Začátečník a Airbrush

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Začátečník a Airbrush

Příspěvekod Fox » úte 05 zář, 2017 8:28 am

Vážení kolegové,
možná hloupý dotaz: zde na fóru i jinde je spousta informací a odkazů na Airbrush sety / pistole, poslední tuším zde: viewtopic.php?f=9&t=9566. Na férovku sděluji, že jsem s tím nikdy nepracoval, nedržel v ruce, moje zkušenosti končí se štětcem a případně barvou ve spreji. Přesto pošilhávám po postupném vylepšení své dílničky. Použití pro sebe bych viděl zejména v krajince, budovy a stavby, patina..., plánuji použití stávajících akrylových barev, nic rozpouštědlového. Moje základní dotazy mohou znít:
1) existuje někde nějaký tutoriál, manuál, nebo souhrnné informace k používání, výhodách / nevýhodách apod?
2) jaký typ vybvavení si pořídit pro dané účely, co lze doporučit a v jaké cenové relaci, když se jedná opravdu o občasné použití?
3) a není to celé ptákovina a nezůstat u štětce, když se započtou případné problémy s čištěním, údržbou...?

Možná by tyto informace pomohly i dalším váhajícím při rozhodování, pokud se někde objeví opravdu dobré a modelářskou praxí ověřené informace. Díky všem předem
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Začátečník a Airbrush

Příspěvekod amirinda » úte 05 zář, 2017 9:01 am

já teda jen za sebe protože s tím taky teprve začínám tak ptákovina to není. Štětec OK, ale pistolku jsem koupil ve chvíli, kdy jsem chtěl natřít vagonek, protože ať děláš co děláš tak štětcem zatřeš půlku detailů. Pistolku mám od čínskejch kluků a měl by to být ekvivalent pro Fengda BD_180, kompresůrek z ledničky a jsem spokojen :-)
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Začátečník a Airbrush

Příspěvekod hoenig » úte 05 zář, 2017 9:16 am

Rozhodl jsem si pořídit airbrush pistoli ve chvíli, kdy jsem chtěl kvalitně pokrýt souvislou vrstvou barvy a laku své modely (kvalitu není možné se štětcem porovnávat). Ihned na začátku jsem se rozhodl pro dvoučinnou stříkací pistoli, abych mohl samostatně regulovat množství vzduchu i barvy (stlačením spouště reguluješ množství vzduchu, tahem dozadu/dopředu množství barvy - u jednočinné stříkací pistole je regulace sloučena). Jsem tak schopen ovládat sytost stříkané barvy.

Abych "ušetřil" na kompresoru, tak jsem místo kompresoru zpočátku používal kartuše se stlačeným vzduchem. Typickým problémem tohoto řešení ale je snižující se tlak vzduchu, který ovlivňuje nástřik barvy a zanedbatelná nakonec není ani cena kartuše (je pořád potřeba kupovat další :D ). Proto jsem velmi rychle skončil u kompresoru. Stejně jako pistolí je i kompresorů celá řada, osobně jsem vybíral kompresor s tlakovou nádobkou, která by měla být schopná udržovat konstatní tlak vzduchu pro stříkací pistoli.
Uživatelský avatar
hoenig
 
Příspěvky: 35
Registrován: ned 05 kvě, 2013 3:54 pm

Re: Začátečník a Airbrush

Příspěvekod sidlo » úte 05 zář, 2017 9:53 am

amirinda píše:kompresůrek z ledničky a jsem spokojen :-)


Taky mám vykuchaný kompresor z ledničky, ale ještě jsem s ním nic nedělal. Řešil jsi nějak tlakovou nádobu? Řešil jsi nějak měření tlaku a jeho regulaci?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Začátečník a Airbrush

Příspěvekod amirinda » úte 05 zář, 2017 9:56 am

sidlo píše:
amirinda píše:kompresůrek z ledničky a jsem spokojen :-)


Taky mám vykuchaný kompresor z ledničky, ale ještě jsem s ním nic nedělal. Řešil jsi nějak tlakovou nádobu? Řešil jsi nějak měření tlaku a jeho regulaci?


řešil, napíšu večer + nějakou fotku :wink:
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Začátečník a Airbrush

Příspěvekod fulda » úte 05 zář, 2017 10:40 am

Fox píše:1) existuje někde nějaký tutoriál, manuál, nebo souhrnné informace k používání, výhodách / nevýhodách apod?

Ty jsi Pražák, tebe jednoznačně odkáži na TENTO článek, respektive na školení které se v něm zmiňuje.
Za pár korun dostaneš dvě věci - školení, jak se co jmenuje, jak se to používá, co lze a co nelze. Včetně praktických ukázek a praktického zkoušení. A hlavně - možnost si vše vyzkoušet v alternativách. Prostě si najdeš, co ti vyhovuje, vyzkoušíš si to a pak si koupíš jen to, u čeho víš, že to chceš a dokážeš používat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Začátečník a Airbrush

Příspěvekod Fox » úte 05 zář, 2017 10:47 am

Bingo! To je přesně to, v co jsem doufal. Díky moc a myslím, že můžeme tohle vlákno uzavřít. ...Jen jsem se v rychlosti díval na ten kurz sem: http://airbrushcentrum.cz/zakladni-airb ... rz-id-1106 a cena dělá 3.200 Kč. No, to mi jako "pár korun" nepřijde. :lol:
Martin
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1297
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Začátečník a Airbrush

Příspěvekod vvitty » úte 05 zář, 2017 11:43 am

hoenig píše:Abych "ušetřil" na kompresoru, tak jsem místo kompresoru zpočátku používal kartuše se stlačeným vzduchem. Typickým problémem tohoto řešení ale je snižující se tlak vzduchu, který ovlivňuje nástřik barvy a zanedbatelná nakonec není ani cena kartuše (je pořád potřeba kupovat další :D ).


Tento problem lze vyresit (krome kompresoru) porizenim tlakove lahve (paintball, potapeci...) a regulatoru. Ale problem s tim ze dojde vzduch v pulce strikani to samozrejme neresi :lol:
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Začátečník a Airbrush

Příspěvekod fulda » úte 05 zář, 2017 1:10 pm

Fox píše:Jen jsem se v rychlosti díval na ten kurz sem: http://airbrushcentrum.cz/zakladni-airb ... rz-id-1106 a cena dělá 3.200 Kč. No, to mi jako "pár korun" nepřijde. :lol:
To je cena za celý kurz, pokud tam přijde 5 lidí jako bylo nás, tak je to 3200 / 5 = 640 za osobu a to už je lepší.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

OT: Začátečník a Airbrush

Příspěvekod fulda » úte 05 zář, 2017 1:12 pm

vvitty píše:
hoenig píše:Abych "ušetřil" na kompresoru, tak jsem místo kompresoru zpočátku používal kartuše se stlačeným vzduchem. Typickým problémem tohoto řešení ale je snižující se tlak vzduchu, který ovlivňuje nástřik barvy a zanedbatelná nakonec není ani cena kartuše (je pořád potřeba kupovat další :D ).
Tento problem lze vyresit (krome kompresoru) porizenim tlakove lahve (paintball, potapeci...) a regulatoru. Ale problem s tim ze dojde vzduch v pulce strikani to samozrejme neresi :lol:
Drsňáci si hodí hadici přes plot do technoplynu :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Začátečník a Airbrush

Příspěvekod Petr Zatrepalek » stř 06 zář, 2017 10:43 am

A ti méně drsní si koupí raději toto http://www.airbrushcentrum.com/shop-karta.php?id=3544 a k tomu u nejbližšího opraváře ledniček nebo ve sběrném dvoře seženou vhodný kompresor. No a mají to pak na věky jak pro jednočinnou, tak dvoučinnou pistoli. Navíc neruší sebe i okolí nadměrným hlukem 8)
Přílohy
3544.jpg
3544.jpg (71.2 KiB) Zobrazeno 7177 krát
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy


Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků