polymerová modelovací hmota FIMO a CERMIT

Zkušenosti, tipy, informace, návody a další.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H.

polymerová modelovací hmota FIMO a CERMIT

Příspěvekod jafobe » ned 15 črc, 2012 6:21 pm

přidávám sem své zkušenosti s polymerovou modelovací hmotou FIMO http://www.fimo-hmota.cz/cs/ existuje i obdobná hmota CERNIT http://www.canov.cz/cernit-guide.php a patrně by se našli i další
sice se používá spíše ve výrobě nejrůznější bižuterie, ale nemusela by být od věci ani v modelářské branži, nemám s ní zatím moc zkušeností, jsem začátečník, ale něco málo jsem z ní taky už zkusil vytvořit, jsou to sice začátky ale je to se vším ostatním že výsledky přijdou až časem, bez tréningu se zázraky nekonají
tady nějaká ukázka mých prvotních pokusů:

torzo kmene stromu, úplně nalevo je torzo z drátů a papíru, napravo pak něco obdobného z modelivací hmoty, tak trochu v pár fázích výroby, od vytvrzeného základu, nalepení drti pro zdrsnění kůry a finální nabarvený kus
Obrázek

kaplička, na pravé straně je můj výtvor z papíru, na levé je pokus o podobnou z modelovací hmoty, bylo to vtlačováno do kartonové formy vyložené mikrotenovým sáčkem kvůli menší přilnavosti, stříška byla přílepena navrch z jiné barvy a dotvarována růrnými pomůckami forma je vidět na levém záběru dole, na pravém záběru je kaplička z modelovací hmoty už trochu zabroušená, přeci jen se nějaké nedostatky u prvního pokusu objevily
Obrázek


moje prozatimní zkušenosti s modelovací hmotou FIMO jsou asi takovéto:
- z toho co jsem zdrojů vystudoval a vyzkoušel, tak modelovací hmota FIMO je něco trochu podobného jako známý modurit, takže se dá pro vytvrzení nejen upéci v troubě i uvařit ve vodě (viz oba mé pokusy), vytvrzené je to až po vychladnutí
- vyrábí se ve vícero barevných odstínech, takže už základ výrobku se dá udělat v požadované barvě, a jednotlivé barvy se dají mezi sebou míchat, takže se dá namíchat podstatě jakákoli (já to dělal v bílé aby se líp projevilo jak to zvládne barvení)
- když se hmota rozpracuje v ruce je celkem měká takže se sice dobře tvaruje ale může hůře držet požadovaný tvar při dalších úpravách, pokud se dá vychladit tak zase trochu ztuhne
- dá se použít jakési kopyto nebo forma pokud by mělo být víc věcí stejných (třeba kdyby se dělali opěrné zdi které by se dali tvarovat u do oblouku, je lepší to mít na stabilnější forně aby se to během tepelného vytvrzování nezkroutilo), ale hmota je pomerně dost přilnavá takže se občas může na některé materiály trochu lepit, ale třeba na mikrotenový sáček se moc nechytá, pokud s ním není v kontaktu delší dobu
- možná by se dala použít i silikonová forma pokud by se modelovací hnota dobře rozpracovala aby byla dostatečně měkká, nezkoušel jsem ani nevím jak je pevná protože žádnou nemám, takže to je zatím neověřená úvaha bet záruky :!:
- na větší ploše se dají dělat i detaily, ale problém je třeba u tohoto kmenu se slabšími kořeny či větvičkami, hůře se modelují a dají se pak snadno zdeformují nebo se mohou urazit při neopatrné manipulaci, hlavně před vytvrzením, po vytvrzení je hmota uř pomerně dost pevná
-dá se na hmotu lepit herkulesem (u tohoto kmenu drobení pro zdrsnění kůry)
- barvit se hmota se dá akrylovými barvami, ale patrně nebude problém ani s olejovými asi by se dalo i temperami ale nezkoušel jsem
- po vytvzzení se dá dobře opracovývat broušením, tudíž patrně i vrtat
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: polymerová modelovací hmota FIMO a CERMIT

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 20 črc, 2012 7:07 am

Ahoj, z Fimo hmoty jsem si dělal větráky na Bai. Dobrý jen se mi některé lehce zkroutily. Naštěstí jsem jich udělal víc.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: polymerová modelovací hmota FIMO a CERMIT

Příspěvekod jafobe » úte 24 črc, 2012 8:14 pm

Michal Šuhajda píše:Ahoj, z Fimo hmoty jsem si dělal větráky na Bai. Dobrý jen se mi některé lehce zkroutily. Naštěstí jsem jich udělal víc.

tak je to jedna z těch nepříjemných vlastností, dokud to není vytvrzené tak stačí málo na to aby se to neopatrnou manipulací pokroutilo či jinak poškodilo, to se může stát i při vypakování pokud se to položí na křivou podložku, protože chvíli ohřev na materiál působí tak že změkne a pokud není na pevné podložce může se ohnout podle toho na čem leží, nebo se trochu zbortit vlastní vahou

jinak zase jeden další pokus z modelovací hmoty, tentokráte o něco jako skálu, tvarované do pomačkaného alobalu, a už trochu nabarvené
skala.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: polymerová modelovací hmota FIMO a CERMIT

Příspěvekod rawen » stř 25 črc, 2012 10:31 am

Tady by to možná chtělo trošku zkrotit nadšení :)
Na ten kamínek padlo půl až celá kostka FIMA, což je cca 60Kč. Naskýtá se otázka, zda by stejného efektu nešlo dosáhnout za použití sádry, resp. sádry+duvilaxu...
Po pár skalách by bylo ušetřeno na originální formy. :D

Radek

P.S.: Asi jde o profesionální úchylku, barevný modurit (FIMO) používáme na šperkařství. :)
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: polymerová modelovací hmota FIMO a CERMIT

Příspěvekod jafobe » stř 25 črc, 2012 5:46 pm

rawen píše:Tady by to možná chtělo trošku zkrotit nadšení :)
Na ten kamínek padlo půl až celá kostka FIMA, což je cca 60Kč. Naskýtá se otázka, zda by stejného efektu nešlo dosáhnout za použití sádry, resp. sádry+duvilaxu...
Po pár skalách by bylo ušetřeno na originální formy. :D

Radek

P.S.: Asi jde o profesionální úchylku, barevný modurit (FIMO) používáme na šperkařství. :)


no tak na tenhle kousek skály padla asi tak osmina kostky onoho barevného moduritu, kterej sem kupoval asi za 52,- Kč, o kousek víc na kapličku a o něco míň na kmen
kaplskal.jpg
kaplskal.jpg (18.96 KiB) Zobrazeno 6030 krát

není to kamínek je to jen asi milimerová skořepina rozměru zhruba 4 x 5,5 cm, takže z celé kostky by se dalo udělat určitě trochu víc
ano je to dražší a patrně neefektivní na výrobu skal, ale když to spadne na zem nebo na to něco spadne nic se tomu nestane, ale je to jedna z možností jak se k nim dopracovat, ale styrodur by asi v tomto "skalním" odvětví vyhrál i nad sádrou, viz výtvory uživatele mnitka
nikomu ale nevnucuji z toho dělat skály, je spousta jiných věcí kde by se hmota dala využít a které mě ani nenapadnou, protože je prostě nepotřebuji, jiní třeba vědí co by se z toho dalo udělat, ale nemusí vědět že taková hmota je k dispozici i když kolem ní v papírnictví chodí

snažím se pouze ukázat na materiál který by se dal v modelařství využít těm co o něm třeba ani netuší :wink:

P.S. kolik profesionálních úchylek mezi námi modeláři je, kdo z nás používá ke koníčku něco z řemesel zdánlivě nesouvisejícícími s železničním modelářstvím? šperkaři, zedníci, truhláři, klempíři, elektrikáři, zdravotníci ... , kdyby měl někdo pocit že tu chybí, hlaste se, dopíšu vás :wink:
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: polymerová modelovací hmota FIMO a CERMIT

Příspěvekod rawen » stř 25 črc, 2012 6:14 pm

Jasně. :D Na té první fotce vypadal kámen objemnější.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: polymerová modelovací hmota FIMO a CERMIT

Příspěvekod jafobe » stř 25 črc, 2012 6:50 pm

rawen píše:Jasně. :D Na té první fotce vypadal kámen objemnější.

tak ono z profilu by nebylo tak vidět vytvořenou strukturu, a na zmínku o tlouštce se nějak pozapomělo :oops:
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 684
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm


Zpět na Materiály ke stavbě modelů, kolejišť a diorámat

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků