Trafopáječka - pájecí stanice - plynová páječka?

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Trafopáječka - pájecí stanice - plynová páječka?

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 02 črc, 2007 12:23 pm

Potřeboval bych poradit při výběru pájecí stanice.Chtěl bych jí zejména na stavbu modelů z leptů, ale vůbec nevím podle jakých kritérií ji vybírat. Tuším, že jsou vhodné výměnné hroty, ale vůbec nevím jak je to s výkonem, regulací teploty, apod.
V GES-u mi nabízeli stanice o výkonu cca 30W, (max 80W, ale skoro za 9000,-Kč to už je kapánek moc) Pŕodavač mi tvrdil, že to je na elektroniku. Stačí to? Vždyť obyčejná pistolová trafopáječka má výkon 100W a stejně s ní některé díly pořádně neprohřeju.
Nebyla by nakonec lepší plynová páječka?
Díky za rady.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2382
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod Houmr » pon 02 črc, 2007 1:07 pm

Michale já mám starou obyčejnou pájecí stanici a jde to s ní cena cca 2000kč Max. teplota jde nastavit na 400 stupňů. Jinak u větších sestav je asi dobré díly předehřívat. Někde jsem viděl otočenou žehličku, na kterou se díl položil a předehřál. A pak už jen stačilo krátké ohřátí pájkou a bylo to. Já to teda nepoužívám, ale určitě by to bylo výhodné, když se pájí malinký dít na velký celek. Ta plynová pájka by mě taky zajímala, vzláště praktické zkušenosti.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 02 črc, 2007 2:46 pm

A jaký máš výkon té stanice? U těch co mi nabízeli bylo 30W a teplota regulovatlná v rozsahu cca 250-450°C. To by vyhovovalo, ale na pájení byl k dispozici pouze jeden ostrý hrot (pero) a prodava mi tvrdil, že je tpo vhodné jen na elektroniku.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2382
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Příspěvekod Houmr » pon 02 črc, 2007 6:40 pm

Michale to ti nepovím, jedná se opravdu o starou stanici ERS50, třeba to někdo ví :?: Já mám taky špičatý hrot a pájel jsem s ní vše co mám na stránkách. Pokud dokáže mít hrot tak teplý, tak bych se toho nebál.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 02 črc, 2007 8:03 pm

Tady je dobrá rada drahá :wink:

Na jemné věci včetně elektroniky se hodí nejlépe mikropájka s regulací.
Na větší trafopájka.
Na velké celky je nej plynová pájka.

Nejlépe je mít po ruce všechny.

BTW to co popisoval Houmr je na stránkách Železniční modely brášků Třmínkových.

http://www.zeleznicni.wz.cz/search.php? ... mhlmenu=15
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2674
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Trafopáječka - pájecí stanice - plynová páječka?

Příspěvekod PetrL » úte 03 črc, 2007 7:04 am

Michal Šuhajda píše: V GES-u mi nabízeli stanice o výkonu cca 30W, (max 80W, ale skoro za 9000,-Kč to už je kapánek moc) Pŕodavač mi tvrdil, že to je na elektroniku. Stačí to? Vždyť obyčejná pistolová trafopáječka má výkon 100W a stejně s ní některé díly pořádně neprohřeju
.

Měl jsem stejné obavy. Kupoval jsem v GME stanici N-SL-20ESD BLACK k.č. 730-286. Páječka s regulací teploty 150...420°CLED indikace teploty /čtení po 30°C napětí 230/24V, 48Wčerný kryt, zvýšená ESD ochrana. Cena 1800,-Kč. V současné době se doprodává. Nižší cena je možná proto, že nemá displej a teplota je indikována řadou barevných LED. Technik mě ujistil, že obavy z nízkého výkonu jsou zbytečné a měl pravdu. Je to tím, že hrot pistolovky nemá prakticky žádnou tepelnou setrvačnost. Navíc výkon na hrotu je podstatně nižší, než příkon páječky - má nízkou účinnost. Stanici jsem koupil pro jistotu i s jedním silným hrotem s ploškou asi 3mm, ale ten jsem použil zatím jen jednou.
Ještě poznámka k indikaci - osobně se mi zdá grafické zobrazení LEDkami lepší, než odečítat hodnotu dispeje.
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb


Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků