čištění kolejí

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

čištění kolejí

Příspěvekod PetrL » čtv 19 črc, 2007 6:54 am

V železářství mají černé brusné gumy o různé hrubosti. Rozměr odhadem 6x10x2,5cm. Stojí 80 - 120,-Kč. Je to něco naprosto jiného než se prodává pro potřeby modelářů, nebo se dají použít i na naše koleje? Myslím, že se jejich použitím nedá nic zkazit, ale přesto se ptám, jestli někdo s nimi má zkušenost.
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Příspěvekod Houmr » čtv 19 črc, 2007 7:09 am

Jo taky jsem na to koukal. Na druhou stranu proč vymýšlet už hotové. I když i já bych si ji radši koupil v železářství, platit poštu kvůli gumě :lol: No musím na ní myslet při příští objednávce.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Sandy » čtv 19 črc, 2007 2:23 pm

No, já na čištění používám jen chemii :
Kdysi jsem dostal filcový leštící kotouč, který mi byl na nic. Tak ho postupně rozstříhávám na kousky. Ustřižený kousek namočím do lihu ( používám isopropylalkohol - míň "smrdí") a takto namočeným filcem přejíždím po kolejích. Když už kolej nešpiní, tak na druhý kousek nastříkám Kontaktol a koleje vyleštím. Stejným způsobem očišťuji kola u lokomotiv.
Teď mi napadlo, že by se dala použít i magnetická škrabka na čištění akvárií. :lol:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Sandy » stř 05 zář, 2007 6:53 pm

Sandy píše:Teď mi napadlo, že by se dala použít i magnetická škrabka na čištění akvárií. :lol:

Jo, funguje to. Jedna půlka se může použít jako mechanický čistič a druhá, po nalepení kousku flanelu, který nepouští chlupy, na leštění ( když se napustí Kontaktolem nebo lihem)
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod 123ps » čtv 06 zář, 2007 4:33 am

Já jsem chtěl koupit čistící gumu Roco za 300, ale to samé se dá sehnat Piko za 150. Čistí to dobře a potom koleje ještě přetáhnu kapesníkem navlhčeným v lihu.
Uživatelský avatar
123ps
 
Příspěvky: 164
Registrován: stř 01 lis, 2006 12:10 pm
Bydliště: Přerov

Příspěvekod Pavel Dryml » čtv 06 zář, 2007 7:58 am

mě by zase zajímalo jestli nemáte někdo skušenosti s čistícím vozem ? chci si totiž vybudovat skryté nádraží do kterého nebude jednoduchý přístup.
Pavel Dryml
 
Příspěvky: 183
Registrován: úte 05 čer, 2007 12:13 pm

Příspěvekod Dusan » čtv 06 zář, 2007 11:51 am

Pavel Dryml píše:mě by zase zajímalo jestli nemáte někdo skušenosti s čistícím vozem ? chci si totiž vybudovat skryté nádraží do kterého nebude jednoduchý přístup.

Taky dobrý nápad:
http://www.volny.cz/masinky2003/Cistici_vagon.html
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Příspěvekod Pivrnec78 » čtv 06 zář, 2007 5:56 pm

Pavel Dryml píše:mě by zase zajímalo jestli nemáte někdo skušenosti s čistícím vozem ? chci si totiž vybudovat skryté nádraží do kterého nebude jednoduchý přístup.


Já používám na koleje vůz Roco 46400 a jsem s ním spokojen. Je pravda, že panel zatím nemám ...
Uživatelský avatar
Pivrnec78
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 10 říj, 2006 6:02 pm
Bydliště: Fulnek

Příspěvekod dan » pát 07 zář, 2007 1:45 pm

Chystám se čistící vůz vyrábět bude obsahovat vysavač, gumu a mokré čištění sleduj www.domacimodulovka.kx.cz počítám že ještě letos by se tam mohl objevit
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod Houmr » pát 07 zář, 2007 3:19 pm

Hm, tak to mě asi předběhneš, už na to mám taky nachystaný ventilátor :lol:
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod lhd » pát 07 zář, 2007 3:35 pm

dan píše:Chystám se čistící vůz vyrábět bude obsahovat vysavač, gumu a mokré čištění sleduj www.domacimodulovka.kx.cz počítám že ještě letos by se tam mohl objevit


Napiš odkaz, kde to je. Nějako to nemůžu najít! Jsem na to zvědav.
Díky LH
Uživatelský avatar
lhd
 
Příspěvky: 21
Registrován: stř 16 kvě, 2007 8:01 pm
Bydliště: Praha 9

Příspěvekod StandaR » pát 07 zář, 2007 4:26 pm

lhd píše:
dan píše:Chystám se čistící vůz vyrábět bude obsahovat vysavač, gumu a mokré čištění sleduj www.domacimodulovka.kx.cz počítám že ještě letos by se tam mohl objevit


Napiš odkaz, kde to je. Nějako to nemůžu najít! Jsem na to zvědav.
Díky LH


Je tam napsaný že během letoška se to tam oběví
StandaR
 
Příspěvky: 644
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Příspěvekod dan » pát 07 zář, 2007 8:15 pm

Tak tak nestíhám nestačím tak buďte trpělivý třeba se to ani nevydaří ale je to už na papíře a vypadá to že by to šlo provést materiál nakoupen :D
dan
 
Příspěvky: 516
Registrován: úte 10 říj, 2006 10:33 pm
Bydliště: Strašín, Říčany

Příspěvekod Tomáš » pon 11 úno, 2008 10:02 am

když se tady zmiňovala ta chemie,tak něco doplním,..před delší dobou mi jeden člověk poradil,na čištění kolejí,vyhybek,ale i ozubených koleček a převodů,chemikálii která se jmenuje CHRONOR...používají ji hodináři na čištění koleček v hodinkách a všelijaké drobné mechanizmy.Bud se to dá koupit přímo v hodinářství,nebo objednat v Pardubicích (firmu si už nepamatuju,ale hodináři poradí)..koupil jsem si z Pardubic 2L za cca 250,-..aplikace je celkem jednoduchá,Chronor rozředím destilkou podle znečištění, nejčastěji jsem ředil 1:8..pak stačí kovovou věc ponořit a čekat.(je dobré větrat,chemikálie pravděpodobně obsahuje i čpavek a každý ví jak to voní) po cca.1/2hoďce je už krásně vyčištěno,pak stačí předmět opláchnout destilkou a stlačeným vzduchem vysušit.Dělá to opravdu divy...Na čištění kolejí používám klasický benzín NAT95 :lol: ..sice to páchne,ale zato dokonale vyčistí a případně odmastí,a momentálně je levnější jak technickej benzín
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Příspěvekod mawerick » úte 12 úno, 2008 7:13 am

S tím benzínem máš pravdu. Já používám taky NA 95. Při tankování do služ. auta si trochu odleju. Takže je opravdu "levnější" než techničák. Jinak na čištění kolejí používám čistící kartáčky, které se dají přicvaknout na nápravu vozu.
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Další

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků