Stříkací maska

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Stříkací maska

Příspěvekod Franky » ned 02 lis, 2014 9:10 am

Co (pokud vůbec něco) používáte při stříkání na obličej? Já jsem něco zainvestoval a pořídil si tohle http://vyhybkar.blogspot.cz/2014/11/polomaska.html
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Stříkací maska

Příspěvekod Bezmozek » stř 05 lis, 2014 11:34 am

:roll: kdybych dělal v autolakovně, tak asi jo, nemyslim, že bych si nějak markantně ukrajoval ze života, když ničím nechráněn lehkovážně otevřu pixličku humbroky a jsouc v modelářské extázi, zrychlený tep honí krev skrz mé plíce jež leptány těkavými rozpouštědly roznáší tyto krevním řečištěm dále až k totální intoxikaci :twisted: :lol: :lol: :lol:
:twisted: BTTB - Bad To The Bone :lol:
Uživatelský avatar
Bezmozek
 
Příspěvky: 160
Registrován: pon 24 bře, 2014 12:02 pm
Bydliště: Praha

Re: Stříkací maska

Příspěvekod MirekTT » stř 05 lis, 2014 11:54 am

Nejde jen o intoxikaci rozpouštědly. Třeba já jsem si pájením leptů pomocí kapaliny na nerez a častým používáním vteřinovky poničil sliznice v nose na tolik, že s tím mám dost potíže a tyhle delší práce u mne zpravidla končí silným zánětem nosu. Nákup masky je u mne momentálně na pořadu dne a rozhodnou typy filtrů, zejména ty proti agresivním a kyselým výparům.
Krom Frankyho odkazu je výborné pojednání o maskách na stránkách J.Vilingra známých jako modelplac.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Stříkací maska

Příspěvekod Franky » stř 05 lis, 2014 6:21 pm

:D
Bezmozek píše::roll: kdybych dělal v autolakovně, tak asi jo, nemyslim, že bych si nějak markantně ukrajoval ze života, když ničím nechráněn lehkovážně otevřu pixličku humbroky a jsouc v modelářské extázi, zrychlený tep honí krev skrz mé plíce jež leptány těkavými rozpouštědly roznáší tyto krevním řečištěm dále až k totální intoxikaci :twisted: :lol: :lol: :lol:
Uživatelský avatar
Franky
 
Příspěvky: 315
Registrován: pát 09 pro, 2011 12:03 pm
Bydliště: Praha - Vršovice

Re: Stříkací maska

Příspěvekod Barbucha » čtv 06 lis, 2014 8:43 am

forex píše:vterinak pouzivam skoro denne uz nekolikaty rok a jeste jsem si nic nerozleptal krome polystyrenu:roll:
nestacil by teda kolicek na nos?


Zatajit dech…
Je fakt, že mě coby astmatika sem tam nějaký smrad fakt přidusí, tak se jim snažím vyhýbat, ale v mém věku je to už celkem jedno. Tělo má jít do hrobu zhuntované. Celkem to ale chápu, že někdo dělá v masce.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: Stříkací maska

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 07 lis, 2014 8:04 am

Modelařím už od osumdesátých let, největší svinstvo jsou vteřináky a prach z resinů! Roušku ani respirátory nepoužívám. Stačí dodržovat tato pravidla:
1) nenaklánět se nad větší množství vteřinového lepidla. Reakční doba vteřináku je sice krátká, ale největší smrad a výpary jsou z toho až po pár minutách kdy se na povrchu začne vytvářet "mlžný" opar. Takže tyto "nebezpečné" věci dávám metr stranou od sebe. Pokud používáte aktivátor vteřináku ve spreji, stříkejte to co nejdál od svého nosu! Papírek/víčko či podobnou podložku na kterou si kapu vteřinák abych ho pak mohl pomocí injekční jehly nanést na požadovaný místo, po lepení okamžitě zakrývám vhodným krytem (např. obrácený kelímek od pomazánkového másla) - ten kelímek je během dvou hodin celý zamlžený! Na tom nejlíp vidíte co za svinstvo je i třeba tzv. Odour free vteřinák...
2) brusný prach z resinu - brousím pod vodou (a to doslova!)
3) při barvení je největší smrad a oblak při stříkání velkých ploch (ve vláčkařině snad jen celý panel kolejiště nebo velká stěna budovy) a hlavně při čístění pistole ředidlem - prostřik. Tady stačí mít bud "probublávací" nádobu - PET flaška 1/5 litru se dvěma otvory ve víčku (jeden, malý prům 1mm, druhý na hadičku). Zmíněná hadička má na jednom konci osazení co kopíruje hlavici stříkací pistole a délka hadičky je taková, aby druhý konec hadičky byl cca 3-4 mm nade dnem PET flašky. Do půlky té flašky se naleje voda s pracím práškem. Při čištění-prostřiku pistole pak stačí hlavici pistole nasadit na "objímku" hadičky, a stříkat ředidlo do PET flašky - dole to probublává a ven jde už jen vzduch co voní po pracím prášku. Používal jsem to v Praze před přesunem do Sázavy - tady to řeším občasným otevřením okna.
4) Při čištění pistole stačí dát jen malé množství nitroředidla do nádobky pistole - pak levným čínským štětcem s tvrdým chlupem párkrát zakvedlám v nádobce pistole, vystříkám malinko této pekelné směsi z pistole do hadru a zbytek vyleju do flaštičky co v ní mám špinavý nitro ředidlo na čištění štětců. Jednou za čas (1x za dva měsíce) pak pistoli komplet rozeberu a vyčistím aby vypadala jako nová, plus promažu těsnící kroužky lékařskou vazelínou.
5) Spreje zásadně nepoužívám - jednak právě kvůli smradu a obrovskýmu oblaku co při stríkání vzniká, plus i kvůli blbý kontrole vrstvy nástřiku.
6) Snažím se pravidelně pracovnu vyvětrat - udělám průvan na dobu co si dole v baráku vařím další kafe. Tady v Sázavě nemáme prašné prostředí. Když jsem ale bydlel v Praze, tak to byl obrovský průser kvůli dálnici - stačilo mít pár minut otevřený okna a prach byl všude! Tenkrát jsem si proto nad stůl namontoval koupelnový ventilátor s odvodem vzduchu do potrubí kuchynské digestoře.
7) Kvůli smradu nepoužívám syntetiky. Pokud už opravdu musím, tak je pro stříkání ředím nitrákem. Syntet. ředidlo použiji jen k ředění pro natírání! Používám Gunze barvy - pro velký smrad nepoužívám ale ani Gunze ředidlo - nitrák udělá při stříkání těchto barev stejnou práci. Gunze ředidlo používám jen pro ředění barev když vysychají, a do nedávna i pro odbarvování modelů...

Jinak fígl jak nedýchat výpary při pájení jsem zatím nenašel - tady ten respirátor asi nutností bude...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Stříkací maska

Příspěvekod MirekTT » pát 07 lis, 2014 10:16 am

Petr Zatrepalek píše:......co nejdál od svého nosu! .....jak nedýchat výpary při pájení.......

A to je pro mě právě průšvich Petře. něco osazuju, ať už lepidlem, nebo cínem, je to malé, jemné, já jsem slepý, třesou se mi ruce, čili musím zatajit dech a dát ksicht co nejblíž. Až mám pocit, že jsem to usadil dobře a čekám, než to ztuhne nebo zchládne, zhluboka se nadechnu, a je to v pytli.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Stříkací maska

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 07 lis, 2014 4:11 pm

MirekTT píše: Až mám pocit, že jsem to usadil dobře a čekám, než to ztuhne nebo zchládne, zhluboka se nadechnu, a je to v pytli.


V tom případě fakt asi nejlíp použít respirátor, bez něj ten smrad budeš furt inhalovat...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Stříkací maska

Příspěvekod Patrik Novák » pát 07 lis, 2014 6:00 pm

udělal jsem si odsávání aby to nic nestálo použil jsem co jsem našel , ventilátor z pc asi8x8cm vrazil jsem do kulatý piksly od oleje u který jsem odříznul dno , místo něj byl ten větrák víčko jsem odšrouboval a místo něj narazil vrapovanou hadici ze škodovky co je od sběrače nad výfuk potrubím k vzduch filtru , jelikož jsem byl v patře tak jsem smrad posílal na půdu , napájení efzetkem kvůli regulaci větráku , aby při pájení proudící vzduch zase neochlazoval kastli
Patrik Novák
 
Příspěvky: 734
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží


Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků