Stříkací pistole

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Příspěvekod badliner » úte 16 led, 2007 8:33 am

Zatím nemám žádnou...
takže asi při mém využití nemá cenu moc řešit....buď použít spray ,nebo se domluvit s někým, kdo vybavení má....nebo aspoň kompresor:-))
Děkuji za odpovědi. 8)
badliner
 
Příspěvky: 238
Registrován: pon 30 říj, 2006 8:37 pm

Příspěvekod TT-maniac » stř 05 pro, 2007 4:49 pm

jak je ta pistolka na stříkání (ta obyčejná) dá se místo kompresoru použít tlaková láhev naplněná dusíkem i s regulací tlaku ?
TT , analog , epochou se neřídím ... dělám to co se mi líbí
Uživatelský avatar
TT-maniac
 
Příspěvky: 169
Registrován: sob 17 úno, 2007 3:43 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 09 pro, 2007 8:06 am

No jakou obyčejnou pistolku na stříkání máš na mysli? Jestli tu co používá např. Houmr, tak by ti stlačený vzduch v tlakové lahvi mohl stačit... Ten samý princip používá i firma Revell ve svých airbrush setech pro začátečníky. Problém ale je, že při stříkání ti samozřejmě průběžně klesá tlak a pak musíš láhev někde naplnit. Pokud použiješ láhev naplněnou dusíkem, nevím jak se tohle medium projeví na barvě kterou stříkáš, musel bys to odzkoušet. Nejlepší řešení podle mne by jsi měl, když by jsi si někde v sběrných surovinách opatřil funkční kompresor z lednice, hodil tam k tomu nějakou tlakovku viz příspěvky výše a máš po problému...
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod TT-maniac » ned 06 led, 2008 3:36 pm

Myslím tu pistolku co ma houmr na svých stránkách.Ta tlakova lahev je naplnena vzduchem spletl jsem se a tlak neztraci ! (je od firmy messer) je to takova ta velka kovova laheh s ventilem kterou pouzivaji svareci je i s regulaci muzu si nastavit kolik baru chci myslim ze to pujde ne ? :idea:
TT , analog , epochou se neřídím ... dělám to co se mi líbí
Uživatelský avatar
TT-maniac
 
Příspěvky: 169
Registrován: sob 17 úno, 2007 3:43 pm
Bydliště: Havířov

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 06 led, 2008 5:37 pm

Jestlize mas na te lahvi ventil, tak je to v pohode, kamarad tímto způsobem taky stříká... Pak už je to jen o sikovnych rukách :) ... S tou pistolkou co máš jde dost omezeně regulovat množství barvy co jde do pistole - buď tam máš nádobku a teče to tam samospádem a záleží na šířce trysky kterou na pistolce máš, nebo tam tu barvu můžeš tlačit pomocí nasazené injekční stříkačky - pak máš širší proud barvy. Tolik moje zkušenost s těmito pistolkami z dob, kdy i ruská pistole Aerograf bylo nedostatkové zboží a vrchol techniky....
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Houmr » pon 07 led, 2008 7:54 am

Jen doplním, zásadně barvu nestrkat do trysky pístem od stříkačky. nastav si tlak 1,5 bar. Barvu na první pokus nařeď tak 50 na 50. Při spuštění vzduchu si pistolka sama barvu nasává, pokud je dobře naředěná.
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod PaMi » stř 12 bře, 2008 8:46 am

Jsem naprostý začátečník a chtěl bych se zeptat na názory zdali takováto pistole má vůbec nějaký smysl anebo jsou to vyhozené peníze.
http://www.modely.biz/Galerie.php?zbozi_id=1543
Protože nevím jak mi tato zábava půjde či jak mě dlouho bude bavit, tak nechci příliš investovat. Zase si ale nechci pořídit věci, s kterými se vůbec nedá dělat.
Díky za názory
Naposledy upravil PaMi dne stř 12 bře, 2008 9:13 am, celkově upraveno 1
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 486
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Příspěvekod xxvojtikxx » stř 12 bře, 2008 9:10 am

já mám něco ještě trochu horšího a stříkat se s tím dá, ale nemám zkušenosti s vnějším směšováním barvy, takže nevím jak to funguje přesně... ale podle mě se dá nastříkat vlak s čímkoliv - jelikož nepotřebujeme žádný kamufláže a hady atd, může to stříkat jakkoliv a při troše snahy to ten povrch vytvoří vždycky, pořád si myslím že na kvalitě povrchu záleží spíš kvalita barvy (její naředění, stáří, rozmíchání) než kvalita pistole.

jen ten vzduch bych už nechtěl, zkusil bych se poohlídnout po ledničáku (dá se použít vpodst bez úprav, chce to jen elektricky zkonotrolovat a koupit v akvaristice pár hadiček, celková cena tak 200 - 300 Kč), jelikož tenhle vzduch sem měl, a nějak mi to netěsnilo. Než jsem to našrouboval, utekla mi tak čtvrtka láhve, pak jsem napoprvé zjistil že mám špatně naředěnou barvu, takže čtvrtka na odšroubování... no takle jsem to udělal dvakrát a láhev byla pryč. Fixírka nevyprskla ani kapku barvy. Nepočítám, že mi při tom omrzly ruce protože ta láhev zvenku namrzá, a navíc ztrácí tlak (pomůže ponoření do vlažné vody), takže láhev určitě nedoporučuju....

já svůj kompresor (už komplet - vč. odkalovací nádoby a dřevěné bedny) sehnal za odvoz od člověka, který už ho nepotřeboval, doporučuju zkusit na nějakým letadálkářským fóru...
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 12 bře, 2008 9:31 am

S tím ledničákem nemáš pravdu, potřebuješ - odlučovač oleje (kompík je olejový a tudíž občas zaprská olej), tlakovou nádobu s tlakovým spínačem (ledničkáč dává sám o sobě dost nízký tlak, stačí to sice ke stříkání "fixírkou" ale kompík není stavěný na dlouhodobobou činnost - zahřívá se a hrozí "utavení". Už se mi to kdysi stalo...). Takže ta investice se pohybuje někde jinde... Když máš štěstí a známé, dá se pořešit do 2 tisíc. Mimochodem, jeden kompletní i s tlakovkou, odlučovákem, spínačem a navíc i dalším ledničkovým kompíkem navíc dávám pryč... Už je nepotřebuju, mám nový garážový na foukání gum u auta - zvládá i modelářskou pistoli :D

K tomu původnímu dotazu - ta pistole na obrázku není moc jako investice dobrá - na začátek práce je OK, ale časem zjistíš že potřebuješ kompresor protože láhev ti přestane stačit (vzduch ti dojde když to nejmíň potřebuješ, do druhé náhradní se ti nebude chtít furt investovat...) a s kompíkem zjistíš, že s jinou, lepší pistolí, nebudeš moset tak často model zakrývat šablonami, nastříkáš i jemnou čáru a tu starou pistoli nakonec zahodíš... Když už chceš ušetřit, sleduj nabídky na modelbazaru - sem tam se tam objeví pistole i s kompíkem za dobré peníze...
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod xxvojtikxx » stř 12 bře, 2008 11:48 am

dovolím si nesouhlasit, já jako naprostý laik a amatér (narozdíl od profíka jako jsi Ty), který má doma fixírku a nic jiného dlouho potřebovat nebude protože mu tohle stačí, podle mě nepotřebuje profi kompík. pročetl jsem spoustu návodů a rad na netu, všichni "straší" jak je potřeba tlakovka, různý spínače atd... prostě home-made kompík za 4000... a to jsem prostě nebyl ochotnej do toho dát s tím že nevím do čeho jdu... ale po zkušenosti s lahví se stlačeným vzduchem jsem jí taky nechtěl...

ale pak se najdou odvážlivci jako je Dan z domácí modulovky a podobní, kteří nám amatérům dokážou, že to jde i levnějc (mě třeba Dan přesvědčil že tlakovka není potřeba). kompresor utáhne fixírku v pohodě (nemluvě o pistoli ala injekce), stačí barvu víc naředit a stříkat víc tenčích vrstev, není to tak pohodlný ale jde to. odkalovací nádržka se dá udělat z PETky (chce to pravidelně upouštět vzduch) a nestříkat dlouho (jak se začne kompresor hřát, vypnout a počkat - stejně než člověk vyčistí pistoli, namíchá barvu, tak je 20 minut v čudu a může se jet znova, samotné stříkání je většinou operace tak na 10 minut což kompík snese v pohodě. pulzování tlaku se dá zamezit dlouhou hadičkou (já mám asi 4m silnější hadičku do odkalovací nádoby a další 3 metry akvarijní k pistoli). já zrovna mám kompresor asi z nějakýho mrazáku, takže dává tlak větší než potřebuju (musím často upouštět) a mojí jednočinnou "fixírku" utáhne až až (většinou stříkám tak na půlku spouště, jinak by se mi barva roztekla).
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 12 bře, 2008 5:32 pm

No a vooo tom to je! Každýmu vyhovuje něco jiného - kamarád Kamil Meluzín z Tally Ho! používal ledničkáč a přesně jak píšeš, měl jen odkalovací nádobu z petky, dlouhou hadičku a kolíčkem si reguloval tlak.... Jde to, jen to chce zkoušet a zkoušet... Ne každý na to ale má náladu :D ... Někdy holt člověk dojde k závěru, že se mu může vyplatit dát pár tisícovek za lepší komfort...
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Ondřej » pon 17 bře, 2008 11:06 am

TT-maniac píše:Myslím tu pistolku co ma houmr na svých stránkách.Ta tlakova lahev je naplnena vzduchem spletl jsem se a tlak neztraci ! (je od firmy messer) je to takova ta velka kovova laheh s ventilem kterou pouzivaji svareci je i s regulaci muzu si nastavit kolik baru chci myslim ze to pujde ne ? :idea:


Pozor na to. Jestli je to kyslik pro svareni, muze pri styku s organickymi laktami (a to barva a redidlo jsou) dojit k explozi !!! Neni to zadna legrace.
Uživatelský avatar
Ondřej
 
Příspěvky: 243
Registrován: čtv 22 úno, 2007 12:48 pm
Bydliště: Roztoky - PZ

Příspěvekod Cermis » pon 17 bře, 2008 7:13 pm

Kyslík také exploduje s mastnotou (olej, máslo, vazelína). Pokud to není určeno pro stříkaní, tak bych to ani nezkoušel.

Zdeněk Čermák
HO / TT vše co se dá rozjet
Cermis
 
Příspěvky: 86
Registrován: stř 28 lis, 2007 8:02 pm
Bydliště: Č.Budějovice

Příspěvekod bindo011 » pon 17 bře, 2008 7:33 pm

Alebo jednoducho povedané všade kde je Glycerol.
"N" analog system PIKO MODELLBAHN IV
"HO" analog system MEHANO TRAIN LINE V
Uživatelský avatar
bindo011
 
Příspěvky: 153
Registrován: čtv 28 úno, 2008 10:20 am
Bydliště: Slovensko

Příspěvekod Jarda H. » pon 17 bře, 2008 8:17 pm

Ada píše:Kyslík také exploduje s mastnotou (olej, máslo, vazelína). Pokud to není určeno pro stříkaní, tak bych to ani nezkoušel.

Zdeněk Čermák


Na školení svářečů se pokaždé opakuje : Kyslík + mastnota = výbuch ! Z legrace to parafrázujeme na rčení Výbuch + kyslík = mastnota :lol: :lol: :!:

Takže POZOR !!
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2794
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků