3D tisk - tenka tryska

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

3D tisk - tenka tryska

Příspěvekod belgarat » čtv 09 zář, 2021 8:43 am

Panove, zkuste prosim poradit.

Mam cinskou kopii Prusa FDM tiskarny (FLSun, ale ty cinske *** jsou vsechny stejne), filament je od podavace vedeny k trysce bowdenem cca 30cm. Snazim se tisknout 0.2mm tryskou, material PLA (vyrobce Gembird) ...
* filament se na vystupu z trysky 'krouti'. Z tlustsi trysky leze obvykle (gravitacne) dolu ... mozna tenhle tenky vlasek vazi malo ? Kazdopadne se zkrouti 'zpet' na trysku. Zkousel jsem na ridicim panelu manualni extruzi (pomaly posun) pozorovat zmeny - pri mensi teplote (cca 190, teplotu udava cinske cidlo - tak je otazka kolik to je doopravdy) se chova lepe
* nedrzi poradne na heatbedu. Bezne pouzivam pro 1. vrstvu 70 stupnu; tady jsem zvysil na 75 a prilnavost stale nic moc.
* vlakno jakoby nelezlo ven rovnomerne - pri kresleni Skirtu je na podlozce zacuckovane, misty prerusene

Pritom 0.4 tryskou tisknou uplne v pohode bez problemu s prilnavosti nebo vytokem. Zkusil jsem vytisknout tou 0.2kou stozar navestidla - jeden vytisk vysel docela dobre... coz mne namlsalo, ale ty dalsi jsou nanic.

Mate nejaka doporuceni co / jak zmenit ve sliceru pri pouziti takove tenke potvory ? Diky.
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: 3D tisk - tenka tryska

Příspěvekod Luděk » čtv 09 zář, 2021 1:00 pm

Mám ender 3 pro a u trysky 0,2mm používám toto nastavení:
Teplota trysky 210°
Teplota trysky první vrstva 215°
Teplota bedu 60°
Rychlost 50 mm/s.
Tloušťka vrstev 0,08 mm
Tloušťka první vrstvy 0,12 mm.
Vzdálenost trysky od bedu ve výchozí poloze 0,05 mm.
Používám PLA Gembird nebo C-Tech
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: 3D tisk - tenka tryska

Příspěvekod prcek » čtv 09 zář, 2021 1:19 pm

Jestli se krouti vzdy na stejnou stranu, zkontroloval bych trysku, jestli v ni neni neco, co zavazi.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: 3D tisk - tenka tryska

Příspěvekod Petr Berka » čtv 09 zář, 2021 3:24 pm

belgarat píše:Panove, zkuste prosim poradit.

Mam cinskou kopii Prusa FDM tiskarny (FLSun, ale ty cinske *** jsou vsechny stejne), filament je od podavace vedeny k trysce bowdenem cca 30cm. Snazim se tisknout 0.2mm tryskou, material PLA (vyrobce Gembird) ...
* filament se na vystupu z trysky 'krouti'. Z tlustsi trysky leze obvykle (gravitacne) dolu ... mozna tenhle tenky vlasek vazi malo ? Kazdopadne se zkrouti 'zpet' na trysku. Zkousel jsem na ridicim panelu manualni extruzi (pomaly posun) pozorovat zmeny - pri mensi teplote (cca 190, teplotu udava cinske cidlo - tak je otazka kolik to je doopravdy) se chova lepe
* nedrzi poradne na heatbedu. Bezne pouzivam pro 1. vrstvu 70 stupnu; tady jsem zvysil na 75 a prilnavost stale nic moc.
* vlakno jakoby nelezlo ven rovnomerne - pri kresleni Skirtu je na podlozce zacuckovane, misty prerusene

Pritom 0.4 tryskou tisknou uplne v pohode bez problemu s prilnavosti nebo vytokem. Zkusil jsem vytisknout tou 0.2kou stozar navestidla - jeden vytisk vysel docela dobre... coz mne namlsalo, ale ty dalsi jsou nanic.

Mate nejaka doporuceni co / jak zmenit ve sliceru pri pouziti takove tenke potvory ? Diky.


Pokud se kroutí vždy na stejnou stranu, je tryska přicpaná. Na stránkách https://help.prusa3d.com/cs/article/ucpana-tryska-hotend-mk3s-mk2-5s_2008 je sousta doporučení.
http://www.petr.berka.biz
Uživatelský avatar
Petr Berka
 
Příspěvky: 201
Registrován: pon 14 led, 2008 6:50 pm
Bydliště: Cvrčovice

Re: 3D tisk - tenka tryska

Příspěvekod belgarat » pát 10 zář, 2021 10:02 pm

Diky vam, panove. Tryska asi ucpana neni (mam 2, chovaji se stejne). Zabrala vyssi teplota (225 stupnu), a predevsim malo pritlacene kolecko podavace struny ...
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna


Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků