Syntetika Agama matná není matná

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Syntetika Agama matná není matná

Příspěvekod michal_n_cz » sob 03 říj, 2015 6:53 pm

Zdravím, potřeboval bych poradit - používám na kolejnice barvu agama 54M výfuky syntetiku - doposud jsem byl spokojen. Barva dochází - asi 10 let stará, ale bezvadná. Tak jsem nechal koupit novou - po aplikaci odstín sedí, ale bohužel je spíše polomatná - což je dost problém - nechci blejskavé kolejnice - proto je natírám. Rád bych se zeptal ostatních, zdali mají podobnou zkušenost nebo je to vyjímka, nebo agama změnila recepturu atd. a nemá smysl zkoušet objednávat jinde další, nebo mám zkusit vodovou nebo lihovou? Pak mi kolega říkal, že existuje jakási přísada do barev od Tamiya 1:10 do barvy a zmatní to ale jeto jen do vodou ředitelných - je takového něco i na syntetiku?
michal_n_cz

Re: Syntetika Agama matná není matná

Příspěvekod Franky » ned 04 říj, 2015 7:31 am

Ahoj, tou Tamiyou myslel kolega asi X-21 Flat base. Nedělal bych z toho vědu. Použij svoji polomatnou agamu a pak ji překryj matným lakem. Já si matný lak vyrabím pravě z X-21 a sidoluxu (super lesklý lak na podlahy).
Franky

Příspěvekod radeksindy » ned 04 říj, 2015 8:09 am

Koukám, že víkend trávíme stejným způsobem :-)

Mám stejnou zkušenost s jiným odstínem. Chtěl jsem pounout odstím rzi a pořídil jsem AGAMA 54M, ale zdá se mi také spíše pololesklá. Druhou kolejnici jsem natřel 15 let starou 29M a hlavně ve srovnání je to vidět. Asi se vrátím k 29M. Přestříknul bych kolejnice před zaštěrkování bezbarvým lakem, asi nejjednoduší řešení.
radeksindy

Příspěvekod michal_n_cz » ned 04 říj, 2015 9:15 am

Franky píše:Ahoj, tou Tamiyou myslel kolega asi X-21 Flat base. Nedělal bych z toho vědu. Použij svoji polomatnou agamu a pak ji překryj matným lakem. Já si matný lak vyrabím pravě z X-21 a sidoluxu (super lesklý lak na podlahy).

Asi vyzkouším x-21 dát do vodou ředitelné agamy - potřebuji ten odstín a půl stanice je již narezená. Stříkání kolejnic matným lakem se chci vyhnout kvůli čištění hlav kolejí - není to vidět kde je a kde ne. zároveň já rezím koleje prakticky jako poslední operaci - většinu až po štěrkování.
michal_n_cz

Příspěvekod michal_n_cz » čtv 08 říj, 2015 5:13 pm

radeksindy píše:Koukám, že víkend trávíme stejným způsobem :-)

Mám stejnou zkušenost s jiným odstínem. Chtěl jsem pounout odstím rzi a pořídil jsem AGAMA 54M, ale zdá se mi také spíše pololesklá. Druhou kolejnici jsem natřel 15 let starou 29M a hlavně ve srovnání je to vidět. Asi se vrátím k 29M. Přestříknul bych kolejnice před zaštěrkování bezbarvým lakem, asi nejjednoduší řešení.

Ahoj Radku mě se zdá ta 54M - výfuky lepší na koleje než rez 29M. Zaroveň jsem v krámku v Ol zjistil, že X-21 jsou dvě provedení - kulatá lahvička je pro akryl a menší hranatá je syntetika. Tu jsem dal právě do agamy. Je to takový bílo čirý sopel a je to potřeba pořádně promíchat. Přidával jsem asi na 3x po cca 0,4 ml a začínám být spokojený - už přestává být vidět takový ten lesk odrazu světla mezi patou a stojinou - čekám teď až to úplně zaschne. Těžko říct jaký přesně byl poměr, jelikož z barvy 14ml jsem již něco přidal do té původní abych ji trochu naředil, pak jsem po přidání X-21 ředil znovu a dával jsem tam teď ředidlo taky Tamiya. Asi tak 10:1 + ředidlo - mám raději řidší i na štětec a koleje i pražce mám předtím nastříkané komplet hnědou. Přímo na stříbrné koleje to má snahu nepatrně prosvítat. Dokonce ta syntetika ani nevadí když se nanáší na akrylovou.
michal_n_cz

Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat