Závada na pájecí stanici

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Závada na pájecí stanici

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 05 říj, 2017 1:36 pm

Ahoj,
vím, že můj dotaz může znít blbě, ale netušíte co může odejít na pájecí stanici?
Mám podobnou této: https://www.gme.cz/pajeci-stanice-solomon-sl-20 a zničehonic přestala hřát. Přece jen stanice je asi 4 roky stará a úplně levná nebyla, tak bych ji před vyhozením zkusil opravit.
Předevčírem jsem ji normálně vypnul. Včera jsem ji zapnul ale ačkoliv kontrolka topení svítila hrot byl stále studený. První co mě napadlo byl poškozený kabel, nebo konektor, ale ten se tváří bez závad. Po odpojení se rozsvítily všechny diody (teplota na max.). Chápu, že diagnostikovat závadu na dálku je těžké, ale uvítám i nápad co překontrolovat, než ji pošlu do červeného kontejneru a vydám se pro novou pájku.
Díky za rady k věci.
Michal
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Závada na pájecí stanici

Příspěvekod czcharlie » čtv 05 říj, 2017 1:50 pm

První co můžeš zkontrolovat je odpor topného tělíska. Následně pak jestli je po zapnutí na kontaktech připojovacího konektoru tělíska alespoň nějaké napětí. Ostatní pak až po rozebrání stanice.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Závada na pájecí stanici

Příspěvekod PetrL » čtv 05 říj, 2017 3:36 pm

Solomon SL20 mám víc než 10 let. Za tu dobu jsem měnil topné tělísko 2x. Na to, že je to nejnamáhanější článek - velmi slušné. Pozor ale při nákupu. Zapojení se mohou lišit připojením jen konektorem, nebo konektorem + ochranným vodičem vyvedeným mimo konektor. Mechanicky pak ješte délkou - provedení s přídavným chladícím plechem před ručkou. Asi nejlepším řešením je vzít stanici s sebou a koupit celé pájecí pero a je po starosti. Pera pro SL 20/30 a několik dalších jsou záměnná a cena se pohybuje v GME a GES od 400 do 700 Kč. Pokud má ale být (nemusí) se zvýšenou ochranou (antistatické), pak musí topné tělísko obsahovat i ochranný vodič. Nejlevnější bez ochrany je asi toto: https://www.ges.cz/cz/pajeci-pero-sl-11-vel-GES07713573.html. Pokud bys' potřeboval schéma zapojení stanice, tak pro SL-20 mám.
TT-Analog, IIIc/IVa
Uživatelský avatar
PetrL
 
Příspěvky: 331
Registrován: čtv 02 lis, 2006 4:32 pm
Bydliště: Cheb

Re: Závada na pájecí stanici

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 16 říj, 2017 1:36 pm

Ahoj, díky za rady. Páječka s novým perem hřeje jako nová.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Závada na pájecí stanici

Příspěvekod amirinda » úte 21 lis, 2017 9:45 am

Zdar chlapi,
měl jsem tu lidlovo pájecí stanici, ta fungovala, ale asi po měsíci mi odešla. Koupil jsem na rychlo to levné pájecí pero - to bylo neštěstí, ale pořád lepší než drátem do woka :-)

Pak jsem teda koupil tu ZD-99, ta hned od začátku bzučela jak blázen takže jsem ji obratem vrátil a pak se mi naskytla za slušnej peníz Yiuha 936, to je myslím ekvivalent pro W.E.P 936.
S tou jsem naprosto spokojenej, ale zase malinko bzučí a to hlavně když nehřeje - je to teda vlastnost pájecích stanic, nebo má být naprosto ticho?
Jak jsem psal jsem spokojenej a nechce si mi zase reklamovat...
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Závada na pájecí stanici

Příspěvekod vvitty » úte 21 lis, 2017 12:14 pm

Bzučení není běžná vlastnost pájecích stanic. Ale může to být vlastnost těch levných čínských (nepoužívám je), zřejmě tam něco rezonuje.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Závada na pájecí stanici

Příspěvekod amirinda » úte 21 lis, 2017 12:20 pm

no právě, je mi jasný, že to může být nějaká blbost, ale nechce si mi jí rozebírat kvůli záruce :-( Jinak není to tak šílený, dělat se s tím dá (ta ZD-99 to bylo šílený), ale tak mě zajímalo jak to mají ostatní...
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Závada na pájecí stanici

Příspěvekod Zx1974 » úte 21 lis, 2017 2:20 pm

No když to tady tak čtu. Ať si říká kdo chce co chce, ale zlatá stará ERS50.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Závada na pájecí stanici

Příspěvekod vvitty » úte 21 lis, 2017 3:11 pm

ERS50 nespadá do kategorie levných čínských pájek :)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Závada na pájecí stanici

Příspěvekod BohousP » úte 21 lis, 2017 4:44 pm

vvitty píše:ERS50 nespadá do kategorie levných čínských pájek :)

stávala hodně (v přepočtu na pivo nebo plat před r. 89), ale byla téměř dokonalá. Po "privatizaci" Tesly se dala koupit nová ve výprodeji za 50KK (Klausových Krachen). Asi půl dne, než se to rozkřiklo mezi amatéry. :mrgreen:
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Závada na pájecí stanici

Příspěvekod Zx1974 » úte 21 lis, 2017 5:22 pm

Nevím zda si to pamatuji dobře, ale řekl bych, že SMC byla nějakých 450Kčs. Což byla výplata za tři dni práce, nebo týden bramborové brigády v JZD. Když se podívám co amirinda už všechno vyzkoušel, tak těch 27let bezproblémového provozu stálo zato.
Minulý týden jsem byl podívat u nás v SPŠe a v dílnách je mají pořád.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Závada na pájecí stanici

Příspěvekod czcharlie » úte 21 lis, 2017 6:03 pm

Já mám na 30 let staré krabičce cenovku 400,- Kčs, ale cena se mohla měnit i když to v té době nebylo moc zvykem. Funguje dodnes, jen jsem napravil chronický problém těchto stanic - pár minut po zapnutí přestaly regulovat teplotu. Pokud někdo tuto stanici s uvedenou závadou vlastní je tu jednoduchá pomoc: odpor (pro mladší generaci rezistor), který je zapojen mezi výstup OZ a katodu tyristoru - v originále 22k TR191 - nahradit odporem na zatížení 1W. Ten bude potřeba zapájet že strany spojů, jinak se nevejde... Ale problém to stoprocentně vyřeší.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Závada na pájecí stanici

Příspěvekod amirinda » úte 21 lis, 2017 7:00 pm

takže mi z toho vychází že by bzučečt neměla...no asi to wotevřu a uvidim, když s ní otáčím tak se to mění, takže to asi bude nějakej ten drátek.
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá


Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků