,33 / 0,15 = 88,86 ohmu/metr drátu.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod Pavel Dryml » stř 22 říj, 2008 11:52 am

Tak jsem to nenapsal úplně všechno. :roll: :roll: :roll: Děkuji za doplnění.
Pavel Dryml
 
Příspěvky: 183
Registrován: úte 05 čer, 2007 12:13 pm

Příspěvekod PetrL » stř 22 říj, 2008 1:48 pm

Jak píše Myšpulín, stejně důležitým parametrem jako odpor, je i délka drátu. Já bych ještě doplnil, že právě toto ovlivňuje výslednou teplotu drátu, která je parametrem konečným a nejdůležitějším.
Zmíněné trafo poskytuje řezačce max. 16x1,2=19,2W příkonu. Ten je konstantní. Pro nás je ale důležitý tepelný výkon na 1cm drátu a ten bude tedy závislý na jm. odporu/m a jeho celkové délce. Zjednodušeně řečeno - trafo si pojede pořád na svém jmenovitém výkonu a drát bude-li krátký, bude žhnout příliš, bude-li dlouhý, bude mít nedostatečnou teplotu. V prvním případě bude řez příliš široký a při přerušení pohybu řezání vypálí okolo drátu do materiálu díru třeba 1cm širokou. V opačném případě bude řez sice uzoučký, ale materiál bude mít snahu se za drátem zase svařovat, nebo drát bude "lepit". Takže pokud nevíme, jaká teplota v C° je ideální a nemáme k dispozici katalogové údaje drátu, nemůžeme správnou délku, nebo požadovaný odpor předem a s jistotou spočítat. Tvrzení, že vše co je nad 13,33 Ohmu je vhodné proto není pravda!! Správně by tedy mělo být, vhodné bude něco nad 13,33Ohmu, ale co, to se bude muset najít :)
Shrnuto a podtrženo - zkoušení se nevyhneme! :roll: A protože budeme řezat různé tloušťky materiálu, brzy dojdeme k závěru, že trafo bez regulace, nebo odboček na vinutí je téměř k ničemu. :cry:
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Tomáš » stř 22 říj, 2008 2:59 pm

takže by se dala použít ta část trafa co je k ovládání lokomotiv,tedy ne příslušenství. tzn 12/1,2 = 10ohmů když bych ale řekl že budu drát žhavit jen 5V tzn 5/1,2 = cca 4ohmy takže když koupím drát v rozmezí 5-10ohmů můžu pak jeho teplotu ovlivňovat v závislosti na délce drátu..je to tak?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod PetrL » stř 22 říj, 2008 3:43 pm

Tomáš píše:takže by se dala použít ta část trafa co je k ovládání lokomotiv,tedy ne příslušenství. tzn 12/1,2 = 10ohmů když bych ale řekl že budu drát žhavit jen 5V tzn 5/1,2 = cca 4ohmy takže když koupím drát v rozmezí 5-10ohmů můžu pak jeho teplotu ovlivňovat v závislosti na délce drátu..je to tak?

Ne! Kdybys tam dal drát 4 Ohmy, tak při vytočení naplno stoupne odběr na 3A a vypne pojistka proti přetížení. Kdybys regulátor nevytočil naplno, ale jen na 5V jak píšeš, tak budeš řezat jen na 6W výkonu (P=U.I=5 . 1,2=6W) - zbytečně si snížíš výkon na polovinu.
Když ale použiješ drát 10 Ohmů (na celé použité délce), pak můžeš řezat regulovaným výkonem od 0 do 14,4W, což je maximální povolený výkon zdroje.
Když to nebude stačit (a to je právě to, co musíš vyzkoušet), tak musíš volit výkonnější trafo.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Tomáš » stř 22 říj, 2008 3:59 pm

PetrL píše:
Tomáš píše:takže by se dala použít ta část trafa co je k ovládání lokomotiv,tedy ne příslušenství. tzn 12/1,2 = 10ohmů když bych ale řekl že budu drát žhavit jen 5V tzn 5/1,2 = cca 4ohmy takže když koupím drát v rozmezí 5-10ohmů můžu pak jeho teplotu ovlivňovat v závislosti na délce drátu..je to tak?

Ne! Kdybys tam dal drát 4 Ohmy, tak při vytočení naplno stoupne odběr na 3A a vypne pojistka proti přetížení. Kdybys regulátor nevytočil naplno, ale jen na 5V jak píšeš, tak budeš řezat jen na 6W výkonu (P=U.I=5 . 1,2=6W) - zbytečně si snížíš výkon na polovinu.
Když ale použiješ drát 10 Ohmů (na celé použité délce), pak můžeš řezat regulovaným výkonem od 0 do 14,4W, což je maximální povolený výkon zdroje.
Když to nebude stačit (a to je právě to, co musíš vyzkoušet), tak musíš volit výkonnější trafo.


už to chňápu díky za osvětlení..no koupím drát a tu lupenkovou pilku a začnu zkoušet
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Houmr » stř 22 říj, 2008 4:43 pm

Ano já používám trafo FZ1 na jízdu vláčků, bohužel neznám prametry toho drátu, na délku té pilky řežu zhruba na 5V. Jde to řezat ale pomaleji, nedá se spěchat.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Radek » stř 22 říj, 2008 5:44 pm

Tomáš píše:..no koupím drát a tu lupenkovou pilku a začnu zkoušet

Pak dej vědět, co jsi vybádal, ať máme s tvých popálených prstů taky nějaký užitek. :lol:
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Příspěvekod MirekTT » ned 21 pro, 2008 10:25 pm

Mám řezačku podobné konstrukce jako Houmr. Po zkušenostech s odporovými vodiči koupenými v GM a v GES (1m za cca 30,-), které se rádi přepalovali a trhali, jsem zkusil koupit klubko náhradního drátu do profi řezačky Proxxon (návin 30m za cca 250,-). Potřebuje poloviční proud k dosažení tavné teploty, a když o drát omylem zavadím ať zastudena, či zatepla, nepřetrhne se a vlastně se ještě vůbec nepřetrhl. Výložník mám zhruba 30cm nad pracovní plochou a asi 40cm dlouhý drát. Odpory vodičů jsem neměřil. Jednoduše jsem zvyšoval napětí, až se polyš pěkně řezal. U původních vodičů jsem musel topit proudem až 1,6A při napětí cca 17V, teď stačí 0,8A s napětím cca 13V, na extruďák větší tloušťky přitopím na 1A. Se zdrojem vám nepomohu, mám laboratorní 0 až 30V dvojitý do 4A se všemi měřáky a ochranami, ale jestli vás to zajímá, tak www.diametral.cz.
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Jirka Zubek » stř 01 dub, 2009 2:07 pm

Chlapi potřeboval bych pomoct...sbastlil jsem si řezačku na polystyren,ale NEŘEŽE !

Mám trafo TT start od BTTB ,které dává tak 13 V a připojil jsem jeden drát z trafa na jeden konec drátu a druhý konec z trafa na druhy konec drátu a nic se neděje...trafo je v pořádku,ale jsem to blbě zapojil..elektrika mi moc nejde...
Uživatelský avatar
Jirka Zubek
 
Příspěvky: 43
Registrován: čtv 18 pro, 2008 12:25 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod harmi » stř 01 dub, 2009 2:15 pm

Jirko, je mozne, ze tvoj drat ma prilis velky odpor alebo ten zdroj je slaby na tvoj drot. Hreje ti odporovy drot aspon trocha alebo vobec nie? Ide vobec ten zdroj - hodi to aspon nejaku iskricku po pripojeni alebo si meral? Ak ti dava zdroj 13V naprazdno, je mozne, ze ak ho zatazis odporovym drotom, tak tam nebude uz skoro nic, ak ma drot prilis maly odpor. Trafo ma na vystupe len dva vyvody, nemas tam co zle zapojit.
TT moduly, Wintrack (aj cz).
harmi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon 09 bře, 2009 6:48 pm
Bydliště: Marianka, SK

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků