kompresor

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod vvitty » pon 03 srp, 2009 1:23 pm

Paja: CO2 pouzivam taky, ale ma to taky svoje...

1/ technicke CO2 neni 100% ciste. Je to technicky plyn, obsahuje tedy i primesi, mimo jine se v nem da najit stopy oleje. Ani ty hasicaky nejsou zrovna ciste, minimalne zevnitr.

2/ mrzne, zejmena pokud se pouziva bomba co ma stupacku az dolu a tak jde ven kapalny. Takze pro dlouhou praci je dobre mit redukcni ventil s vyhrivanim na pokojovou teplotu nebo lehce nad, jinak muze taky zamrznout... nehlede na to, ze barve ta nizka teplota neprospiva
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Tomáš » úte 04 srp, 2009 8:32 am

Petr Zatrepalek píše:
Jinak místo hasičáku kámoš používal pro další kompresory vzduchové tlakové nádoby z trambusu a tuším ještě s V3s...


JJ vzduchojemy se nám na garáži válí ve velkém množství z autobusů.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Tomáš » úte 04 srp, 2009 9:22 am

aby se mluvilo konkrétně přikládám fotky mého hasičáku.Měl jsem na mysli demontovat celou tu hlavu a nasadit rozbočku pro budíky a ventil,nebo použju tu hlavu a zařízení napojím místo hadice...záleží teda co tam bude za ty závity

http://tauvec.rajce.idnes.cz/hasicak/#album
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Jirka Klementa » stř 05 srp, 2009 4:38 am

Jirka Klementa
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 21 bře, 2008 7:05 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 05 srp, 2009 6:06 am



Super odkaz! Tohle klukům hodně pomůže! Tenhle kompík je ještě lepší než to co jsem měl já...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Petr Berka » stř 05 srp, 2009 7:59 am

Jen malá připomínka k chladivovým (ledničkovým) kompresorům: jsou stavěné na práci s olejem (je v celém cyklu smíchán s chladivem), takže je na výtlaku kompresoru nutný odlučovač oleje. A jakmile se Vám něco odloučí, šupněte to sáním zpět do kompresoru, jinak máte po životnosti...
Uživatelský avatar
Petr Berka
 
Příspěvky: 201
Registrován: pon 14 led, 2008 6:50 pm
Bydliště: Cvrčovice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 05 srp, 2009 12:31 pm

S tím odlučováním a doplnováním oleje to tak horké není. Ten kompík co jsem měl taky z ledničky sem doplňoval olejem tak 1x za rok, odlučovač oleje byla krabička s vatou, která se po roce vyhodila. Kompík běhal někdy i 4-5 hodin denně (spínal tak po 4 minutách, jakmile klesl nastavený tlak)! To doplnění oleje bylo v mém případě 1 plná 20ml stříkačka oleje z ledničky. Větší problém bylo při této frekvenci provozu jeho zahřívání! Nad těch 5 hodin provozu už jsem musel dát dvouhodinovou odstávku...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod JM » pát 07 srp, 2009 7:00 am

Jen tak pro info: obyčejné hasičáky (vodní i práškové) jsou testované tlakem 30 ATM, ty s C02 mají vydržet při testu tuším 200 ATM, potápěčské "bomby" se tlakujou na 300 ATM, startovací lahve z tanků taky na 300 ATM. Ale pozor-platí pro nepoškozené nádoby! Pokud se uvnitř nebo i z venku objevuje silnější rez (nejen ten neškodný, tenký povrchový povlak)-už bych neriskoval ani těch "ušmudlaných" 10 ATM, které se dají běžne natlakovat. Fakt je lepší na takovýchto věcech nešetřit...Kámošovi se v dílně porouchal na kompresoru (nádoba 180 litrů) vypínací ventil, pojišt'ovák taky nezafungoval, takže došlo k explozi-netuším kolik tam ten kompresor dokázal nadupat-ale je to hodně silnej průmyslovej dvoupíst'ák- sice to s kámošem vyrazilo dveře, pár dnů neslyšel na jedno ucho, ale naštěstí ho díky plechové zástěně nezasáhla žádná střepina.
Uživatelský avatar
JM
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 07 úno, 2007 4:11 pm
Bydliště: Plzeňsko

Příspěvekod Tomáš » sob 22 srp, 2009 12:28 pm

tak hasičák už jsem kuchnul.Nakonec se mi dostal do ruky jeden starší typ co má hadici našroubovanou na klasický závit.Bohužel po odšroubování hadice jsem zjistil,že je tam jakejsi gumivej bazmek,možná zpětný ventil.Naštěstí naproti byla záslepka se steným otvorem a závitem už bez toho gumovýho nesmyslu.Takže jsem jen přehodil záslepku a otvor pro našroubování rozbočky je na světě.
Jinak napadla mě u piva taková myšlenka,ale nevím jestlito není ptákovina :idea: Co napájet vzduch do pistole z duše pneumatiky??Mám doma takovou tu gumu s kolečkem na dvoukolách.nafecovala by se na 2 Atm a pak přez upravený ventilek vypouštěla do pistole.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » sob 22 srp, 2009 12:37 pm

:roll: :roll:
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Tomáš » sob 22 srp, 2009 1:04 pm

Petr Zatrepalek píše::roll: :roll:


Ne to byla jen taková zcestná myšlenka.Zrovna před chvílí se mi podařil kompletně vykuchat ten hasičák,takže mám radost 8)
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Houmr » pát 28 srp, 2009 6:07 am

"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Tomáš » pát 11 zář, 2009 4:08 pm

Houmr píše:http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galerie/Pistole/img00005.htm


Udělali by ještě jeden tento kousek že bych si ho u tebe objednal...já se poptával u nás v Brně a nikomu se do toho nechce :(
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod Houmr » pát 11 zář, 2009 4:36 pm

Tomáš píše:
Houmr píše:http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galerie/Pistole/img00005.htm


Udělali by ještě jeden tento kousek že bych si ho u tebe objednal...já se poptával u nás v Brně a nikomu se do toho nechce :(

Bohužel už nemám přístup k potřebným věcem jako když jsem dělal ve fabrice. Takže to nepůjde. :cry:
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod MirekTT » ned 17 led, 2010 11:50 am

Taky jsem se nechal inspirovat kolegy ledničkáři: http://mirektt.rajce.idnes.cz/Kompresor/ Zatím neumím vkládat texty do fotek, tak se orientujte v tom drobném neviditelném rajčatovém textu pod fotkami.
Celý komp jsem spíchl sám. Mně vyšel dost draho, protože jsem netrpělivý a nechtělo se mi čekat, až mi dějiny shromáždí potřebný materiál - zejména šroubení, tlakoměr a tlakovou nádobu, jednoduše jsem vše sprostě nakoupil nové: Varné železo 200,- Regulátor Fengda s příslušenstvím 800,- Tlakový spínač 350,- Šroubení, spony, hadice a zpětná klapka 500,-
a bohužel zemřelý rozběhový spínač motoru kompresoru 730,-. Dále svářečský um - v mém případě silné slovo a dílenské zázemí - mám.
Ano, vyšlo by levněji koupit nový, ale já si to chtěl prostě zkusit a v případě, že budete "shánět" a ne kupovat, odpustíte si tlakový spínač (viz Houmrův kompresor), a umíte svařovat, máte výtečný a hlavně mimořádně tichý komp zcela zdarma. Svařování se nebojte, pevnost bude vždy dostatečná, budete nejspíš jako já zápasit s těsností svárů, proto raději požádejte kamaráda topenáře, bude to rychleji, lépe, s menším počtem elektrod, sprostých slov a nervů. Pamatujte, varné fitinky nemají žádné závity, topenářské tvarovky používané v klasických kovových vodovodech se závity sice svařovat lze, ale vytváří nepevný porézní svár (i přes důkladné obroušení zinku) Mě tohle zjištění stálo půl dne, třicet elektrod a malý brusný kotouč:cry:
Ale jak říkám, funkčnost se nebojím srovnat s lepšími továrními kousky pokud vynechám estetickou stránku, a když jsem to zvládl já......... :wink:

Ještě malá zkušenost se stlačeným vzduchem ve spreji. Mně se nikdy nepodařilo udržet konstantní tlak vycházející ze spreje. Byl závislý na odpařování stlačeného média. V určité fázi stříkání jsem musel vždy lahví zatřást, aby se kapalina uvnitř uráčila laskavě proměnit se v plyn a asi od půlky obsahu jsem láhev při stříkání ohříval vlažným proudem vzduchu s fénu, aby namrzající láhev vůbec nějaký plyn uvolnila. Mé nervy vydržely jen dva spreje. To bylo hlavním motorem tvorby kompresou, kde nemusím trnout případným špatně zajištěným servisem distributora a vše jsem schopen si opravit sám. Proto i ten nebojácný nákup nových komponent.
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků