SLA tiskarna

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod MirekTT » ned 23 dub, 2023 8:35 pm

Ano vím Zdeňku, jen nevím proč, když to jde bez toho a dle mě přesněji.

Upínání excentrem, který v povoleném stavu brání zavřít kryt a tiskárna kvůli tomu kňučí, už díky bohu vynalezli. Průšův šroub je tedy překonán.

Ale napadla mě jiná věc. Co takhle vysát vzduch mezi folií a displejem. Technicky možná obtížně proveditelné, ale folie by se při odtrhu výtisku nemusela tolik zvedat a vytahovat.
Počkám, až to někdo vynalezne :lol:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod JenikPluto » pon 24 dub, 2023 3:49 pm

MirekTT píše:ACo takhle vysát vzduch mezi folií a displejem. Technicky možná obtížně proveditelné, ale folie by se při odtrhu výtisku nemusela tolik zvedat a vytahovat.
Počkám, až to někdo vynalezne :lol:


Ale to uz taky bylo vynalezeno, a v zapeti zapomenuto. Vanicky na Form1 a Form2 mely folii nalepenou na plexiskle, takze byly velmi pevne. Pak zjistili, ze je vlastne lepsi, mit dno pruzne* a plexi slo pryc. Pokud mas strach o vydrz folie, zkus PFA namisto FEP, ja je kupuju tady.

I dalsi vychytavky Formlabs tiskarny mely uz "davno" - zasouvaci vana (coz bylo celkem peklo, protoze se vysouvaly fakt blbe); navic vanicky mely (a stale maji) cip, podle ktereho tiskarna pozna, co je v ni za rezin a podle toho nastavi parametry tisku (typ rezinu ve vane reknete tiskarne pri prvnim pouziti vanicky); uchyceni platformy excentrem, ktery, pokud nebyl zacvakly, tak neumoznil zavreni vika (resp. se dal tim vikem zacvaknout); michani rezinu behem tisku; detekce hladiny resinu a automaticke doplnovani behem tisku (vyresene velmi elegantne jednoduchym stlacovanim rozrizleho "dudliku" na dne zasobniku); automaticky ohrev tiskoveho prostoru (na ruznou teplotu podle typu rezinu) atd. Nojo, ale tiskarny staly (a porad stoji) celkem raketu... Na druhou stranu, laserova LED je vecna, takze zadna vymena displeje, zdroje UV atd.


rawen píše:Mirku a ostatní,
už ráno jsem se chtěl zeptat, zda násobná cena Průši skutečně přináší tolik navrch. Teď mi bylo částečně odpovězeno, za což děkuji.


Prusu mame v praci taky, a osobne si myslim (nepouzivam ji, jen z toho, co vidim), ze jeho vyssi cena (ve srovnani s ostatnimi tiskarnami podobnych parametru) opodstatneni nema zadne. Mozna uzivatelska podpora, ale treba u Phrozen-u jsem ji za dva roky nepotreboval ani jednou (tuk, tuk).

JP

* U Form 3 se zasadne zmenil zpusob osvitu, takze pruzne dno je nutne.
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod jipol57 » pon 24 dub, 2023 4:53 pm

MirekTT píše:Co takhle vysát vzduch mezi folií a displejem.

Pánové, nechci vás rušit v odborné diskuzi. Sleduji vás, rád bych taky pokročil od FDM k SLA, ale v bytě si musím takový pokrok odpustit.
Otázka: o jakém displeji tu píšete. Podle mě je displej pro zobrazování při ovládání. Ale to asi bude něco jiného.
Goooglil jsem a uspokojivou odpověď jsem nevygooooglil.
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod MirekTT » pon 24 dub, 2023 5:24 pm

JenikPluto: máš pravdu, nechme bádat ty druhý.
jipol57: ten displej, co je pod vaničkou s resinem. To co FDM musí vyjezdit tiskovou hlavou, aby položila filament, tady ten displej, normálně černý a neprůchozí pro světlo, zprůchodní pro UV světlo obrazec celé jedné tisknuté vrstvy naráz. Resin ve vaničce podle tohoto obrazce ztvrdne, výtisk povyjede nahoru a přes displej nasvítí se další vrstva, atd atd.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod jipol57 » pon 24 dub, 2023 6:24 pm

Díky za vysvětlení. Taková obdoba tiskového válce v laser tiskárně. Jen ten název displej mi připadá takový zavádějící. Ale asi jo. Je na něm zobrazení pro resin :D
jipol57
 
Příspěvky: 1186
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod JenikPluto » úte 25 dub, 2023 8:28 am

jipol57 píše:Díky za vysvětlení. Taková obdoba tiskového válce v laser tiskárně. Jen ten název displej mi připadá takový zavádějící. Ale asi jo. Je na něm zobrazení pro resin :D


Njn, nomenklatura je tady malinko matouci, ale je to opravdu LCD displej, obvykle monochromaticky. Zatimco u normalniho zobrazovadla zezadu sviti LEDky nebo zarivka bile svetlo (a zdroj svetla je obvykle konstrukcne soucasti toho, cemu normalne rikame displej), u 3D tiskarny je to UV a zdroj zareni je oddeleny. Jinak je to uplne stejne.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 25 dub, 2023 1:07 pm

jipol57 píše:Díky za vysvětlení. Taková obdoba tiskového válce v laser tiskárně. Jen ten název displej mi připadá takový zavádějící. Ale asi jo. Je na něm zobrazení pro resin :D

Jo jinak sem Pawlík dával video o výměně toho displaye pro tisk:
Pawlik píše:Třeba zde od času 2:00.
https://youtu.be/fFqlwgJe1Y0
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod fulda » úte 25 dub, 2023 7:36 pm

Ahoj, trochu vám zaplevelím vlákno. Je mezi přítomnými tiskaři někdo, kdo je schopen namalovat a vytisknout třeba eNkovou postavičku? Pro jeden takový svůj experiment bych potřeboval vytisknout "kastli", ale je to strašně titěrné. Zatím tomu pracovně říkám "bleší cirkus". Pracovní video je zde: ZDE.
Moje představa je třeba figurka se sekačkou na trávu, nebo chlapec v minikáře, nebo zahradní vláček, nebo něco podobného.
Já bych dodal rozměry a jednu destičku na testování, očekával bych, že dostanu nějakou zábavnou kastli na hraní.
Další prosím SZ, nebo tak něco, ať to tu neplevelíme.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » úte 25 dub, 2023 8:32 pm

Koukám, že tohle vlákno se pěkně zvrhává ;-)
Myslím si, že možná patří jinam a to do 3D tisku.
Jindro, klidně Ti něco vytisknu, ale malovat to nechci ;-)
Hezká hračka !!
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod belgarat » ned 28 kvě, 2023 8:28 am

Prvni tisky na Saturn2 vypadaji dobre (https://bordel.klfree.net/~belgarat/sla_tiskarna.jpg) az na to, ze po 3. tisknuti a vyliti resinu jsem nasel "nadloublou" PFA folii ... ale zadne zbytky se v sitku nezachytily. Postavicky vypadaji slusne - akorat u lucistniku odtud: https://www.thingiverse.com/thing:5651394/files se pri ulamovani supportu obcas ulomi i luky :-D -- mam je velke na vysku cca 5cm.

Co vyslo blbe jsou hlavy navestidel od JenikPluto (cimz velmi dekuji za .scad soubory) -- tiskl jsem je v poloze stinitky nahoru, trochu podeprene - ale stinitka vubec nevysla, nebyla tam. Hlava na supportech udrzela, ale stinitko nejak nikde (a ne, byly v jinem miste nez dloubanec ve folii). V jake poloze se to tiskne :( ? Druhy problem je, ze roztec / rozmery hlavy navestidla zjevne vychazeji z dokumentace, ale zda se nesouhlasiti (po zmene meritka N > TT) s rozteci a rozmery standardni vstrikolisove stavebnice AZD, cimz mi udelaly caru pres rozpocet - mam plosnacek na SMD LEDky ;)
Takze navestidla znovu a lepe...

Zeptam se - jakou mate zkusenost s magnetickymi pruznymi platy na SLA ? Presny rozmer na Saturn je docela drahy, ale jsou nepatrne mensi u Sharplayers (https://eshop.sharplayers.cz/p/magnetic ... 2-x-128-mm) -- vadi, kdyby byl magneticky plat o trochu mensi nez printbed (samozrejme je nutny to pohlidat pri rozvrzeni dila) ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 28 kvě, 2023 9:53 am

No to mne taky čeká výměna folie - naštěstí mám i víc vaniček. ;-)
Koukni sem:
viewtopic.php?f=52&t=13280&start=150
To pravé návěstidlo sklon 45° na záda a 45° okolo osy.
Zkus sem dát obrázek z Chituboxu jak Ti vychází podpory.

K těm tiskům je i otázka co máš za resin a jak dlouho vytvrzuješ.

S plátem zkušenosti nemám, byť jsem si ho koupil.
Co teď oceňuji je druhá platforma protože já na ní vytištěný model i peru a suším
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2675
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod belgarat » ned 28 kvě, 2023 10:55 am

Zdenek Valter píše:No to mne taky čeká výměna folie - naštěstí mám i víc vaniček. ;-)
Koukni sem:
viewtopic.php?f=52&t=13280&start=150
To pravé návěstidlo sklon 45° na záda a 45° okolo osy.
Zkus sem dát obrázek z Chituboxu jak Ti vychází podpory.

K těm tiskům je i otázka co máš za resin a jak dlouho vytvrzuješ.

Osvit jsem zatim nechal na defaultu: prvni vrstvy 30sec, normalni vrstvy 2.5sec. Hlavy navestidel byly ve stejne poloze jako z odkazu 1, fotka navestidlo nejvice nalevo. Spodek dobry vc.prepazek mezi LED, stinitko nikde. U stozaru je jasne kde jsem udelal chybu - stejna tycky byla FAKT tenka. Resin Anycubic normal sedy.

Zdenek Valter píše:S plátem zkušenosti nemám, byť jsem si ho koupil.
Co teď oceňuji je druhá platforma protože já na ní vytištěný model i peru a suším


Do Wash & Cure Plus se Saturn 2 "tesne nevleze" - asi tak o 5mm. Moje chyba :) ale vracet ten kybl na myti uz nebudu, tak spis pro ostatni - velka wash & cure pro S2 nema smysl pac se vam do toho plat stejne nevleze. Folie neni prodloubla, takze ji zkusim este pouzit a vyhnout se pri rozvrzeni tomu mistu ... Jake jsou zkusenosti FEP vs PFA (nFEP), vazne je to tolik poznat ?
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod JenikPluto » ned 28 kvě, 2023 1:29 pm

Fazi ladeni parametru tisku uz jsi prosel (idealne na tomhle)?

Ja stity tisknu pod uhlem 45/20, stinitka ani podpirat netreba. Protoze jejich steny jsou opravdu tenke, videl bych to na kratky osvit (ale chce to zkusit ten zkusebni objekt a naladit).

Mezi FEP a PFA rozdil podle me docela je, a to hlavne ve vydrzi. Zatimco FEP menim po kazde flasce rezinu (protoze pak uz je zhorseni kvality tisku znat, folie matni), tak PFA mi zatim drzi druhou bez problemu...

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod belgarat » ned 28 kvě, 2023 11:02 pm

JenikPluto: ne, zkousel jsem tohle - https://drive.google.com/file/d/14ooVJj ... ATbA1/view. Flasce resinu se ani zdaleka neblizim (zatim jsem vyplacal tak max 150ml)
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2370
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: SLA tiskarna

Příspěvekod JenikPluto » pon 29 kvě, 2023 5:21 am

belgarat píše:JenikPluto: ne, zkousel jsem tohle - https://drive.google.com/file/d/14ooVJj ... ATbA1/view. Flasce resinu se ani zdaleka neblizim (zatim jsem vyplacal tak max 150ml)


Jo, ten jsem tam na te fotce videl, ale mozna bych preci jen zkusil to XPcko, jsou tam vylozene jemne linie (pozitivni i negativni) a zmena nastaveni expozicniho casu se na nich vyrazne projevi (krouti se nebo chybi, pokud je kratky).

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

PředchozíDalší

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků