Jaký si pořídit soustruh ?

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod rawen » ned 10 bře, 2024 6:01 am

Ahoj.
Pošli prosím fotky obrobků - prostě co na tom děláš.

Měj se fajn, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod Bela1 » ned 10 bře, 2024 8:57 am

Ahoj, diky za komentáře.
Nedávno jsem na tom dělal sedačky do M262 TT z akrylu. Ty jsem pak nařezal a zády k sobě slepil.
IMG-20221001-WA0003.jpg

IMG-20221001-WA0002.jpg


Taky plánuju udělat převovodovky do MUV69 TT. Modré dily mam nakoupené, soustruh (a frézku) mám, materiál mám, výstružníky mám.
Muv69.png

Jen není čas. Teď zrovna dodělávám maketu tramvaje T3 TT taky z akrylu (3D tisk mě zatím neoslovil). Ale tam mi spíše pomohl Laser cut.

Jakmile nějak pokročím s obrobky, rád se pochlubím (když pán bůh dá).

Mějte se, Vojta
Bela1
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 01 lis, 2017 8:11 pm

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 10 bře, 2024 10:15 am

Jak na tom odměřuješ?
Tedy kolik je pořeba ubrat posunout atp.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod Bela1 » pon 11 bře, 2024 2:40 pm

Jak odměřuju? Různě. Myslím měření obrobku a další posouvání nástroje.
Nejdříve jsem měl půjčené hodinky, teď už mám vlastní. Tak jsem taky potvrdil, že první upínač kleštin házel osově min. o 0,1 mm. Nový má házivost nástroje ve vřeteníku +- 0,02 mm.
Zatím jsem si soustružil nějaké přechody (drážku na bandáž jsem radši frézoval), tam tedy můžu kontrolovat házivost. Nemám mikrometr, zatím používám dvě posuvky - mechanickou s rozlišením 0,05 mm a elektrickou s rozlišením "0,01 mm" (to je asi jen teoreticky). Tím kontroluju průměr.
Na kolečkách posuvů mám stupnici s dílky 0,02 mm (je tam nějaký nonius, ale tomu moc nevěřím), 2 mm na jednu otáčku. Takže buď počítám na posuvech, nebo něco odměřím a zbytek dojedu.
Co se týká frézování.
Jak jsem psal podélná osa X a příčná osa Y mají dílky 0,02 mm. Moje dělaná osa Z má 1 mm na otáčku.
Pokud to jde, snažím se nerýsovat, ale najíždět posuvy. Nebo si pomáhám posuvkou.
Naposledy upravil Bela1 dne pon 22 dub, 2024 11:48 am, celkově upraveno 1
Bela1
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 01 lis, 2017 8:11 pm

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 11 bře, 2024 4:55 pm

No to je právě to co mi vadilo na takhle poskládaném strojku.
Ne že by se na tom nedalo něco udělat, ale efektivnější je používat stroj s nonii, kde si mohu odměřit skutečné posuvy.
To se týká jak soustruhu tak frézky.
I malý čínský soustruh kategorie Sieg2, jako třeba Proma tohle mají.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod MirekTT » pon 11 bře, 2024 7:13 pm

Zdenek Valter píše:.....ale efektivnější je používat stroj s nonii, kde si mohu odměřit skutečné posuvy.
To se týká jak soustruhu tak frézky......


Nó, tak v tomhle oboru nejsem zrovna znalec, ale frézku i soustruch mám. Jsou na čínské platformě koupené od Britů a údajně seřízené. Co mi však vadilo, byla vůle na šroubech posuvů. Zkrátka posouvat v jednom směru do jedné kóty a pak na druhou stranu, musel jsem zohlednit vůle v matce a šroubu posuvu. Zkrátka tam byla vůle až pětina otáčky na kolečku.
Jako jediné řešení jsem spatřil v digi odměřování. To se neptá na nějaké vůle v posuvu. Prostě měří vzdálenost stolu a tím i obrobku vůči nástroji. Tím pádem mě nějaké vůle v posuvu přestaly zajímat. Pokud je nástroj "bez" házivosti a kolmo k obrobku, a seřízené lyžiny, nemá cenu se zabývat noniem, ale displejem odměřování.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod Bela1 » pon 11 bře, 2024 7:45 pm

Ahoj
Zdenku.
To jsme si asi nerozuměli. Moje osy X i Y mají navíc nonius jako šuplera. Tomu, jak jsem psal moc nevěřím. Ty jsi asi myslel možnost aretace bubínku u kličky na nulu. Tak ta tam je, i když jsem o ní ani nevěděl :).
Mirku.
Na tom svém stolu od Promy to jede prakticky bez vůle. Na příčném posuvu sice vůle na něčem byla (asi tak 10 dílků tj. asi 0,2 mm), ale přišel jsem na to, jak ji pomocí mechanizmu kličky vymezit. Vůli ve vedení v "rybině" vymezit není problém.
Samozřejmě to neplatí o mé ose Z.
Odměřování, to je jiná liga.
Bela1
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 01 lis, 2017 8:11 pm

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod Zdenek Valter » pon 11 bře, 2024 9:31 pm

Bela1 píše:Ahoj
Zdenku.
To jsme si asi nerozuměli. Moje osy X i Y mají navíc nonius jako šuplera. Tomu, jak jsem psal moc nevěřím. Ty jsi asi myslel možnost aretace bubínku u kličky na nulu. Tak ta tam je, i když jsem o ní ani nevěděl :).

Promiň já jsem na Tvých fotkách ničeho takového nevšiml. Proto jsem se na to ptal.
Bela1 píše:Mirku.
Na tom svém stolu od Promy to jede prakticky bez vůle. Na příčném posuvu sice vůle na něčem byla (asi tak 10 dílků tj. asi 0,2 mm), ale přišel jsem na to, jak ji pomocí mechanizmu kličky vymezit. Vůli ve vedení v "rybině" vymezit není problém.

No tak jak to popisuješ máš vlastně odměřování pomocí šupler a tím také kompenzuješ vůli v posuvu.
Co se týče vůle ve šroubu tak na trapezovém šroubu je tam vždy.
Ten tvůj stůl mám taky a kompenzoval jsem tam vůle svírající maticí.
Nicméně s touhle vůlí se dá pracovat a naši dědové to uměli.
Bela1 píše:Odměřování, to je jiná liga.

Souhlasím jen poznámka - Chyba Digi šuplery je ale oproti noniu větší - setiny na displayi oproti skutečnosti ukazují +-0,02 jen u těch nepřesnějších posuvek.
Nevím co má Míra za pravítka, ale tam nemusí být problém mít chybu pod 0,005. Pak se dá údaji v setinách věřit.

To MirekTT: jestli máš odměřování na obou mašinkách pak Ti mohu jen závidět - koupil jsem ho před pár lety pro Frézku a pořád je v šuplíku :(
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Jaký si pořídit soustruh ?

Příspěvekod Bela1 » pát 19 dub, 2024 4:21 pm

Ahoj Radku.

Slíbil jsem poslat fotky nějakých obrobků. Nedávno jsem psal, že se chystám na převodovky MUV69 TT. Tak tady jsou fotky (ty zápalky nejsou krbové).
20240419_171254.jpg

20240419_171313.jpg


Převodovka má převod 1:14. Dole je zavřená (kvůli prachu), nahoře je otevřená. Jak jsem už psal, hřídelky, šnek a šnekové kolo jsem koupil. Samostatná pouzdra jsou připravená na druhou převodovku - dělané na výše ukázaném soustruhu. U šneku jsou štíty s upevňovacími šrouby - dělané na frézce. Šrouby M1,4. Sestavu ve 3D jsem už tu dříve ukázal, tak se k tomu nebudu vracet. Otvory pro hřídelky jsou vystružené výstružníky po sestavení. Vrtáčky 1,4 a 1,1 mm bohužel v MATu neměli, tak jsem je objednal.
Abych neodbíhal od tématu soustruhu a nástrojů, tak už víc psát nebudu.
Pokud budou nějaké novinky k MUV69 TT, tak budu pokračovat na Stavba lokomotiv.

Měj se, Vojta.
Bela1
 
Příspěvky: 22
Registrován: stř 01 lis, 2017 8:11 pm

Předchozí

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků