Malá balení mořidel na dřevo?

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Malá balení mořidel na dřevo?

Příspěvekod hank » stř 23 zář, 2015 6:27 am

Přátelé, v praxi jsem si ověřil, že tempery opravdu, ale opravdu :x :evil: nejsou ideální materiál pro povrchovou úpravu laserovaných stavebnic z dýhy. (Důvod: Dýha má většinou snahu kroutit se, při natírání řídkou temperou s větším obsahem vody dýha křehne a snadno se láme a když je tempera hustší nebo po několika nátěrech se struktura dýhy pod barvou ztrácí.) Můžete mi prosím poradit, kdo - jestli vůbec někdo - dělá a prodává mořidla na dřevo v malých baleních - podobně malých jako se prodávají třeba humbrolky?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malá balení mořidel na dřevo?

Příspěvekod rawen » stř 23 zář, 2015 6:51 am

Když ono i to velké balení mořidla stojí tolik co malá lahvička modelářské barvy...
Normální mořidlo jsem v malém balení nepotkal, ale existují malá balení washů a práškových pigmentů, které lze ve vodě rozpustit a použít namísto mořidla.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Malá balení mořidel na dřevo?

Příspěvekod radeksindy » stř 23 zář, 2015 7:13 am

Některé obchody s uměleckými potřebami měly menší balení některých odstínů. Ale jestli jsou někde ještě k dostání, to nevím. V modelářských obchodech je opravdu spousta různých patinovadel nebo barev, často prodávaných přímo jak "mořidlo na pražce" atd. Ale vzhledem k ceně doporučuju rovnou kupovat velká balení. Podívej se, kolik si můžeš říct za mořidlo rozlité do menších lahviček.

http://www.asoa.de/farbenundbeizen.htm#Beizen

a tady lze zakoupit 0,5 l za cca 45 kč

http://www.cheds.cz/moridla-na-drevo
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Malá balení mořidel na dřevo?

Příspěvekod hank » stř 23 zář, 2015 8:30 am

Děkuji.

rawen: Pokouším se najít něco bez vody, mikrodýha používaná na laserovánky se s vodou evidentně nemají rády.

radeksindy: No, ty ceny jsou teda mazec... :shock: Jenže já bych potřeboval několik odstínů - řekněme tak 4 nebo 5 - a půl litru od každého odstínu bych měl zřejmě nadosmrti...

Nemáte někdo zkušenost, jestli se některé modelářské pigmenty dají rozpouštět (nebo rozplavovat, ono ani s vodou často nejde o roztoky, ale disperze...) v lihu?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malá balení mořidel na dřevo?

Příspěvekod Ferda » stř 23 zář, 2015 9:25 am

hank píše:... půl litru od každého odstínu bych měl zřejmě nadosmrti...

To si nemyslím. Ono to lihové mořidlo ubývá daleko rychleji než modeářské barvičky.

hank píše:...Nemáte někdo zkušenost, jestli se některé modelářské pigmenty dají rozpouštět (nebo rozplavovat, ono ani s vodou často nejde o roztoky, ale disperze...) v lihu?

Pigmenty by z podstaty věci měly být spíše velmi jemné prachy a ty se samozřejmě s lihem dají míchat, nicméně asi né rozpouštět.

Disperze lihem určitě ředit lze. Otázkou zůstává, zda to odstraní problém s kroucením mikrodýhy.
Z důvodů kroucení nepoužívám mikrodýhu, ale balsu. Balsu lze kolorovat i obyčejnýma vodovkama (mořidla, nebo Valejo barvy jsou samozřejmě lepší), nebo čímkoliv jiným. Pokud barvím velmi tenkou balsu, tak se taky kroutí. Ale pokud ji nechám vyschnout nějak zatíženou, tak si po vyschnutí udrží daný tvar. Lze ji třeba i namotat na sklenici. pokud ji nechám vyschnout mezi dvěma sítkama a je tedy dobře větraná, tak vyschne za několik desítek minut. Fénem ji vysuším do minuty.
Možná by to šlo i s mikrodýhou, ale mi se to moc nedařilo. Ony ty dýhy bývají zkroucené už z výroby. Ono už poupání dýhy je mokrý proces.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Malá balení mořidel na dřevo?

Příspěvekod hank » stř 23 zář, 2015 9:35 am

Ferda: Děkuji. Problém se týká některých stavebnic, které jsem si v poslední době pořídil, tam si člověk bohužel materiál vybírat nemůže. Možná je to námět pro výrobce, jistě by neměl být zásadní rozdíl mezi laserovým vypalování dýhy a balzy.

Jinak máš pravdu, i v technickém lihu je voda, ale přece jen jí není tolik a při řízeném vysoušení by se materiál kroutit neměl. Jdu studovat půllitrová balení lihových mořidel... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malá balení mořidel na dřevo?

Příspěvekod MirekTT » stř 23 zář, 2015 3:45 pm

Používám olejovky ředěné sikativem. I na to dřevo, potažmo dýhu. Lze si namíchat jak kryvost na základě hustoty, tak odstín dle barev olejovek v zásobě. Toto mořidlo používám i na patinu např. zdiva budov, betonů atd. Na balsu a dýhy ideál. Jen je třeba zkoušením získat cit pro míchání. Pokud je to moc kryvé, lze štetcem namočeným v sikativu vrstvu z dřeva stáhnout, pokud to kryje málo, lze zvýšit hustotu a dát další vrstvu.
Není tedy nutno pořizovat a skladovat další technologii barev.

PS: netuším, kolik vody obsahuje sikativ a olejovky :roll:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2564
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Malá balení mořidel na dřevo?

Příspěvekod hank » stř 23 zář, 2015 5:19 pm

MirekTT: Žádnou vodu. Olejové barvy jsou směsi anorganických pigmentů, plnidel a olejů, sikativy jsou v podstatě katalyzátory na bázi organokovových sloučenin.

No, teď jsem na netu našel vodou ředitelné olejové barvy - ty navíc obsahují emulgátory, jinak by se vodou ředit nedaly... Ale klasické olejovky opravdu vodu neobsahují a ani nepotřebují.

Jinak pro mě je to další nová technologie tak jako tak. Zatím jsem si při svém bastlení vystačil s temperami, takže mi je celkem jedno, jestli budu zavádět novou technologii A - lihová mořidla nebo B - olejové barvy. Z toho, cos napsal, se olejové barvy zdají univerzálnější. S mořidly bude zase asi jednodušší zacházení. No, další brouk v hlavě...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Malá balení mořidel na dřevo?

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 24 zář, 2015 11:06 am

Nutno říci ovšem jednu věc a to je,že olejovky smrdí jako čert,tedy aspoň mojí paničce. :D Jak na něco sáhnu olejovkami,tak se může zvencnout,což se u akrylátových barev nebo temper nedělo. :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Malá balení mořidel na dřevo?

Příspěvekod juroH0 » čtv 24 zář, 2015 8:26 pm

Na balzu a smrekové hranoly používam taktiež olejovky ako Mirek, akurát ich neriedim sikativom ale obyčajnou C6000. Skôr ide o špinavé riedidlo než o farbu. Povrch je na dotyk suchý za pár minút. Takto sa mi to osvedčilo akurát že to dosť smrdí.
H0(e), DCC, epocha II-III
7", 1:4
Uživatelský avatar
juroH0
 
Příspěvky: 900
Registrován: stř 11 dub, 2007 12:59 pm
Bydliště: Slovensko

Re: Malá balení mořidel na dřevo?

Příspěvekod greenery » čtv 24 zář, 2015 8:44 pm

u lihových mořidel je potíž s rychlým vysycháním a tvorbou "kocourů". V podstatě nejde přerušit tah bez následného fleku. Alespoň u větších ploch. Nevím, jak to bude fungovat u titěrných stavebnic, ale tohle je moje zkušenost. Nejsou to minuty, spíše vteřiny :-)
Dal bych přednost olejovkám kvůli delší době "zpracovatelnosti", při práci se štětcem.
Líh bych použil jen v případě máčení do lázně k celoplošnému probarvení.
greenery
 
Příspěvky: 1058
Registrován: úte 04 pro, 2007 10:12 pm

Re: Malá balení mořidel na dřevo?

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pát 25 zář, 2015 6:07 am

Taky mám raději olejovky. A ty samy o sobě nesmrdí, smrdí sikativ... O něco menší grády má White spirit od Winsor-Newton. Nejmín smrdí ředítko olejových barev od Miga (thinner for washes, Mig Production). To je ale zas děsně drahý - přes dvě kila za flašku 75ml... Dá se nahradit Low Odourless Thinnerem od Daler-Brown, ale to se blbějc v našich končinách shání.
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků