SLA tiskarna

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod belgarat » sob 22 dub, 2023 8:03 am

Tedy kolegove, ted jste mne rozstrileli ...
po prvnim prispevku MirkaTT jsem mel pocit (protoze dobra reference prisla jeste z dalsi strany mimo forum) jsem konecne nasel ... ale ted s tou tuhosti, nevim: na druhou stranu pokud je to +- stejne (blbe) jako anycubic, ktery tu lidi pouzivaji, tak by mi to mohlo mozna stacit i s tou torzi

Off topic (pro pobaveni a pro M. Valtera): auto se 'vyresilo' ojetinou, ktera prekvapive nepotrebuje servis (ani po prohlidce v autorizovanym), takze jsem se zenou vyhral sazku o tiskarnu ... takze muzu. Jen jakou.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 22 dub, 2023 10:50 am

No běž do Elegoo Saturn 8K. ;-)

Jo a ještě mi dlužíš odpověď co si koupíš na to mytí a tvrzení! ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod belgarat » sob 22 dub, 2023 11:40 am

Zdenek Valter píše:No běž do Elegoo Saturn 8K. ;-)

Jo a ještě mi dlužíš odpověď co si koupíš na to mytí a tvrzení! ;-)


Anycubic wash & Cure +
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2373
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 22 dub, 2023 11:48 am

belgarat píše:
Zdenek Valter píše:No běž do Elegoo Saturn 8K. ;-)

Jo a ještě mi dlužíš odpověď co si koupíš na to mytí a tvrzení! ;-)


Anycubic wash & Cure +


Dík.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 22 dub, 2023 11:58 am

Pawlik píše:.....
Sloupek suportu má nahoře výchylky +/- 5 mm!
...

Můžu Tě poprosit o větší detaily k měření této odchylky?
Naposledy upravil Zdenek Valter dne sob 22 dub, 2023 2:54 pm, celkově upraveno 1
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod JenikPluto » sob 22 dub, 2023 2:32 pm

MirekTT píše:Nejlíp by asi vyšel ostřik pistolí a následně ofuk suchým vzduchem. Jenže co s tím aerosolem při ostřiku.

Mne se dlouhodobe nejvic osvedcilo prani v ultrazvukove lazni nasledovane oplachem (strickou) a ofukem stlacenym plynem.

MirekTT píše:Nicméně musím pochválit hladkost bočnic. To 4K průšovka zatím nezvládne.

Nevim, jak byl model pri tisku orientovany, ale predpokladam natoceni podle jedne osy. V takovem pripade je ale rozliseni tiskarny tim, co ma na kvalitu steny nulovy vliv. Mnohem dulezitejsi je spravne podepreny model v kombinaci s vhodne nastavenou dobou zpetneho priblizeni plosiny po odtrzeni vrstvy a dostatecne dlouhym casem pred dalsim osvitem. Pokud nema model dostatek vhodne umistenych podpor, muze se stat, ze volna cast tisku drobne "planda" a muze dojit k malym vychylkam, ktere se pak projevi na modelu jako "vlny". Je to pekne videt, kdyz si clovek vytiskne treba dva stejne velke kvadry, jeden plny, druhy "otevrena krabice vzhuru nohama". Dost velky vliv ma i teplota resinu - cim vyssi, tim nizsi viskozita, tim padem mensi odpor kapaliny pri pohybu uz vytvrzenych vrstev. Mne se navic velmi osvedcil trik, na ktery jsem prisel vicemene omylem, a to tisknout kastle i s tou chybejici spodni stranou v podobe "membrany" silne 0,2-0,3 mm, ktera se u hotoveho modelu vyrizne. Pokud si clovek poradne pohraje s temi casy, tak neni problem i model v eNku tisknout 12-14 hodin...

Zdenek Valter píše:A Ty víš o jiné tiskárně 8K v tomhle rozměru?

Ja bych prosim vedel, ale chce to malinko pritlacit na kesen :-)

Tisku zdar!

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 22 dub, 2023 7:18 pm

No díval jsem se nějaká videa s výměnou displye ale ne všude je vidět ta konstrukce uchycení sloupu.
Obávám se, že bude velmi podobná.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 22 dub, 2023 9:02 pm

No tak i já jsem našel - ale je to ještě dražší než posílal Jeník Pluto:
https://yesthats3dprinted.com/products/ ... 3823423804
Zde i recenze:
https://www.youtube.com/watch?v=ZUo-jEt ... M&index=18
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Pawlik » ned 23 dub, 2023 3:08 am

Ja bych Elegoo jeste nezatracoval. Vyrobi se jich mraky a kdyby to byl systemovy problem, byl by toho plny internet.
Urcite to bude mit reseni.
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 23 dub, 2023 9:42 am

Pawlik píše:Ja bych Elegoo jeste nezatracoval. Vyrobi se jich mraky a kdyby to byl systemovy problem, byl by toho plny internet.
Urcite to bude mit reseni.

Za mne určitě souhlas.
Proto jsem se ptal, jak jsi to měřil a kde.
Rád bych to změřil i na své tiskárně.
Nakonec si to mohou podle toho ověřit i ostatní na jiných tiskárnách.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Pawlik » ned 23 dub, 2023 10:00 am

Podpora Elegoo z Ciny se mi venovala velmi peclive. Za me zatim velky palec nahoru. Ujistili me, ze tiskarna je sice poddajna, ale bez hystereze a ze to neni pricinou problemu. Vyzadali si videa, fotky a soubory k analyze. Posilaji mi novy panel s cockami, ktere smeruji svetlo pod displej. Tak dam vedet, jestli to vyresilo problem.

Mereni je jednoduche, koukam, o kolik se vrsek sloupku odchyli nebo priblizi ke krytu, ktery slouzi jako referencni rovina.
Pawlik
 
Příspěvky: 223
Registrován: úte 30 čer, 2015 2:32 pm

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod MirekTT » ned 23 dub, 2023 12:03 pm

Já teda zatím nezatracuju žádnou, pouze porovnávám průšu, tedy uživatelský komfort s ostatními. Věřím, že dobrých tisků lze dnes už dosáhnout na všem, pokud se ví, jak na to.
Mě celkem zaujala ta UniFormation GKtwo 8K. Je sice dražší, ale má tam nějaké věci celkem dobře řešené. Vanička na resin se zasouvá, nešroubuje. Displej se mění velice snadno. Platforma je konečně na excentru, čili už žádné zapomenutí utažení šroubu jako na průše. Výměna folie je plus mínus stejná jako u průši. Trošku mě zaráží adjustace platformy, ale svůj důvod to asi má: https://www.youtube.com/watch?v=h8ms4Zggcyo
Dále k tomu nabízejí ultrazvukovou pračku, která má otvor přesně na platformu. Na pračku se tedy jen položí platforma s výtisky a tím se pračka uzavře a nesmrdí.

Ale co musím u průši vyzvednout, je kalibrace platformy bez použití jakýchkoli papírků. Prostě se sjede s povoleným držákem platformy na dno vaničky, platforma se přitlačí rukou k displeji a držák utáhne. Tím je nadlouho hotovo. A hlavně průša nemá na displeji nic. Je jen displej, folie a resin. Nic co by tlustilo vrstvu pro průchod světla.

No, mám nad čím přemýšlet. Pro mě je stejně zatím největší překážkou angličtina. Byť pár výrazů ovládám a z návodů občas vytuším, co se po mě chce. Ale přeci jen, průša mluví česky a pro blbé zobrazuje i animace na barevném dotykáči. Ještě počkám, vývoj jde kupředu a zatím mám co tisknout i na 4K.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod rawen » ned 23 dub, 2023 3:43 pm

Mirku a ostatní,
už ráno jsem se chtěl zeptat, zda násobná cena Průši skutečně přináší tolik navrch. Teď mi bylo částečně odpovězeno, za což děkuji.

(Ne, že bych si vybíral tiskárnu nebo chtěl tisknout. Ale až nám přistane Průša v práci, abych věděl...)

Mějte se fajn, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod MirekTT » ned 23 dub, 2023 4:16 pm

Radku, uživatelsky je to podle toho, co prohlížím na YouTube, naprosto skvělej stroj, ale jestli máš štítkovačku, nalep si na dekl proužek s nápisem "Utáhni šroub,!" :lol:
Pak bude průša dokonalá
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 23 dub, 2023 8:01 pm

MirekTT píše:J.....
Ale co musím u průši vyzvednout, je kalibrace platformy bez použití jakýchkoli papírků. Prostě se sjede s povoleným držákem platformy na dno vaničky, platforma se přitlačí rukou k displeji a držák utáhne. Tím je nadlouho hotovo. A hlavně průša nemá na displeji nic. Je jen displej, folie a resin. Nic co by tlustilo vrstvu pro průchod světla.
........

Mirku ale takhle se kalibrujou všechny tiskárny ;-)
I ta moje Creality ;-)
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků