Stoupání - polystyrén

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

Stoupání - polystyrén

Příspěvekod dnovy » ned 10 úno, 2013 5:47 pm

Ahojte, ve staré literatuře jsou inzeráty firmy euroforce na polystyrény od woodland scenic pomocí kterých by mělo snadno jít udělat stoupání i v oblouku. Na aktuálních stránkách euroforce jsem toto zboží ale nenašel. Nevíte jsetli to má někdo v nabídce nebo jak jednoduše seříznout polystyrén aby se dalo udělat stoupání v oblouku...Tak nevím jestli jsem to vysvětlil jasně...
dnovy
 
Příspěvky: 269
Registrován: ned 29 lis, 2009 12:13 pm
Bydliště: Prostějov

Re: Stoupání - polystyrén

Příspěvekod MirekTT » ned 10 úno, 2013 5:50 pm

Též jsem se inspiroval u vůdlandu. Použil sem to zde: http://mirektt.rajce.idnes.cz/skrytak/#9.JPG když tak si to projdi dopředu i dozadu, je tam víc fotek.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Stoupání - polystyrén

Příspěvekod dnovy » ned 10 úno, 2013 6:14 pm

Dík za pomoc, je mi nyní jasné hak udělat oblouk ale ještě přijít na to jak seříznout rovně polystyrén po velé jeho délce aby bylo to stoupání....Má na to někdo fígl?
dnovy
 
Příspěvky: 269
Registrován: ned 29 lis, 2009 12:13 pm
Bydliště: Prostějov

Re: Stoupání - polystyrén

Příspěvekod MirekTT » ned 10 úno, 2013 6:49 pm

Dělat šikmé řezy dle pravítka nejde. Chtělo by to posuvný stůl rovnoběžný s tavným drátem, a na tom stole šikmo dle řezu položený polystyren. Je to ale náročné. Mnohem jednoduší je trpělivě řezat jednoduše od ruky dle nakreslené čáry. Drobné vlnky a nepřesnosti se ztratí přilepením polystyrenu na podklad, respektive přilepením korkového podloží na seříznutý polystyren. Nedělal bych s tím vědu. Řezat podle čáry od ruky na řezačce není žádná tragedie. V nejhorším se to přemázne tmelem.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Stoupání - polystyrén

Příspěvekod Ferda » ned 10 úno, 2013 9:45 pm

A co třeba takto? Místo téhle opěrky občas používám cokoli, čím lze podložit jeden konec poliše od boční opěrky.
Obrázek
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Stoupání - polystyrén

Příspěvekod radekkrupka » pon 11 úno, 2013 6:42 am

Mě se podařilo přesně tyto sklony říznout na řezačce i bez podložek a fíglů. Dělal jsem to tak, že jsem si sklon na kus polystyreny nakreslil a pak to říznul od ruky. Není to sice nejrovnější, nicméně stačí pak klín otočit tak, že rovný řez je pod kolejí a křivý je dole. Já jsem totiž polystyren lepil takovým hustým pastovpitým lepidlem/tmelem na polystyren a pak to drží naprosto dostatečně.

Jinak při řezání dlouhých řezů bez pevného vedení se mi osvědčilo to, že jsem polystyren na řezačku netlačil (proti drátu) ale táhnul od drátu. Je to pak daleko přesnější...

Výsledek zde http://picasaweb.google.com/radekkrupka ... eStavba09#
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Stoupání - polystyrén

Příspěvekod dfrolek » pon 11 úno, 2013 1:30 pm

Ahoj. Ja bych prispendlil na ps ocelove pravitko podel cary, kde chces rezat. Pri rezu rezal podle tohoto pravitka, ci sablony..
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: Stoupání - polystyrén

Příspěvekod MirekTT » pon 11 úno, 2013 2:26 pm

To je přesně to, co bohužel nejde. Tím, že budeš, byť velmi mírně, dotláčet materiál s šablonou k řezacímu drátu, vždy ho prohneš a tím bezpečně ztratíš kolmost řezu. Jet drátem v materiálu tak, aby ses těsně šablony nedotkl, ti dá většinou krabatější řez, nežli od ruky podle čáry, nepočítaje, že je to desetkrát pracnější.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Stoupání - polystyrén

Příspěvekod Houmr » pon 11 úno, 2013 2:46 pm

"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Stoupání - polystyrén

Příspěvekod radekkrupka » pon 11 úno, 2013 2:57 pm

Souhlasím s Mirkem. Navíc já bych se nepouštěl do toho, abych na holý odporový drát přikládal kov na která šahám... :)
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Stoupání - polystyrén

Příspěvekod Rh1014 » sob 23 úno, 2013 3:47 pm

Ahoj.Sháněl jsem to taky,na Euroforce to opravdu není k nalezení,tak jsem jim napsal,ale do dnes žádna odpověď.Hlavně že pořád inzerujou v Žel. magazínu.
Jinak,zkoušel jsem to stoupání od Auhagenu z molitanu,není špatné ale jen na rovinky.Při stoupaní do zatáčky se molitan s vnější strany více natahuje a vnitřní napěchováva,takže ve finále je to klopená zatáčka ale naopak než ve skutečnosti má být.
Uživatelský avatar
Rh1014
 
Příspěvky: 35
Registrován: ned 28 říj, 2012 7:46 am

Re: Stoupání - polystyrén

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » sob 23 úno, 2013 5:48 pm

tak ten molitan taky rozřízni jak u polystyrénu jak použil Radek nebo jiní i já
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Stoupání - polystyrén

Příspěvekod Rh1014 » sob 23 úno, 2013 7:16 pm

Já jsem ho nakonec nepoužil,respektive použil ale pak ho dal pryč.Jinak Woodland scenic v Evropě distribuje firma Noch,ale to stoupání jsem na jejich stránkách nenašel.Molitanové stoupání dělá i firma Busch,ale je o něco strmější než od Auhagenu.Ten má stoupání 0-80 mm při délce 1700 mm,Busch má 0-80 mm při délce 1370 mm.
Uživatelský avatar
Rh1014
 
Příspěvky: 35
Registrován: ned 28 říj, 2012 7:46 am


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků