Elektrostatický zatravňovač

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Elektrostatický zatravňovač z plácačky

Příspěvekod Honza168 » pát 05 srp, 2011 8:09 pm

Ahoj vynálezci a testéři. Už jsem přidal k dobrému v jiné nitce této diskuse, že můj geret udělaný z plácačky na mouchy neplní (zatím) svoji funkci, jak bych očekával. Vyjádřil jsem ZDE - http://www.honzikovyvlacky.cz/2011/08/0 ... to-fiasko/ - svůj tvůrčí neúspěch a současně jsem položil i několik úvah typu "kde soudruzi udělali chybu". Pár odpovědí jsem už dostal. Nepomohlo ani připojení na "tvrdé" el. napětí 4.5 V. Pouze se zvýšilo vrčení stroje. Jednu chvíli, když jsem se dostal sítkem dost blízko ploše, přeskočila jiskra a vláknou začmoudilo. Tedy zřejmě "síla" tam je :lol: Ovšem v tomto okamžiku jsem přerušil další experimenty, neb požárů v paneláku se bojím... Po hodinách úvah a opakovaném čtení všelijakých názorů a diskusí docházím k tomu, že jsem použil moc jemné sítko (všichni předešlí bastlíři používají sítko, co mi manželka nechce zapůjčit, tak si ho musím skočit koupit). A pak kdovi, jak je to s těmi chlupy od Busche. Koupím pro srovnání jiné, doporučené odborníky. Mezi tím mi ale možná prdnou nervy a obrátím se na profi, nebo alespoň polo-profi přístroj. A rozšířím tak sbírku všelijakých jednoúčelových krámů, kterým mám v šuplíku už několik... :| hlav.
Uživatelský avatar
Honza168
 
Příspěvky: 131
Registrován: ned 13 zář, 2009 1:06 pm
Bydliště: Praha

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod rexel » úte 09 srp, 2011 8:21 pm

Po obdržení objednané el.stat. trávy jsem se konečně dostal k testování „plácačky“, koupené od http://www.tipa.eu za 75 Kč.
Zkoušel jsem Heki 2mm a Poláka 4,5 mm. Lepidlo jsem použil Herkules. Výsledek si můžete případně prohlédnout na http://www.rexel.rajce.idnes.cz/Trava. Lépe se zatravňovalo 2mm trávou od Heki, výšku sítka jsem musel mít ve výšce cca 3 cm nad terénem, vlákna při aplikaci si lehala minimálně, tlačítko pro nabíjení kondíku jsem stiskal pouze v intervalech.
Výsledek odpovídá ceně flokovačky a profíky jistě neuspokojí. Pro „hračkové“ kolejiště s malými travnatými plochami může být docela dobrým kompromisním řešením, pokud zůstane funkční i při delším používání.
Naposledy upravil rexel dne stř 26 říj, 2011 8:31 pm, celkově upraveno 1
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod mizl » úte 09 srp, 2011 8:39 pm

Výsledek se mi zamlouvá na to, že to je jen plácačka. Koupil jsem si také plácačku s obchodu TIPA. Já jsem se rozhodl, že plácačku trochu vytuním. Zkusím do plácačky vestavět násobič napětí a přidělat konektor pro nabíječku na telefon. Bateriovou komoru ponechám. Tím bude plácačka variabilnější. Pro sítko plánuji na DPS připájenou svorku s elektrikářské čokolády, aby bylo sítko vyměnitelné. Co jsem si tak pročetl o flokování tak se prý mají používat sítka s různým rozměrem ok. Jsem zvědav jak to bude fungovat. Něco podobného prý mají kluci v Zababově. DPS jsem si navrhl sám v EAGLU. Celá rekonstrukce podle propočtu by neměla přesáhnout 350,-. :wink:
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod rexel » stř 10 srp, 2011 8:23 pm

Pokud bude úprava plácačky úspěšná a nebude to tvoje výrobní tajemství, tak jsem na tvé řešení zvědav (určitě nebudu sám). O úpravu bych se pokusil určitě také. Přeji mnoho zdaru. rexel
TT, Ep. III.-V., Digital
Uživatelský avatar
rexel
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 17 čer, 2010 8:19 pm
Bydliště: Klenčí p Č.

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod mizl » čtv 11 srp, 2011 9:28 pm

Myslím, že to fungovat bude. Akorát si nejsem jist co to udělá až to bude sestavený. Jde o to zda nebudou přeskakovat jiskry z jedné vodivé cesty do druhé na DPS. Pokud by to dělalo tak bych musel desku upravit. jEDNÁ SE O KLASICKÉ ZAPOJENÍ NÁSOBIČE NAPĚTÍ. Podotýkám, že to není má originální konstrukce. Jen jsem jí upravil, aby byla použitelná do plácačky. Jak jsem už psal, něco podobného používají kluci v Zababově, akorát je to napadlo první. Takže sem vymyslel dávno vymyšlené. Pro malou ochutnávku přikládám DPS, schéma a osazovák DPS. NENÍ TO V MĚŘÍTKU. SOUBORY PDF TU VKLÁDAT NEJDOU TAK JSEM TO NASKENOVAL DO MALOVÁNÍ

Ps: hodnot diod ve schématu si nevšímejte. Hodnoty jsou napsané v poznámkách
Přílohy
osazovák.jpg
osazovák.jpg (41.94 KiB) Zobrazeno 7312 krát
DPS.jpg
DPS.jpg (28.13 KiB) Zobrazeno 7312 krát
schéma.jpg
schéma.jpg (46.07 KiB) Zobrazeno 7312 krát
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod juroH0 » pát 12 srp, 2011 10:52 am

V mojej flokovačke ( 2 x 10 stupňový násobič) mi iskri medzi výstupmi preskakovali až pokiaľ som medzeru nezväčšil na cca 9,5 mm. Teraz je už po probléme...
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod mizl » úte 16 srp, 2011 10:17 pm

juro a co si s tou tvojí flokovačkou vše udělal ?? myslím tím výsledky, délka vlákna, co ti šlo a co né. zesílit napětí ?? Zda to stačí nebo zda to ještě není ono.. jaká napětí používáš na vstupu k násobiči ??
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod mizl » úte 16 srp, 2011 10:20 pm

rexel píše:Pokud bude úprava plácačky úspěšná a nebude to tvoje výrobní tajemství, tak jsem na tvé řešení zvědav (určitě nebudu sám). O úpravu bych se pokusil určitě také. Přeji mnoho zdaru. rexel



Úprava se trochu posouvá. Bohužel mi na ní nezbude asi tento měsíc čas, ale určitě dám vědět jak to dopadlo.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod juroH0 » stř 17 srp, 2011 6:34 am

mizl píše:juro a co si s tou tvojí flokovačkou vše udělal ?? myslím tím výsledky, délka vlákna, co ti šlo a co né. zesílit napětí ?? Zda to stačí nebo zda to ještě není ono.. jaká napětí používáš na vstupu k násobiči ??


Už som o tom písal sem, je tam aj odkaz na fotky: viewtopic.php?f=10&t=214&start=240
a napätie na vstupe je mi akosi neznáme, lebo multimeter odmieta merať napätie :? ale niečo vymyslím...
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod mizl » čtv 08 zář, 2011 8:24 pm

Tak jsem si konečně koupil součástky na úpravu plácačky. Matrici pro leptání DPS jsem si udělal v EAGLEu. Destičku budu vyrábět fotocestou. Nejprv destičku osvítím UV osvitkou kterou jsem si dělal doma. Potom destičku vyvolám ve vývojce a vyleptám. Zkusím udělat fotodokumentaci z výroby a hodit to na rajče.Pro zatím jen toto: http://mizl.rajce.idnes.cz/Zatravnovac/
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod carodej » pát 09 zář, 2011 3:50 am

mizl píše:Tak jsem si konečně koupil součástky na úpravu plácačky. Matrici pro leptání DPS jsem si udělal v EAGLEu. Destičku budu vyrábět fotocestou. Nejprv destičku osvítím UV osvitkou kterou jsem si dělal doma. Potom destičku vyvolám ve vývojce a vyleptám. Zkusím udělat fotodokumentaci z výroby a hodit to na rajče.Pro zatím jen toto: http://mizl.rajce.idnes.cz/Zatravnovac/


... :) Kluci, nekoplikujete to trochu moc když děláš 1 kus ?
Nestačilo by dát trochu lesklé Humbrolky nebo jiné modelářské barvy do trubičkového perka 0,6mm ( vytáhnout drátek protože má větší hustotu) a namalovat ten spoj na plošák přímo a pak vyleptat. ... je to pár čar, po očištění barvy to vypadá jak profesionální výroba. A nemusíš komplikovaně realizovat fotoemulzi, vysušení, osvit UV, jednu vývojku, druhou ....
... :D
Dělali jsme tak desky pro prototypy ... a mohu říct že je to hodně méně práce.

PS: Rada navíc ... abys nemusel dávat pozor jestli něco nerozmažeš při kreslení, stačí papírovou páskou přilepit na okraje plošáku dvě rovné kolejnice. Pravítko je pak cca 1-1,5mm nad povrchem mědi a maluje se to jedna báseň. Taky je dobré si tu desku předem navrtat ... lépe se tak při kreslení orientuje ve spojích.
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod Rudolf » pát 09 zář, 2011 4:58 am

carodej píše:
mizl píše:Tak jsem si konečně koupil součástky na úpravu plácačky. Matrici pro leptání DPS jsem si udělal v EAGLEu. Destičku budu vyrábět fotocestou. Nejprv destičku osvítím UV osvitkou kterou jsem si dělal doma. Potom destičku vyvolám ve vývojce a vyleptám. Zkusím udělat fotodokumentaci z výroby a hodit to na rajče.Pro zatím jen toto: http://mizl.rajce.idnes.cz/Zatravnovac/


... :) Kluci, nekoplikujete to trochu moc když děláš 1 kus ?
Nestačilo by dát trochu lesklé Humbrolky nebo jiné modelářské barvy do trubičkového perka 0,6mm ( vytáhnout drátek protože má větší hustotu) a namalovat ten spoj na plošák přímo a pak vyleptat. ... je to pár čar, po očištění barvy to vypadá jak profesionální výroba. A nemusíš komplikovaně realizovat fotoemulzi, vysušení, osvit UV, jednu vývojku, druhou ....
... :D
Dělali jsme tak desky pro prototypy ... a mohu říct že je to hodně méně práce.

PS: Rada navíc ... abys nemusel dávat pozor jestli něco nerozmažeš při kreslení, stačí papírovou páskou přilepit na okraje plošáku dvě rovné kolejnice. Pravítko je pak cca 1-1,5mm nad povrchem mědi a maluje se to jedna báseň. Taky je dobré si tu desku předem navrtat ... lépe se tak při kreslení orientuje ve spojích.


Je to tak, nakreslit takový plošňák ručně je otázka max 15 minut. Trik je, vyvrtat díry na součástky ještě před kreslením spojů. A pak se dá kreslit od ruky jen podle obrázku.

Ještě dotaz: Kde se dají dnes koupit trubičková pera ?
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod peter_vy » pát 09 zář, 2011 5:08 am

Stačí použiť fixku na plošné spoje (napr. z GME) - robia sa aj rôzne hrúbky.

P.V.
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod mpinta » pát 09 zář, 2011 6:08 am

Trochu inspirace?
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Elektrostatický zatravňovač

Příspěvekod mizl » pát 09 zář, 2011 4:36 pm

Kluci, dnes se už dá koupit deska přímo s fotoemulzí http://www.gme.cz/cz/cu-ta054-1-2p-p661-114.html. Pár mi jich zbylo z éry elektronika. Osvitku jsem si dělal také v tu dobu. Je dělaná z UV LED diod. Celková výroba takto zhotovené desky mi trvá od osvitu až po vyvrtání a nalakování kalafuním lakem cca 15-20 min. Z tužkou na DPS nemám dobré zkušenosti. Raději jsem přešel na fotocestu. Deska je jako od profíka.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků