Pájení kolejnic

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod freeez » pát 20 led, 2012 7:07 am

fulda píše:
Jenom pro mojí informaci - "natavil trochu drátu" - tím myslíš cín? (správně pájku)

.. a on ti zalezl do očka - tím myslíš to, že jak očko tvoří na konci tvar písmene U, tak navzlínal nahoru?...


jj cínu
no přesně to se mi stalo a nemoh sem ho odtud dostat, zahřívat ještě víc kolej mě nenapadlo.

Nepájím dvě koleje v délce k sobě, to mi příde ještě těžší, snažím se je zatím spájet podélně, abych se jednou dostal k tomudle výsledku:
http://houmrovyvlaky.bluehost.cz/Galeri ... g00015.htm
freeez
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát 28 srp, 2009 8:53 am

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod TTmili » pát 20 led, 2012 8:42 am

Ja osobne uplne prestal pouzivat kolejove spojky protoze pak obcas vznikaji velke mezery, neni to spolehlive elektricke spojeni a vypada to blbe. Naopak jsem zacal kolejnice pajet primo k sobe, zatim jen natupo, ale postupne to vychytavam, budu si delat pripravek na presne uriznuti cela kolejnice pod urcitym uhlem aby to do sebe zapadalo, dreveny drzak (vypilovany z dreveneho kolicku na pradlo) a castecne tak imituju trend svarovanych kolejovych pasu na skutecne zeleznici.

Jinak rady, toho na co odkazujes na Houmrovi stranky nikdy nedosahnes bez pajeci kapaliny. Na kalafunu rovnou zapomen, bez si koupit pajeci kapalinu, bud neutralni nebo na nikl, a vyclen si nejaky tenci stetecek, aby jsi tu kapalinu pekne rozetrel po pajenem miste, a pak hlavne dukladne prohrat a az pak prilozit cin, dokonale se roztece, a pokud ho nedas moc, tak zkopiruje i primo povrch kolejnice. Pak staci jen ocistil uchostourem namocenem v lihu.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod Zx1974 » pát 20 led, 2012 9:36 am

I s kalafunou to půjde zaletovat, jak moc dobře bude spíš otázkou použité páječky. Trafopájka není zrovna pro tento případ ideální i když má poměrně velký výkon (75-100W) tak má malou hmotu hrotu. Mikropáječka 230V/30W je vhodnější, protože hrot je udělán z měděné kulatiny dia 5 délky cca 50mm dlouhé, takže s prohřátím materiálů není problém a dobře prohřátý pájený materiál je základ.
Ještě by mohl být problém, že pájka je bezolovnatá a ty se údajně pájí hůř, ale to nemám odzkoušený, protože jsem se radši předzásobil olovnatými.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod radeksindy » pát 20 led, 2012 11:39 am

1. Rozhodně nedoporučuji kolejové pruty k sobě pájet. Není to spolehlivé, snadno to praskne. Protože ani kolejové spojky nejsou spolehlivé, tak je nejlepsi napájet každý kousek prutu. Zdá se to náročné, ale je to nejlepší. Mnohokrát už jsme si to na modulech prakticky dokázali.

2. Pokud je profil brynýrovaný, tak rozhodně doporučuji pajené míso přejet pilníkem do čistého Ns. Neupoužívám kalafunu, u běžných drátů profilů stačí ta trocha tavidla v pájce, případně úplně bez. Správně očistit a prohřát postačí.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod TTmili » pát 20 led, 2012 7:35 pm

radeksindy píše:1. Rozhodně nedoporučuji kolejové pruty k sobě pájet. Není to spolehlivé, snadno to praskne. Protože ani kolejové spojky nejsou spolehlivé, tak je nejlepsi napájet každý kousek prutu. Zdá se to náročné, ale je to nejlepší. Mnohokrát už jsme si to na modulech prakticky dokázali.

.....


No nevím, nepřijde mi. Zkoušel jsem to hodně dlouho, a pokud to člověk vyloženě nebude ohýbat doprava, doleva, nahoru a dolu tak aby to ukroutil tak ten spoj při kvalitním připájení vydrží a narozdíl od oněch spojek nepovolí a ani nepřestane elektricky vést. Mám takhle udělaný celý oblouk, celkem prudký, tudíž namáhaný, a přesto zatím nic. Podmínkou je samozřejmě i dostatečné upevnění koleje jako takové - tj. pořádně zaštěrkovaná, a aby se v podloží ani nehla. Nevím co s tím udělají teplotní změny, na modul bych to asi nepoužil, i když zase oproti propájené spojce je rozdíl jen v tom že ta je mechanicky jištěná, kdežto můj způsob jištěný není.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod Kajinek11 » ned 16 kvě, 2021 12:18 pm

Můžete prosím někdo ze zkušenějších poradit jako pájku na pájení kojeiva Tilllg. Ideálně ,a by jí měli v GM Elektronic. Děkuju..
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod Ivan » ned 16 kvě, 2021 6:24 pm

Kajinek11 píše:Můžete prosím někdo ze zkušenějších poradit jako pájku na pájení kojeiva Tilllg. Ideálně ,a by jí měli v GM Elektronic. Děkuju..


Já používám olovnatou pajku Sn60Pb40, ale v GME ji nemají. Koupil jsem ji v Gesu,
https://www.ges.cz/cz/s60p-rw70-10-100-GES07713822.html
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod Luděk » ned 16 kvě, 2021 6:34 pm

Pájka stačí normální, akorát místo kalafuny musíš na kolejnici použít neutrální pájecí kapalinu.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod Ivan » ned 16 kvě, 2021 6:39 pm

Luděk píše:Pájka stačí normální, akorát místo kalafuny musíš na kolejnici použít neutrální pájecí kapalinu.


Tu moc nedoporučuji, u položených kolejí se to blbě oplachuje a pak to koroduje (vlastní zkušenost, naštěstí jen na testovacím okruhu). Používám pájecí pastu weller, údajně bezoplachova, i tak se snažím spoj co nejlépe vyčistit a zatím vše ok.
Ono to jde i jen s kalafunou, ale blbě a je potřeba kolejnice více nahřát, ale to zas hrozí poškození pražců.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod czcharlie » pon 17 kvě, 2021 6:42 am

Osobně už léta používám průmyslovou pájecí pastu s cínem Mechanics XG-Z40 https://www.aliexpress.com/item/32951389307.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.42dd7f9ffiuZoT&algo_pvid=33789cf7-f481-47a4-b062-c7f4fe9402d5&algo_expid=33789cf7-f481-47a4-b062-c7f4fe9402d5-0&btsid=0bb0624716212330625278642e41db&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_. Je k dostání i u nás jen zhruba za trojnásobnou cenu proti Číně. A té Číny se nelekejte, pastu Mechanics používají mnohé západní firmy k pájení SMD. Obsahuje olovo (Sn63/Pb37) takže se s ní dobře pájí - stačí teplota páječky něco málo nad 200°C. Pájené místo není třeba nijak čistit a dobře pájí i jinak obtížně pájitelné niklované součástky.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod HonzaM » pon 17 kvě, 2021 7:08 am

Používám pájecí kapalinu “Löthilfsmittel mit 25% Phosphosäure” z obchodu www´hofine.de. Jedná se o obchod zabývající se modelovou železnicí, proto ten název obchodu H0fine (je to “há nula”, ne “há o”). Mají tam i řadu jiných užitečných předmětů, třeba přípravek pro kontrolu polarity na styku úseků napájených odlišnými boostery, rozbočovače LocoNetu pro montáž do boku modulu atd.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod czcharlie » pon 17 kvě, 2021 7:43 am

Nejsem si úplně jistý, že pájecí kapalina s obsahem kyseliny fosforečné je vhodná pro pájení elektroniky...
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod HonzaM » pon 17 kvě, 2021 9:29 am

czcharlie píše:Nejsem si úplně jistý, že pájecí kapalina s obsahem kyseliny fosforečné je vhodná pro pájení elektroniky...

Tohle vlákno se ale týká pájení kolejnic, ne elektroniky! Žádný prostředek asi nebude vhodný pro každý účel. Ale díky za ten tip, pastu jsem si hned objednal, pro pájení SMD je určitě ideální.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod JaroHo » pon 17 kvě, 2021 9:48 am

Já se přiznám, že jsem kdysi zakoupil pastu pro letování měděných topenářských trubek a zjistil jsem že se s ní dá pájet úplně všechno. Akorát že koleje mi nějako oxidují, zatím mám jen vyrobené křížení ze 4 výhybek a kříže atam mi to oxiduje na pár místech. Asi jsem to měl očistit, že....
Jinak co se týče pájení na tupo, není to dobrý. může prasknout. Zkoušel jsem to taky. Hezky se to spojí ale ta nosná vrstva cínu je slabá a koleje někdy můžou pnout a pak to lupne, je potřeba to vyztužit jako beton. Nejlepší je používat proletované spojky :wink: -
EDIT: ta pasta co používám je obsahem SN97CU3 DIN EN29453, zbytky jsou rozpustné ve vodě
Naposledy upravil JaroHo dne pon 17 kvě, 2021 12:46 pm, celkově upraveno 1
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod czcharlie » pon 17 kvě, 2021 12:27 pm

HonzaM píše:Tohle vlákno se ale týká pájení kolejnic, ne elektroniky! Žádný prostředek asi nebude vhodný pro každý účel. Ale díky za ten tip, pastu jsem si hned objednal, pro pájení SMD je určitě ideální.

Jasně, kyselina žere všechno co obsahuje měď, jen kolejím se vyhne :D :D :D . A ano, hledal jsem vhodný výraz a elektronika se mi zdála jako nejbližší. Dobře, tak když to lze jen hodně stěží nazvat klempířinou tak elektrotechnika by snad mohla obstát. Ovšem za tu čínskou pastu dám ruku do ohně, určitě mi dáš za pravdu až ji vyzkoušíš, a přidám také čínské tavidlo RMA-UV10. To je sice bezoplachové, ale je dobré ho otřít lihem, zůstává po něm lepivá vrstička. Ta sice ničemu neškodí (vyzkoušeno, používám to tavidlo mnoho let), ale je nevzhledná.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků