Řezačka na polystyren

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod HonzaM » ned 28 úno, 2016 11:17 am

Dalším způsobem který používám je řezání pomocí trafopájky. Používám normální měděný drát průřez 1,5 mm2. Dají se tak řezat třeba tunely (viz obrázky), strouhy a podobně. Výhodou jsou perfektně hladké stěny. Chce to jen trochu trpělivosti a nesnažit se řezat moc rychle, jinak by se drát ohýbal a hloubka tunelu by se snižovala.
Přílohy
IMG_1385.JPG
IMG_1383.JPG
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod fulda » ned 06 bře, 2016 4:28 pm

Zajímavá řezačka z vodovodní trubky: https://www.youtube.com/watch?v=3HRCm68tdwQ
Naposledy upravil fulda dne ned 06 bře, 2016 6:19 pm, celkově upraveno 1
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod MkTT » ned 06 bře, 2016 4:34 pm

fulda píše:Zajímavá řezačka z vodovodní trubky: https://www.youtube.com/watch?v=GdWUQ3rguUU


Já tam žádnou řezačku nevidím. Špatný odkaz?
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod fulda » ned 06 bře, 2016 6:21 pm

Oops, jo, už jsem tam dal srávnej: https://www.youtube.com/watch?v=3HRCm68tdwQ
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod Fox » čtv 19 říj, 2017 10:32 am

Dalším způsobem který používám je řezání pomocí trafopájky. Používám normální měděný drát průřez 1,5 mm2. Dají se tak řezat třeba tunely (viz obrázky), strouhy a podobně. Výhodou jsou perfektně hladké stěny. Chce to jen trochu trpělivosti a nesnažit se řezat moc rychle, jinak by se drát ohýbal a hloubka tunelu by se snižovala.

Já do trafopájky dal natvarovaný ocelový poniklovaný drát prům. 1mm, který jsem vyštípnul ze zbytečné mřížky z nějakého grilu :D . Celková délka smyčky (mezi upevňovacími šrouby) cca 8cm. Výsledek mne příjemně překvapil. Odpor je právě takový, že smyčka řeže styrodur, ale ještě se nic nepálí. A dá se na to opatrně i přitlačit. Konečně mám šikovný nástroj na modelování podkladu krajiny.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod vmucha » čtv 19 říj, 2017 11:24 am

I já přidám jeden odkaz na nožovou řezačku za dobrou cenu.
https://www.uni-max.cz/delicka-polystyrenu-horky-nuz/d/
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod luftak » pon 23 lis, 2020 2:43 pm

rokony píše:Měl bych dotaz k řezačce polystyrenu.
Postavil jsem si také jednu, ale překvapily mě určité provozní potíže.
Za prvé, drát během řezání chladne. Musím řezat poměrně pomalu, aby se stačil dohřívat. Mám to nastavené tak, aby ve tmě bylo vidět temně červeně svítící drát.
Za druhé, odběr z FZ1 je 1,8A, což je značně nad 1,2A uvedenými v tabulce na spodku zdroje.
Čas od času se projeví krátkým rozsvícením zkratu.
Odporový drát mám z modelářství, kde ho prodávají speciálně na řezání polystyrenu.
Použil jsem z něj délku cca 25cm, síla je 0,4mm.


Otázka je, jaký odpor ten drát vlastně má. Zjevně příliš malý. Koupil bych jiný nebo délku prodloužil. Mám ve své řezačce cca 10 cm kanthalového drátu o průměru 0,18 mm (kupodivu jde opravdu o průměr), 53,1 Ohm / m, odolný do 1200°C. Tu teplotu nevyužiju, vůbec ho nepotřebuju žhavit ani do temně ruda, ochrana je také spokojená. Odpor mám tedy někde ke 5,5 Ohmů na odporovém drátku, tedy i s kabeláží cca 6 Ohmů.

Krmím to z FZ 1 a s přehledem to stačí. Z té šestidílkové stupnice to dávám jen lehce nad druhý dílek. Pokud stupnici chcete vnímat jako sedmidílkovou, je to lehce nad třetím. To je to místo, které dává naprázdno na svorkách 6 V, po připojení řezačky tam prudce klesá na 4 V. To by nemělo nikoho překvapit, víme přeci, jak měkký zdroj to FZ 1 je. Kdo to ještě neudělal, ať si FZ 1 proměří. Například svorky pro jízdu tam mohou mít stokrát napsáno "12 V", ale po vytočení naplno na nich naměříte 17 V a po připojení 30ohmové mašinky (třeba BTTB stará BR 81 001) hodně nablízko to klesne na 14,4 V. Po připojení nějakého kolejiště určitě budou hodnoty zase dost jinak a po připojení 15ohmové mašiny zas jinak. Věřím, že na normálním běžně ušpiněném kolejišti, kde se moc tlustých drátů nepoužilo se do těch mašin v reálu opravdu víc než těch 12 V nedostane... A mám ještě jeden důvod, proč nemám soudruhům z NDR za zlé, že tam napsali 12 V. Tehdá bylo totiž jmenovité napětí v bytě jen 220 V a i to byl v reálu často jen vysněný ideál.
TT, IVa (+VI). Chystám lichoběžník 185×111-141, žst. Strančice.
Pražák, stránčický lufťák.
luftak
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 20 črc, 2020 12:07 pm
Bydliště: Praha. Jezdíval jsem do Stránčic jako lufťák

Re: Řezačka na polystyren

Příspěvekod luftak » čtv 26 lis, 2020 9:16 am

Udělal jsem ještě jedno měření. Řezačka za studena včetně šňůry 6,2 Ohmu. Řežu sloupky pod estakádu z pěnového polystyrénu - pohodově řeže už když do toho pouštím 3,6 V, rychle když 4 V (odměřeno na svorkách FZ 1). Podle I = U / R počítám proud 0,58 až 0,65 A, podle P = U * I používám výkon 2,1 až 2,3 W a mám ještě rezervu tak asi na dvojnásobek a ještě bych nebyl na konci stupnice. Nic se nepřehřívá, nic nevypíná, nic se netrhá.

Belgaratův problém z vlákna viewtopic.php?f=9&t=9815, které nebudu jako duplicitní oživovat, byl zjevně příliš tlustý drát (průměr 0,5 mm) a tedy příliš malý odpor. I při čtyřnásobném prodloužení ho měl cca ještě poloviční co já a přitom si pořídil větší ochlazování.
TT, IVa (+VI). Chystám lichoběžník 185×111-141, žst. Strančice.
Pražák, stránčický lufťák.
luftak
 
Příspěvky: 41
Registrován: pon 20 črc, 2020 12:07 pm
Bydliště: Praha. Jezdíval jsem do Stránčic jako lufťák

Předchozí

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků