obloukové pražce TT

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

obloukové pražce TT

Příspěvekod Havran » pát 13 led, 2023 6:40 am

Vážení, prosím informace k fíglům a pomůckám pro navlékání kolejových prutů TT na obloukové pražce. Musí být prut předem ohnutý, atd.
Pozn.- na Youtube jsem našel od peeteeee navlékání prutů na rovné flexi pražce, na obloukové bohužel nic.
Pokud jsem na špatném fóru, prosím o nasměrování.
Díky Havran
Havran
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 21 úno, 2016 2:36 pm

Re: obloukové pražce TT

Příspěvekod ohruska » pát 13 led, 2023 6:45 am

Ahoj.
Navlékám již ohnuté pražce. Pražce ohýbám mez itřemi ložisky, prostřední štelovací.
Ota
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: obloukové pražce TT

Příspěvekod BohousP » pát 13 led, 2023 6:53 am

ohruska píše:Ahoj.
Navlékám již ohnuté pražce. Pražce ohýbám mez itřemi ložisky, prostřední štelovací.
Ota

https://www.masinky.info/2013/05/ohybacka-hitech/
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: obloukové pražce TT

Příspěvekod martin-tt » pát 13 led, 2023 8:56 am

Ahoj, a také bych doporučil jemně zbrousit (jehlovým pilníkem) hrany patky kolejnice na straně prutu, kterou budeš zasouvat do podloží.
Přílohy
prfil kolejnice II.PNG
martin-tt
 
Příspěvky: 186
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: obloukové pražce TT

Příspěvekod Trixt » pát 13 led, 2023 9:12 am

Též jsem používal kolejové pruty. Pokud jsem řešil kolejový oblouk, prut jsem před navlečením vytvaroval. Nepoužíval jsem k tomu žádný speciální nástroj, stačila pracovní kožená rukavice a prut jsem protahováním mezi prsty bez problému vytvaroval do požadovaného oblouku či esíčka. Pruty jsem nenavlékal na flexi pražce, ale kupoval jsem pražcové podloží daného poloměru. Pokud jsem potřeboval nestandardní poloměr, používal jsem rovné pražce s tím, že jsem si je na jedné straně pomocí štípaček naštípal a tím dosáhl potřebného zahnutí. Flexi pražce totiž mají nevýhodu, že jsou dělené na přeskáčku po obou stranách a mnohem hůře se zajišťuje rovnoměrný rozestup mezi pražci. S vlastním navlékáním jsem neměl nikdy problém, jen je potřeba v případě, že daný úsek není jen oblouk, je tam část roviny nebo je to esíčko, navlékat oba pruty současně.
Naposledy upravil Trixt dne pát 13 led, 2023 10:38 am, celkově upraveno 1
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: obloukové pražce TT

Příspěvekod mpinta » pát 13 led, 2023 9:45 am

Havran píše:Vážení, prosím informace k fíglům a pomůckám pro navlékání kolejových prutů TT na obloukové pražce. Musí být prut předem ohnutý, atd.
Pozn.- na Youtube jsem našel od peeteeee navlékání prutů na rovné flexi pražce, na obloukové bohužel nic.
Pokud jsem na špatném fóru, prosím o nasměrování.
Díky Havran

Často mám pocit, že zveřejňuji články zcela zbytečně. Chápu, je toho moc (furt lepší, než když nebylo nic) a nevyhledává se to snadno.
Tak sem aspoň občas dám znovu tento link (jen v této diskuzi už asi poosmé):
http://lokopin.wz.cz/body.php/kolejiste/01_sn.htm
V tomto článku je toho hodně napříč problematikou, konstrukce, stavba, pokládka, výhybky, serva, dělení, elektro ...
K dotazu stačí vyhledat v článku (CTRL-F) třeba "Postup, který používám při pokládce:"
Navíc jsem ochoten stále konzultovat, sdílet poznatky a zkušenosti.
Všechny kontakty jsou k dispozici na LokoPin.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: obloukové pražce TT

Příspěvekod Ivan » pát 13 led, 2023 4:20 pm

Není jednodušší použít flexi podloží?

Kolejnice je potřeba předem naohybat, i kvůli tomu, aby nebyl zbytečně velký tlak na podloží. V ruce to jde také, ale mne se to moc nesvědčilo. Vzal jsem kus překližky, 3 ložiska, šrouby a ohybacka byla za pár minut na světě.
dvě ložiska vedle sebe, cca 5 cm, mezi nimi kolmo průřez a v něm třetí ložisko upevnene šroubem a křídlovou matkou. Prostrčím kolej a je to hned a pravidelné. Když je malý poloměr, upravim pozici prostředního ložiska.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: obloukové pražce TT

Příspěvekod mpinta » pát 13 led, 2023 5:35 pm

Ivan píše:Není jednodušší použít flexi podloží?
Není. Měl jsem asi pět druhů. Horší, lepší ... ale u všech bylo velmi pracné srovnat pražce rovnoměrně.

Ivan píše:Kolejnice je potřeba předem naohybat, i kvůli tomu, aby nebyl zbytečně velký tlak na podloží. V ruce to jde také, ale mne se to moc nesvědčilo.
Mně ano. V ruce kapesník ... a jde to jak malina. Zadarmo, bez nastavování ...
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: obloukové pražce TT

Příspěvekod Trixt » pát 13 led, 2023 10:33 pm

V obou případech souhlasím s Martinem. :)
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: obloukové pražce TT

Příspěvekod Havran » sob 14 led, 2023 6:31 am

Pánové, děkuji za rady a náměty. Jednoduchou ohýbačku s 3 ložisky mám, ohýbání v rukavici odzkouším. Použiji rovné krátké flexi pražce a obloukové pražce.
Prosím ještě detail v samotnému navlékání, táhnete plochými kleštěmi nebo tlačíte zezadu a vepředu navádíte mezi vodítka u pražců ?
Díky Havran
Havran
 
Příspěvky: 39
Registrován: ned 21 úno, 2016 2:36 pm

Re: obloukové pražce TT

Příspěvekod Trixt » sob 14 led, 2023 8:30 am

Navlékání jde úplně bez problémů. U delších úseků zpočátku tlačíš, pak spíš táhneš vepředu. Kleště jsem vlastně ani nepotřeboval. S flexi pražci, které jsou přerušované na obou stranách, to bude asi horší, neb si myslím, že se budou při navlékání křížit. Já je ale nepoužíval, takže je to jen domněnka.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: obloukové pražce TT

Příspěvekod BohousP » sob 14 led, 2023 8:31 am

Pokud budeš tahat větší silou, zároveň je tím trochu rovnáš. Kleště také nejsou vhodné. B je správné.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice


Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků