Ledničkový kompresor-zkušenosti

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod Antonín » pát 19 čer, 2015 4:43 pm

Ahoj ... Taky mám starý kompresor z ledničky ... Ale mám jeden problém.... Každou chvilku se vzduchem jde kapka oleje :oops: Dá se na to dát nějaký filtr ??? nebo něco ??? .... Díky ..
HO ČSD/ČD ANALOG/DIGITAL .... 18 letý amatér
Uživatelský avatar
Antonín
 
Příspěvky: 14
Registrován: pát 16 kvě, 2014 5:08 pm

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod sidlo » pát 19 čer, 2015 6:00 pm

Kopil jsem si toto http://www.kovonastroje.cz/Vzduchove-naradi-a-prislusenstvi/Uprava-stlaceneho-vzduchu/Odlucovace-vody-oleje-necistot/Odlucovac-odkalovac-1-4-G-s-filtrem-Extol-Premium.html Mám to připojené přes rychlospojky na hadici. Všechno koupeno v místních domácích potřebách.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod Radek » úte 15 zář, 2015 7:23 pm

Antonín píše:Ahoj ... Taky mám starý kompresor z ledničky ... Ale mám jeden problém.... Každou chvilku se vzduchem jde kapka oleje :oops: Dá se na to dát nějaký filtr ??? nebo něco ??? .... Díky ..

Mám rozvod vzduchu akvarijními hadičkami přes nádobku na brzdovku za staré avie. V ní je kus hadru, který zachytí veškerý olej. Za nádobkou je rozbočka a kousek hadičky se škrtítkem k regulaci tlaku - čím víc tlaku utíká bokem, tím menší tlak jde do pistole. Popis napsal nějaký spokojený uživatel na internet a i mě to slouží spolehlivě už několik let.
HO-II.-Ve stádiu oťukávání
Uživatelský avatar
Radek
 
Příspěvky: 622
Registrován: pon 03 pro, 2007 8:02 am
Bydliště: Pražmo

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod amirinda » úte 05 zář, 2017 6:26 pm

Tak to píchnu sem, ať neplením vlákno o Airbrusch.

Když jsem pokukoval po Airbrusch pistolce tak jsem rovnou také řešil nějakej ten kompresůrek. Mám doma sice velkej, ale chtěl jsem prostě něco malýho. Po prolezení všech možnejch diskuzí, kdy dotyční psali ze začátku, že používali akvarijní hadičku a v lepším případě pet lahev jako tlakovou nádobu jsem si řekl, že to snad nebude taková věda.
Jo našli se i tací, kteří používali skleněnou tlakovou nádobu - asi se neměli moc v lásce :o

Prvně jsem řešil onu nádobu, nebyl sice problém udělat ji z hasičáku, ale říkal jsem si, že to bude težký. Pak přišel táta, že vyhazuje zahradní stříkačku (5 l), že už je v pr.... Koukám na ní a napsáno 2,5 bar, že byl špatnej píst mi bylo jedno. Kompresůrek od známého elektrikáře "za děkuju" jsem napojil přes odlučovač do nádoby. Ta má přetlakovej píst, kde jsem jen napružil pružinu. Kompresorek když fouká, tak se píst malinko pootevře někde kolem 2,8 bar a v klidu si odfukuje. Dobrý je, že nádoba je lehká a přívodní trubička se vzduchem vede skoro až ke dnu a odvod vzduch je nahoře - takže takovej druhej odlučovač. Na vrch jsem přilepil ventil s manometrem, kde si "přiškrtím" požadovaný tlak a hurá. Kompresorek v klidu stíhá dofukovat, přetlakovej ventil si odfukuje a já v si stříkám :-)

Jediné co jsem kupoval byl odlučovač a ventil s manometrem za cca. 200,-

Obrázek
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod czcharlie » úte 05 zář, 2017 6:57 pm

Při takto velké nádobě by ani odlučovač být nemusel, všechen sajrajt by zůstával přímo v ní, jen by se musel jednou za čas uklidit :) . Důležité ale je, aby spolehlivě fungoval pojistný ventil, kompresor z ledničky bez problémů nafouká i víc než 10 atmosfér a tu šlupku u takto velké nádoby bych vidět na vlastní oči nechtěl. :)
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 06 zář, 2017 10:51 am

Plastová nebo skleněná tlaková nádoba je jistá sebevražda :shock: . Měl jsem příležitost vidět, jak taková exploze vypadá v praxi... Jinak jako odlučovač oleje poslouží jakýkoliv palivový filtr
Přílohy
sku_258613_1.jpg
sku_258613_1.jpg (19.04 KiB) Zobrazeno 8986 krát
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod amirinda » stř 06 zář, 2017 11:58 am

myslíš že bude problém u plastové, která je od výrobce dělaná na 2,5 a já v ní mám 2,8 bar? Já si to nemyslím a zkoušel jsem jí dát 5 bar a bylo to OK. Jinak je určitě testována na víc - tím ale neříkám, že je dobře jí "přepínat".
Jinak jo filtr může bejt pomalu z čehokoliv, ale když je jen o pár korun dráž skoro origo :-) tak proč ho nepoužít.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod czcharlie » stř 06 zář, 2017 12:23 pm

Problém je v tom, že plastová, převážně PVC, nádoba časem křehne protože změkčovadla (u nás ester kyseliny ftalové) částečně vyprchají a ani vysokofrekvenční svary nejsou nijak obzvlášť pevné a trvanlivé i když na těch lepších nádobách se nepoužívají. Při tlaku okolo výrobcem uváděného problém nejspíš nebude, ale čert nikdy nespí. Proto zdůrazňuji spolehlivost pojistného ventilu.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod Tomas Lebeda » stř 06 zář, 2017 12:25 pm

No mě používání plastové tlakové nádoby přijde taky velmi nebezpečné.
Hasící přístroje, které se používají na samodomo kompresory by měli vydržet tlak řádově až stovky barů.
Takže pokud plastová nádoba vydrží 2,5 baru a kompresor z ledničky je schopen natlakovat až 10bar,
nepřeji si vidět co se stane když se porouchá ventil.
Proto bych byl opatrný to uvádět jako možné řešení.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod czcharlie » stř 06 zář, 2017 12:58 pm

Problém by asi nemusel být v případě, že pojistný ventil bude fungovat spolehlivě. Ovšem podle směrnice EU 1997/23/EC, příloha č.I, bod 7.4 je maximální zkušební přetlak tlakových nádob roven 1,43 násobku nejvyššího pracovního přetlaku což by v daném případě bylo cca 3,5 baru. A to už by problém mohl nastat, protože otevírací tlak běžného (neřku-li nějakého levného) pojistného ventilu může být při nastavení na 2,5 baru klidně i mezi 4 až 5 bary a hlavně se může nekontrolovaně měnit. Takže se ventil ani nemusí porouchat... Ono je něco jiného tlakovat takovou nádobu ruční pumpou, která ty 2,5 baru dosáhne jen s největším sebezapřením a něco jiného je foukat kompresorem, který je schopen nafoukat 10 a více barů. Navíc je zákeřný v tom, že fouká pomalu a málokdo bude průběžně kontrolovat manometr když je zaujatý úplně jinou bohulibou činností :). A je také otázkou, zda vůbec nádoby postřikovačů nějakou tlakovou zkouškou procházejí (a jestli vůbec tlaková zkouška pro ně je předepsaná), to by na nich musel být štítek s vyznačením takové zkoušky.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod vorisekml » stř 06 zář, 2017 1:23 pm

A proto platí - koupit levný hobby kompresor z hobbymarketu, nechat z něj automatiku a samotný kompresor vylagrovat, pac strašně řve. Místo něj osadit lednickovy a na výstupu osadit odlučovač. Funguje to a mohu strikat i v paneláku.
H0
Uživatelský avatar
vorisekml
 
Příspěvky: 889
Registrován: pát 06 bře, 2009 8:43 pm
Bydliště: Lom u Mostu / Most

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod amirinda » stř 06 zář, 2017 2:11 pm

no máte ve směs pravdu, ale já jsem chtěl jen něco malého, za pár peněz. Pokud se třeba někdy moje občasné "stříkáníčko" rozjede, tak si klidně něco lepšího koupím, ale zatím to bohatě postačuje. Další věc, že při větším tlaku už začne vzduch utíkat všude možně :-) V žádném případě nikomu neradím ať to tak dělá také, pouze jsem to dal jako možnost.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod amirinda » pon 09 črc, 2018 5:16 pm

Chlapi prosím jak propojit tento kompresor, mám podobný ovšem bez konektoru S. Tam jsem propojil konektor C s konektorem L a vše šlape, tady nikoliv.

Obrázek
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod sidlo » pon 09 črc, 2018 5:46 pm

A nechybí tam někde kondenzátor?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod amirinda » pon 09 črc, 2018 6:11 pm

no nic jiného tam nebylo, ale našel jsem jedno zapojení, kde je propojenej konektor N a S pomocí kondenzátoru, tak nevím.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků