Pájení kolejnic

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod Jirka1984 » čtv 26 srp, 2021 5:15 am

Pajet na ty spojky bych se taky vyhnul. Co jsem začal pokládat koleje tak hodně spojek je volných už při nasazeni. Pak časem by tam mohl být špatný kontakt.
Já to dělám jak zde psáno. Na každý i sebemenší díl letuju napájecí drátky.
To samé každá výhybka má svoje napájení. A zatím můj provoz 7m vpřed a 7m vzad v pohodě:)))
Jirka
Jirka1984
 
Příspěvky: 547
Registrován: ned 26 led, 2020 11:01 am
Bydliště: Sebuzín

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod Ivan » čtv 26 srp, 2021 6:58 am

Já spoje pajím (s trochou pajeci pasty a očistu lihem) , i když asi zbytečně. Stavěl jsem z 1m dlouhých flexi a každá kolejnice má svůj přívod.

ovšem nutno dodat, že mám jen malé kolejiště, takže ta flexi je většinou od výhybky k vyhýbce nebo na kraj segmentu.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod JaroHo » čtv 26 srp, 2021 7:19 am

Ivane a co ti připadá zbytečně? Ty přívody? Pokud jsem pochopil správně, děláš to jako všichni , přívody ze spodu, ne?
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod Ivan » čtv 26 srp, 2021 9:53 am

elvis.jarous píše:Ivane a co ti připadá zbytečně? Ty přívody? Pokud jsem pochopil správně, děláš to jako všichni , přívody ze spodu, ne?


Upřesním... Přívody zespodu nejsou zbytečné, propájení spojek je zřejmě v mém případě zbytečné, když je každý prut napájen.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod JaroHo » čtv 26 srp, 2021 11:22 am

tak jasný. díky.
Ještě že mám 80% pokládky kolejiva před sebou :mrgreen:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod Zlámalík » čtv 26 srp, 2021 3:03 pm

Na aktuálním kolejišti to zespodu vypadá takto:

_hBhRBoig.jpg

Položím koleje nasucho a fixou označím místa, kde budu pájet. Označím to na prut i na podloží.
Na prut připájím kousek drátu, tak 0,5 - 0,7 mm v průměru, podle toho, co mám, nechám trčet. Viz minulý příspěvek.
Do panelu pod kolejové pruty vyvrtám díry a zespodu vedle nich nalepím kousek pájecí lišty s otevřenými očky (např. tuhle https://www.lhotsky-elektro.cz/pertinax ... d13776.htm)
Koleje položím, dráty přitom projdou skrz díry pod panel. Po dohotovení pokládky kolejí připájím dráty do oček (do jejich spodní části s dírkou, aby neuhnuly), vedle nalepím označení koleje a popis, který pól je kde (dtto i pro výhybku, různé úseky atd.)
Pak propojuju celé kolejiště samostatnými vodiči jen vkládáním drátu, od očka k očku, bez nějakého vyvazování visících šlahounů a náhodně uchycených "čokolád", jak to často vidím jinde.
Kde je dole dost místa, se na upevnění svazku se dají použít také samolepicí sponky: https://www.gme.cz/kabelova-sponka-samo ... 7-5x17-4mm
Když pak něco hledáte nebo měříte, máte to hned.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1827
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Pájení kolejnic

Příspěvekod JaroHo » čtv 26 srp, 2021 5:49 pm

jo, pěkný to je. Já ale plánuji kabelové trasy. Zatím ano, visí dráty a čokolády a to proto, abysme se mohli projet ,než budou dekodéry návěstidel, výhybek, detekce, přestavníky, návěstidla a další věci.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Předchozí

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků