Antistatický molitan

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Antistatický molitan

Příspěvekod vvitty » stř 06 bře, 2013 12:20 pm

Pokud se to da frezovat, pak je to pro ulozeni modelu prilis tvrde.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Antistatický molitan

Příspěvekod chameleon » stř 06 bře, 2013 1:09 pm

vvitty píše:Pokud se to da frezovat, pak je to pro ulozeni modelu prilis tvrde.

to se na mě nezlob, ale to je nesmysl, co tvrdíš - že některý materiál nedokážeš opracovat ty, ještě neznamená, že jej nedokáže opracovat někdo jiný :!: Jsou desítky různých nástrojů/fréz pro rozličné materiály/aplikace/atd... PE blok je měkký (zmáčknu jej v ruce) a přesto ofrézovatelný.
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Antistatický molitan

Příspěvekod Houmr » stř 06 bře, 2013 5:48 pm

Možná by jsi se mohl zeptat i u Šikulů, jestli by ti to neudělali na zakázku, sice to mají pro svoje kufříky, ale vím, že dokážou udělat jaký koliv rozměr a tvar.
http://www.sikulovesro.cz/produkty/zele ... friky.aspx
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Antistatický molitan

Příspěvekod MirekTT » stř 06 bře, 2013 8:55 pm

Zrovna dneska jsem držel v ruce černou pěnovou středně tuhou hmotu od balení hypercitlivého měřícího přístroje, a její členitý tvar pro uložení zařízení a jeho součástí byl jistojistě frézován. Protože sám pořád hledám (a vlastně už našel) zavítal jsem ráno do břeclavského Gumotexu/Molitanu (jsou to dvě různé firmy u sebe) a koupil obyč bílý molitan. Černý byl skladem jen s nopkama jako zvuková izolace a ostatní na objednávku od 500 ks desek. Normální molitan tl. 3cm, který jsem nakonec koupil, se dá celkem solidně stříhat, velmi obtížně řezat nožem a myslím, že je to velmi vhodný materiál pro výsek. Já jsem ho ve finále nastříkal běžným matným autosprejem načerno a nic se mu nestalo, ani moc neztvrdl na povrchu. Prostě jde o aplikaci do prašného průmyslového řešení a tam by bílá nebyla dobrá. Čili barvit to jde.

Ale pořád k tomu mám tu připomínku, že cokoliv pěnového řezaného laserem na řezu ztvrdne a bude modely škrábat si myslím. Surový molitan zase bude zachytávat detaily, takže bych já osobně použil již jednou zmíněný miralon, nebo zainvestoval u specializované obalářské firmy do pěny a nechal to vyfrézovat, či jinak vyříznout.
Bohužel vybrat z katalogu moc nejde. Na omak jsem si v gumexu na pultu vybral vhodný profil ze vzorku, pěkný černý, čistý, ale ze skladu v klubku byl příšerný, zaprášený od mastku, místy slehlý, prostě nepoužitelný. Opravdu těžko vybírat bez přímého kontaktu.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Antistatický molitan

Příspěvekod Houmr » pát 08 bře, 2013 1:06 pm

Napíši zde základní možnosti opracování pěny. S tím, které možnosti mohou nabídnout Šikulové.
Vysvětlím rozdíly technologií:

Vysekávání
– je třeba vysekávací nůž a je vhodné sekat pouze do tl 5mm. Větší tl vykazují na hranách banánový efekt (horní a spodní okraj je větší než střed – způsobeno zmáčknutím pěny při výseku a navrácení do původní tl po výseku)

Laser
– správně uvedeno dojde k opálení okrajů (vedle zahoření a ostrých přechodů nic zdravého pro dýchání)

Nekonečný nůž
– dobrá aplikace možno i 3D ale pokud je třeba dělat otvory – nůž musí projít okrajem

Vodní paprsek
– ideální na řezání pěn u 2D hrany přesně 90st u 3D i možnost náklonů

Frézování
– pokud pěna nebude dostatečné tuhá (větší gramáž) dojde k drolení /trhání /otřepy

Back press – vmáčknutí 3D tvaru plánovaného dílu k uložení mezi válci s horizontálním nožem – výsledek vytlačená pěna se odřízne – přesné 3D uložení (využívají šperkaři, křišťál atd.)

Šikulové můžou:
3D vodní paprsek
3D Cutter – standartní nůž s oscilací nebo bez (nedoporučuji z důvodu řezání třeba otvorů kdy dojezd k prořezu mnohdy musí i za)
Výsek
3D frézování
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Předchozí

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků