Rozmíchávání barev

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Rozmíchávání barev

Příspěvekod MirekTT » úte 19 led, 2010 7:01 pm

Při stavbě čehokoliv se mi při povrchovce vyskytne potřeba použití různých odstínů. Prostě po nanesení předchystaných barev zjistím, že by to chtělo ještě tu a tu barvu na doladění, zvláště u staveb. Jenže vždy předem rozmíchávat všechny barvičky, které stojí delší dobu a mají usazený pigment, je nereálné.
Dotaz zní: máte nějakou strojní převracecí třepačku (je to opravdu legitimní název laboratorního přístroje), do kterého by šly vložit plechovečky s barvami - používám syntetické agamy a humbrolky - a takto je připravit k použití?
Moje představa je přístroj s kapacitou cca patnácti plechoviček, který se zapne dostatečně předem, pokud si naplánuju povrchovku, a předem mi rozmíchá větší počet plechovek najednou. Jen dodám, že v plechovkách mám vyčištěné matky M4 v každé po dvou kusech právě pro lepší rozmíchání ručním třepáním - obdobně jako ocelové kuličky ve sprejích. U často používaných barev je to vynikající, ale při usazených pigmentech je tato metoda neúčinná a rozmíchávání většího množství plechoviček každé zvlášť tradičně tyčkou, nebo malým míchátkem ve vrtačce nepraktické, zvláště pak, když už máte práci rozdělanou.
Plánuju stavbu takového přístroje, protože komerční třepačky jsou pekelně drahé a chtěl jsem se zeptat, jestli to už náhodou někdo neřešil, popř. nějaký nápad, co použít.
Mně zatím napadlo použít dva rámy, v jednomž z nich bude "nějaké" uchycení plechovek, kde každý rám bude mít svůj vlastní vibrační motorek s excentrickým závažím působícím každé v jiné ose, a každý motorek otáčky chaoticky měněné, aby se matky v plechovkách nemohly ustálit na nějaké orbitě, ale "vymlátily" celý objem plechovky.

PS:Pokud nemáte přesnou představu o co mi jde, zadejte do googlu slovo třepačka.
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Patrik Novák » úte 19 led, 2010 9:43 pm

třepačku bych si chtěl postavit , ale ještě jsem se k tomu nedostal

matky M4 jsou malé-lehké chce to větší váhu , dávám buď kuličky ze sprejů pr6mm
nebo šroubky M5x10
Patrik Novák
 
Příspěvky: 734
Registrován: stř 15 črc, 2009 6:51 pm
Bydliště: Horní Podluží

Příspěvekod mawerick » stř 20 led, 2010 6:14 am

Já mám na rozmíchání skleněné kuličky. Koupil jsem je v "laboratorním skle" v Plzni. A na míchání mám skleněnou tyčinku. Také od tamtud. Tohle "sklo" má tu výhodu, že se dá po použití perfektně omýt.

Jinak jsem viděl jakousi "míchačku". Byl to motůrek asi z CD mechaniky, na hřídelce, která procházela gumovým špuntem byl jakýsi chuchvalec z drátu.
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod rawen » stř 20 led, 2010 6:55 am

Viděl jsem samodomo stavbu složenou takto:
Obdélníková krabička s barvami uchycená kyvně na své kratší straně. Pod protějším koncem vačka přidělaná k motorku z tiskárny nebo dvířek CD (prostě z PC techniky). Díky vačce krabička nadskakovala o cca 1cm a míchalo to.

Radek

P.S.: Dobré je taky dát krabičku s barvami na pračku ve fázi mezi začátkem ždímání a příchodem manželky. :D :D
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 20 led, 2010 7:38 am

:D :D Pánové, já se barvením a modelařinou živím, ale míchačku jsem v životě nepotřeboval a potřebovat nikdy nebudu! Pro rozmíchání usazeného pigmentu používám - starý štětec, špičáté kulaté párátko/špejli nebo broky/kuličky nasypaný v počtu 3-4 přímo do plechovky s barvou. Veřte nebo ne, funguje to přes 30 let!
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 20 led, 2010 7:42 am

Jinak právě pro lidi co tak 1x za půl roku potřebují něco natřít s hodně barvama, jsou nedostižný barvy Vallejo na štětec - protřepeš, vykápneš kapku na paletu. Když potřebuješ, přikápneš další kapku - a hlavně, akryl na střík. tmelem nebo šedou matnou barvou opatřeném povrchu zaschne do hodiny a můžeš to dál přetírat, patinovat, pigmentovat etc...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Houmr » stř 20 led, 2010 8:55 am

No já taky používám mnohdy i to co se zrovna válí v dílně na stole, ale momentálně vede 3mm mosazný svářecí drát. Zkoušel jsem i kuličky z ložisek, ale stejně je nejlepší ruka. Přesně tak jak je psáno víše :lol:
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod mawerick » stř 20 led, 2010 9:11 am

Já mám ty kuličky v "plastových plechovkách" od "větších"barev. Na modely používám Tamyie a ty míchám tou skleněnou tyčinkou. Na stříkání mám barvu již naředěnou (většinou 1:3, barva:ředidlo) v barlenkách. Takhle vydrží i matná hodně dlouho. Potom stačí i bez kuliček jen pořádně protřepat a může se stříkat. Pokud je třeba dobarvit detaily tak míchám právě tou tyčinkou a pěkně ode dna.
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod Martin HO » stř 20 led, 2010 10:44 am

čto eto ta barlenka ?
Martin HO
 

Příspěvekod MirekTT » stř 20 led, 2010 11:15 am

No já právě moc nenatírám, ale když mně to popadne, respektive si chystám tuto práci kumulativně a pak je náhle třeba víc plechovek. Jasně, také míchám tyčkou, ale když je toho třeba víc... Zkusím rachtadlo, které popsal rawen a udělám to na všechny barvy co mám naráz, není to ani kilogram hmoty. Myslím, že i déle nepoužívané barvy je lepší občas promíchat, no a když to bude při zavřené plechovce (zde nechci rozpoutat debatu o fyzikálních změnách barvy při míchání na vzduchu), bude to určitě lepší, než v otevřené.
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod mawerick » stř 20 led, 2010 11:46 am

Barlenka je tohle:

Obrázek

mají je v každé lékárně nebo zdrav. potřebách. Stojí cca 4 - 8 Kč.
TT - analog
r.v. 1975 LD Plzeň

[url]http://www.mzalarm.cz[/url]
Uživatelský avatar
mawerick
 
Příspěvky: 374
Registrován: čtv 15 bře, 2007 6:21 am
Bydliště: Dom. st. Plzeň

Příspěvekod MirekTT » stř 20 led, 2010 3:47 pm

Jedna třepačka tovární výroby: http://inzerat.i-bazar.cz/1448112-trepa ... -reax-top/ a vypadá dobře i cenově. Mám k ní i foto, zájmcům zprávu přepošlu i s kontaktem na prodávajícího. Já mám trochu jinou představu. Obdržel jsem k ní takovýto text:

Velikost je: délka 170mm šířka 135mm výška 105mm
Gumový talířek o průměru 70mm se dá sundat a nandat jiný na více zkumavek nebo si můžete vyrobit z přímo na barvu.
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 20 led, 2010 6:28 pm

Jinak pro krátkodobější uchování namíchaných barev - v lepším papírnictví se daj koupit plata s plast. nádobkami různých velikostí, jedno plato obsahuje 10-20 nádobek s nacvakávacími uzávěry (jako byly ty futrály od kinofilmů, ty se ale už dnes hůřeji shání) a stojí kolem 20ti korun.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod krakora » čtv 21 led, 2010 1:06 pm

Tady je návod na protrepavacku barev
http://www.mo-na-ko.net/ruzne_protrep.htm

Hodne uspechu

Sam rozmichavam tyckou kdyz je usazenina na dne hustsi a pak protrepu ruco
krakora
 
Příspěvky: 96
Registrován: úte 10 říj, 2006 7:55 am

Příspěvekod Zdeněk » čtv 21 led, 2010 8:09 pm

Já se modelařinou živím a nikdy jsem nic takového taky nepotřeboval. Používám akryl Tamiya, nebo Revel a nejlepší se mi osvědčilo,do nádoby s barvou dát pár matek M4,nebo kousek olova a protřepat rukou. Když je to barva dlouho nepouživaná,matku od dna odstrčím párátkem a protřepu. A že těch barev spotřebuji...
N/Nm-scale, DCC, domácí kolejiště
Uživatelský avatar
Zdeněk
 
Příspěvky: 68
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:52 am
Bydliště: Ostrava

Další

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků