Navody na stavbu.

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Navody na stavbu.

Příspěvekod mig213 » čtv 18 zář, 2014 10:29 am

Dobrý den.Chci se zeptat zda mi někdo pomůže a poradí s tím jak se staví budovy nádražní a vše co k tomu patří.Je mi 39 let a jsem začátečník.Bohužel jsem po těžkém úrazu.Chci si stavět budovy tak jak se to dělalo dříve.Překližka slepená Herkulesem a vše co k tomu patří.Třeba jak se dělalo sklo v oknech,jak se dělá třeba kovové zábradlí,z čeho a jak se dělá okapový žlábek a svod,jak sedělají tašky na střechu nebo eternit.Prostě vše co k tomu patří a i to zda někdo nemá plánky budov.Také mě zajímá v jakém měřítku se budovy staví ke kolejišti TT když půjdu a nějakou budovu zastávky si oměřím.Opravdu budu rád za jakoukoliv pomoc.Díky Petr,Jičínsko.
mig213
 
Příspěvky: 32
Registrován: pát 12 zář, 2014 9:47 am
Bydliště: jičínsko

Re: Navody na stavbu.

Příspěvekod jafobe » čtv 18 zář, 2014 3:29 pm

možností, materiálů, různých polotovarů ale třeba i kompletních stavebnic budov je mnoho ... dá se říci že každý volí trochu odlišný přístup i kombinace podle svých možností a nároků ... a mnohdy to je i improvizaci
tady na fóru se najde odpovědí i inspirace dost, ale musí se trochu pohledat, zvážit co by pro tebe osobně bylo nejzajímavější alternativou
podklady pro stavbu (plány budov) se dají najít nějaké na internetu, něco po archivech, v knížkách, i třeba tady ... záleží ale hodně na tom co za stavby tě nejvíc zajímá, a jak moc podrobné plány požaduješ
pro stavby TT 1:120, snesitelné rozpětí měřítka se pohybuje zhruba v rozmezí 1:100 - 1:140, záleží ale trochu i na tom kde stavba bude umístěna v kolejišti a jak moc lpíme na dodržování měřítka
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 698
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Navody na stavbu.

Příspěvekod BohousP » čtv 18 zář, 2014 3:55 pm

jafobe píše:...
pro stavby TT 1:120, snesitelné rozpětí měřítka se pohybuje zhruba v rozmezí 1:100 - 1:140, záleží ale trochu i na tom kde stavba bude umístěna v kolejišti a jak moc lpíme na dodržování měřítka


Snad jen doplnění - železniční stavby, zejména ty bezprostředně ležící u kolejí by měly být přesně 1:120. Asi by se ti nelíbilo, kdyby rampa nákladiště výškově neodpovídala vagonům. Na druhou stranu, rodinný domek někde pod lesem v uvedeném rozmezí vůbec nemusíš řešit. I profesionální firmy (Auhagen) vyrábí množství neželezničních staveb v měřítku 1:100 (společně pro H0 i TT). To samé platí pro různé doplňky, stromy (tam obzvlášť), auta a pod. Čím dál od kolejí, resp. od diváků, tím větší rozdíl si můžeš dovolit.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Navody na stavbu.

Příspěvekod hank » čtv 18 zář, 2014 4:53 pm

mig213: Máš ode mě SZ.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Navody na stavbu.

Příspěvekod hank » čtv 18 zář, 2014 5:04 pm

BohousP: Já bych si dovolil oponovat tvému tvrzení, že "to", tj. vztah měřítka neželezničních staveb a základního modelového měřítka, není potřeba řešit. Promyšleně přiměřeným zmenšením měřítka objektů vzdálenějších od pozorovatele se dá vyvolat pocit perspektivy, napomoci zdání větší vzdálenosti a zvětšení zdánlivé prostorové hloubky kolejiště. A protože neželezniční stavby umístěné někde mezi zelení obvykle přitáhnou oko jako druhé hned po vozidlech a železničních stavbách, jsou různé "domečky" pro tento účel velice vhodné. Ale dá se tím hodně i pokazit, viz všelijaké ty zříceniny a rozhledny někde na kopečku nebo přímo na horizontu, které vnímání perspektivy naopak těžce nabourávají.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Navody na stavbu.

Příspěvekod mizl » pát 19 zář, 2014 11:43 am

Ahoj,

byl bych nerad, kdyby jsi mou otázku pochopil negativně. Otázka zní; Pročetl jsi celé vlákno a každé téma v tomto vlákně, kde jsi položil svůj dotaz? je zde spoustu odpovědí na tvé otázky.

Nicméně abych ti odpověděl aspoň trochu konkrétněji, tak ti napíšu z čeho stavby dělám já. Já pro stavbu svých budov používám plastové výstražné bezpečnostní cedulky, lepené modelářským sekundovým lepidlem. Nebo čtvrtku lepenou herkulesem. Okapy se dají vyrobit z trubiček uchošťouchů rozřízlé na půl. Okapové svody vyrábím z pevného drátu PRŮŘEZU 2,5 mm (používá se na zásuvkové obvody). Například IPU můžeš znázornit proužky nalepeného papíru. Technik je spousty. Musíš si sám vybrat jaká ti nejvíc vyhovuje. Nicméně nejdostupnější materiál je papír. A věz, že se z něj dá slepit vše na co si vzpomeneš. Zkus se schválně podívat na nějaké papírové fórum a jejich techniky, nebo stavby. Například zde: http://www.papirovemodelarstvi.cz/forum ... php?t=7407

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Navody na stavbu.

Příspěvekod mig213 » pon 22 zář, 2014 10:45 am

Dobrý den přeji.věnuji se stále k přípravě na modeláž domků a nádraží.Budu si nechávat poradit-od vás je to důležité.Díky Petr.
mig213
 
Příspěvky: 32
Registrován: pát 12 zář, 2014 9:47 am
Bydliště: jičínsko


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků