Jaký si pořídit soustruh ?

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Prostor

Příspěvekod vvitty » ned 11 led, 2009 9:59 am

mariov8 píše:Haha, to jses na tom stejne jako ja. :-) sice jsem se nedavno prestehoval do vetsiho, ale dilnicka nehrozi...


coz o to, dilnicka je v pohode, ale cokoliv v ne-stolnim provedeni bohuzel nehrozi, protoze bydlim v sestem patre :(
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Soustrouzek

Příspěvekod mariov8 » ned 11 led, 2009 11:43 am

Tohle je celkem stolni, ale na cely stul, dva chlapaci to odnesou jako nic, ale stejne to znamena, nekam strcit stul, kde prakticky nic jineho jiz nebude... hmmm. Puvodne jsem ho strasne chtel, i delicku by mi dokazali k tomu vyrobit, no jo, ale zas tolik toho nevyrobim aby se mi to vyplatilo.
H0 a H0e, analog (zatím), III a IV epocha. Lepty. Prototypy. Technika a její vývoj - historie.
Uživatelský avatar
mariov8
 
Příspěvky: 156
Registrován: úte 10 dub, 2007 7:47 pm
Bydliště: Praha

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 11 led, 2009 11:59 am

Sice trochu Off Toppic ale Vittymu jsem slíbil že pošlu fotku frézky co mám doma.

Obrázek
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 13 črc, 2009 4:01 pm

Asist a Unimax zlevnily soustruhy !!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod Myšpulín » úte 06 pro, 2011 8:46 pm

Jenže toto je soustruh na dřevo, který nemá suport. Řeže se obyčejným dlátem drženým v ruce. Ne že bys na tom nic neudělal, ale malé průměry se špatně drží rukou, přesnost je jak se ti to podaří udržet, prostě milimetr sem, milimetr tam žádná míra. A na mosaz bych si na tom netroufl. Ale svícen pro manželku na vánoční stolek z nějakého listnáče, třeba švestky, to by ji vláčky dlouho nevadily. :P
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod uhorhar » pát 09 bře, 2012 8:48 pm

Prosím o radu laikovi jaký vybrat z těchto soustruhů (případně doporučit jiný typ v cenové relaci do 25.000,- Kč) :
HOLZMANN ED 400 FD
WM - 210V
SD - 230 K

Jsem začátečník, potřebuji obrábět maximální možný průměr oceli,který soustruh zvládne (můžu ubírat po tenké třísce, čas nehraje roli) jedná se o hobby kusy (ne série) pro vlastní potřebu, Tj.co nejsilnější motor.

Je nortonova převodovka spolehlivá?

Jsou spolehlivější soustruhy s plynulýma otáčkama s digitálním zobrazením otáček?

Poraďte, který soustruh je nejvýhodnější koupit vzhledem k možnosti dokoupení příslušenství (např.použití frézovacího přípravku), ev. kde nejvýhodněji koupit. (Vaše zkušenosti s prodejcem).

Předem děkuji za odpovědi a rady
uhorhar
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 09 bře, 2012 8:40 pm

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod vvitty » ned 11 bře, 2012 7:28 pm

Vsechno je to stejna cina...

podobna debata probihala nedavno zde: www.c-n-c.cz
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod vvitty » pon 12 bře, 2012 12:52 pm

jinak je treba pocitat s tim, ze cena soustruhu je tak 1/3 az 1/2 finalni ceny... ten zbytek padne na ruzne nastroje a doplnujici vybavu, v pripade vyse uvedenych i na zakladni upravy aby se s tim dalo aspon trosku rozumne pracovat.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 18 bře, 2012 1:27 pm

uhorhar píše:Prosím o radu laikovi jaký vybrat z těchto soustruhů (případně doporučit jiný typ v cenové relaci do 25.000,- Kč) :
HOLZMANN ED 400 FD
WM - 210V
SD - 230 K

Jsem začátečník, potřebuji obrábět maximální možný průměr oceli,který soustruh zvládne (můžu ubírat po tenké třísce, čas nehraje roli) jedná se o hobby kusy (ne série) pro vlastní potřebu, Tj.co nejsilnější motor.

Je nortonova převodovka spolehlivá?

Jsou spolehlivější soustruhy s plynulýma otáčkama s digitálním zobrazením otáček?

Poraďte, který soustruh je nejvýhodnější koupit vzhledem k možnosti dokoupení příslušenství (např.použití frézovacího přípravku), ev. kde nejvýhodněji koupit. (Vaše zkušenosti s prodejcem).

Předem děkuji za odpovědi a rady


Tvůj dotaz je přílliš široký nicméně pokud máš opravdu v úmyslu soustružit obrobky z oceli průměru okolo 200 mm pak tohle rozhodně není soustruh pro takovouhle práci !!

Tyhle soustruhy patří z číny k těm lepším a pro začátek nepotřebují příliš mnoho úprav nicméně jak psal vitty samotný soustruh je jedna věc, vybavení další a v neposlední řadě je potřeba si v případě nutnosti také připravovat nástroje. Z toho vyplývá potřeba nástrojové brusky. atd.

Více o tomto tématu na vittym zmíněném fóru www.c-n-c.cz.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod sco_27 » úte 11 zář, 2012 6:43 pm

Ahoj,
Chcel by som sa spýtať či náhodou nemá niekto skúsenosti so sústruhom Proxxon SD300, je to jeden zo staršej produkcie, konkrétny stroj z 89. Oproti novšej PD230 je podstatne väčší a mohutnejší, spracovaním vyzerá byť ešte poctivý, bez vôle, ale zaujímalo by ma či má niekto osobnú skúsenosť, nakoľko na našich ani na zahraničných fórach som dokopy nič nenašiel.
Dík
Ľ.
sco_27
 
Příspěvky: 534
Registrován: ned 06 kvě, 2007 12:24 pm

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod mizl » ned 08 úno, 2015 8:02 pm

Pro zájemce o koupi mini soustruhů doporučuji přečíst tento článek :

http://cover72.net/blag/viewpost.php?blag=186

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod zderem » pon 29 úno, 2016 5:51 pm

Zdravím

Měl bych velkou prosbu na nějakého majitele hodinářského soustruhu z Prahy nebo okolí. Byl by někdo z vás schopný vytočit váleček 3mm široký, 7mm dlouhý a v něm díru durch o průměru 1,2mm. A to všechno ve dvou provedeních. Materiál nejlépe mosaz, měď. Potřebuji prodloužit kardany na pojezd na velkého hektora. Zadarmo to nechci :-) Pokud by se někdo našel, kontaktujte mne na emailu remenar@seznam.cz. Děkuji Zdeněk
zderem
 
Příspěvky: 97
Registrován: pát 27 led, 2012 3:03 pm

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod Bela1 » sob 09 bře, 2024 5:46 pm

Také jsem se nedávno ptal co koupit. Nakonec to ale dopadlo jinak.
Celkem se mi líbil dělaný soustruh na Honzíkových vláčkách ze stojanu na brusku Proxxon. Stejně tak koupený Proxxon, Proma,...
Ten první byl moc jednoduchý, koupené s řezáním závitů většinou nešly pod 20 000,- Kč.
Když jsem o tom uvažoval, měl jsem stojanovou vrtačku s křížovým stolem Proma.
20240309_112659.jpg


Tak jsem přemýšlel, co vlastně od soustruhu potřebuju. Soustružení hlavně plastů a mosazi do průměru cca. 12 mm, středové vrtání.
Nakonec jsem využil křížový stůl, koupil jsem vřeteník a koník s otočným hrotem. Upínání mám do kleštin. Suport a nožovou hlavu jsem si udělal. Taky jsem udělal adaptéry pro osazení vřeteníku a koníku.
Abych zjednodušil konstrukci, tak jsem použil pevný suport a pohyblivý vřeteník. Nože jsem objednal Radeco a Warco (od 6x6 do 8x8 mm).
Dopadlo to takhle.
20240309_112814.jpg


Chtěl jsem soustruh pokud možno "univerzální". Nevýhoda univerzálních strojů je, že při přestavování jsou ztrátové časy. Bez strojů ale musíte mít známé, nebo vše objednávat a to trvá nejméně týdny.
Takže jsem se snažil, aby soustruh pokud možno nebránil rozšíření.
Takhle je možné s nějakým přípravkem dělat drážky za pomoci vřeteníku a příčného posuvu.
20240309_113153.jpg
Bela1
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 01 lis, 2017 8:11 pm

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod Bela1 » sob 09 bře, 2024 6:16 pm

Další rozšíření byla výroba Z posuvu. Tam byl problém s pravými úhly, ale pomocí vhodných brusek se to podařilo.
Na stůl Z posuvu jsem umístil brusku / frézku Dremel. Udělal jsem si adaptér, aby se frézka dala upínat na stejný průměr jako Proxxon.
Výhodnou použití vřeteníku a koníku od soustruhu a frézky na Z ose je možnost vytvořit hobby odvalovačku. Závitník upneme do vřeteníku a opřeme o špičku, nebo do kalíšku na koníku (pochopitelně točíme pomalu).
Musíme se ale spokojit jen s moduly v našem případě metrických závitníků, to znamená dělat si případně obě kola. Kola nemusí být jen šneková. Při pootočení Z posuvu se dá stoupání šneku vykompenzovat.
Šnek pak vyrobíme z odpovídajícího šroubu nejlépe mosazného. Následující obrázek ukazuje, jak to dopadlo.
20240309_143819.jpg


Zatím poslední logická možnost tohoto soustruhu je využít jen suport s frézkou a svěrák. Tak získáme horizontální frézku.
Tady se využijí všechny 3 osy. Navíc se osa Z dá ještě natáčet, takže něco jako osa navíc.
Do frézky se dají upínat válcové frézy se stopkou cca 3 - 3,2 mm a řezací kotouče s adaptérem na průměr asi 3 mm.
20240309_144857.jpg
Bela1
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 01 lis, 2017 8:11 pm

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 09 bře, 2024 7:24 pm

Koukám, že cesta je cíl ;-)

Za sebe bych to nedoporučil - kdysi jsem to taky tak zkoušel, ale nakonec jsem si stejně koupil stolní soustruh a frézku.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2647
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník