Clear fix

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Clear fix

Příspěvekod Synek Zdeněk » pát 19 led, 2007 4:42 pm

Zdravím.
Chtěl bych se zeptat , zda se dá pomocí clear fixu zasklívat
okna v odlitku loko 742 a 771 ?
Dále bych se chtěl zeptat na výrobu zábradlíčka na těchto lokomotivách.
Děkuji předem za odpovědi.
Synek Zdeněk
 
Příspěvky: 73
Registrován: stř 29 lis, 2006 8:40 am
Bydliště: Vracov

Příspěvekod Cermi » pát 19 led, 2007 8:43 pm

Clir fix je dobrá věc, ale má par vad. Jedna je, že ve velké ploše propadáva, jinak to využívám na lepení oken do odlitku, nebo když mám poškrábané sklo na lokomotivě. Je to můj názor a za sebe říkám ne.

Co se týče zabradlí, tak bych použil včelařský vázací drát.
Je pocínovaný, tak se dobře pájí - je naprosto ohebný.
Použít zlatnickou cihlu nebu kus izolační desky, na tu bych rydlem vyrýhoval čáry (ty čáry pouze na izolacní desku). Kam bych přikládal ten drát. Pro lepší uchycení použít kadeřnické spínky (ne pírka). A spájet dle výkresu.

Zdeněk Čermák
Cermi
 
Příspěvky: 23
Registrován: úte 31 říj, 2006 5:52 pm

Příspěvekod Kraken » pon 05 úno, 2007 12:47 pm

742 jsem se pokusil pomocí Cler fixu zasklít, natažený v oknech držel ale při schnutí se uprostřed udělala díra a bylo nutné ho natáhnout znovu. Nakonec to vypadalo docela hnusně, tak jsem ho sundal a teď se chystám zasklít pomocí průhledné folie od Evergreenu.
Kraken
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát 17 lis, 2006 6:51 pm

Příspěvekod George V. » ned 30 bře, 2008 11:07 am

ClearFix - co to je? Jakou to má konzistenci? Jak se to nejlépe používá? Prosím poraďte...
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Příspěvekod Petr Zatrepalek » ned 30 bře, 2008 4:53 pm

CLEAR FIX - výrobek firmy Humbrol, slouží pro lepení průhledných dílů či přímé zasklívání menších oken na modelu. Je prakticky neředidetelný. Z vlastní zkušenosti můžu říci, že lze bez problémů zasklít okno do velkosti 3x3 mm, u větších se trhá či propadá. Princip práce je takový - párátko namočím do clearfixu, vytvořím v jednom rohu okna párátkem kapku a tu roztahuji do celého okna. Podobně jako u bublifuku se vytvoří průhledná "blána" která po zaschnutí vytvoří zasklení. Není tak pevné jako jiný typ zasklívání, někdy se v něm vytvoří i bublinky.

Je výborný při lepení průhledných dílů - opět párátkem nanesu clearfix, tentokrát všek rovnoměrně "přejedu" přes hrany okenního otvoru, do takto připravené vrstvičky clearfixu vložím předem nařezená sklíčko a nechám zaschnout. Clearfix takto fixuje průhledné díly proti vypadnutí. Nicméně stejným způsobem lze zasklívat i pomocí Herkulesu aj. disperzního lepidla.
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod Jirka1 » pon 31 bře, 2008 7:56 am

Na zasklívání to není ideální. Na větší plochy doporučuji fólii.
Před nedávnem jsem zkusil LAKfix od Agamy, na opravy poškrábaných či vteřiňákem začouzených skel je to ideální, navíc se to nanáší štětcem. Pro zasklívání reflektorů je to lepší než poptávaný Clearfix. Po vytvrzení lze nanést další vrstvu, takže lze vytvořit i čočky na reflektorech, které jsou pevné, připomíná to (i tvrdostí) sklo.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko

Příspěvekod richard0404 » pon 31 bře, 2008 5:58 pm

Jako folie se dá použít i folie která se používá na kroužkovou vazbu papírů.Je pevná a jen tak se nepoškrábe. :lol: :lol:
"H0-analog - V SBB" "Faller Car System" "Moduly sekce N"
Uživatelský avatar
richard0404
 
Příspěvky: 783
Registrován: ned 27 led, 2008 9:57 pm
Bydliště: Praha 2

Příspěvekod George V. » úte 08 dub, 2008 10:24 am

...dá se to použít např. k přilepení SMD LED diody ke světlovodu?
H0/DCC - zatím sbírám co se dá... IV.-V.(i VI.) epocha,
TT - stavím pro radost svoji a dětí z Kadaně
George V.
 
Příspěvky: 3198
Registrován: úte 19 úno, 2008 6:30 am
Bydliště: Kadaň

Příspěvekod Houmr » úte 08 dub, 2008 10:46 am

To by asi moc nedrželo, radši bych použil nějaký epoxid. Teď se dají koupit dvousložkové 5 minutové čiré epoxidy.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Příspěvekod Petr Zatrepalek » úte 08 dub, 2008 10:54 am

Mimochodem tím exoxidem co uvádí Houmr můžeš v pohodě zasklít reflektor u mašiny, vygonu, auta aj - udělá to v případě potřeby i čočku, neb se ten exoxid při vysychání téměř nepropadá.

Já zalepím diodu právě tímhle epoxidem do připraveného otvoru v kastli mašiny. Jen pak nutno dách bacha aby jsi LED při další práci nezničil :wink: - což se mně přesně před časem stalo!
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Příspěvekod xxvojtikxx » čtv 10 dub, 2008 12:28 pm

možná je to kravina, ale napadlo mě při zasklívání třeba odlitků, zda by nešlo použít metoda "zevnitř nalepit fólii a zvenku to zalít clear fixem", že by ta fólie dělala jakousi podložku a clear fix by se po ní nechal rovnoměrně roztéct? nezkoušel někdo něco podobného? jestli ne, tak do toho možná časem půjdu na zkoušku... docela by mě to zajímalo
xxvojtikxx
 
Příspěvky: 124
Registrován: čtv 07 úno, 2008 10:32 am
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jirka1 » čtv 10 dub, 2008 2:01 pm

xxvojtikxx píše:možná je to kravina, ale napadlo mě při zasklívání třeba odlitků, zda by nešlo použít metoda "zevnitř nalepit fólii a zvenku to zalít clear fixem", že by ta fólie dělala jakousi podložku a clear fix by se po ní nechal rovnoměrně roztéct? nezkoušel někdo něco podobného? jestli ne, tak do toho možná časem půjdu na zkoušku... docela by mě to zajímalo


Obávám se, že by to nešlo, když to uschne, tak to udělá tenoučkou vrstvičku. Pokud by to schlo ve velmi silné vrstvě, tak se to dle mého názoru zkrabatí. Asi lépe nechat tam rovnou tu samotnou fólii.
Uživatelský avatar
Jirka1
 
Příspěvky: 534
Registrován: pon 28 led, 2008 6:30 pm
Bydliště: Ústeckoorlicko


Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků