Odvlhčovače

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Odvlhčovače

Příspěvekod Myšpulín » pon 03 kvě, 2010 6:21 am

Nejsou to sice nástroje, ale přesto si dovolím toto vlákno vložit sem.

Oč jde. Podařilo se mi vyzískat prostor v domě, který je během zimy využíván jako sušárna prádla pro skladování a provozní složení mých segmentů kolejiště. Při návrhu instalace jsem se tedy rozhodl tuto místnost vybavit odvlhčovačem, abych alespoň částečně ochránil konstrukci segmentů vlhkostním výkyvům. Při brouzdání internetem jsem nalezl mnoho výrobců, jež prodávají tato zařízení i v poměrně přijatelných cenových hladinách. Všechna tato zařízení však byla přenosná. Vzhledem k faktu, že odvlhčovač bude trvale v této místnosti, rozhodl jsem se zapátrat po přístroji na zeď. Zde ale došlo k jistému překvapení. Tyto přístroje jsou podle technických dat výkonově odpovídající těm přenosným, ale cenově jsou řádově 10 x dražší. Zároveň jsem nenašel žádný rozumný typ, jež by sloužil zároveň jako kamínka pro případné vytápění místnosti. Bohužel prodejci v okolí nemají s těmito zařízeními žádnou zkušenost (maximálně prodali pár kousků těch přenosných), takže mi cenový rozdíl nebyli schopni vysvětlit a ani doporučit vhodný typ.

Moje otázka tedy zní. Je tu někdo, kdo se již přede mnou otázce odvlhčovačů věnoval, dovedl by poradit nějaký konkrétní typ či nějakou řadu, popřípadě ví o odbornících, kteří by byli schopni poradit?

Za rady a konstruktivní návrhy předem děkuji.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 03 kvě, 2010 7:38 am

tuto otázku už řeším delší dobu - mám na vláčky a sklad sklepní místnost, ale vlhkost místnosti problém není, spíše relativní vlhkost vzduchu (u nás průměr 75% celoročně, díky blízkosti řeky). Vytápění řešit nemusím - celoročně je ve sklepě 12-15 stupně, což není tak velký výkyv aby se vyplatilo investovat do dalšího topení. V místostech je rozvod UV, nyní zakrytý tep. izolací, ale není problém v případě potřeby přitápět pomocí tohoto rozvodu. S ohledem na toto a případné využití pro odvlhčení v případě potřeby i jinde v baráku preferuji tohle zaříezní:

http://www.superklima.cz/odvlhcovac-vzd ... cfo-20e-1/
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Ferda » pon 03 kvě, 2010 1:25 pm

Běžně dostupné splitkové klimatizace řeší všechny vaše problémy najednou.

Dokáží odvlhčovat, chladit i topit. A to i kombinovaně:
- chladí a odvlhčuje
- topí a odvlhčuje
- pouze odvlhčuje tzn. vychladí přiváděný vzduch, odvede kondenzát, následně zahřeje na původní teplotu.
- topí
- chladí

Prrůměrná spotřeba nebývá kupodivu nijak závratná. Zato hlučnost většinou ano. Taky průvan za krkem není nic příjemného. Další drobný problém bývá v tom, že pro tzv. automatický režim většinou vyžadují nepřetržitý provoz ventilátoru.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod mlha » pon 03 kvě, 2010 2:53 pm

Mám v práci dva odvlhčovače,které automaticky udržijí vlhkost v místnosti kolem 40 procent,zítra můžu poskytnout značku,je to přenosný přístroj se zásobníkem navodu a jde namontovat i na zeď
H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk

Příspěvekod Myšpulín » úte 04 kvě, 2010 6:10 am

Ferda píše:Běžně dostupné splitkové klimatizace řeší všechny vaše problémy najednou.

Nikde jsem nepsal, že buduji kolejiště s pravým sněhem :lol: :lol: :lol:

Tedy vážně. Sice se jedná o podkrovní půdu, ale nehrozí potřeba ji chladit. Nehledě na to, že bych musel někam umístit venkovní jednotku. Toto tedy opravdu ne. Ale díky za snahu.

mlha píše:Mám v práci dva odvlhčovače,které automaticky udržijí vlhkost v místnosti kolem 40 procent,zítra můžu poskytnout značku,je to přenosný přístroj se zásobníkem navodu a jde namontovat i na zeď.

Jestli můžu poprosit pro inspiraci.

Petr Zatrepalek píše:tuto otázku už řeším delší dobu - mám na vláčky a sklad sklepní místnost, ale vlhkost místnosti problém není, spíše relativní vlhkost vzduchu (u nás průměr 75% celoročně, díky blízkosti řeky). Vytápění řešit nemusím - celoročně je ve sklepě 12-15 stupně, což není tak velký výkyv aby se vyplatilo investovat do dalšího topení.

Jasné, že se jedná o relativní vlhkost. Ale myšlenka, že se posadím do křesílka se skleničkou v ruce a budu sledovat jízdu vláčků s rampouchem u nosu mne tedy moc neláká.

Místnost teprve řeším, provádí se zateplení, ale přitápění bude nutné. A co se týče vlhkosti, jsem na tom asi o trochu lépe, neb jsem v patře (na rozdíl od sklepa), ovšem vodu mám taktéž 30 m od domu. Mě jde taky o to, pokud se má věšet prádlo, kolejiště přijde rozložit. Takže ať je co nejdříve suché. :D :D Takže to opravdu hrozí velkými výkyvy relativní vlhkosti, neboť kolejiště bude celou dobu v místnosti. A jestli bude muset odvlhčovač pracovat neustále nebo jen po dobu sušení, ukáže čas.

Tak má-li ještě někdo nějaké zkušenosti, postřehy či rady, sem s nimi.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Příspěvekod mlha » úte 04 kvě, 2010 4:59 pm

H0/MODULY SLOVÁCKO/ep.IV
http://www.kzmslovacko.cz/.
Uživatelský avatar
mlha
 
Příspěvky: 2688
Registrován: ned 27 led, 2008 7:27 pm
Bydliště: Hluk


Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník