Stříkací pistole

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod Sandy » ned 29 lis, 2009 11:12 pm

jobr píše:Ahoj, mate nekdo zkusenosti s pistoli od Herpy? Stal jsem se jejim stastnym majitelem, ale z navodu moudry nejsem. Zatim jsem zkousel strikat jen vodou a to vypada velmi dobre a neni s tim problem. Nejsou mi ale jasne dve veci:
1. v navodu se vsude pise, ze je urcena pro barvy bez rozpoustedel. Chapu to spravne tak, ze je mozne ji pouzit pro akrylatove a synteticke barvy, ale ne pro nitro barvy? Protoze jinak rozpoustedlo je vse vcetne vody a tedy nevim cim bych mel barvy redit jak mi radi take navod.
2. ma nekdo zkusenost jak dlouho lze nechat akrylatovou barvu v kalisku nez zaschne? A nasledne predpokladam by melo stacit vymyt kelimek vodou a prostriknout vodou.

Diky Jirka

Jirka asi ještě pořád testuje nejvhodnější hustotu vody :lol: , tak si dovolím přidat pár postřehů. Jsou určeny pro "amatéry", zkušenější ať to ani nečtou. Mám nastříkánu asi jednu hodinu, z toho tak třicet minut naostro.
Na začátek jeden úkrok stranou. :shock:
Zkoušel jsem všechny techniky. Nátěr štětcem, ten jsem opustil po prvním pokusu. Pak jsem stříkal spreji - asi 40 vozů a na závěr Sergeje, včetně žluté linky. Nedostatečný výběr barev mě "donutil" zakoupit stříkací pistoli. I když si myslím, že se spreji jsem dosáhl na celkem slušný "grif", tak bych příště bod dvě vynechal a začal hned s pistolí. Kvalita nástřiku je někde úplně jinde!
A teď k výše uvedené pistoli (Herpa).
Jako úplný diletant jsem zašel do obchodu, vznesl pár naivních dotazů, odpovědi na ně mě trochu vyděsily, ale nakonec jsem s výrobkem od fy Herpa odešel domů.
Po troše komplikací jsem sestavil potřebné a zkoušel stříkat.
K pohánění používám "poloprofesionální" sestavu - bezolejový kompresor s desetilitrovou expanzní nádobou (ten už jsem měl nějaký pátek doma ) a dvoustupňový odlučovač kapek s filtrem a jehlovým regulačním ventilem (ze starého laboratorního přístroje). Výstup z odlučovače je tenkou měděnou trubičkou, na kterou je napojena ta originální.
Po krátkém vyzkoušení jsem dospěl k názoru, že regulace množství vzduchu kolečkem na pistoli není nijak výrazná, lepší je regulace tlaku na vstupu do pistole. Regulace množství barvy se mi zdá dostatečná.
S pistolí se pracuje jinak , než se spreji. Pistoli je třeba držet ve stále stejné poloze a pohybovat stříkaným předmětem. Chce to trochu grifu ( a za chvíli z toho bolí ruka).
Trochu problémem je spirálově zakroucená přívodní hadice. To jsem ale vyřešil tím, že jsem měděnou přívodní trubičku natáhl pod stůl a originální hadici vedu kolmo vzhůru.
Pistole stříká hezky rovnoměrně, není třeba tolik hlídat "zalití" modelu.
S pistolí jsem si odnesl i vodouředitelné barvy Vallejo. Stříkání s nimi je naprosto v pohodě. Jsou již naředěny k nástřiku.
Vyzkoušel jsem i zbytky akrylkombinačních barev ze sprejů. Překvapilo mě, že výsledek byl úplně stejný. Případné problémy nejsou tedy v kvalitě barev, ale v technice stříkání. Takže si všechny spreje nechám a potřebné množství barvy z nich jenom "ustříknu". :lol:
Nevýhodou stříkání pistolí je, že poměr nástřik - údržba je asi 1 : 10.
Stříkací hlavice je třeba dobře vymýt. Pouhé prostříknutí a vypláchnutí nestačí. Je třeba hlavici oddělit od pistole, vytáhnout jehlu a po vypláchnutí ještě vytřít klůckem hadru. Když jsem stříkal vodouředitelnými barvami po akrylkombinačních, tak i nepatrný zbytek ředidla způsobil vysrážení barvy a ucpání trysky. Proto je asi lepší pro každý druh barvy používat jinou hlavici.
Návod k použití mi nebyl úplně jasný, hlavně co jsou to barvy bez rozpouštědel ( no, holt diletant). A tak jsem dneska sebral odvahu a vyzkoušel i další ředidla. Hlavice nereagovala ani na aceton, ani na ředidlo S6006. Takže asi nebude problém stříkat i syntetickými barvami.
Ale pozor na vlastní pistoli. Ta reagovala i na ředidlo na akrylátové barvy a "slezl" z ní nástřik. Takže vypadá, že je v provozu tak pět let. Na funkci se, naštěstí, nic nezměnilo.
Pokud jde o dobu, po kterou je možné ponechat barvu v kalíšku, tak se mi zdálo, že po deseti minutách se začínal tvořit na povrchu škraloupek. Nehledě na to, že začalo docházet k separaci na jednotlivé složky a dost blbě :roll: se to míchalo.
A ještě mě překvapilo to, že dvě z pěti hlavic foukají do kalíšku místo do trysky. :cry:
To jsou první poznatky , o které jsem se s vámi chtěl podělit, neboť z prvních pokusů jsem zatím nadšen. :oops:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 30 lis, 2009 7:21 am

Pohybovat předmětem lze samozřejmě taky, ale lepší je naučit se pohybovat tou pistolí :D.

Jinak při použivání akryl barev - radím koupit vallejo spomalovač schnutí a jejich čistič na airbrush - první se přidává do barvy a zpomaluje zasychání barvy v trysce (důležité hlavně při stříkání tenkých čar a flíčků), druhý se aplikuje do pistole po vymytí ředidlem (nakape se pár kapek do kalíšku a pistole se prostříkne, případně se tam těch pár kapek nechá působit přes noc). Jinak na konec práce jehlu jemně navazelínuju (lékařská vazelína na hadříku, jehla se do něj "otře") a pak jehlu zastrčím do pistole - promaže se jednak těsnění, jednak povlak vazelíny částečně zabraňuje ulpívání barvy na jehle.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Sandy » pon 30 lis, 2009 8:23 pm

Petr Zatrepalek píše:Pohybovat předmětem lze samozřejmě taky, ale lepší je naučit se pohybovat tou pistolí :D.

Jinak při použivání akryl barev - radím koupit vallejo spomalovač schnutí a jejich čistič na airbrush - první se přidává do barvy a zpomaluje zasychání barvy v trysce (důležité hlavně při stříkání tenkých čar a flíčků), druhý se aplikuje do pistole po vymytí ředidlem (nakape se pár kapek do kalíšku a pistole se prostříkne, případně se tam těch pár kapek nechá působit přes noc). Jinak na konec práce jehlu jemně navazelínuju (lékařská vazelína na hadříku, jehla se do něj "otře") a pak jehlu zastrčím do pistole - promaže se jednak těsnění, jednak povlak vazelíny částečně zabraňuje ulpívání barvy na jehle.

ad1/ No, chce to asi cvik. Na jedné straně ti překáží hadička, na pistoli trůní nádobka s barvou :lol: To u sprejů nebylo.
ad2/ To mi také nikdo neřekl. I když jsem se ptal na ledacos. Spoustu informací člověk získá oklikou.
ad3/ Já ještě promazal silikonovou vazelinou obě těsnění v pistoli.
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod michalz » pát 04 pro, 2009 6:08 pm

Zdravím všechny zkušené , nemáte někdo zkušenost s tímto?? http://www.modely.biz/modelova-zeleznice-2/airbrush-set/
V tomto jsem uplný amater díky za rady :? :?:
TT - anolog, "Zatím" U profil ,V epocha s Pulzní regulací
Uživatelský avatar
michalz
 
Příspěvky: 30
Registrován: pát 27 bře, 2009 1:01 pm

Příspěvekod štokr » pát 04 pro, 2009 6:16 pm

Snad ti odpoví Michal.
H0 DCC
II. - III. ep.
správa bez vyznání
www.stokr.cz
Uživatelský avatar
štokr
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:06 am

Re: Stříkací pistole

Příspěvekod Rizoto » pát 04 pro, 2009 7:51 pm

Abe Simpson píše:Nemám v úmyslu utrácet 5000kč za pistoli ,znáte nějakou levnější alternativu??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


A čo tu www.shop.trix.sk
Uživatelský avatar
Rizoto
 
Příspěvky: 190
Registrován: ned 29 lis, 2009 10:18 am
Bydliště: Orava, Slovensko

Příspěvekod Sandy » pát 04 pro, 2009 10:30 pm

michalz píše:Zdravím všechny zkušené , nemáte někdo zkušenost s tímto?? http://www.modely.biz/modelova-zeleznice-2/airbrush-set/
V tomto jsem uplný amater díky za rady :? :?:

To je ta o tři řádky (příspěvky) výše. :roll: :lol:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Příspěvekod jobr » sob 05 pro, 2009 7:08 am

Sandy píše:Jirka asi ještě pořád testuje nejvhodnější hustotu vody :lol:

Jo, jo, zjistil jsem mezitim, ze nejlepsi je nastrikat se vodkou s teplotou kolem -10C , ta ma spravnou konzistenci :lol: Ne vazne, cas neni ani na to zkouset vodu v pistoli, ale jak je videt vyplati se pockat 8) Ted uz vim jak na to :o Diky :!:
H0 DCC, navrat k masinkam kvuli detem :-)
Uživatelský avatar
jobr
 
Příspěvky: 124
Registrován: sob 01 bře, 2008 11:25 pm

kompresor

Příspěvekod greenery » úte 05 led, 2010 10:09 am

Ahoj, potřeboval bych radu zkušených. Potřebuju kompresor k pistoli a rozhodně nepatřím mezi ty, kteří si ho zbastlí sami.
Nejlevnější jsou bez tlakové nádoby. Ale to je asi blbost, nebo ne? A co tohle? http://www.airbrush-shop.cz/kompresor-o ... 9,684.html
Nebo máte někdo nějaké jiné tipy?
díky
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Příspěvekod Pája » úte 05 led, 2010 10:54 am

Pořídil jsem ten samý AS 189 jen bez označení Orlík na AUkru za 2000,- nepoužitý a nerozbalený.Rozdíl ceny je už znát a i ten s nápisem Orlík je jen přeznačený v Číně vyrobený kousek (sama firma to jednu dobu na svých stránkách přiznávala).Jinak ho maj i zde : http://www.airbrush-model.cz/shop/sinde ... fengda-189
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod greenery » úte 05 led, 2010 11:31 am

A je to dobrý? ...trošku nerozumím, v čem je znát rozdíl ceny? Asi, že to je čínská výroba - vyplatí se tedy kupovat dražší?
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Příspěvekod Pája » úte 05 led, 2010 11:49 am

Nadělil jsem si ho teď k ježuchu a zatím jsem neměl odvahu to zkoušet,nikdy jsem nic menšího než konstrukce (nad 10metrů a kdysi jednou Jawu Pionýr) nestříkal.Jen po zapnutí je velmi tichý a na modelforu ho pochvalují.Pistoli jsem dostal Fengda BD 200 , zde tuto : http://www.plastic-aircraft.com/produkt ... gda-bd-200

-je jedno s jakým názvem ho koupíš,pořád je to ten samý výrobek stejné továrny,max s jinou samolepkou.Kdysi jsem četl recenzi Orlík/Fengda a byli stejné (i vnitřnostma) až na samolípku Orlík.Mimo jiné na krabici není výrobce vůbec uveden :roll: ,takže tak.Pak si můžeš koupit značkový např. Puma ,atd za 10000,- a víc.
Ten kompík je i za 2520,- zde : http://eshop.lutoma.cz/kompresory/jedno ... e-272.html
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Příspěvekod greenery » úte 05 led, 2010 12:37 pm

dík, pročetl jsem už i téma kompresory - předtím jsem si nevšim. Takže horký favorit. Nezbývá než doufat, že jestli se to podělá (čína), tak to bude dřív než uplyne záruka. Na druhou stranu, vzhledem k cenám značkových kompíků....... to asi netřeba řešit.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Příspěvekod matti » čtv 14 led, 2010 7:58 pm

matti
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 05 lis, 2009 6:10 pm

Příspěvekod viktorpe » čtv 14 led, 2010 10:25 pm



Něco podobnýho jsem si pořídil k vánocům dá se s tím stříkat, ale pokud si namícháš jenom trošku barvy tak je problém vůbec tu barvu z tý nadobky dostat. Ale proto moje stříkání jednou za půl roku to bohatě stačí.
velikost TT epocha IV-V, RC buggy 1:6
Uživatelský avatar
viktorpe
 
Příspěvky: 39
Registrován: úte 31 bře, 2009 12:02 pm
Bydliště: Slatina nad Zdobnicí

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků