Pájení kolejnic

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

rezani kolejnic

Příspěvekod yurax » úte 29 čer, 2010 12:23 pm

Zdravim, nenasel jsem ani slovo o tomto tematu, tak to prilepim tu. Jakym nastrojem idealne vytvorit izolacni mezeru v kolejich? V modelarskem krouzku kdysi davno jsme snad pouzivali kotouc do vrtacky, zda se mi to jako jedina rozumna moznost?
yurax
 
Příspěvky: 112
Registrován: úte 02 úno, 2010 8:56 am

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod radekkrupka » úte 29 čer, 2010 12:46 pm

Jestli myslíš přeříznutí kolejnice tak na to ti stačí žiletková pilka
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod yurax » úte 29 čer, 2010 1:22 pm

radekkrupka píše:Jestli myslíš přeříznutí kolejnice tak na to ti stačí žiletková pilka

to jako rucne? :o nebo ji upnout do primocare kmitaci? Ta by snad vytrhala koleje z ulozeni, ne?
puvodne jsem myslel neco takoveho: http://dum-zahrada.nej-ceny.cz/image-sh ... ce-par.jpg
yurax
 
Příspěvky: 112
Registrován: úte 02 úno, 2010 8:56 am

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod radekkrupka » úte 29 čer, 2010 2:22 pm

yurax píše:
radekkrupka píše:Jestli myslíš přeříznutí kolejnice tak na to ti stačí žiletková pilka

to jako rucne? :o nebo ji upnout do primocare kmitaci? Ta by snad vytrhala koleje z ulozeni, ne?
puvodne jsem myslel neco takoveho: http://dum-zahrada.nej-ceny.cz/image-sh ... ce-par.jpg

No tak ještš záleží na tom, jakou kolejnici budeš řezat. Jestli stavíš zahradní železnici z ocelových válcovaných kolejnic tak tam se nechytneš :) Ale v běžných měřítkách bez problému. Já to v TT s profilovým kolejivem dělám běžně, kolega Houmr v H0 také... http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galeri ... g00067.htm
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod yurax » stř 30 čer, 2010 6:57 am

radekkrupka píše:
yurax píše:
radekkrupka píše:Jestli myslíš přeříznutí kolejnice tak na to ti stačí žiletková pilka

to jako rucne? :o nebo ji upnout do primocare kmitaci? Ta by snad vytrhala koleje z ulozeni, ne?
puvodne jsem myslel neco takoveho: http://dum-zahrada.nej-ceny.cz/image-sh ... ce-par.jpg

No tak ještš záleží na tom, jakou kolejnici budeš řezat. Jestli stavíš zahradní železnici z ocelových válcovaných kolejnic tak tam se nechytneš :) Ale v běžných měřítkách bez problému. Já to v TT s profilovým kolejivem dělám běžně, kolega Houmr v H0 také... http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galeri ... g00067.htm



Vidis, to musim zkusit, neveril bych, ze to jde. Nicmene nezanedbatelnou cast vedlejsich a manipulacnich koleji hodlam mit z BTTB U kolejiva.
yurax
 
Příspěvky: 112
Registrován: úte 02 úno, 2010 8:56 am

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod radekkrupka » stř 30 čer, 2010 7:16 am

yurax píše:Vidis, to musim zkusit, neveril bych, ze to jde. Nicmene nezanedbatelnou cast vedlejsich a manipulacnich koleji hodlam mit z BTTB U kolejiva.

No tak ji zkus přeříznout, za to nic nedáš :) Plná modelová kolejnice je masivnější a řezat jde... když jdeš skrz "stojinu", je to na 3 tahy pilkou... takže u plechového kolejiva to vidím na kátký proces.
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod freeez » čtv 19 led, 2012 7:18 pm

Potřeboval bych radu zkušenějších, načetl jsem co internet dal a zkusil spájet dvě rovné kolejnice k sobě (poprvé v živote držím pájku v ruce).

popíšu postup a prosím o komentář co mám udělat jinak:
  • hrot pistolový pájky sem nahřál v kalafuně
  • pomazal tim obe pájený části
  • pak zase do kalafuny a natavil trochu drátu, ale on se mi vlil do toho očka a zaživa sem ho odtud nemoh dosta (doteď v něm je zatvrdlej)
  • při dalším pokusu se mi povedlo udělat pár kuliček, ale rozhodně ne rovnoměrně pokrytou a souvislou vrstvu

díky moc za rady
freeez
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 28 srp, 2009 8:53 am

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod Myšpulín » čtv 19 led, 2012 7:46 pm

To freeez: Dřív než vezmeš pájku do ruky, vem pilník a to, co chceš pocínovat, očisti. A nakonec zbytek ty kalafuny omyj lihem.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod michal.kubista » čtv 19 led, 2012 7:59 pm

Ten pilník asi myslíš s nadsázkou? :D
Někdy bývá zapotřebí očistit nečistoty i mechanicky, ale šetrně. Já si vystačím i s nožem a očistit jen tu maličkou plošku. Ale většinou si vystačím je s kalafunou.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod freeez » čtv 19 led, 2012 8:06 pm

Zkusím očistit, je to i pro mě očistec. Ale mám jednu flexi kolej, tak na zkoušení materiálu dost a dost. Upřímně sem si ani nepředstavoval, že spájet dva kusy kovu k sobě je až taková dřina :D
freeez
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 28 srp, 2009 8:53 am

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod Myšpulín » čtv 19 led, 2012 8:12 pm

michal.kubista píše:Ten pilník asi myslíš s nadsázkou? :D

Ne, opravdu vezmu jehlový pilník. Neberu jej jen v případě, že jsem předtím během jednoho až dvou dnů tu kolejnici řezal. Ano, někdy stačí i nůž a oškrábat to. A pokud ke kolejnici potřebuji přiletovat přívod, bez mechanického očištění to opravdu jen kalafunou ani nezkouším. Pak stačí jen jedna vteřina a je přiletováno, někdy ani ta vteřina není potřeba.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod fulda » čtv 19 led, 2012 9:14 pm

freeez píše:pak zase do kalafuny a natavil trochu drátu, ale on se mi vlil do toho očka a zaživa sem ho odtud nemoh dosta (doteď v něm je zatvrdlej)


Jenom pro mojí informaci - "natavil trochu drátu" - tím myslíš cín? (správně pájku)

.. a on ti zalezl do očka - tím myslíš to, že jak očko tvoří na konci tvar písmene U, tak navzlínal nahoru?
To je celkem v pořídku, on si tam takhle bydlí a schovává se tam před zimou. Kolejnice je celkem velkej kus materiálu, kterej se nechce tak moc prohřejvat a cín se rozlejvá až na dost ohřátou plochu, takže si trochu natrénuj jak dlouho se musí kolejnice ohřejvat, aby cín přelezl z očka na kolejnici a zároveň se neroztekly pražce.
Pochopitelně mechanickým očištěním a odmaštěním se to zrychluje. Pokud máš moc kalafuny, tak ona zase spoj ochlazuje, takže to chce jen tak trochu, neboj se škrábat nožíkem nebo tim pilníkem, stejně to místo chceš nakonec přelejt cínem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod mizl » čtv 19 led, 2012 9:44 pm

Dost dobře mi pomáhá pájecí kapalina neutrální. Prakticky to jde potom líp a "samo" . :wink: . Je to také možnost, ale na elektronické součástky bych to nepoužil.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod male zvire » čtv 19 led, 2012 10:01 pm

Proč pájet kolejnice? Na to jsou tu vodivé spojky, ne?
A pokud jde o pájení drátů ke kolejnici, tak já nejdřív pájený povrch trošku odrbu pilníkem, potom potřu pájecí kapalinou, prohřeju, přiložím pocínovaný drát, nechám vychladnout a drží jak Helvetská víra...
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod mizl » čtv 19 led, 2012 10:09 pm

Vodivé spojky nepovažuji za dobré. Jsou zdrojem problémů viz přechodoví odpor. Spojky jsou dobré tak akorát pro vedení koleje tak aby byli hezky symetrické. Já na každý úsek kolejí pájím na každou kolej dva dráty. Pro strajčka náhodu.
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků