jaké relé

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

jaké relé

Příspěvekod rben » úte 02 říj, 2007 5:25 pm

Zdravím. Chci se zeptat čím se dá nejideálněji nahradit telefonní relé? Potřeboval bych spínat přestavníky, semafory, atd. V tomhle sem trochu laik tak bych potřeboval radu.
rben
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07 led, 2007 10:25 pm

Příspěvekod Miloš_P » úte 02 říj, 2007 9:03 pm

Pro ovládání výhybek a návěstidel používám miniaturní 12V relé M4-12H (viz. http://www.gme.cz/).
Má 2 přepínací kontakty.
Maximální spínaný proud je 1A (bez problémů s tím už několik let ovládám přestavníky výhybek).
V sepnutém stavu relé odebírá proud kolem 10 mA.
V GME chtěji cca 23,- Kč za jeden kus.

Při použití v obvodech napajených střídavým napětím 16V je nutné do série s vinutím zařadit předřadný odpor 680 ohm a napájecí napětí usměrnit a vyhladit (stačí jedna dioda a kondenzátor viz. např. zapojení na http://www.volny.cz/masinky2003/zapojeni_stanice_2.html).
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod rben » úte 02 říj, 2007 9:22 pm

díky.Přesně to co sem hledal
rben
 
Příspěvky: 43
Registrován: ned 07 led, 2007 10:25 pm

Příspěvekod Tomáš » stř 03 říj, 2007 7:53 am

a můžu se tě zeptat když tomu rozumíš jestli tohle relé mohu spínat tímhle jazýčkovým kontaktem,nebo se to musí nějak ošetřit,případně koupit relé jiné díky
http://www.meder.com/upload/produkte/3_ ... 46%20e.pdf
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod papetr » stř 03 říj, 2007 8:04 am

Tomáš píše:a můžu se tě zeptat když tomu rozumíš jestli tohle relé mohu spínat tímhle jazýčkovým kontaktem,nebo se to musí nějak ošetřit,případně koupit relé jiné díky
http://www.meder.com/upload/produkte/3_ ... 46%20e.pdf

Tohle není eletrické relé,ale jazíčkové relé.
To je spínané magnetem.
Teoreticky ho lze použít místo spínacího kontaktu,ale musel by jsi na mašinku zespoda přilepit magnet.

Budeš-li chvilku hledat na netu určitě najdeš vhodné relé.
Mě se povedlo koupit relé se dvěma přep.kontakty za 9,-Kč (12V cívka,1A kontakt)
papetr
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 06 kvě, 2007 4:59 pm

Příspěvekod Tomáš » stř 03 říj, 2007 9:12 am

papetr píše:
Tomáš píše:a můžu se tě zeptat když tomu rozumíš jestli tohle relé mohu spínat tímhle jazýčkovým kontaktem,nebo se to musí nějak ošetřit,případně koupit relé jiné díky
http://www.meder.com/upload/produkte/3_ ... 46%20e.pdf

Tohle není eletrické relé,ale jazíčkové relé.
To je spínané magnetem.
Teoreticky ho lze použít místo spínacího kontaktu,ale musel by jsi na mašinku zespoda přilepit magnet.

Budeš-li chvilku hledat na netu určitě najdeš vhodné relé.
Mě se povedlo koupit relé se dvěma přep.kontakty za 9,-Kč (12V cívka,1A kontakt)


no měl jsem na mysli tímto jazýčkovým kontaktem spínat nějaký to relátko...co jsem pochopil tak tím jazýčkovým kontaktem může protíkat jen malej proud..kterým bych rád sepl právě nějaký to relátko a to pak živilo už zařízení který potřebuje proudu víc....moc se ale v těch údajích jazýčkovýho kontaktu nevyznám ..takže otázka zní jaký to relátko musí mít ten spínací proud aby ten kontakt neshořel?
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod papetr » stř 03 říj, 2007 2:26 pm

Tomáš píše:no měl jsem na mysli tímto jazýčkovým kontaktem spínat nějaký to relátko...co jsem pochopil tak tím jazýčkovým kontaktem může protíkat jen malej proud..kterým bych rád sepl právě nějaký to relátko a to pak živilo už zařízení který potřebuje proudu víc....moc se ale v těch údajích jazýčkovýho kontaktu nevyznám ..takže otázka zní jaký to relátko musí mít ten spínací proud aby ten kontakt neshořel?


Spínací proud cívky relé se vypočítá z Ohmova zákone I=U/R
A bývá běžně 0,1-0,01A,a kontakt jaz.relé je 0,5A
Takže to by mělo být bez problémů.
papetr
 
Příspěvky: 18
Registrován: ned 06 kvě, 2007 4:59 pm

Re: jaké relé

Příspěvekod Tomáš 86 » stř 27 říj, 2010 8:15 pm

Zdravím Miloši,
také nejsem v elektrice zrovna sběhlý. Chtěl bych se zeptat na funkci toho relé M4-12H je možné tohle použít pro následující: mám např. nějaký obvod se spínacím kontaktem (mžikový impuls). Tento impuls bude přiveden na relé, které sepne nějaký druhý obvod, který bude funkční, až do doby, než nějakým dalším impulsem relé přepne do jiné polohy? Zkrátka jde mi o náhradu starého přepínacího relé ZEUKE.
Mohl bys mi případně doporučit nějaké jiné relé.
Díky Tomáš
Tomáš 86
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 13 pro, 2008 12:47 pm
Bydliště: Plzeň

Re: jaké relé

Příspěvekod fulda » pát 29 říj, 2010 9:27 am

Ahoj vespolek,

dovolim si malou poznamku - pokud chces magnet kontaktem primo spinat rele, tak vetsinou davam ochrannou diodu. Docela se mi to osvedcilo, ono jinak muze dochazet k jiskreni na kontaktech pri odpojovani a vzniku "zpetneho proudu". Takze cele asi nejak takhle:
rele1.GIF
rele1.GIF (3.53 KiB) Zobrazeno 9588 krát


Co se tyka zapnuti/vypnuti, tak pokud opravdu chces pouzit relatkovou logiku, tak treba takhle (pouzitelne jsou jenom kontakty S2,O2,P2 relatka K3):
rele2.GIF
rele2.GIF (6.39 KiB) Zobrazeno 9588 krát

Teda pokud jsem to pochopil spravne, ze chces jednim magnet kontaktem treba rozsvitit a na druhem konci zase druhym kontaktem zhasnout.
Ja bych teda s dovolenim podotknul, ze delat to relatkama je neefektivni, ale to je asi jedno.

Pochopitelne to pracuje jenom v jednom smeru.
Pokud by jsi chtel ten system, ze jedno sepnuti rozsviti a druhe zhasne, tak treba tady:
http://www.nekropolis.cz/tlacitko/
misto tlacitka do auta si predstavis magnet kontekt, a nebo si das dva paralelne a pouzijes jeden na zacatku a druhej na konci.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: jaké relé

Příspěvekod Michal Vaniš » pát 29 říj, 2010 2:50 pm

Tomáš 86 píše:...mám např. nějaký obvod se spínacím kontaktem (mžikový impuls). Tento impuls bude přiveden na relé, které sepne nějaký druhý obvod, který bude funkční, až do doby, než nějakým dalším impulsem relé přepne do jiné polohy? Zkrátka jde mi o náhradu starého přepínacího relé ZEUKE.
Mohl bys mi případně doporučit nějaké jiné relé.
Díky Tomáš


http://www.ho-vlaky.wbs.cz/Navody-napady-tipy-.html

ve spodní části webové stránky nalezneš popis k relé (náhrada Zeuke)
Typově hledáš - bistabilní relé s 2cívkami a dvojtým přepínačem.(viz např. typák tamtéž- SÉRIA AL-D nebo SÉRIA RAL-D)
Přílohy
rele_bistab2_original.jpg
rele_bistab2_original.jpg (14.96 KiB) Zobrazeno 9519 krát
rele_bistab1.jpg
rele_bistab1.jpg (27.9 KiB) Zobrazeno 9563 krát
TT+TTe,III-IV ep,ČSD-DR,autor manuálu pro EN Wintrack
Každé vylepšení generuje nové nedostatky :P
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: jaké relé

Příspěvekod Michal Vaniš » sob 30 říj, 2010 2:47 pm

Ještě jeden vyzkoušený tip (z návštěvní knihy 21.9.2010 tamtéž)

Cituji :"sám jsem dlouho hledal náhradu za relé BTTB a našel - cenová relace je pouhých 29 ,- Kč a jejich provoz je zcela bezproblémový.Typ je resp.obj.číslo u prodejce TIPA spol.s r.o Opava - 01760410 - cena je 24,37 Kč bez DPH"
TT+TTe,III-IV ep,ČSD-DR,autor manuálu pro EN Wintrack
Každé vylepšení generuje nové nedostatky :P
Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: jaké relé

Příspěvekod Tomáš 86 » sob 30 říj, 2010 6:03 pm

Díky moc, to je přesně ono. :P
Tomáš 86
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 13 pro, 2008 12:47 pm
Bydliště: Plzeň

Re: jaké relé

Příspěvekod yurax » čtv 11 lis, 2010 7:54 am

To rele z tipy ma 3 vyvody? Jeden spolecny a dva na prepinani? Nebo jako tohle http://www.ges.cz/-rsm850b-2co-12volt-ges05701283.html , ktere ma jen dva ovladaci vyvody a prepina se podle polarity (proste jako masinka nakolejich jede podle +/- -/+ tam nebo zpet). 3 vyvody jsou pro mnohe aplikace mnohem pohodlnejsi...
A prosim admina, aby to tu prehodil do elektriky.
yurax
 
Příspěvky: 112
Registrován: úte 02 úno, 2010 8:56 am

Re: jaké relé

Příspěvekod Vladimír_B » čtv 11 lis, 2010 8:07 pm

Ahoj, měl bych jen takovou drobnost ke schémátkům od Fuldy. Ta ochranná dioda se dává antiparalelně k cívce relé, né ke spínači. Cívka je jak dívka - napřed napětí pak proud :D při průchodu proudů cívkou se v jejím okolí vytvoří elmag. pole, které se v případě vypnutí proudu snaží udržet proud procházejcí cívkou a to tak, že se na ní objeví opačné napětí. Byť na chvíli, ale dokáže to nadělat paseku (opalovat kontakty, příp. spálit sama sebe). A jsme u játra pudla. Po rozepnutí "magnetu" u Fuldy bude tedy na anodě napětí opačné než na katodě a neotevře se (je tam k ničemu). Pokud by ovšem byla antiparalelně připojena k cívce, tak ji po odpojení a vzniku onoho opačného (zlého) napětí prostě bezbolestně vyzkratuje (svým otevřením) a tím ochrání ji a ostatní součástky. Snad jsem to napsal srozumitelně. :oops:
Yurax, to relé z Tipy zděs: http://www.tipa.eu/cz/rele-12v-1a-125va ... p/d-83522/ , datasheet tam prosíravě nejni, ale podle počtu nožiček se jedná o typ s jednou cívkou a jedním párem přepínacích kontaktů, tedy stejné provedení jako to relé z GESu.
>H0< Nejde? To slovo neznám. :-)
Uživatelský avatar
Vladimír_B
 
Příspěvky: 1224
Registrován: ned 02 bře, 2008 6:57 pm
Bydliště: Plzeň


Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků