Ledničkový kompresor-zkušenosti

Zkušenosti, tipy, ceny, informace a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod workous » pon 09 črc, 2018 8:31 pm

amirinda píše:Chlapi prosím jak propojit tento kompresor, mám podobný ovšem bez konektoru S. Tam jsem propojil konektor C s konektorem L a vše šlape, tady nikoliv.

Obrázek


Chlape vyprdni se na to ušetřit pár kaček nestojí za to.... jak tu píšou až ti praskne ta nádoba nebo nedej bože něco jinýho moc si vláčky neužiješ ono bez oka nebo prstů se blbě modeluje :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod czcharlie » pon 09 črc, 2018 8:39 pm

amirinda píše:Chlapi prosím jak propojit tento kompresor, mám podobný ovšem bez konektoru S. Tam jsem propojil konektor C s konektorem L a vše šlape, tady nikoliv.

Máš kompresor s rozběhovým relé 103N0016 a k němu patří kondenzátor, PTC (a termistor, ale ten není úplně nezbytný). Bez kondenzátoru jsou relé 103N0011 a 103N0013. Zapojení tvého relé najdeš tady: https://www.ersatzteilgrosshandel.de/Anlassvorrichtung-Danfoss-103n0016
Naposledy upravil czcharlie dne pon 09 črc, 2018 8:52 pm, celkově upraveno 1
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod MiG » pon 09 črc, 2018 8:40 pm

Troška teorie snad nikoho nezabije...

Jednofázové vinutí není schopno motor roztočit, protože nevytvoří točivé magnetické pole. Ale je schopno motor udržet v chodu, pokud nebyl překročen maximální moment.
A teď jak roztáčet.
1) vytvoří se mírně posunuté pole tak, že se přes část pólu vytvoří závit nakrátko. Používá se jen u nejmenších výkonů gramomotorky, jednorychlostní ventilátorky.
2) navine se na stator další vinutí, které oproti tzv hlavnímu vinutí mechanicky posunuto o nějaký úhel. Má to ale několik háčků.
a) háček fázového posunu
Druhé vinutí nemůže být připojeno přímo paralelně k hlavnímu, pokud má podobnou indukčnost, protože se pak výsledné magnetické pole jen posune do polohy součtu jednotlivých složek.
Fázový posun udělá tak, že se buď napájí přes k němu sériově zapojený kondenzátor (pozor, větší kapacita, než je požadovaná nemusí být výhra) nebo se vinutí navine tak, že má podstatně odlišnou indukčnost a tím dojde k fázovému posunu proudu (tenčí drát a více závitů, někdy část vinutí antiparalelně).
Kondenzátor se neumisťuje uvnitř motoru, protože je teplotně háklivější, než izolace motoru.
b) háček zatížitelnosti druhého/pomocného vinutí
pomocné vinutí nemusí být vždy dimenzováno na trvalý provoz pokud je požadován velký rozběhový moment (u kondenzátorového rozběhu vysoká kapacita sériového kondenzátoru)
Pak je pomocné vinutí odpojováno odstředivým spínačem, proudovým relé/automatikou nebo se připojuje při rozběhu tlačítkem (pokud "hrozí" jen kvalifikovaná obsluha a to nehrozí u ledničkového kompresoru)

A co byste měl udělat vy? Dát to elektrikáři!!!

Zvlášť, pokud nikde není naznačeno schema zapojení a nebo je a po přesném zapojení se nerozbíhá.
Elektřina kope i zabíjí!
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod workous » pon 09 črc, 2018 9:49 pm

Kompresor z této sady mám a je to super malej tichej všude se vejde....zkus nad tím zapřemýšlet doba komanče kdy se muselo vše vyrábět je pryč :D
https://www.streetkolor.cz/www-streetko ... AS18-2-SET
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod amirinda » úte 10 črc, 2018 3:46 am

workous: kdybych ho používal víc, tak si určitě koupím nějakej kompresor jako zmiňuješ, ale na mé občasné stříkání (řeknu tak 1x za měsíc) je to dle mého zbytečná investice.
czcharlie: dík za nakopnutím už jsem to našel, tak třeba někomu taky pomůže.

Obrázek
popojedem bo zme v utlumu...
Uživatelský avatar
amirinda
 
Příspěvky: 580
Registrován: pon 12 pro, 2016 4:00 am
Bydliště: Planá

Re: Ledničkový kompresor-zkušenosti

Příspěvekod czcharlie » úte 10 črc, 2018 8:09 am

Osobně od 70. let kdy jsem získal airbrush pistoli po Hitlerovi (ano, byla vyrobena někdy na konci 30. let) - a mimochodem, nové pistole Fengda na ni ani náhodou nemají - jiný kompresor než z ledničky nepoužívám. Jen nemám tlakovou nádobu, vždycky mi stačila dlouhá silonová hadička z Mototechny s vloženým kouskem vaty na zachytávání vody a oleje.
Ale k zapojení - kapacita kondenzátoru se řídí podle použitého motorku v kompresoru i když 4µF uvedené ve schematu asi budou pro většinu případů vyhovovat.
czcharlie
 
Příspěvky: 344
Registrován: čtv 15 pro, 2016 10:42 pm

Předchozí

Zpět na Pomůcky a nářadí ke stavbě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků