Laser cut

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Laser cut

Příspěvekod BohousP » sob 26 lis, 2022 9:28 am

No, kouře a samozřejmě smradu to produkuje dost. Do bytu to rozhodně nepatří. Doporučuji zkusit si rozžhaveným hřebíkem nebo trafopájkou vypálit něco do překližky. Ve škole, kde učím, byl odvod kouře z laserové řezačky velký problém.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Laser cut

Příspěvekod vvitty » sob 26 lis, 2022 1:10 pm

Ivane, udelejte si nekdy vylet za Ricany, rad ukazu jak to funguje a co to produkuje.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2623
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Laser cut

Příspěvekod fulda » sob 26 lis, 2022 3:35 pm

Ivan píše:Díky Viktore za příspěvek, je to samozřejmě jen ve stádiu úvah, ale docela mne to láká. Opal nevadí, kdyby byla výkonná aspoň oněch 10W, tak by to měla dát. Problém spíš bude, kam to doma dát a předpokládám, že řezání asi není pachu prosté :D . Řešením by však mohlo být mít to na chatě...

Nechtěl bych nějak dělat chytrého, ale z mojich zkušeností:
  • Polovodičový laser je na překližku téměř nepoužitelnej. Dostaneš něco, co bude připomínat kresby vypálenou tím rozžhaveným hřebíkem
  • Polovodičový laser o "výkonu" 10W koupený z číny bude ve skutečnosti tak maximálně 5W vyzářeného výkonu (10W nedosahuje ani to co prodávají jako 40W)
  • Smrad, kterej laserování produkuje je opravdu velkej a často toxickej. Větší lasery mají odvod spalin na střechu nebo ještě dál (a vodní chlazení)
  • V časopise Praktická Elektronika v číslech 2/2022 až 4/2022, respektive 5/2022 vyšel seriál o laserech použitelných v amatérských podmínkách. Doporučuji si najít v knihovně a přečíst.
Obrázek Obrázek Obrázek

P.S. s polovodičovým laserem řežu pouze v létě venku, nebo ve verandě s otevřenými dveřmi.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Laser cut

Příspěvekod Ivan » sob 26 lis, 2022 3:43 pm

díky všem za rady.

Fuldo, proto jsem psal, že jestli do toho půjdu, nechci obyč číňana. Tvoje info je pro mne cenné a časopisy zkouknu.

Zatím spíše jen zjišťuji co a jak, dříve jak na jaře se stejně nerozhodnu ;)
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Laser cut

Příspěvekod fulda » sob 26 lis, 2022 4:59 pm

Ještě jsem mohl napsat, že Michal co psal ten seriál o laserech dělá nějaké kroužky na Dům dětí a mládeže Praha 5, Štefánikova 11. třeba ho tam chytneš.
Pak taky někdy (spíš výjimečně) bývá k zastižení na Robodoupěti.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Laser cut

Příspěvekod kovo.drs » pon 27 úno, 2023 7:48 am

Dobrý den,

potřebuji obrábět tenký hliník max. do 2 mm síly na základny pro modely. Potřebuji je tvarově vyřezat asi laserem, ale jde mi o kvalitu hrany. Máte někdo zkušenosti s řezáním hliníku s CNC laserovou řezačkou? Tenhle ten typ fiber laseru je pro nás docela cenově přijatelný: https://www.cnc-laser.cz/laser-lf1390.html

Četl jsem nějaké recenze na vláknový řezací laser a jít by to mohlo. Předem děkuji za rady.
kovo.drs
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 25 úno, 2023 12:04 pm

Re: Laser cut

Příspěvekod rawen » pon 27 úno, 2023 8:06 am

Na základě dlouholetých zkušeností ti doporučuju nechat si ten hliník řezat zakázkově tam, kde to umí a mají s tím zkušenosti. Vyjde to mnohem, mnohem levněji.

Pokud si samozřejmě nechceš zavést výrobu a nerozpustíš všechny slepé uličky do ceny konečného produktu.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Laser cut

Příspěvekod kovo.drs » pon 27 úno, 2023 8:17 am

Je pravda, že bychom museli takovou investici vytížit a asi pálit i pro lidi zvenku. Už dřív jsme pár dílů kooperovali, ale to bylo dělaný na CNC routeru.
kovo.drs
 
Příspěvky: 2
Registrován: sob 25 úno, 2023 12:04 pm

Re: Laser cut

Příspěvekod rawen » pon 27 úno, 2023 8:27 am

U nás v Prostějově umí hliník pořádně jen jedna firma. Ale i tak se čas od času vyškolí, když jim přijdou plechy s jinými vlastnostmi.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Předchozí

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků